Jump to content


παιχνίδια με αυτοκίνητα - GTR2 vs rFactor


tempo

Recommended Posts

καλημέρα,

ψάχνοντας για παιχνίδια με αυτοκίνητα σε αρκετές σελίδες βρήκα αρκετές αναφορές για αυτά τα 2 παιχνίδια: GTR2 και rFactor.

Απο ότι κατάλαβα είναι παιχνίδια που μπορείς να τους προσθέτεις mods πχ πρωτάθλημα formula1 2007 και έτσι να παίζεις κάθε φορά το παιχνίδι που σου αρέσει με νέα αυτοκίνητα, πίστες κλπ.

Επειδή διάβασα αρκετά νομίζω ότι πρέπει να ρωτήσω μερικά πράγματα για να τα βάλω σε μια τάξη. Αν κάποιος γνωρίζει ας απαντήσει και για τα 2 παιχνίδια για να κάνουμε παράλληλα και μια σύγκριση.

1. Τα mods είναι ελεύθερα ή όχι. Δηλαδή πρέπει να αγοράζεις το κάθε mod ή απο την στιγμή που έχεις το παιχνίδι μπορείς να το εγκαταστήσεις ελεύθερα?

2. Που μπορούμε να βρούμε τα 2 παιχνίδια στην Ελληνική αγορά? Σε τι τιμή?

3. βασική ερώτηση: ο θείος τα έχει? μήπως να μου στέλνατε την διεύθυνση του με pm?

4. υποστηρίζουν on-line gaming? Αν υποστηρίζουν και έχω το παιχνίδι απο τον θείο θα έχω προβλήματα?

5. ποιό θεωρείται καλύτερο απο τα δύο, και γιατί?

ελπίζω να δω απαντήσεις στα ερωτήματα μου....και θα επανέλθω με νεώτερες ερωτήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά, το GTR2 μου αρέσει περισσότερο..

1) Τα mods είναι ελεύθερα. Ειδικά το F1 Mod τα σπάει!

2) Θα "ψάξεις"..

4) Ναι. Το GTR2 δεν το έχω παίξει online, αλλά έχω δεί ότι ζητάει ένα serial..

Link to comment
Share on other sites

3) O θείος? Ολα τα έχει...

4) Του θείου δεν παίζουν on-line

5) Εχουν διαφορετικο προσανατολισμο...το GTR2 είναι αρκετά simulator, αλλά όχι σαν το rFactor. Το rFactor πάλι με την πρώτη εντύπωση απογοητεύει και πρέπει να κάτσεις και να το φέρεις στα γούστα σου, αλλά μπορείς να κάνεις παπάδες...

Αν δεν έχεις τιμονίερα με ανάδραση μην περιμένεις και πολλά...

Link to comment
Share on other sites

Αν και ησουν σαφής στην ερώτηση και κινδυνεύω να χαρακτηριστώ off-topic, θα σου προτείνω (επειδή βλέπω οτι ψάχνεσαι) να ρίξεις και μια ματιά στο Live For Speed...

Εχοντας ξοδέψει πολλές ώρες τοσο στο rFactor, οσο και στο LFS μπορώ να σιγουριά να πώ οτι ειναι πολύ μπροστά στα simulators... (To LFS)

Link to comment
Share on other sites

Το LFS το κατεβάζεις από το site του και έχει μια πίστα και 3 αυτοκίνητα. Το αγοράζεις και έχεις και τα υπόλοιπα...

Mods έχει αρκετά, αλλά όχι σαν αυτά που μάλλον θες...έχει διάφορα μετρητικά όργανα, αλλά skin, άντε το πιο μεγάλο, να είναι το night-mod Που κάνει το παιχνίδι από μέρα νύχτα...

On-line μπορείς να παίξεις και με το demo.

Ο θείος έχει τρόπο να παίξεις μόνος σου με όλα τα αμάξια και πίστες, αλλά on-line δεν παίζεις με τίποτα εκτός αν έχει άδεια...και εκεί είναι όλη η μαγκιά του LFS...τα καλύτερα 35 που έδωσα ποτέ για παιχνίδι...

Το LFS θεωρείται και είναι ο καλύτερος Racing Simulator που υπάρχει, αν και ακόμα δεν είναι εντελώς τελειωμένη δουλεία και αναβαθμίζεται περίπου 2 φορές τον χρόνο (δωρεάν και για το demo).

Επίσης το LFS αν και ουσιαστικά είναι ένα dx8.0 παιχνίδι, η φυσική του είναι πάρα πολύ μακρυά με αποτέλεσμα με πάνω από 10 αντιπάλους ακόμα και οι Core τα βρίσκουν δύσκολα...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.