Jump to content



Προσωπικό website


saradis1

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά. Ελπίζω να έβαλα το ερώτημα στη σωστή κατηγορία. Σκέφτηκα να φτιάξω και εγώ με τη σειρά μου ένα προσωπικό website. Έστω οτι το έφτιαξα. Τί κάνω μετά ωστε να το ανεβάσω και να έχει τη μορφή http://www.blablabla.gr ?

τι να κάνουμε...ειμαι newbie σε αυτά :tomato:

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς, για να έχει το όνομα της επιλογής σου, εφόσον είναι διαθέσιμο, θα πρέπει να το αγοράσεις/νοικιάσεις.

Υπάρχουν free hosters, όπως geocities yahoo ή μπορεί να σου δίνει δυνατότητα ο πάροχός σου να σου δίνει χώρο φιλοξενίας ιστοσελίδας.

Εφόσον έχεις φτιάξει τη σελίδα σου, την ανεβάζεις σε μία από τις προαναφερθείσες επιλογές.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Τζώρτζης

Καταρχάς, για να έχει το όνομα της επιλογής σου, εφόσον είναι διαθέσιμο, θα πρέπει να το αγοράσεις/νοικιάσεις.

Υπάρχουν free hosters, όπως geocities yahoo ή μπορεί να σου δίνει δυνατότητα ο πάροχός σου να σου δίνει χώρο φιλοξενίας ιστοσελίδας.

Εφόσον έχεις φτιάξει τη σελίδα σου, την ανεβάζεις σε μία από τις προαναφερθείσες επιλογές.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. οι σελίδες στυλ yahoo, geocities κ.λ.π σου δίνουν χώρο με ονομα του στυλ www.****.gr ?? Αν ειναι το κόστος χαμηλό δεν με πειράζει τόσο. Έχεις κάτι να προτείνεις?

Δεν θα ήθελα να έχω website του στυλ www.geocities.com\****\blabla.com

ειναι άλλο το web hosting και άλλο το κόστος του domain name? έστω οτι πληρώνεις για αυτά, ανεβάζεις τις σελίδες σου, για να σε βρίσκουν π.χ μέσω google πρέπει να κάνεις κάτι άλλο?

Link to comment
Share on other sites

καταρχην δεν μας ειπες αν το θελεις απλα για να εχεις μια σελιδα ή για τη δουλεια σου γιατι τοτε αλλαζει το θεμα...

Αν δεν το θελεις για επαγγελματικη χρηση τοτε μπορεις να κοιταξεις σε καποιο free web hosting site οπως:

www.50megs.com

www.freeservers.com

Aυτα σου δινουν ενα domai name του στυλ www.yourname.xx.com

Εχουν μαλιστα την δυνατοτητα να φτιαξεις online τη σελιδα σου (site builder) και φυσικα να ανεβασεις ενα ετοιμο δικο σου...

Το μονο προβλημα στις δωρεαν λυσεις ειναι οτι μετα απο καποιο σημειο (αν οχι απο την αρχη) θα εμφανιστουν και μερικες,οχι ιδιαιτερα ενοχλητικες ομως, διαφημισεις...

Link to comment
Share on other sites

Η μπορείς να επικοινωνήσεις με κάποιον από εμάς και να σου πούμε αναλυτικά τις τιμές και να αποφασίσεις τι θέλεις να κάνεις... απαραίτητη προϋπόθεση βέβαια να απαντήσεις στην πρώτη ερώτηση του hayabusa ... :)

π.χ. το www.blabla.gr το αγοράζει κάποιος από εμάς για λογαριασμό σου και το πληρώνεις από 25Ε μέχρι και 30Ε για 2 χρόνια και σου ανήκει... μετά πρέπει να διαλέξεις hosting provider για να φιλοξενήσει στον αέρα την ιστοσελίδα σου... εκεί η τιμές παίζουν και πάντα ανάλογα με την τεχνολογία που δημιουργήθηκε η ιστοσελίδα σου ή και τον χώρο αποθήκευσης που χρειάζεσαι...

Link to comment
Share on other sites

ε βέβαια σεβασμό στους παλιούς.

Λοιπόν, κοίτα. καταρχάς έχω στο νού 2 ιστοσελίδες. μια προσωπική και μια για λογαριασμό ενός φίλου πολιτικού μηχανικού που θέλει απλά να δείξει τη δουλειά του.

Δηλαδή shadowRunner, εσύ απο που θα πας για να πληρώσεις το domain name και που για hosting provider? αν ειναι κατι εύκολο ισως να μπορώ και εγώ να το κάνω. την ιστοσελίδα άλλωστε θα την φτιάζω εγώ (δεν θα ειναι κάτι το τρομερό. Μια απλή σελίδα).

Link to comment
Share on other sites

την δικη σου αφου τη θελεις για προσωπικο σκοπο μπορεις νομιζω να την στεγασεις σε καποιο free web hosting...Και να εχει καμια διαφημισουλα δεν νομιζω να πειραζει...

Τωρα για τον φιλο σου αοφυ θελει να δειξει την δουλεια θα πρεπει να βρειτε κατι πολυ προσεγμενο...Μια ιδεα για να μην πληρωνεται τιποτα και να εχετε οσο χωρο θελετε (και για τη δικη σου σελιδα φυσικα) ειναι να διαβασε τον οδηγο που εχει στο λινκ της υπογραφης ο bkbilly για να στησεται δικο σας σερβερ...Μετα θα εχετε μια διευθυνση του στυλ XXX.dydns.org...

:)

Link to comment
Share on other sites

Παρα πολύ καλή ιδέα hayabusa! Αν και ρώτησα και τον φίλο μου και δεν τον πειράζει να διαθέσει κάποιο μικρό ποσό για την στέγαση του site του (αυτό του έλειπε, οι πολιτικοί μηχανικοί κερδίζουν πολλά χρήματα). Μαλλον θα προτιμά να έχει την μορφή www.kati.gr . Να ρωτήσω και κάτι άλλο να ξέρω: οι free hosting πέρα απο την φιλοξενία του site σου δίνουν και το ονομα ή πληρώνεται extra?

Link to comment
Share on other sites

το κοστος ενος domain .gr ειναι 20 ευρω το χρονο.

πολυ μικρη τιμη.

Και καλυτερα να μην το ανεβασεις σε free server οταν εχουν uptime 98% στην καλυτερη....

ψαξε εδω.

http://www.free-webhosts.com/webhosting-01.php

Link to comment
Share on other sites

Το κόστος ενός domain όπως προείπα μια και αυτή είναι η δουλειά μου... κυμαίνετε από 20 μέχρι και 30 ευρώ τα 2 χρόνια και όχι το ένα... όποιος πληρώσει 20 για ένα χρόνο σε .gr τον κλέψανε.... τα .com κλπ έχουν 15$ τον χρόνο. (Αυτό μπορείς να το κλείσεις μόνος σου)

Επίσης το hosting είναι κάτι διαφορετικό από το domain...

Εγώ φίλε, στην ουσία θα νοικιάσω το domain www.kati.gr απο το Ελληνικό Κράτος για λογαριασμό σου, αφού είμαι πιστοποιημένος καταχωρητής Ελληνικών Domain names... δυστυχώς δεν μπορείς να το κάνεις μόνος σου, διότι έχει λίγα χρόνια που πλέον σταμάτησε να υποστηρίζεται για απλούς πολίτες αυτή η καταχώρηση από έναν καινούργιο νόμο του Ελληνικού Κράτους.

Τώρα για να μην κάνω διαφήμιση, μια που δεν το θέλω αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες με χαρά να σε βοηθήσω αλλά prive.

’ν θες γενικές πληροφορίες, εδώ είμαστε για να βοηθάμε πάντα.;)

Επίσης να σου πω, πως μπορείς να αγοράσεις το domain από εμένα π.χ ή κάποιον άλλον καταχωρητή και να μπορέσεις να στήσεις server δικό σου... που δεν το προτείνω αλλά λέμε... να μπορέσεις να κάνεις κάτι με την i.p σου και να αλλάξεις τους dns (Domain Name Servers) σε όλο τον κόσμο να κοιτάνε πλέον τον δικό σου server.

Έτσι θα έχεις και Ελληνικό domain, και δεν θα πληρώνεις πουθενά hosting αφού θα είναι δικός σου. Βέβαια εδώ θα αποφασίσεις αν θέλεις να στίσεις με iis ή με Unix και apache αλλά η επιλογή είναι δική σου, ανάλογα όπως προείπα από την τεχνολογία που δημιουργήθηκε η ιστοσελίδα σου.

Εκεί σαφέστατα πρέπει να κοιτάξεις και την γραμμή που έχεις και φυσικά το Bandwidth αλλά εκεί μπαίνουμε σε άλλα κόλπα.

Ελπίζω να σου τα ξεκαθάρισα λίγο και να μην σε μπέρδεψα...

Υ.Γ: Εγώ στην θέση σου θα διάλεγα πάντως, αν δεν ήθελα να πληρώνω κάπου τον χρόνο για hosting, να έστεινα τον δικό μου server με static i.p και φυσικά μεγάλο upload... Με τίποτα πάντως free και καλά hosting, διότι αν την κάνει αυτός θα την κάνει και η ιστοσελίδα μου... με καταλαβαίνεις...

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά. Ευχαριστώ πραγματικά παρα πολύ. ShadowRunner θα το προτείνω στον φίλο μου και αν πει οκ, οταν φτιάξω την σελίδα θα επικοινωνήσω μαζί σου για το domain name. Για το hosting.....δεν έχω ιδεά. σίγουρα όμως δεν διαθέτω κάποιον δικό μου server με static ip... οποτε...μάλλον σκούρα τα πράγματα. Ευχαριστώ όλους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.