Jump to content



Play.com


JohnG85

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους ! Θέλω να αγοράσω κάποια παιχνίδια από το εν λόγο site και χρειάζομαι την εμπειρία σας ! Ο περιορισμός των 30 λιρών που αναφέρει για την Ελλάδα ισχύει?! Και αν δεν το παρατηρήσεις και παραγγείλεις τι γίνεται ? Σου στέλνουν στην τύχη κάτι από αυτά που διάλεξες μέχρι να συμπληρωθούν οι 30 λίρες ή δεν σου στέλνουν τίποτα και σε ενημερώνουν ?! 30 λίρες είναι πολύ λίγες ! Υπάρχουν παιχνίδια που είναι πιο ακριβά !

Link to comment
Share on other sites

Τα μεταφορικά είναι free, οπότε όποιο προϊόν είναι κάτω από 30λίρες, το παραγγέλνεις μόνο του και τέλος.

Έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από το Play.com

Έχω παραγγείλει καμιά 30αριά λογοτεχνικά βιβλία και κάποιες special edition DVD και ήρθαν όλα μια χαρά.

Το 1o Lord Of The Rings extended είχε έρθει κατατσαλακωμένο και τους έστειλα mail με φώτο, ρωτώντας και για οδηγίες επιστροφής κι αντικατάστασης.

Την επόμενη μέρα μου απάντησαν ότι είχαν ήδη στείλει καινούριο κι ότι θα έπρεπε να κρατήσω το τσαλακωμένο as an apology for my inconvenience. :)

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα ! Σας ευχαριστώ ! Tifozif1 η παραγγελία σου αυτή υποθέτω έγινε μετά τη θέσπιση του μέγιστου των 30 λιρών έτσι ?! Πάντως θα στείλω και mail ή θα παραγγείλω κατευθείαν και ότι γίνει ! :p

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αλήθεια, δεν ξέρω πότε μπήκε το όριο. Εχτές το είδα με αφορμή το δικό σου ποστ. Γι' αυτό σου πρότεινα να στείλεις email. Πάντως μέσα σε 2 χρόνια έχω πάρει από αυτούς games + H/W για SonyPS2 + SACD αξίας πάνω από 600 ευρώ και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ! Ok tifozif1 σε ευχαριστώ πολύ ! Θα παραγγείλω και εγώ με ποσό που θα ξεπερνάει τις 30 λίρες και θα ενημερώσω όταν έχω νέα για να γνωρίζουν και άλλοι που είναι στη θέση μου τι παίζει !

Link to comment
Share on other sites

Εχω παρει και γω αρκετα πραγματα χωρις προβλημα...

Αλλα ειχα παρει εναν ανταπτορα για μοχλους psx -> PC ο ταχυδρομος εφερε το δεμα κατω στην εισοδο της πολυκατοικιας οπου αφηνουν τα γραμματα. Το προβλημα ηταν οτι βρηκα το απογευμα το δεματακι σκιζμενο αλλα μαλλον δεν καταλαβαν τι ειχε μεσα και το αφησαν.

Link to comment
Share on other sites

το ολο θεμα με τις λιρες εγινε εξαιτιας της τεραστιας και μαζικης παραγγελιας PS3 απο Play.com .

Δεν ηθελε πολυς κοσμος να δωσει αυτα τα "εξτρα" 60 ευρω.

Προσωπικα ειμαι πελατης του χρονια τωρα αν και απο τοτε που που μπηκε ο "κανονας" για Ελλαδα δεν ξαναετυχε να παραγγειλω.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Nephilim -> το ολο θεμα με τις λιρες εγινε εξαιτιας της τεραστιας και μαζικης παραγγελιας PS3 απο Play.com .

Δεν ηθελε πολυς κοσμος να δωσει αυτα τα "εξτρα" 60 ευρω.

Δεν σε κατάλαβα. Και τι έγινε αν η μισή Ελλάδα πήρε PS3 από Play.com. Υπέρ του δεν είναι ?
Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από tifozif1 [Σήμερα, στις 02:01]

Δεν σε κατάλαβα. Και τι έγινε αν η μισή Ελλάδα πήρε PS3 από Play.com. Υπέρ του δεν είναι ?

αντεδρασε η ελληνικη αντιπροσωπια της Sony.

Link to comment
Share on other sites

Την Eυρωπαικη Ενωση την εχουν ακουστα στην Ελληνικη αντιπροσωπεία της SONY? :getlost:

Τωρα για αυτον τον περιορισμό δεν ξέρω ουτε εγω τι παιζει, 250 ειχα κανει τελευταια παραγγελια ολα μια χαρα και άμεσσα κιολας

Link to comment
Share on other sites

Σε μερικές μέρες θα σας πω και εγώ τι παίζει για παραγγελίες άνω των 30 λιρών αλλά ο περιορισμός δε νομίζω ότι είχε μπει για το PS3. Εδώ μέσα στο lab είχα διαβάσει ότι αυτό συνέβη επειδή πολλοί ελληνάρες εκμεταλλεύονταν τις άριστες υπηρεσίες του site. Όπερ μεθερμηνευόμενο εστί, έκαναν παραγγελίες και μετά από μέρες έλεγαν στο play.com ότι δεν είχαν λάβει την πραμάτεια με αποτέλεσμα το play.com να τα ξαναστείλει. Ε, κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι του play το κατάλαβαν. Βέβαια αυτό που λέω με κάθε επιφύλαξη έτσι?!

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό, πολύ αξιόπιστο κι αρκετά φθηνό.

Μιά λεπτομέρεια (αν και δεν το έχω ελέγξει πρόσφατα):

Αν γυρίσεις τις τιμές σε , σου βγαίνουν ακριβότερα από το να πάρεις σε λίρες ;)

Κάνε τους υπολογισμούς μόνος σου (στο www.xe.com πχ) και βάλε την παραγγελία σε λίρες :)

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ Wizard! αλλά το γνωρίζω αυτό! Θα πρέπει να το είχα διαβάσει στο thread που αναφέρω παραπάνω και μάλιστα μάλλον το είχες ξανασχολιάσει εσύ ! Μέχρι και πριν 1 μήνα πάντως που το τσέκαρα ισχύει αυτό που λες...

Edit: spc....ναι μπράβο εσύ ήσουν ! :p Θυμάμαι που το εξηγούσες επί post ολόκληρα ! :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Wizard!

Πολύ καλό, πολύ αξιόπιστο κι αρκετά φθηνό.

Μιά λεπτομέρεια (αν και δεν το έχω ελέγξει πρόσφατα):

Αν γυρίσεις τις τιμές σε , σου βγαίνουν ακριβότερα από το να πάρεις σε λίρες ;)

Κάνε τους υπολογισμούς μόνος σου (στο www.xe.com πχ) και βάλε την παραγγελία σε λίρες :)

To θέμα με την ισοτιμία το είχα θίξει σε σχετικό thread παλιότερα (είχα δει και είχα πάθει μέχρι να το καταλάβουν οι περισσότεροι - εσύ θυμάμαι ήσουν ο πρώτος που το κατάλαβες με την μία).

Πλέον όμως δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής: Αν δεν διαλέξεις Ευρώ (με την όποια πιθανή επιβάρυνση στην ισοτιμία - δεν το έχω ελέγξει και εγώ τελευταία αλλά νομίζω ότι εξακολουθεί να ισχύει) δεν σου επιτρέπει την αποστολή (σου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να στείλει τα πράγματα στη χώρα σου - χωρίς όμως να σου λέει ότι είναι απλώς θέμα επιλογής νομίσματος).

Συμπέρασμα: Παραγγέλνεις, αναγκαστικά (αν θες αποστολή στην Ελλάδα), σε Ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από spc

Πλέον όμως δεν υπάρχει δυνατότητα επιλογής: Αν δεν διαλέξεις Ευρώ (με την όποια πιθανή επιβάρυνση στην ισοτιμία - δεν το έχω ελέγξει και εγώ τελευταία αλλά νομίζω ότι εξακολουθεί να ισχύει) δεν σου επιτρέπει την αποστολή (σου βγάζει μήνυμα ότι δεν μπορεί να στείλει τα πράγματα στη χώρα σου - χωρίς όμως να σου λέει ότι είναι απλώς θέμα επιλογής νομίσματος).

Πριν 2-3 μήνες που πήρα το COD4, δούλευε κανονικά. Έχεις παραγγείλει πρόσφατα? :hmm:

Link to comment
Share on other sites

Yeap:

There is a problem with your chosen delivery address.

Please review this page before continuing.

Why do I need to review the delivery address?

Items priced in pounds can only be delivered to UK addresses.

Items priced in euros can only be delivered to European addresses outside the UK.

Electronic or gadget items can only be delivered to UK addresses.

Electronic or gadget items valued at £50 or over must be delivered to your credit/debit card billing address, which must be in the UK.

Games items valued at £80 or over must be delivered to your credit/debit card billing address, which must be in the UK.

Mobile content can only be purchased if you have a UK credit/debit card billing address.

Choose a different delivery address.

Τωρα τουλάχιστον το εξηγούν.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JohnG85

Σε μερικές μέρες θα σας πω και εγώ τι παίζει για παραγγελίες άνω των 30 λιρών αλλά ο περιορισμός δε νομίζω ότι είχε μπει για το PS3. Εδώ μέσα στο lab είχα διαβάσει ότι αυτό συνέβη επειδή πολλοί ελληνάρες εκμεταλλεύονταν τις άριστες υπηρεσίες του site. Όπερ μεθερμηνευόμενο εστί, έκαναν παραγγελίες και μετά από μέρες έλεγαν στο play.com ότι δεν είχαν λάβει την πραμάτεια με αποτέλεσμα το play.com να τα ξαναστείλει. Ε, κάποια στιγμή οι υπεύθυνοι του play το κατάλαβαν. Βέβαια αυτό που λέω με κάθε επιφύλαξη έτσι?!

Όντως έτσι είναι.

Το θέμα είχε ξεκινήσει επειδή είτε άτομα των ΕΛΤΑ, είτε ένοικοι μέσα από τις ίδιες τις πολυκατοικίες έκλεβαν τα πραγματα.

Με το που πόσταραν κάποιοι ότι το Play τους ξανάστειλε πράγματα που δεν παρέλαβαν, εκθειάζοντας τις υπηρεσίες του Play,

κάποιοι έξυπνοι σκέφτηαν να το κάνουν σύστημα.

Όλα τα δέματα που μου ήρθαν από το Play είχαν ένδειξη "signed for".

Δεν ξέρω αν είναι πολιτική των ΕΛΤΑ, ή απλά τρομπάρουν οι ταχυδρόμοι και ζητάνε υπογραφή κατά την παραλαβή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.