Jump to content



Chipset παρόμοιο με K8T800 Pro


Korgull_x

Recommended Posts

:help: Ξερει κανεις καποιο chipset παρομοιο με το K8T800 Pro?

:help: Αν ναι, ποια chipsets υποστηρίζουν AM2;;;

:help: Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει, είναι οποιοδηποτε chipset το οποίο θα έχει software compatibility με το K8T800 Pro (κατα προτίμηση όσα υποστηρίζουν AGP8x, sAM2, DDR1/400,SATA I ή II), ωστε αν αλλάξω mobo να μή χρειαστει να κανω format (ξερω, ακούγεται lame :tomato: αλλα δεν εχω την ευχέρεια για κατι τετοιο).

Βρήκα mobos με το ιδιο chipset από msi, gigabyte, dfi, albatron, abit, asrock, και αλλες, αλλα όλες είναι s939 ή s754. Ψαχνω μήπως παίζει τπτ σε am2 για να μπορεσω να αλλαξω cpu (θελω καποιο AMD X2, αλλα δε βρίσκω κανεναν σε s939 που να υποστηρίζεται απο το mobo μου)

Η MOBO ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ASUS K8V.

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.via.com.tw/en/products/chipsets/#k8-series

Στο comparison list φαίνεται η οικογένεια του Κ8.

Τα Κ8Μ890, Κ8Ν890 μάλλον σου κάνουν αλλά για ΑΜ2 socket μάλλον θα πρέπει να κοιτάξεις για pci-x κάρτα γραφικών και πιθανότατα ddr2 ram.

Link to comment
Share on other sites

Εϊχα φτιάξει για έναν φίλο μια σύνθεση με την M2V-MX εδώ και 2 σχεδόν χρόνια και δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα so far.

Τί σημαίνει τώρα μούφα, ότι χαλάει συνέχεια ή ότι δεν λέει από επιδόσεις;;;

Για το πρώτο συμβαίνει και στις καλύτερες οικογένειες, ότι και να πάρεις, για το δεύτερο τώρα δεν έχω ιδία άποψη.

Link to comment
Share on other sites

οχι, εννοώ να βγάζει συνέχεια προβλήματα και ασυμβατότητες... όσο για τις επιδόσεις, δεν ειναι κατι που με ενδιαφερει ιδιαίτερα, εγω απλα θελω να βαλω εναν athlon x2.

πως λεμε για τις gecube καρτες γραφικών;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.