Jump to content



Περιεργο , ξαφνικο προβλημα με νεο υπολογιστη .Μπλε οθονη και...o/c failed χωρις o/c


abarth

Recommended Posts

Λοιποοον,

συστημα:

case: silverstone grandia black

psu: 650w chiefteck

cpu: 8400 c2d

mobo: asus p5k

ram: 2gb 2x1gb corsair Ram DDR2 2GB Kit 800 5-5-5-18 http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=20&category=69977727

hdd: sata 320gb + 500gb (wd,samsung)

vga: Sparkle 8800 GT 512MB

tvvideo:AzureWave Hybrid PCI Card http://www.plaisio.gr/productlist.aspx?catalog=20&category=69977767

ολα ηταν μια χαρα αν εξαιρεσουμε τις λιγο υψηλες θερμοκρασιες (coretemp: idle 45/load 60) ωσπου εχθες, ανοιγω το πισι και στο ποστ βγαζει: overclocking failed press F1 ή F2 κλπ κλπ... ΧΩΡΙΣ φυσικα να εχω κανει ποτε o/c ...Παταω να παει στα windows... εκει που παει να βγαλει την εικονα των windows(logo) πεταει μια πολυ πολυ συντομη μπλε οθονη (λιγοτερο απο δευτερολεπτο για να τη διαβασω...) και ρισταρτ....

Απο κει και περα ξανα κ ξανα το ιδιο .. Βαζω default settings στο BIOS μηπως εχει πειραχτει κατι και παλι ομως πεταει μπλε οθονη. Παταω F8 να μπω σε safe mode και κολλαει στο giveio.sys ... Ρισταρτ, ξανα safe mode και δεν μπαινει λιγο στο safe mode και παλι ρισταρτ. Ξαναμανα τα ιδια και μπαινει στο safemode κανονικα. Βλεπω αν εχει κανενα προβλημα αλλα δεν δειχνει τπτ. Κανω ρισταρτ να μπει στα xp normal και ... μπαινει!...

Διαβαζω οτι φταιει σε μερικους το speedfan ή διαφορα αλλα. Λεω ας το τρεξω μηπως εχει μπει καμια επιλογη περιεργη...Αλλα κρασαρει ! μπλε οθονη κ ρισταρτ!.... Αντε παλι ... Δεν μπανει σε νορμαλ mode οποτε μπαινω μετα απο προσπαθειες σε safe mode... Κανω uninstall speedfan , AI suite (το οποιο εξαρχης εβγαζε error[δεν ανοιγε καν] στα windows ενω ολα ηταν οκ κατα ταλλα-ειχα τρεξει ολα τα benchmarks, orthos κλπ, παιχνιδια και ολα ηταν ΟΚ...μονο memtest δεν ειχα τρεξει...) και προσπαθω να βγαλω κ nvtune το οποιο ομως.. παει να κανει uninstall αλλα δεν κανει τπτ....

Τεσπα, κανω ρισταρτ και παλι default settings σε BIOS για παν ενδεχομενο....

Παω να μπω normal mode....μπλε οθονη (την κλασικη ταχυτατη ...)

Παω να μπω safe mode κολλαει στο jgogo.sys

παω να ξαναμπω παλι κολλαει εκει...

μετα απο μερικες προσπαθειες ξεκολλαει :) ...μπαινει safemode....αυτο που κανω [ακομα κ τωρα] ειναι να μεταφερω οτι αρχεια θελω στον δευτερο σκληρο για να μπω αφοβα να κανω φορματ κλπ

Πριν αρχισουν ΟΛΑ αυτα το τελευταιο πραγμα(προχθες) που ειχα κανει ηταν να βαλω nvtune ΧΩΡΙΣ ομως να βαλω καποια επιλογη. Απλα το ετρεξα το ειδα κ το εκλεισα.... Το speedfan το ανοιξα επισης για να δω θερμοκρασιες και απλα πατησα να δω αν κ πως ελεγχει τους ανεμιστηρες του συστηματος....

Μετα τον εκλεισα ... τον ξανανοιξα την επομενη μερα (χθες) και εκανε ολα αυτα που περιγραφω...

Μεχρι να συμβουν ολα αυτα δεν ειχε κρασαρει, κολλησει κλπ καθολου... ουτε ενα σφαλμα (αν εξαιρεσουμε το ai suite)....

καμια ιδεα;

Σκεφτηκα να το παω στο πλαισιο να τους πω να το ελεγξουν και να το παρω ετοιμο... Αν ομως απλα κανουν φορματ, βαλουν τα windows και μου πουν οτι ολα ειναι οκ (οπως ηταν πριν) και το ξανακανει σε αλλη φαση παλι; Θα ηθελα να ξερω τι μπορει να φταιει.....

Link to comment
Share on other sites

Και μένα με Q6600 P5KC και GEIL 800άρες μου έκανε το ίδιο πράγμα...

Ολά ήταν rock stable, με τον Q6600 στα 3,2 και τις μνήμες 700κάτι με 4άρια...

Έτρεξα 2πλά orthos μαζί με SPi 32M και memtest for win, όλα μαζί για κάνα 4ώρο και κάνα 10ώρο gaming...

E το PC ήταν φίλου, του το έδωσα και σε 1,5 μέρα, με παίρνει και μου λέει ότι λέει O/C fail και δεν μπαίνει στα XP...μετά από πολύ κόπο και ώρες δοκιμών, ξαναπέρασα XP, πάντα στα 3200 και από τότε όλα είναι ΟΚ...

Κάτι πρέπει να παίζε με τον ICH9...

Link to comment
Share on other sites

τελικα ηταν οι μνημες... τις αλλαξε το πλαισιο ...

ωστοσο επειδη τα ιδια ειχα περασει και περσι το καλοκαιρι με τον Ε6600 και ολο εκανα αλλαγες. Οταν τα πηρα ολα και ηταν μια χαρα τα πουλησα να ησυχασω :) Ετσι και τωρα , ζητησα απο το Πλαισιο να τα παρει ΟΛΑ πισω και να κανω κατι απο την αρχη. Μετα απο πολυ σκεψη κ ψαξιμο πηρα ενα λαπτοπακι καλουλι και ησυχασα :)

Θα φτιαξω σε μερικους μηνες κανενα πιο χαμηλου προφιλ htpc με amd παντα (εχω αλλα 2 πισις με amd που ειναι σκυλια) και ας χασω λιγο σε αποδοση... θα εχω ομως την ησυχια μου ... Με τις συνεχεις 'εφευρεσεις' της ιντελ και τις 'αναβαθμισεις' των μητρικων και τον 'πολεμο' των μνημων εχω καταλαβει οτι βγαινουν αρκετα σκαρτα προιοντα, πολλες ασυμβατοτητες και γενικοτερα δεν γινεται σωστος ποιοτικος/λειτουργικος ελεγχος στα περισσοτερα εξαρτηματα (απο τα εργοστασια)...

ΥΓ εγω δεν εκανα ΟΥΤΕ ηθελα να κανω ποτε o/c ... απλα ως γκαντεμης κατι ειχε η μνημη, δεν ξερω τι αλλο ειχε η μητρικη κ δεν 'διαβαζε' τη θερμοκρασια οκ ... (ειχα αλλαξει κ ψυκτρα κ χτυπουσε idle 45-50C)

Link to comment
Share on other sites

Η μητρική δεν είχε τίποτα...είναι ο 8400 που δεν έδεινε σωστές ενδείξεις...

Μην το λες αυτό με τα σκάρτα, γιατί δεν είναι έτσι...

Ολες οι μητρικές σχεδόν με Intel chipset παίζουν με όλους τους 775 CPU,

έτυχε οι μνήμες σου να έχουν κάποιο πρόβλημα τις αλλάζεις και είσαι άρχοντας.

Οσο για την ποιότητα, μόνο κακή δεν την λες, από την στιγμή μάλιστα που όλοι σχεδόν οι core2 έχουν τουλάχιστον 1GHz πάνω από το stock...

Και εγώ AMD fan είμαι, αλλά το σωστό να λέγεται...

Link to comment
Share on other sites

http://www.thelab.gr/showthread.php?s=&threadid=47424

Οπως μπορεις να δεις τα συστηματα μας δεν διαφέρουν πολυ...

Αν διαβασεις το thread που δινω στο link θα δεις οτι το ιδιο μαρτυριο περασα (και περναω ακομα) και εγώ...Δεν ειχα βεβαια ποτε προβλημα με μπλε οθονες παρα μόνο με το o/c failed χωρις να εχω κλοκαρει...Μου εχουν αλλάξει τρεις φορές μνημες (κατα σειρα teamgroup 2 gb kit 4-4-4-12 , cellshock 2 gb kit 5-5-5-18,corsair 2 gb kit 4-4-4-12)και αυτο με το o/c failed μου το βγάζει ακόμα οπότε και αποφάσισα να το αφήσω ως έχει μιας και εχω βαρεθει να πηγαινω στο πλαισιο και να μην ξερουν (οι περισσοτεροι τεχνικοι,οχι ολοι) που πανε τα 4.Εχω παει καινουριο υπολογιστη στο πλαισιο γυρω στις 15 φορες...Το μονο που περιμενω και ελπιζω ειναι να διορθωνεται με το bios update καθως το εγονος οτι έκανε τα ίδια κόλπα και σε σένα μου λέει οτι τελικα να μην φταινε ουτε οι μνημες ουτε τπτ αλλο...Ισως με το επομενο bios udate...Οσο για το AISuite και εμενα μου εωγαζε error μετα το update p5k0902...κατέβαε την updated εκδοση του απο το site της asus και λογικά θα δουλέψει...σε εμενα τουλαχιστον δουλεψε...BTW το έχω κ εγώ το speedfan λετε να το προκάλεσε αυτο?χοντρό μου φαίνεται...anyway αφου βρήκες την άκρη και το γυρισες σε laptop καλά είσαι...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, αυτο που θα σου πω ειναι απλα 100% και το επαθα και εμαθα. Σε ορισμενα μηχανιματα το nTune δεν καθεται καλα. Τα διαφορα μυνηματα στην εκκινηση προερχονται απο αυτο. Σε ενα απο τα PC μου μου εβγαζε βιος failed και εκανε reflash το βιος απο το εφεδρικο και αυτο σε καθε εκκινηση μεχρι που το εκανα uninstall. Σε αλλο μου εβγαλε Oc settings failed. Γενικα δεν ξερω τη ***** παιζει με το nTune αλλα αποτι φαινετε ειναι μια αποτιχια και μιση. Ισως ειναι μονο για μητρικες με nforce chipset επανω...

Link to comment
Share on other sites

me + nTune = οτι και ο ματζικ τζονσον με την τατιάνα στεφανίδου παυλα ευαγγελατου...

κοινώς εγώ ποτέ δεν εγκατέστησα nTune :D :D :D οπότε το προβλημα μου(και οχι μονο ως φαινεται) παραμένει άλυτο :,( Και χάρηκα αρχίζοντας να διαβάζω το post σου :p

EDIT : βέβαια δεν απαντάς σε μενα , αλλά λέω κ εγώ τον πόνο μου :p :P

Link to comment
Share on other sites

οκ, αλλα το ntune απλα το εγκατεστησα, δεν εκανα τπτ... το ετρεξα να δω τι ειναι, καταλαβα οτι ειναι πολυπλοκο κ το αφησα... αλλωστε ηθελα πιο πολυ να ελεγχω το fan speed ωστε να εχω καλες θερμοκρασιες κ λιγο θορυβο..

Επισης δεν ειμαι amd fan, αλλωστε γιαυτο κ ηθελα ιντελ γιατι 'θαυμαζω' την τεχνολογια....αλλα πως να το κανουμε, με εκνευριζει να ειμαστε πειραματοζωα σε τετοιο βαθμο... μιλαμε για hardware, οχι για software, που δεν βγαζεις απλα ενα patch και το διορθωνεις, μπορει να σου κανει ζημια σε ολο το συστημα, μπορει να τρεχεις συνεχεια για rma κλπ... Ε αυτο το θεωρω απαραδεκτο οταν δινεις τα λεφτουδακια σου. Ας ειναι 5% πιο ακριβα και ας κανουν ελεγχους και να μην επιτρεπουν να κυκλοφορουν μη ετοιμα προιοντα....

Δεν ειναι τυχαιο οτι με τους νεους 8ΧΧΧ επεξ. η p5k εχει βγαλει πολλλααααα προβληματα....

Εξαλλου και σε amd να πηγαινα, δεν θα επελεγα phenome....θα επαιρνα εναν 6000 ή και χαμηλοτερο ωστε να εχω το κεφαλι μου ησυχο.... δοκιμασμενα πραγματα.. Τωρα βεβαια το λαπτοπι εχει τον 9300 ....ελπιζω να μην βγει προβληματικος :)..αλλα τα λαπτοπια ειναι [ελπιζω] δοκιμασμενα για συμβατοτητες κλπ ....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.