Jump to content



Ακουστικα για gaming?


gio7

Recommended Posts

Καλησπερα...

Σκεφτομαι να παρω ακουστικα,μαλλον ενσυρματα....Καρτα ηχου εχω x-fi platinum champion fatality series....

Ανοιχτου...Κλειστου τυπου???Ποιες οι διαφορες τους?

Οπως φαινεται δεν εχω ιδεα.....Διαβαζοντας καποια αρκετα παλαιοτερα ποστ ειδα να προτεινονται τα sennheiser....Αν εχουν κ μικροφωνο ακομα καλυτερα....

Γενικοτερα θεωρειται απαραιτητο να τα φορεσω πριν την αγορα?Γιατι εδω στο νησι δεν θα νρω κ μεγαλη ποικιλια φανταζομαι....

Ευχαριστω...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

Εχω παρει εδω και μερικους μηνες τα TEAC hp-11R.

Καλα ειναι για fps που με ενδιεφερε. Εχει εξωτερικο ενισχυτη και δεν χρειαζεται να βαζοβγαζεις καλωδια απο τον καρτα ηχου στο pc. Ειναι 5.1

Το κακο ειναι πως δεν ειχα ξανα επαφη με παρομοιο προιον οποτε δε μπορω να ξερω αν ειναι καλα σε σχεση με τον ανταγωνισμο. 50 ευρω τα χα παρει απο το κιτρινομαγαζο.

Μ εχουν βολεψει παντως και κυριως τους αλλους που δεν ακουν μπομπες και πυροβολισμους απο το μετωπο!:p

Link to comment
Share on other sites

@YDinopoulos

Παω για "μελετη".....

@αlphaX

Θα τα κοιταξω...Αν κ η καρτα μου εχει κ μπροστινο Panel οποτε πιστευω δεν θα εχω προβλημα να βαζοβγαζω καλωδια...

Καλο μου ακουγεται το 5.1,αλλα επειδη με ενδιαφερει μονο για παιχνιδια....εχουν τα περισσοτερα παιχνιδια 5.1??

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από soulkeeper

Καλησπερα...

Σκεφτομαι να παρω ακουστικα,μαλλον ενσυρματα....Καρτα ηχου εχω x-fi platinum champion fatality series....

Ανοιχτου...Κλειστου τυπου???Ποιες οι διαφορες τους?

Οπως φαινεται δεν εχω ιδεα.....Διαβαζοντας καποια αρκετα παλαιοτερα ποστ ειδα να προτεινονται τα sennheiser....Αν εχουν κ μικροφωνο ακομα καλυτερα....

Γενικοτερα θεωρειται απαραιτητο να τα φορεσω πριν την αγορα?Γιατι εδω στο νησι δεν θα νρω κ μεγαλη ποικιλια φανταζομαι....

Ευχαριστω...:)

How much money?

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομουν μεχρι 50-60 ευρω....

Δεν ειμαι φανατικος gamer...αλλα θελω οταν παιζω να γουσταρω...!!:)

Επισης,ειναι η πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησω ακουστικα....

Ειδα οτι προτεινονται αλλου τα Beyerdynamic DT770 80Ωhm...αλλα πανε γυρω στα 120ευρω....

Eπισης,καταλαβα οτι περα απο την ποιοτητα των ακουστικων παιζει πολυ σημαντικο ρολο η "οδηγηση"τους....Γιαυτο υπενθυμιζω οτι εχω σκοπο να τα συνδεσω στο panel της x-fi....

Link to comment
Share on other sites

Καλά, τα BeyerDynamic είναι κορυφαία, αλλά ακριβά. Αν πας σε αυτά, θα αλλάξει και όλο το μουσικό σου άκουσμα, θα ξανακούσεις όλη τη συλλογή με τραγούδια σου, μόνο και μόνο για να την ευχαριστηθείς.

Τώρα έχω λίγη δουλίτσα, ίσως αύριο ψάξω να σου προτείνω κάποια. Γενικά πάντως, μπες www.head-fi.org έχουν κορυφαίες λύσεις εκεί για όλα τα γούστα ;)

Link to comment
Share on other sites

Στα γρήγορα που το έψαξα το θέμα, κοίτα κάτι σε:

Beyer Dynamic DTX-700/800/900

Sennheiser HD200/515/555

Σαν best value θεωρώ τα HD200. Προετοιμάσου για "καθαρό" ήχο, χωρίς παραμορφώσεις και "εφέ" για να τον κάνουν πλουσιότερο. Εγώ έχω τα AKG-K701 που είναι πιο ακριβά βέβαια, παρόμοιας φιλοσοφίας όμως, και είμαι ερωτευμένος :D

Link to comment
Share on other sites

Να πω την αληθεια ..πιο πολυ μπερδευτηκα διαβαζοντας το παραπανω site παρα κατεληξα καπου...

Μαζι με αυτα που αναφερεις(αν κ μαλλον το hd200 ειναι παλιο κ δεν ειδα να το πολυαναφερουν) ειδα να αναφερονται κ τα rp-21 και AD700.....

Επειδη ειναι η πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησω ακουστικα κ το αυτι μου δεν ειναι "εμπειρο"...μαλλον θα καταληξω στα hd200 poy ta brhka peripoy 65 ευρω.....

Ελπιζω να ειναι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να στραφείς στα hd 515 ή 555 της sennheiser. Εγώ έχω τα hd 595 δηλαδή τα κορυφαία της σειράς hd500 και τα hd 200.

Διάβασε προσεκτικά. Τα hd 200 είναι κλειστού τύπου ακουστικά, οπότε υπάρχει το πλεονέκτημα της ηχομόνωσης αλλά και το μειονέκτημα των χρωματισμών που σκληραίνουν τον ήχο σε μεγάλες εντάσεις. Λεπτομερή μπορεί να είναι αλλά κουράζουν.

Καλύτερα να δώσεις γύρω στα 90 και να πάρεις τα 555. Έχουν ήχο χωρίς χρωματισμούς με καλύτερη έκταση μπάσου από τα 200 και είναι σαφέστατα πιο άνετα αφού δεν ακουμπάνε καθόλου τα αυτιά σου. Μην πας στα 200 για άνεση σε συνθήκες gaming.

Μετά από την εμπειρία μου με τα 595(με απλή x-fi) που βγάζουν άψογη ανάλυση και σφιχτό μπάσο, τώρα που στρώθηκαν, χωρίς ίχνος σκληράδας δεν θα πήγαινα σε κλειστού τύπου ακουστικά ξανά όσο και να στοίχιζαν. Το καλύτερο δε entry level ανοικτού τύπου ακουστικό είναι τα 555 που οδηγούνται και σχετικά εύκολα από κάρτα ήχου.

ΕΔΙΤ:Δες επίσης αυτό το εκτενές ερασιτεχνικό review ανάμεσα σε πολλά ακουστικά -συμπεριλαμβανομένων των 555 και 595- στο headfi.org. http://www.head-fi.org/forums/f13/fairly-huge-comparison-senn-hd457-497-hd555-595-beyerdtx700-800-900-dt440-660-860-a-76710/

Και πάνω απ'όλα, μη βιάζεσαι τόσο.

Αρχική απάντηση από gznp [15-02-2008 16:53]

Εγώ έχω τα AKG-K701 που είναι πιο ακριβά βέβαια, παρόμοιας φιλοσοφίας όμως, και είμαι ερωτευμένος :D

:T: :T: :T: Με τι τα έχεις;

Link to comment
Share on other sites

Γενικοτερα δεν κανω βιαστικες αγορες...απλα πιστευω οτι καποιες μικροδιαφορες που αναφερεις(καλυτερη εκταση μπασου..) κ γραφουν στο head-fi....μαλλον δεν θα ειμαι σε θεση να τις αντιληφθω.....με δεδομενο οτι ειναι η πρωτη φορα που θα χρησιμοποιησω ακουστικα κ δεν θα υπαρχει αμεση συγκριση με προηγουμενα ακουσματα.....

Στα ανοιχτου τυπου ακουστικα "διαρρεει" ηχος προς τα "εξω"?Επισης,τα ανοιχτου ή κλειστου τυπου εχει να κανει με το αν τα ακουστικα καλυπτουν ολο το αυτι ή αν απλα "ακουμπανε" πανω στο αυτι?

Γιατι σε φωτογραφιες που ειδα στο νετ για hd200 k hd555,μου φανηκε οτι κ τα 2 καλυπτουν ολο τα αυτι.....

Link to comment
Share on other sites

Πιο πολυ με ενδιαφερει να μπορουν να οδηγηθουν σωστα απο x-fi και να ειναι ξεκουραστα για πολυωρη χρηση....παρα ισως καποιες μικροδιαφορες που τελικα δεν ξερω κατα ποσο θα ειναι αντιληπτες σε παιχνιδια......

Οι περισσοτεροι εξαλλου αναφερονται στο head-fi για ακροαση μουσικης και μαλιστα ποιοτικης,οπου μαλλον οι απαιτησεις ανεβαινουν σε σχεση με παιχνιδια....

Αν κανω λαθος,παρακαλω διορθωστε με....

Link to comment
Share on other sites

Τα 200 είναι, αν εξαιρέσεις κάποιες μικροατέλειες, εξαιρετικά ακουστικά για όλες τις χρήσεις. Το πρόβλημα είναι με την άνεση. Αν και είναι πούπουλα σε σχέση με τα 555 και τα 595 έχουν στενά earpads, οπότε αν έχεις λίγο μεγάλα αυτιά θα στα λυγίζουν προς τα μέσα. Επίσης μέχρι να στρωθούν ασκούν αρκετή πίεση στο κεφάλι. Τα 595 και τα 555 σχεδόν ξεχνάς ότι τα φοράς.

Στον ηχητικό τομέα τα 595 παίζουν χαμηλότερες νότες αλλά οι μεσοχαμηλές των 200 είναι ισχυρές οπότε εκρήξεις και τα σχετικά ακούγονται γεμάτα. Σε θέμα καθαρότητας τα 595 δίνουν πιο στεγνό ήχο δηλαδή προσθέτουν λιγότερα σ'αυτά που ακούς και αυτό είναι καλό. Αυτή την διαφορά δεν την προσέχεις εύκολα αν οι απαιτήσεις σου δεν είναι υψηλές. Ηχητικά πάντως τα hd 200 είναι εξαιρετικά με πλούτο ηχοχρωμάτων. Για να πάρεις όμως τον καλύτερο τους ήχο δηλαδή ανάλυση χωρίς υπερβολικά οξύ ήχο πρέπει να τα χρησιμοποιήσεις για πάνω από ένα χρόνο. Στα παιχνίδια που συνοδεύονται από μετριότερο(φτωχό σε ηχοχρώματα) και λιγότερο δυναμικό ήχο ήχο δεν θα έχεις πρόβλημα με την οξύτητα που σου λέω.

Ένας άλλος τομέας που τα 595 έχουν το προβάδισμα είναι η στερεοφωνία τους. Δημιουργούν την αίσθηση ότι υπάρχει ήχος και έξω από το κεφάλι σου.

Σχετικά με την ένταση,τα 595 παίζουν πιο δυνατά από τα 200(έως εκωφαντικά δυνατά και εντελώς απαραμόρφωτα) . Να ξέρεις όμως ότι ο ήχος στα παιχνίδια ηχογραφείται ψηλότερα απ'ότι η μουσική. Δεν θα άντεχες ακόμα και με το master volume της χφι στο 55% τόσο με τα 200 όσο και με τα 595. Για την ένταση δύο πράγματα μετράνε, η ευαισθησία και η αντίσταση(πόσο ρεύμα ρουφάνε). Όσο μεγαλύτερο το πρώτο και μικρότερο το δεύτερο τόσο το καλύτερο αρκεί να μην πέσεις σε αντίσταση πιο χαμηλά από τα 40ομ με την x-fi. Τα 595 έχουν ονομαστική αντίσταση 50, τα 555 120 και τα 200 64 αλλά σε μετρήσεις που είδα η αντίστασή των δύο πρώτων είναι πανομοιότυπη και πάνω από τα 100 ομ. ’ρα τα 595 παίζουν δυνατά λόγω ευαισθησίας. Στο σαιτ της ζεν λέει ότι στο 1βολτ στο 1khz τα 555 δίνουν ένταση 112ντεσιμπέλ όσο και τα 595 άρα μάλλον θα παίζουν το ίδιο δυνατά.

Περιγραφοντάς σου τα 595(160 έως 175) σου δίνω και μια εικόνα για τα ίδιας φιλοσοφίας και αναγνωρισμένα στο νετ 555. Και τα δύο σετ είναι allaround ακουστικά για όλα τα γούστα και τις απαιτήσεις σε αντίθεση με τα 200 που σε ποιότητα και άνεση υστερούν σημαντικά.

Μπορείς τέλος να κοιτάξεις και τα beyerdynamic που προτείνει ο gznp και ο τύπος στο λινκ που σου έδωσα. Μην τσιγγουνευτείς να δώσεις λίγα ευρώ παραπάνω αν είναι να πάρεις κάτι καλό. Στον ήχο δεν υπάρχει η κοροϊδία των αναβαθμίσεων όπως στο pc.

Αρχική απάντηση από soulkeeper [Σήμερα, στις 11:43]

Στα ανοιχτου τυπου ακουστικα "διαρρεει" ηχος προς τα "εξω"?Επισης,τα ανοιχτου ή κλειστου τυπου εχει να κανει με το αν τα ακουστικα καλυπτουν ολο το αυτι ή αν απλα "ακουμπανε" πανω στο αυτι?

ΕΔΙΤ: Στα ανοικτού τύπου ακουστικά δεν υπάρχει πλαστικό που να κλέινει τον ήχο στο εξωτερικό τους μέρος(το αντίθετο απ'αυτό που σου στέλνει τον ήχο). Είναι δηλαδή σαν ηχεία με ανοικτό το πίσω μέρος του κουτιού τους. Αυτό το σχέδιο εμποδίζει την δημιουργία στάσιμων κυμάτων(βουητά και υπερτονισμός διάφορων συχνοτήτων) μέσα στην κάψουλα του ακουστικού, εφόσον ο ήχος φεύγει ελεύθερα προς τα έξω. ’ρα έχεις καλύτερο ήχο.

Τα ακουστικά τύπου cirmumaural είναι άλλος τύπος και αναφέρεται σε ακουστικά που άσχετα αν είναι κλειστά ή ανοιχτά πίσω, κυκλώνουν το αυτί και δεν κάθονται πάνω του, ούτε μπαίνουν μέσα του(earbuds=ψείρες). Τα 200 είναι κλειστά, κυκλωτικά ενώ τα 595(και 555) ανοιχτά,κυκλωτικά. Το πρόβλημα με τα 200 είναι ότι δεν αφήνουν μεγάλο περιθώριο γύρω από το αυτί και έχουν πλαστικά earpads που σε ζεσταίνουν.

Link to comment
Share on other sites

:worship:

Τα 555 τα βρισκω 85 ευρω καινουργια.....

Τα 120Ωhm των 555,αν κ στο επισημο σαιτ αναφερει για 50Ωhm,θα οδηγηθουν σωστα απο την x-fi?

K Μονο για την ανεση πιστευω αξιζει να δωσω τα 20 περιπου ευρω παραπανω σε σχεση με τα hd200..

Θα ψαξω λιγο περισσοτερο για τα Beyer Dynamic DTX-700/800/900...(ειδα οτι τα 800 παιζουν γυρω στα 65 ευρω...)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Petrossortep

:T: :T: :T: Με τι τα έχεις;

Προς το παρόν τα έχω πάνω στην Auzentech, χωρίς να τα ενισχύσω με τίποτα. Πραγματικά νιώθω πως είναι ένα εντελώς διαφορετικό επίπεδο ηχητικής εμπειρίας. Το μόνο που θυμάμαι να προσεγγίζει τη "συγκίνηση" που νιώθω εξερευνώντας κάθε φορά κάποιο κομμάτι που είχα χιλιοακούσει παλιά, είναι μια μικρή εμπειρία που είχα με ένα Martin Logan Descent, ίσως το απόλυτο sub πριν 4-5 χρόνια. Όπως ακριβώς ένιωσα την απόλυτη "bass experience" τότε, έτσι και τώρα, απλά είναι απερίγραπτη η μουσική εμπειρία. Ακόμα και με τις πιο ποταπές πηγές (walkman του 94) τα ακουστικά τονίζουν λεπτομέρειες ανήκουστες πριν, ενώ σε κλασική μουσική που έγραψα σε .flac, απλά πραγματικά θεωρείς ότι βρίσκεσαι μέσα στην αίθουσα, δίπλα από το μαέστρο.

Απλά κλείνεις τα μάτια και ονειρεύεσαι.

Αρχική απάντηση από soulkeeper

:worship:

Τα 555 τα βρισκω 85 ευρω καινουργια.....

Τα 120Ωhm των 555,αν κ στο επισημο σαιτ αναφερει για 50Ωhm,θα οδηγηθουν σωστα απο την x-fi?

K Μονο για την ανεση πιστευω αξιζει να δωσω τα 20 περιπου ευρω παραπανω σε σχεση με τα hd200..

Θα ψαξω λιγο περισσοτερο για τα Beyer Dynamic DTX-700/800/900...(ειδα οτι τα 800 παιζουν γυρω στα 65 ευρω...)

Σίγουρα, η ένταση που θα έχεις με την Χ-Fi, δε θα είναι στα επίπεδα του εκωφαντικά δυνατού. Όμως, με βεβαιότητα, θεωρώ πως θα σε ικανοποιήσει πλήρως, μιας και δε γίνεται να "αντέξεις" την οξύτητα των πυροβολισμών στα παιχνίδια σε τόσο μεγάλες εντάσεις. Η μουσική δε, θα είναι σε πολύ ικανοποιητικά επίπεδα "δυνατή" και δε νομίζω πως θα χρειαστείς κάτι περισσότερο, στο άμεσο τουλάχιστον μέλλον.

Το ζήτημα είναι ότι, όπως μου είπαν και μένα, έτσι σου λέω κι εγώ: "Sorry for your wallet".

Είναι βέβαιο, ότι με τη νέα αυτή μουσική εμπειρία, θα θελήσεις να επενδύσεις κι άλλα χρήματα σε αυτό το hobby :D

Όσο για την επιλογή σου, τα 555 είναι πολύ καλά. Υστερούν με τα 595 ελάχιστα στο μπάσο και ίσως λίγο περισσότερο στα υψηλά. Δεδομένου όμως της χρήσης τους πάνω σε μια X-Fi, θα είσαι μια χαρά - οι διαφορές πρακτικά δε θα εντοπίζονται. Τα 595 δείχνουν την ανωτερότητά τους με ενισχυτή - εκεί φαίνεται η "δύναμή" τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.