Jump to content



1600 MHz μνήμες. Αξίζουν;


Eldal

Recommended Posts

Παιδιά μια βοήθεια. Το σύστημα της υπογραφής είναι σε κομμάτια στο σπίτι αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω μνήμες ακόμα. Αν πάρω αυτές

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=20&category=69977727&product=1010565

(οι οποίες είναι και τσιμπημένες), κερδίζω τίποτα που είναι στα 1600 (FSB cpu στα 1333) ή θα έχω πρόβλημα με ασύμμετρη λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

Πρόβλημα δεν θα έχεις. Απλά, τις υποβιβάζεις.

Πολλά τα λεφτά. Αν σου περισσέυουν, είναι οκ. Αλλά πιστεύω, σοφότερο να πληρώσεις, αυτό που θα αξιοποιήσεις.

Link to comment
Share on other sites

?

Οι μνημες αυτες πριν απο 1 μηνα κοστιζανε 389 ευρω..μια χαρα ειναι η τιμη σχετικα με την συχνοτητα τους..επισης λογικα θ'ανεβαινουν και αρκετα..

Μια χαρα..

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά σ' αυτό που θα αξιοποιήσω δεν διαφωνώ. Δεν βρίσκω τίποτα εδώ και 2 βδομάδες (μέχρι Γερμανία - Αγγλία έχω ψάξει), γι' αυτό σκέφτομαι αυτή τη λύση. Στα 1333 βρήκα τις ocz reaper με timings 6-5-5-18 αλλά είναι out of stock (τι περίεργο) παντού.

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον δεν εχεις ψαξει καλα..

http://www.memoryc.com/computermemory/ddr3ram.html

http://www.overclockers.co.uk/productlist.php?groupid=701&catid=8&subid=923

..αν και στην θεση σου θα επαιρνα αυτες απο το Πλαισιο..

Επισης γιατι λες οτι δεν θα τις αξιοποιησεις..εγω με την ιδια μητρικη με 1600αρες μνημες τις τρεχω στα 1800MHz ..αξιοποιουνται και με το παραπανω φιλε μου..

Link to comment
Share on other sites

το site από Ιρλανδία φίλε (memory c) το έχω βρει και εγώ και είμαι έτοιμος να παραγγείλω από εκεί. Όσο για το άλλο δεν το είχα βρει και βλέπω ότι έχει αυτές που θέλω και είναι και σε stock. Σε χιλιοευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν κανει τιποτα φιλε...ξανασκεψου και παρε αυτες του Πλαισιου...ξαναλεω φιλικα...:cool: ..και κατι να τυχει...εισαι διπλα και κανεις την δουλεια σου...

Οπως θες..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω. Ο 8400 που πήρα τι fsb έχει (πραγματικό) και τι πολλαπλασιαστή; Δηλαδή το 1333 βγαίνει από το 333x4=1332? στις μνήμες λοιπόν πως πάει; Το 1333 βγαίνει με τον ίδιο τρόπο; Και αν πάρω τις 1600 πως θα πρέπει να τις υπό/υπερχρονίσω για να βγαίνει σύγχρονη λειτουργία;

Link to comment
Share on other sites

1333 default fsb. Είναι για 1:1 τις μνήμες στα 333ΜΗζ.

Για μνήμες στα 800ΜΗζχ2=1600 θέλεις διαιρέτη 333/800 που δεν υπάρχει ο μικρότερος είναι 1:2.

Επομένως θα πρέπει να ανεβάσεις το fsb στα 400 για να τρέξουν στα 800 οι μνήμες

Δηλαδή από 9χ333 στα 7.5χ400

Link to comment
Share on other sites

Thanks katevastira. Παιδιά πήρα τις cellshock (φοβερή προσφορά από πλαίσιο - +1 για πλαίσιο ακόμα μια φορά :T: ). Ηρακλή Σάββατο απόγευμα θα στήσουμε, έχω απ' όλα.

Οπότε Spyrus μου λες να υπερχρονίσω το cpu με τη μία για να τρέχει σύγχρονα με τις μνήμες ε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.