Jump to content


Αναλυση οθονης σε Ubuntu 7.10


hayabusa

Recommended Posts

Καλημερες...Ειπα να βαλω (μετα και παο προτροπη ενος φιλου απο εδω ) την εν λογω διανομη...Αρχικα bootara απλα απο το cd για να δω πως παει...Σε λιγο θα την εγκαταστησω κιολας...Το μονο πτοβλημα που αντιμετωπισα ηταν το εξης: Η αναμλυση της οθονης που ενω ειναι κανονικα 1680χ1050 δεν πηγαινε πανω απο 1280χ1024...Αυτο θα λυθει μηπως με την εγκατασταση; Αν οχι τι μπορει να γινει;

Ευχαριστω εκ των προτερων...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 62
  • Created
  • Last Reply

μια ερωτηση ακομα...Πριν την εκγατασταση μου ζηταει κατατμηση του δισκου...πηγαινω στην επιλογη που κανεις resize το partition αλλα δεν καταλαβαινω το εξης..για το ubuntu θα ειναι ο χωρος που θα δεσμευσω η αυτος που θα αφησω ελευθερο;

Link to comment
Share on other sites

Μην κάνεις partitions σε κάποιο δίσκο που έχεις ήδη πράγματα μέσα. Ο χώρος που δεσμεύεις είναι μάλλον για το ubuntu, δεν το έχω χρησιμοποιήσει για να σου πω σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Παράδειγμα από το /etc/X11/xorg.conf μου

Section "Screen"
Identifier "Screen 1"
Device "VESA Framebuffer"
Monitor "My Monitor"
DefaultDepth 24
Subsection "Display"
Depth 8
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 16
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 24
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubsection
Subsection "Display"
Depth 32
Modes "1400x1050" "1024x768" "800x600" "640x480"
EndSubsection
EndSection

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι αυτο ακριβως...νομιζω οτι αντι για -c θελει κατι αλλο...τα υπολοιπα ετσι πρεπει να ειναι...(εκανα πειραματα πριν λιγη ωρα με την βοηθεια καποιου απο εδω,για αυτο τα θυμαμαι-οσο μπορω)...:D

Link to comment
Share on other sites

τελικα η εντολη ειναι ετσι ακρβως αλλα χωρις το -c...αυτο πυ μου βγαζει ομως ειναι τελειως κενο...δεν γραφει τιποτα απο αυτα που λεει ο trendy...τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από hayabusaδεν γραφει τιποτα απο αυτα που λεει ο trendy...τι γινεται σε αυτη την περιπτωση;

Μάλλον το ubuntu λειτουργεί πια χωρίς xorg.conf (μλκ του).

Δοκίμασε (πρώτα πάτα Ctrl+Alt+F1 και δώσε /etc/init.d/gdm stop)

sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

και μετά /etc/init.d/gdm start

Λογικά έτσι το λένε το πακέτο και στο ubuntu και θα δουλέψει για να σου φτιάξει xorg.conf.

Η κάρτα σου επειδή είναι καινούρια σχετικά δεν πρέπει να υποστηρίζεται από τον oss ati driver, οπότε βάλε vesa.

Βασικά πρέπει να εγκαταστήσεις τον driver για την κάρτα σου, γιατί δεν νομίζω ότι θα κάνεις δουλειά έτσι. Βάλε τον driver (fglrx) και διάλεξε τον μετά.

Πάντως όπως λέει κι ο trendy, ας σου απαντήσει κάποιος με ubuntu, κι όταν έχεις xorg.conf απλώς δες αυτό που παρέθεσε ο trendy πάνω, και βάλε τις αναλύσεις σου σε κάθε color depth.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια..συμβαινει κατι απιστευτα κουλο...

γραφω καποια εντολη στην κονσολα και οταν παω να βαλω τον κωδικο μου για να εκτελεστει δεν δουλευουν τα νουμερα (οπου αλλου και να γραψω ομως δουλευουν κανονικα)..Τι στο καλο γινεται ; :blink:

Link to comment
Share on other sites

τελικα με απο ολα αυτα τα καταφερα....

Πλεον εμφανιζεται αυτο

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Device "ATI Technologies Inc ATI Default Card"
Monitor "SyncMaster"
DefaultDepth 24
SubSection "Display"
Modes "1680x1050" "1280x1024" "1280x960" "1152x864" "1024x768" "800x600" "640x480"

Η αναλυση που θελουμε φαινεται επιτελους...Το θεμα ειναι ομως οτι ακομα δεν την βγαζει βγαζει στις επιλογες της αναλυσης για να την επιλεξω...Τι γινεται λοιπον;

(Α! και αν μπορει καποιος ας μου πει (αν υπαρχει ) ποιος ειναι οσυνδυασμος των πληκτρων για να αλλαζει η γλωσσα του πληκτρολογιου)

:)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για τα λινκ...ομως επειδη δεν υπαρχει ο απαραιτητος χρονος για το απαιτουμενο διαβασμα μηπως ειναι ευκολο να λυσουμε το θεμα με την αναλυση της οθονης ;

Ευχαριστω πολύ εκ των προτερων...:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.