Jump to content


maximus extreme ναι η οχι


giorgos_blue

Recommended Posts

καλησπερα παιδια ειμαι νεοσ χρηστησ στο θεμα oc και υδροψυξης και σκεφτομουν να αλλαξω μητρικη μιας και ετοιμαζομαι να βαλω υδροψυξη( επειδη ψηνεται ο επεξεργαστης μου (6600 @ 3000) ) ειπα να αλλαξω και μητρικη ελεγα για την extreme(λογω του οτι ειναι και υδροψυκτη αλλα ψαχνοντασ λιγο στην asus διαβασα για προβληματα με τησ μνημεσ πανω απο 1333 συχνοτητα παιζει κατι τετοιο??? ελεγα να βαλω τισ 1800 αρεσ της cellshokk που ειναι ποιο φτηνες καπως . αξιζει η ολη αλλαγη μιασ και ειμαι φαν των παιχνιδιων και του oc (τωρα τελευταια )αρκετα ( εχω τωρα μια p5e με ddr2 ) αξιζει η αλλαγη του m/b και της μνημησ τι λετε ??? καμια προταση????

Link to comment
Share on other sites

Ως μητρική αξίζει,αλλά δεν νομίζω πως συμφέρει η αναβάθμιση σε ddr3 αυτήν την χρονική στιγμή, πόσο μάλλον εάν έχεις ήδη σύστημα με s775-ddr2.Σε 3-4 μήνες ίσως αξίζει η αναβάθμιση σε ddr3 , καθώς θα έχουν πέσει οι τιμές και θα υπάρχουν και άλλες (φθηνότερες ) μητρικές me ddr3.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χτυπα την asus , η μητρικη τα σπαει, την εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με εναν ε6850 στα 3,88 και ddr3 kingston 1625 οι οποιες παίζουν τζαμι.Απλως για να δει τις μνημες στην συχνότητα αυτη υπερχρονιζει το διαυλο .Για παραδειγμα για ddr3 1600 βαζει το fsb 400, με αρχικη τιμη τα 333.Το ιδιο συμβαινει και με τις 1800.Προσωπικα αν εχεις τα φραγκα οι μνημες αξιζουν...εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια οταν βαζεις ddr3 1066,1333 σε συγκειση με 1600 1800....:T:και για να ειμαι συγκεκριμενος της ταξης των 7-9 frame μονο απο τιε μνημες...:banging:

Link to comment
Share on other sites

με λιγα λογια φιλε μου να χτυπησω και την μητρικη και τισ 1800 αρες μνημεσ .. ας λενε δηλαδη για προβληματα στο φορθμ της asus γιατι και καλα θποστιριζει ως 1333

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από chrisnitro2000 [Σήμερα, στις 18:17]

Φιλε χτυπα την asus , η μητρικη τα σπαει, την εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος με εναν ε6850 στα 3,88 και ddr3 kingston 1625 οι οποιες παίζουν τζαμι.Απλως για να δει τις μνημες στην συχνότητα αυτη υπερχρονιζει το διαυλο .Για παραδειγμα για ddr3 1600 βαζει το fsb 400, με αρχικη τιμη τα 333.Το ιδιο συμβαινει και με τις 1800.Προσωπικα αν εχεις τα φραγκα οι μνημες αξιζουν...εχουν πολυ μεγαλη διαφορα στα παιχνιδια οταν βαζεις ddr3 1066,1333 σε συγκειση με 1600 1800....:T:και για να ειμαι συγκεκριμενος της ταξης των 7-9 frame μονο απο τιε μνημες...:banging:

Ναι αλλά δεν συμφέρει κάποιον που το σύστημά του ήδη πάει καλά,να κάνει αυτήν την αναβάθμησιση το καλοκαίρι που οι τιμές θα έχουν πέσει αρκετά(το ρωτάω γιατί το θέμα ενδιαφέρει και εμένα);Εμένα πάντως η άποψή μου είναι εάν το σύστημά σου σε ικανοποιεί τώρα, να κάνεις αυτήν την αλλαγή αργ'οτερα..Αλλιώς εάν η τσέπη σου τ'αντέχει κάντο;)

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει ενα φιλο που εχω υποχρεωση μεγαλη την παλια δεν ειναι εκει το προβλημα αλλα το καλο crossfire για παιχνιδια και η asus παιρνει 3 καρτες (ati λογω hd τηλεορασης κατι που για μενα η nvidia ειναι μειον )

Link to comment
Share on other sites

Δεν παρατήρησα πάντως κανένα πρόβλημα ασυμβατότητας με τις μνήμες...Κοίταξε το χ38 μνήμες πάνω από τα 1333 τα παίζει υπερχρονίζοντας τον εαυτό του, με το μόνο μειονέκτημα για μένα την αύξηση της θερμοκρασίας του NB..( για αυτό και προτείνεται η χρήση νερού ). Επίσης η μητρική είναι κόσμημα αναμμένη, και το πιο σκληρό pcb που έχω δει..φαντάσου με τόσο βίδωμα του cpu water block και δεν λυγίζει καθόλου.Και τελευταίο η μητρική όταν βγήκε είχε προβληματικό bios με τις τάσεις γενικά...έβαζε λίγο παραπάνω από ότι έλεγε ( είναι γεναιόδωρη..)..τώρα όλα είναι τζέτμε το ν.1001 bios ..άμα δεν παίζει κόλλημα στα φράγκα είναι για με best buy :clap:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από giorgos_blue [Σήμερα, στις 19:35]

εχω βρει ενα φιλο που εχω υποχρεωση μεγαλη την παλια δεν ειναι εκει το προβλημα αλλα το καλο crossfire για παιχνιδια και η asus παιρνει 3 καρτες (ati λογω hd τηλεορασης κατι που για μενα η nvidia ειναι μειον )

Δεν θα μπορείς να βάλεις 3χati κάρτες σε crossfire,τριπλό cf γίνεται μόνο σε amd πλατφόρμα.¨Αντε καλοδούλευτη:) :)

Link to comment
Share on other sites

Ναι εκεί που λέγαμε να μην πάρει ddr3 για οικονομία θα περιμένει το χ48?:wassat:Τώρα είναι που θα παρει χ38 με χαμηλότερη τιμή και χωρίς κανενα αξιολάτρευτο χαρακτηριστικό να ζηλεύει...απο το 48άρι.

Link to comment
Share on other sites

Τα μοντελα Ε8Χ00 και Q9ΧΧΧ είναι οι τελευταίοι στο socket 775 σωστά...???μετά έρχεται αυτος ο nehalem - rohalem :p με νέο socket(Χ38/48 γιοκ nehalem).

Ποιός ο λόγος να πάρεις ακριβές μνήμες τώρα γι αυτό το socket αφού την περίοδο που θα αναβαθμίσουμε σε nehalem οι ddr3 που θα έχουμε αγοράσει τώρα πολύ ακριβά θα είναι "άχριστες" στο μέλλον.

είμαι και γώ σε δίλημα όπως ο φίλος παραπάνω X38 με ddr2 η με ddr3???.σκέφτομαι αν αξίζουν τα παραπάνω χρήματα για τη μικρη αυξηση στις επιδόσεις...και το μέλλον

Πιστεύω να καταλαβαίνεται τι θελω να πω και να μην σας τα μπέρδεψα πολυ...

μήπως περιμένουμε καμια άλλη φουρνιά για το 775?έχει ακουστεί κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.