Jump to content



Ερωτήσεις για Mod


crio

Recommended Posts

Θέλω να αρχίσω το Mod κτλ αλλα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω έτοιμα πράγματα (δηλαδή Panels Με ροοστάτες και διακοπτάκια κτλ κτλ)

Θέλω να ρωτήσω

1)Υπάρχουν ροοστάτες σε μικρές διαστάσεις?

2)Μπορώ να συνδέσω τα διακοπτάκια on/off που πηρα και να ανοιγοκλείνω τους ανεμιστήρες άφοβα?

3)Ποίος ο καλύτερος τρόπος να κόψεις plexyglass 3mm?

4)Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να φτιάξω σχήματα και σχέδια που θα κοληθούν πάνω σε Fan protector?

5)H χρησιμοποίηση του συρμάτινου καλύματος που βάζουν στα αμάξια για να δέιχνουν όμορφα είναι όμορφη λύση?(Αυτό που βάζουν όταν βγάζουν το σημα κτλ)

6)Επειδή παλιότερα είχα δοκιμάσει να βάψω το κουτί αλλα η μία μεριά βγήκε χάλια έπεσε και χαρτί πάνω και εγινε γα%$#ε τα τί να κάνω για να φύγει το παλιό χρώμα??

’λλες ιδέες ευπρόσδεκτες

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crio [Σήμερα, στις 09:44]

Θέλω να αρχίσω το Mod κτλ αλλα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω έτοιμα πράγματα (δηλαδή Panels Με ροοστάτες και διακοπτάκια κτλ κτλ)

Θέλω να ρωτήσω

1)Υπάρχουν ροοστάτες σε μικρές διαστάσεις?

2)Μπορώ να συνδέσω τα διακοπτάκια on/off που πηρα και να ανοιγοκλείνω τους ανεμιστήρες άφοβα?

3)Ποίος ο καλύτερος τρόπος να κόψεις plexyglass 3mm?

4)Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να φτιάξω σχήματα και σχέδια που θα κοληθούν πάνω σε Fan protector?

5)H χρησιμοποίηση του συρμάτινου καλύματος που βάζουν στα αμάξια για να δέιχνουν όμορφα είναι όμορφη λύση?(Αυτό που βάζουν όταν βγάζουν το σημα κτλ)

6)Επειδή παλιότερα είχα δοκιμάσει να βάψω το κουτί αλλα η μία μεριά βγήκε χάλια έπεσε και χαρτί πάνω και εγινε γα%$#ε τα τί να κάνω για να φύγει το παλιό χρώμα??

’λλες ιδέες ευπρόσδεκτες

1) Υπάρχουν. Πήγαινε σε μαγαζί με ηλεκτρικό-ηλεκτρονικό εξοπλισμό και ζήτα.

2) Ναι

3) Δεν ξέρω, θέλω να μάθω κι εγώ!

4) Ας ακούσουμε κάποιον ποιο έμπειρο κι εδώ!!

5) Το όμορφο είναι υποκειμενικό. Αν αρέσει σε εσένα είναι όμορφο. Προσωπικά δεν μου αρέσει.

6) Είτε γυαλόχαρτο και τρίψιμο στο χέρι ή κάποια έτοιμη κεφαλή για το δράπανο ώστε να γλυτώσεις το τρίψιμο με το χέρι. Όπως ακούγεται είναι για χοντρή δουλειά και όχι ψιλοδουλειά λεπτομέρεια, εγώ θα προτημούσα το δράπανο.

Link to comment
Share on other sites

6)Ένα που είναι σαν βούρτσα λες??Είναι για την δεξιά (πισω απο τη μοβο) μερια του κουτιου.

Νεα απορία,αν βάλω σε αυτήν τη μεριά κάποιου είδους σίτα με ύφασμα που αναπνέει απο πάνω θα βοηθήσει στην καλύτερη ψύξη του υπολογιστή?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από crio [Σήμερα, στις 09:44]

Θέλω να αρχίσω το Mod κτλ αλλα δεν θέλω να χρησιμοποιήσω έτοιμα πράγματα (δηλαδή Panels Με ροοστάτες και διακοπτάκια κτλ κτλ)

Θέλω να ρωτήσω

1)Υπάρχουν ροοστάτες σε μικρές διαστάσεις?

2)Μπορώ να συνδέσω τα διακοπτάκια on/off που πηρα και να ανοιγοκλείνω τους ανεμιστήρες άφοβα?

3)Ποίος ο καλύτερος τρόπος να κόψεις plexyglass 3mm?

4)Τι μπορώ να χρησιμοποιήσω ώστε να φτιάξω σχήματα και σχέδια που θα κοληθούν πάνω σε Fan protector?

5)H χρησιμοποίηση του συρμάτινου καλύματος που βάζουν στα αμάξια για να δέιχνουν όμορφα είναι όμορφη λύση?(Αυτό που βάζουν όταν βγάζουν το σημα κτλ)

6)Επειδή παλιότερα είχα δοκιμάσει να βάψω το κουτί αλλα η μία μεριά βγήκε χάλια έπεσε και χαρτί πάνω και εγινε γα%$#ε τα τί να κάνω για να φύγει το παλιό χρώμα??

’λλες ιδέες ευπρόσδεκτες

1) Υπαρχουν ροοστατες σε μικρες διαστασεις σε καταστηματα τυπου Κατουμας, Φανος κτλ...

(ανεβαινοντας την Καλαμακιου απο την Ποσειδωνος, στο υψος του Noodle bar

-στην κορυφη της ανηφορας- στο δεξι σου χερι εχει μαγαζακι πληρως ενημερωμενο..) ;)

αλλα κυκοφορουν και ανεμιστηρες που τα συμπεριλαμβανουν στην συσκευασια τους

πχ enermax 120mm

2) μπορεις να συνδεσεις τα fans και με διακοπτη ωστε να κλεινουν τελειως

χωρις κανενα προβλημα

3) καλυτερος τροπος να κοψεις πλεξυ 3χιλ. δεν υπαρχει.

(εκτος κι αν εχεις προχειρο κανενα flatbed laser κοπτικο)

ο καθε τροπος και το καθε εργαλειο εχει τα + και τα - του...

για αρχη και για τα μετρια κοψιματα

θα σου προτεινα ενα dremel με το εξαρτημα κοπης ξυλου

link

670_m.jpg

για μεγαλα κομματια, παραθυρα κτλ...

μπορεις ευκολα να κοψεις ευθεια τμηματα με μια σεγα ή ενα γωνιακο τροχο με πολυ λεπτο δισκο (πχ για κοπη Ιnox)

για πιο λεπτομερη κοψιματα ενα τετοιο δισκακι κοπης ειναι οτι πρεπει

542_m.jpglink

(εναλλακτικα αν κι εφοσον παρεις και το διασημιο πλεον ξυλινο κιτ εξατηματων τυπου dremel απο το Praktiker με 11, χρησιμοποιεις το ευκαμπτο ατσαλινο οδοντωτο δισκακι κοπης που συμεριλαμβανεται στη συσκευασια)

ενω για μικρα εσωτερικα κοψιματα, κλειστες καμπυλες, μικροανοιγματα

χρειαζεσαι μια κοπτικη φρεζα

link

561_m.jpg

σε ολες τις περιπτωσεις, πιθανοτατα θα χρειαστεις και ενα ελαφρυ τριψιματακι για να λειανεις τα σημεια κοπης σου.

ξεκινας με καποια απο τιςε πετρες λειανσης του dremel και προχωρας αναλογως

4) Για να φτιαξεις fan grills μπορεις να πειραματιστεις με λεπτο φυλλο αλουμινιου

(πλαισο- Γραφικη υλη- ειδη μακετας)

χρησιμοποιωντας τα προαναφερθεντα εργαλεια

ή/και λεπτο plexyglass (2χιλ. ειναι σωστο παχος για γριλιες κτλ..)

5) H χρησιμοποίηση του συρμάτινου καλύματος που βάζουν στα αμάξια για να δέιχνουν όμορφα

ταιριαζει μια χαρα, εφοσον ειναι συμφωνη με τον χαρακτηρα του mod που θες να φτιαξεις

ανοιγεις το ανοιγμα που θες και την κολλας εσωτερικα με θερμοκολλα ή/και εποξικη 2 συστατικων.

6) εαν το κουτι σου δεν εχει πολλα καμπυλα τμηματα

και δεν θες να σου βγουν τα χερια απο το πολυ τριψιμο,

εγω θα σου προτεινα ενα φτηνο εκκεντρο τριβειο απο Alex pak (~15)

ξεκινα με χοντρο γυαλοχαρτοδισκο για να βγαλεις τα χοντρα και προχωρας σταδιακα σε λέπτοτερα δισκακια τριβης

αυτα για αρχη

καλο ψαξιμο και καλη επιτυχια με το νεο project :)

Link to comment
Share on other sites

Στο δικό μου κουτί το πλέξυ το έκοψα με την σέγα χρησιμοποιώντας πριονάκι με μικρά δοντάκια για λεπτό μέταλλο.Το έκοψε τέλεια χωρίς πολλά γρέζα, απλά το μόνο που πρέπει να προσέξεις είναι όταν το κόβεις να το κρατάς δυνατά κάπου σταθερό να μήν δονείται από μόνο του.Μία σέγα έχει περίπου 40-50 ευρώ και θα μπορείς να κόβεις και άλλα πράγματα (π.χ πλαινα-οροφές κουτιου )...

Είμαι σίγουρος οτι θα κάνεις την δουλεία σου τέλεια αρκεί να έχεις όρεξη και υπομονή, το αποτέλεσμα πολλές φορές αργεί αλλά η προσωπική ικανοποίηση μετρά όσο τίποτε. :T:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.