Jump to content



Πόσα χρήματα παίρνετε;


TheLab

Καθαρές αποδοχές το μήνα  

710 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Παρατήρησα πολλές απαντήσεις εδώ, έτσι αναρωτιέμαι πόσοι θα διαβάσουν αυτή την απάντηση?

Πολύ ενδιαφέρουσα η έρευνα. Αλλά θέλω να προσθέσω μια λεπτομέρεια που είναι σημαντική. Δεν δόθηκαν λεπτομέρειες. Κύρια άλλος θα δίνει το εισόδημα ανά μήνα π.χ. 600 ευρώ το μήνα για 12 μήνες, και άλλος θα δίνει το μισθό που περιλαμβάνει δώρα, άδειες, κλπ.

Δηλαδή στη δεύτερη περίπτωση μισθού 600 ευρώ αντιστοιχεί περίπου σε 760 ευρώ τους 11 μήνες κάθε μήνα!!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 294
  • Created
  • Last Reply

Σχόλιο 1ο

Άεργος φοιτητής εδω...

Πιθανός υποψήφιος για την γενιά των 600 ευρώ όπως πάνε τα πράγματα.

web developer 900 το μηνα χωρις μπονους με μπονους πανε 1100-1200 αναλογος δουλια

Σχόλιο 2ο

Να δούμε τι θα μείνει και με αυτόν τον χώρο.

D.J.AleXXX_gr πως τα βλέπεις τα πράγματα?

Γι'αυτό μάγκες όσοι σπουδάζετε, ότι κάνετε, κάντε το καλά και όχι σαν αγγαρεία, μάθετε τώρα που μπορείτε όσα περισσότερα γίνεται και όταν έρθει η ώρα, αν μπορέσετε κάντε την στο εξωτερικό, όπου ο ανταγωνισμός είναι πιο υγιής και πληρώνει τις γνώσεις και όχι τις γνωριμίες... και όσοι νομίζετε ότι είστε "πιασμένοι" και θα πάτε καρφωτοί σε μια θεσούλα στο δημόσιο, ξανασκεφτήτε το, γιατί η σχεδία έχει ήδη γεμίσει τίγκα και θα πάει άπατη σε λίγο (όσο είναι αυτό)...

Να έχετε ιδέες, φιλοδοξίες, όνειρα και όρεξη για δουλειά και ενέργεια να τα πραγματοποιήτε (και τύχη), αλλιώς G700... όλα τα άλλα θα έρθουν με τον καιρό τους... αυτά εν ολίγης... :p

Σχόλιο 3ο

100 φορές να το κάνω quote λίγο είναι

Jaco το έχεις πιάσει το νόημα, φτάνει πια με τους χλιδάνεργους και τους παραλίες.

Link to comment
Share on other sites

φοιτητης και γω, ελπιζω να τελειωσω σε κανενα χρονο για να παω στρατο και να πιασω καμια δουλεια....τωρα τι σόι δουλεια θα ειναι και ποσα θα παιρνω ενας θεος ξερει....

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα και εγω.Βεβαια πολιτικος μηχανικος ειμαι και δεν παιρνω λεφτα με το μηνα ουτε σταθερα ανα χρονο. Ειναι αναλογα με τη δουλειά ετσι εβαλα ενα μέσο όρο αναλογα με το τελευταιο ετος ,1500~ 2000. Ενδιαφερον θα ηταν να εμπαινε σαν παραμετρος της ερευνας και η ηλικια ετσι ωστε να μπορει κανεις να βγαζει ενα μεσο ορο πχ ανα 4.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψήφισα με τη σειρά μου.

Το θέμα δέν είναι όμως μόνο το πόσα παίρνουμε, αλλά το πόσο κόστος έχει η καθημερινότητά μας στην Ελλάδα.

Και 2.000 να παίρνεις το μήνα, δέν είναι σίγουρα τα ίδια 2.000 που παίρνει κάποιος κάτοικος άλλης χώρας της Ε.Ε.

Πολύ σοβαρά το σκεφτόμουν να φύγω για το εξωτερικό κάποια στιγμή, αλλά κάτι με κρατάει ακόμα εδώ.Ίσως άν γίνουν χειρότερα (πόσο ακόμα..) τα πράγματα, ίσως γίνει πραγματικότητα.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσοτεροι φοιτητες δεν ειναι ανεργοι... αλλα ΑΕΡΓΟΙ :D Και εγω εδω τα ιδια : Αεργος φοιτητης και ερημοσπιτης :p

δηλαδη δε θελουν ή δε μπορουν να δουλεψουν;

Link to comment
Share on other sites

Ψηφισα. Απο 2400 εως 3.500-4000 αναλογα το ποσο θα δουλεψω.
Καμια θεσουλα ανοιχτη στην δουλεια? Και με 2000 συμβιβαζομαι :rofl::rofl:

Επισης θα με ενδιεφερε και περιπτωση υιοθεσιας απο την οικογενεια σου...:cry:

Link to comment
Share on other sites

Φοιτητής - άεργος ...χωρίς "ν" και τρομαγμένος μόνο στη σκέψη για δουλειά και διαβίωση με 600-700 ευρώ :wall:

και μιλάω φυσικά υπό την προυπόθεση ότι δε θα μένω με τους γονείς μου (όπως και τώρα άλλωστε)

Από τους τυχερούς που τους φροντίζει η οικογένεια (ίσως είμαστε και οι περισσότεροι βέβαια).

Επίσης ανήκω και σ'αυτούς που είμαστε έτοιμοι να την κάνουμε για εξωτερικό με την όποια ευκαιρία (πχ μεταπτυχιακό) και να βρούμε εκεί δουλειά.:whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ που ζω με την οικογένεια δε λέει να ζητάω χαρτζιλίκι, 26 χρονών μαντράχαλος :hm::spell:

Δούλεψα 1 χρόνο πέρσι μέσω ΟΑΕΔ, αλλά κι αυτό €300-400 ήταν.

Άνεργος.

Δύσκολα τα πράγματα παιδιά!! Τα στατιστικά προς το παρόν λένε 30,17% Δεν εργάζομαι

Link to comment
Share on other sites

Ναι το να ζεις με τους γονείς σου το ανέφερα γιατί έτσι δεν πληρώνεις νοίκι.

Γιατί οκ πες με 600 ευρώ είσαι οκ χωρίς νοίκι...αλλά με νοίκι ... πραγματικά δε μπορώ να το φανταστώ.

Η κατάσταση είναι απαράδεκτη και το καταλαβαίνουμε κι εμείς που το βλέπουμε απέξω ακόμα...

Κάτι πρέπει να γίνει σ'αυτή τη κωλοχώρα γιατί μας βλέπω μετανάστες όλους...!!!

Link to comment
Share on other sites

Καθαρά 1250-1350 από τη σταθερή δουλειά. Σχεδόν τα μισά μαύρα. Κάνω και δικές μου δουλειές που ανεβάζουν το εισόδημα. Αλλά δουλεύω 6 με 7 μέρες τη βδομάδα. Η κοινωνική μου ζωή εξανεμίζεται... :(

Μένω με τους δικούς μου για λόγους οικονομίας. Είναι όμορφο να μένεις μόνος σου, αλλά δε θέλω όλα μου τα λεφτά να πηγαίνουν σε νοίκια και λογαριασμούς, και όλα αυτά για ένα διαμέρισμα τρύπα.

Βάζω αρκετά λεφτά στην άκρη για μελλοντικές επενδύσεις.

Η δημιουργία οικογένειας φαντάζει μακρινό όνειρο.

Καλά πάμε :dots:

Link to comment
Share on other sites

Απο την δουλεια μαζευω καπου στα 920-930 τον μηνα +Δουλεια σε νυχτοκαμματο καθε Σαββατο αλλα 200 περιπου ,συνολο στα 1100+ per month.Πλουσιοι δεν ειμαστε αλλα την βολευουμε οσο μπορουμε.Δυσκολη καιροι.Μενω προσωρινα με γονεις επειδη διαλεξα να αγορασω αμαξι.Ελπιζω να μην το μετανιωσω...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.