Jump to content



ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ OVERCLOCKING


FUTURE81

Recommended Posts

Kαλησπέρα παιδια ζητώ την βοήθεια σας σχετικα με overclocking μιας και είμαι καινούργιος στο άθλημα.Είμαι κάτοχος μητρικής ASUS Commando, E6600, G-Skill 2x1 gb timings 4:4:3:5, asus 8800 gts.Έχοντας την μητρική με FSB 380 και multiplier 9 (3.42 ghz) καθώς και RAM 760 Mhz με default ρεύματα στην μητρική και 2,1V στις RAM, το σύστημα είναι σταθερό με orthos kai 3d mark 06.Όταν όμως ανεβάσω το FSB στα 400 (3.6) με RAM 400Mhz τρώω μπλέ οθόνη σε 3D MARK.

Nα υποθέσω πως πρέπει να''πειράξω'' τα ρεύματα στην μητρική έτσι;Έχει κανείς ασχοληθεί με την commando ώστε να μου πεί τι πρέπει να κάνω με τα ρεύματα μέσα απο το ΒΙΟS και τι πρέπει να σηκώσω;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να δείς αυτό τον οδηγό παρακάτω που μπορεί να σε βοηθήσει:

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=47466&highlight=overclock

Επίσης μπορεί να σε βοηθήσει και αυτό:

http://www.quantum-force.net/tutorials/T000000004/

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από FUTURE81 [Χθες, στις 22:27]

Kαλησπέρα παιδια ζητώ την βοήθεια σας σχετικα με overclocking μιας και είμαι καινούργιος στο άθλημα.Είμαι κάτοχος μητρικής ASUS Commando, E6600, G-Skill 2x1 gb timings 4:4:3:5, asus 8800 gts.Έχοντας την μητρική με FSB 380 και multiplier 9 (3.42 ghz) καθώς και RAM 760 Mhz με default ρεύματα στην μητρική και 2,1V στις RAM, το σύστημα είναι σταθερό με orthos kai 3d mark 06.Όταν όμως ανεβάσω το FSB στα 400 (3.6) με RAM 400Mhz τρώω μπλέ οθόνη σε 3D MARK.

Nα υποθέσω πως πρέπει να''πειράξω'' τα ρεύματα στην μητρική έτσι;Έχει κανείς ασχοληθεί με την commando ώστε να μου πεί τι πρέπει να κάνω με τα ρεύματα μέσα απο το ΒΙΟS και τι πρέπει να σηκώσω;

Δοκιμασες να δωσεις ρευμα στον επεξεργαστη??

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.