Jump to content



!!!@##$#!$#?#@!!!


geogeoland

Recommended Posts

Και για τα καρτέλ τι έχεις να μας πεις φίλε cptkoulis

Δώσε μας ένα συγκριτικό τιμών με άλλες χώρες τις Ευρώπης για τα προϊόντα που ανέφερες,

για να δούμε κατα πόσο δουλεύει ο περιβόητος ανταγωνισμός.

Και πες μια δικαιολογία γιατί η φέτα π.χ (που παράγεται εδώ) είναι ακριβότερη, και στην Γερμανία είναι φτηνότερη?;)

τα καρτέλ δεν ελέγχονται με μονοπώλιο...

αν ψάξεις απλά στο internet θα δεις τις διαφορές στις τιμές.. Είναι και επίκαιρο το θέμα, το έχει στις Αποδείξεις αυτό το καιρό και απλά είμαστε πολύ ακριβοί... (χωρίς τους αντίστοιχους μισθούς).

Τώρα η ΔΕΗ υποτίθεται είναι ΔΕΚΟ (Δημόσια Επιχείρηση Κοινής Οφέλιας) και ειδικά επειδή είναι μονοπώλιο θα έπρεπε η τιμολογιακή της πολιτική να είναι τέτοια που δεν έχει ούτε κέρδος, ούτε χασούρα (τουλάχιστον απο τους πελάτες του εσωτερικού). Εδώ όμως μας έχουν βρει μακακες και μας δουλεύουν κιόλας. Έχουν αράξει στις καρεκλίτσες τους με τους παχυλούς μισθούς δημοσίου που ανεξάρτητα αν κάνουν την δουλειά τους καλά ή όχι θα τα πάρουν τα λεφτάκια τους.

Για δες τι γίνεται σε ιδιωτικό τομέα ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply

@JaguarOne: και πως θα επεκτείνει το δίκτυό της αν δεν έχει κέρδος; :rolleyes: Το θέμα είναι να έχει όσους υπαλλήλους χρειάζεται, και όσοι πληρώνονται, να δουλεύουν

@KoMM: Μπορείς να μη φας το χειμώνα αγγουράκι (με την καλή έννοια πάντα :p) ή τομάτα. Μπορείς να μη φας φράουλες ή κεράσια με 6€. Μπορείς στη λαϊκή να πας στο τέλος που όλοι ρίχνουν τις τιμές. Μπορείς να μην ψωνίζεις από τον πρώτο πάγκο που συναντάς, αλλά να πας μέχρι πέρα να δεις τι τιμές παίζουν και να ψωνίσεις από αυτόν που θα έχει καλές τιμές και καλά προϊόντα. Έτσι θα τους αναγκάσεις να ρίξουν τις τιμές

Όσο για την άλλη παράγραφο, αν δεν κόψουμε εμείς τα πόδια στους αρμόδιους, αυτοί δεν πρόκειται να κάνουν τπτ. Όσο εμείς απλώς γκρινιάζουμε, και δεν κάνουμε κάτι επί της ουσίας (μα να μην ξαναψηφίσουμε ΠΑΣΟΚ-ΝΔ, μα να μην ψωνίζουμε όταν βλέπουμε υπερκοστολογημένα προϊόντα και υπηρεσίες, μα να κάνουμε διαρκώς καταγγελείες κλπ*), αυτοί δεν θα κάνουν τπτ, γιατί έτσι είναι μια χαρά βολεμένοι ;)

*Άλλο ένα κλισέ, όταν δεν ξέρουμε τι άλλο να βάλουμε :p

Link to comment
Share on other sites

Και για τα καρτέλ τι έχεις να μας πεις φίλε cptkoulis

Μηπως πρεπει καπου καπου να επεμβαινει ο κρατικος μηχανισμος και η επιτροπη ανταγωνισμου??Τι τους εχουμε και τους πληρωνουμε κι αυτους??Αλλα ξεχασα,μαζι τα τρωνε

BTW καρτελ υπαρχει σε συγκεκριμενα προιοντα,δεν ειναι ολη η αγορα ετσι

Δώσε μας ένα συγκριτικό τιμών με άλλες χώρες τις Ευρώπης για τα προϊόντα που ανέφερες,

για να δούμε κατα πόσο δουλεύει ο περιβόητος ανταγωνισμός.

Και πες μια δικαιολογία γιατί η φέτα π.χ (που παράγεται εδώ) είναι ακριβότερη, και στην Γερμανία είναι φτηνότερη?;)

Ειναι γεγονος οτι παρα πολλα προιοντα τα πληρωνουμε ακριβοτερα απο τους υπολοιπους Ευρωπαιους,με πολλες πιθανες αιτιες.

Αλλα σκεψου λιγο,αν δεν ειχαμε ανταγωνισμο στη φετα και υπηρχε μονο η Δημοσια Επιχειρηση Φετας(κρατικο μονοπωλιο) που θα βρισκοταν η τιμη της,ποσα γαλαζο-πρασινα ατομα θα "απασχολουσε",ποσους διευθυνταδες,οδηγους,βοηθους,κλητηρες,βοηθους κλητηρα...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε JaguarOne δέν είπα ότι τα καρτέλ θα ελεγχθούν με μονοπώλια. Αυτό είναι μέλημα των αρμοδίων-ειδικών (εφόσον και τους το επιτρέψουν)

Τώρα ξέρεις οι ΔΕΚΟ από ποίους διοικούνται.... και ευθύνονται κυρίως έναντι του λαού, αλλά και των υπαλλήλων τους.

Όσων αφορά για τις διαφορές των τιμών, είμαστε από ότι βλέπω σύμφωνοι.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως πρεπει καπου καπου να επεμβαινει ο κρατικος μηχανισμος και η επιτροπη ανταγωνισμου??Τι τους εχουμε και τους πληρωνουμε κι αυτους??Αλλα ξεχασα,μαζι τα τρωνε

BTW καρτελ υπαρχει σε συγκεκριμενα προιοντα,δεν ειναι ολη η αγορα ετσι

Ειναι γεγονος οτι παρα πολλα προιοντα τα πληρωνουμε ακριβοτερα απο τους υπολοιπους Ευρωπαιους,με πολλες πιθανες αιτιες.

Αλλα σκεψου λιγο,αν δεν ειχαμε ανταγωνισμο στη φετα και υπηρχε μονο η Δημοσια Επιχειρηση Φετας(κρατικο μονοπωλιο) που θα βρισκοταν η τιμη της,ποσα γαλαζο-πρασινα ατομα θα "απασχολουσε",ποσους διευθυνταδες,οδηγους,βοηθους,κλητηρες,βοηθους κλητηρα...

Αυτές οι πιθανές αιτίες είναι όλο το (ζουμί)= καρτέλ, και από ότι φαίνεται δυστυχώς το 90% είναι καρτέλ ρίχτε μια ματιά εδώ http://www.naftemporiki.gr/news/static/08/05/28/1517584.htm για να καταλάβετε πως (μερικοί κάτι) πάνε να κάνουν αλλά.....

Link to comment
Share on other sites

@VIL

δεν διαφωνω οτι υπαρχουν καρτελ σε ενα κομματι της αγορας

Τωρα για τη φετα στη Γερμανια και τις πιθανες αιτιες,εχεις σκεφτει οτι μπορει οι Γερμανοι να προπληρωνουν μια πολυ μεγαλη ποσοτητα και ετσι να πετυχαινουν καλυτερη τιμη??Οταν στην Ελλαδα η λεξη "τοις μετρητοις" θεωρειτε κακογουστο αστειο

Εχεις σκεφτει οτι μπορει να γλιτωνουν αρκετα Ε στα μεταφορικα χρησιμοποιωντας μια καλη εταιρεια logistics??Γιατι αν υπαρχει μια μεταφορικη εταιρεια που στελνει ψυγεια στην Ελλαδα και αυτα επιστρεφουν αδεια στη Γερμανια,κερδισμενη θα βγει αν επιστρεψουν φορτωμενα φετα,ακομα κι αν χρεωνει εξευτελιστικα χαμηλα κομιστρα στην επιστροφη.

Υπαρχουν πολλα που δεν γνωριζουμε για το πως λειτουργει το συστημα και πως ειναι δυνατον να πουλανε οι Γερμανοι σε χαμηλοτερη τιμη

Οσο για τον ανταγωνισμο και αν γενικα ειναι καλος,σκεψου λιγο το χωρο μας και τη μαχη μεχρι "σεντσι" που γινεται στις αλυσιδες πληροφορικης αλλα και στους ιδιους τους κατασκευαστες

Δεν μου απαντησες ομως... τι εκανε η πολιτεια και οι μηχανισμοι που καθε σοβαρη χωρα οφειλει να εχει,για το καρτελ στο γαλα...??

Link to comment
Share on other sites

@VIL

Δεν μου απαντησες ομως... τι εκανε η πολιτεια και οι μηχανισμοι που καθε σοβαρη χωρα οφειλει να εχει,για το καρτελ στο γαλα...??

Για ρίξε μια ματιά http://www.tanea.gr//Article.aspx?d=20070716&nid=5247621&sn=&spid=631 τί λές τώρα?

Δες και αυτό http://www.mednutrition.gr/content/view/354/111/

Link to comment
Share on other sites

Ο ανταγωνισμος επιφερει θετικα αποτελεσματα στον τελικο καταναλωτη

Ανοιξε για 10 λεπτα την TV να δεις διαφημισεις.

Φθηνο internet o Χ,ακομα πιο φθηνο ο Υ...Το ιδιο στα κινητα,αυτοκινητα,απορρυπαντικα,πατατακια,σερβιετες...Ακομα και στα τραπεζικα προιοντα γινεται μαχη...Ποιος θα προσφερει το καλυτερο προιον στη χαμηλοτερη τιμη...

Και δεν το κανουν γιατι μας αγαπανε και θελουν να πληρωνουμε λιγοτερα αλλα γιατι θελουν να μεγιστοποιησουν τα κερδη τους,με το να απασχολουν το απολυτως απαραιτητο ανθρωπινο δυναμικο και να λειτουργουν με συστημα και στοχους

Καλά όλα αυτά που λές και υπο κανονικές συνθήκες έτσι θα λειτουργούσαν... λειτουργούν όμως έτσι ?

μιλάς για φθηνό ίντερνετ αλλά ξεχνάς ότι υπάρχουν τεράστια παράπονα απο τους ιδιώτες που το προσφέρουν (εντάξει και απο τον ΟΤΕ υπάρχουν παράπονα αλλά αν αυτά αποτελούν κοινό παρονομαστή τότε που είναι η πρόοδος ?) όσον αφορά το ''απολύτος απαραίτητο προσωπικό'' να υποθέσω οτι λίγο θα πρέπει να μας ενδιαφέρει τόσο οι συνθήκες υπο τις οποίες εργάζονται όσο και το πόσο αμοίβονται με φυσικό επακόλουθο κακή ποιότητα παροχής υπηρεσιών λόγω δυσαρέσκειας. Οσον αφορά την αγορά μιας ΔΕΚΟ απο ιδίωτες θα έμαθες πιθανόν ότι στη Γερμανία μόλις ξεσπασε σκάνδαλο υποκλοπών με πρωταγωνιστή τον ιδιώτη που αγόρασε-για-να-μας-σώσει τον ΟΤΕ. Δεν νομίζω να χρειάζεται να έχει κανείς μεγάλη φαντασία για να δεί τί έχει να γίνει σε μιά χώρα που ο κρατικός παρεμβατισμός είναι σύντομο ανέκδοτο απο μία εταιρία με ήδη έξωθεν κακή μαρτυρία σε έναν νευραλγικό τομέα όπως οι επικοινωνίες. Για σκέψου τώρα να αγοραστεί η ΔΕΗ απο κάποιον άλλον ιδιώτη-σωτήρα και να σου πέι αυριο μεθαύριο οτι ''ξέρετε για να καλυφθούν οι ανάγκες πρέπει να φτιάξουμε μερικά εργοστασιά με λιγνίτη'' ποιός θα πληρώνει τότε τους ρύπους ? ο ιδιώτης ?? μάλλον απίθανο. Ή ακόμα χειρότερα για φαντάσου να σου πεί ''ξέρετε για να καλυφθούν οι ενεργειακές ανάκες σας θα φτιάξουμε ενα δύο πυρηνικά εργοστάσια''. Θα νίωθεις ασφαλής αν είναι έξω απο την Αθήνα? (το τελευταίο το γράφω μόνο και μόνο για μερικούς κοντόφθαλμους που ακούγοντας τις παρόλες των πολιτικάντηδων θα πεισθούν ότι άπαξ και είναι έξω απο το νομό αττικής δεν θα κινδυνέψουν απο τυχόν ατύχημα).

Ποια είναι η λύση ? κάπου διαβασα ότι με αφορμή τον αναπτυξιακό νόμο του 2006 για την κατασκευή ηλιακών και αιολικών πάρκων το σύνολο των αιτήσεων συντελεί σε παραγωγή περίπου τριπλάσια απο τις ανάγκες της χώρας μας σε ενέργεια. μήπως ξέρεις γιατί η υλοποίηση αυτών των εγαταστάσεων βαλτώνει στα γρανάζια του ελλήνικού δημοσίου ??

Link to comment
Share on other sites

@Colt: για το θέμα των πυρηνικών εργοστασίων, ποτέ δεν κατάλαβα τι διαφορά έχει για εμάς αν υπάρχει εργοστάσιο στη Λαμία, στο Βόλο, στα Γιάννενα, στα Κύθηρα, ή στα ελληνοβουλγαρικά σύνορα και τα παράλια της Μ. Ασίας... Εδώ στν Ουκρανία έγινε ατύχημα και είχαμε ως εδώ ραδιενεργό νέφος, στα 500χλμ θα κολλήσουμε; :...:

Σημείωσις: ΔΕΝ είμαι υπερ της πυρηνικής ενέργειας (Συγκεκριμένα της ενέργειας που προέρχεται από τη σχάση του πυρήνα). Το αντίθετο. Αλλά εγώ δεν είμαι γενικά, όχι μόνο για την Ελλάδα :p

Link to comment
Share on other sites

λά ξεχνάς ότι υπάρχουν τεράστια παράπονα απο τους ιδιώτες που το προσφέρου

δειξε μου εναν ελληνα που δεν παραπονειται για τιποτα πανω στη γη(κωφαλαλοι excluded)...απο τον ανταγωνισμο,ο ΟΤΕ εκει που εδινε μεχρι 8μβιτ με καμια 30κατι ευρω,τωρα δινει μεχρι24μβιτ...οι εναλλακτικοι αυξανουν συνεχως τις προσφορες τους και παλευουν για πιο χαμηλες τιμες...το φανταζοσουνα περσι τετοιον καιρο οτι θαχεις με πακετο νετ+τηλεφωνιας και δωρεαν χρονο για κινητα?τωρα το κακη ποιοτητα υπηρεσιων ειναι μεγαααλη κουβεντα...θελω να πω,κακο τα 5 λεπτα αναμονη ,κακο και τα 50...οσοι κλινουν προς το μεγαλο "κακο" θα εκτοπιστουν....

ο ΟΤΕ δεν ειναι ακριβως ΔΕΚΟ.οσο παει πλησιαζει (νομικα) προς το ιδιωτικο και λιγα στοιχεια πια εχουν δημοσιο χαρακτηρα (διοικηση πχ)...

οι υποκλοπες στην γερμανια ακουγεται ενδιαφερον...αν και νομιζω πως μας χρειαζεται ενα λινκακι..γιατι πχ υποκλοπη ειναι και ενας ααααλητης υπαλληλος που κρυφακουει μια εμπορικη συνομιλια υποκλοπη ηταν κι οτι εγινε εδω με την βονταφον.

Οσον αφορα τον κρατικο παρεμβατισμο το Συνταγμα μας κατοχυρωνει ελευθερη οικονομια της αγορας(με καποιους περιορισμους)..Τωρα το παραδειγμα της ΔΕΗ οτι πχ "εξαγοραστει κλπ κλπ" νομιζω δεν μπορουμε να συγκρινουμε υπαρκτες καταστασεις με φανταστικες/σεναριακες...

το τελευταιο μου φαινεται καπως υπερβολικο.Εχει τετοιο θηριωδη βαθμο αποδοσης η αιολικη και η ηλιακη ενεργεια:jump::jump::jump::jump::jump:?Ενα λινκ με σχετικη μελετη θα βοηθουσε κι εδω πολυ...

Link to comment
Share on other sites

Ή ακόμα χειρότερα για φαντάσου να σου πεί ''ξέρετε για να καλυφθούν οι ενεργειακές ανάκες σας θα φτιάξουμε ενα δύο πυρηνικά εργοστάσια''.

Αμήν και πότε!

Θα νίωθεις ασφαλής αν είναι έξω απο την Αθήνα? (το τελευταίο το γράφω μόνο και μόνο για μερικούς κοντόφθαλμους που ακούγοντας τις παρόλες των πολιτικάντηδων θα πεισθούν ότι άπαξ και είναι έξω απο το νομό αττικής δεν θα κινδυνέψουν απο τυχόν ατύχημα).

Ενώ αν έχεις 2-3 τριγύρω στα βόρεια σύνολα είσαι ασφαλής.... Αν είμαστε τόσο ανίκανοι είμαστε αξιοι του κάθε καραγκιόζη που θα βγαίνει και θα θέλει 30% αύξηση γιατί ανέβηκε το πετρέλαιο ή γιατί του βάλαν χέρι για το CO2 που μας έχει φλομώσει. Και μην ακούσω ότι έχουμε σεισμούς και τέτοια... Τι να πούνε και οι Ιάπωνες. Δεν έχουν σταγόνα πετρέλαιο και φυσικό αέριο, φάγανε και στο κεφάλι 2 ατομικές αλλά πάνω από τη μισή ενέργειά τους την έχουν πυρηνική.

Ποια είναι η λύση ? κάπου διαβασα ότι με αφορμή τον αναπτυξιακό νόμο του 2006 για την κατασκευή ηλιακών και αιολικών πάρκων το σύνολο των αιτήσεων συντελεί σε παραγωγή περίπου τριπλάσια απο τις ανάγκες της χώρας μας σε ενέργεια. μήπως ξέρεις γιατί η υλοποίηση αυτών των εγαταστάσεων βαλτώνει στα γρανάζια του ελλήνικού δημοσίου ??

Αυτές είναι οι ιδανικές λύσεις αλλά τα κοράκια των εταιριών πετρελαίου μέχρι τώρα καταφέρνουν και τις έχουν στην αφάνεια.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή?

"Δηλαδή" δεν είναι δυνατόν να υπάρχει καθολική δυσαρέσκεια για ό,τι συμβαίνει να μην μας αρέσουν οι επιλογές της κυβέρνησης και όταν πάμε να ψηφίζουμε να βγάζουμε πρώτο κόμμα αυτούς που βρίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Τα κατάλοιπα..... από ότι φαίνεται δυστυχώς θα αργήσουν και πιθανότατα να μην φύγουν ποτέ γιατί τελικά μπήκαν και δεν μπορεί να τα βγάλει κανείς (έως τώρα) από το DNA μας (Σφάξε με Αγά μου για να αγιάσω).

Η κακοδιαχείριση του δημοσίου χρήματος-πόρων από ότι μας διδάσκει η ιστορία διαιωνίζεται και δέν έχει να κάνει (τόσο πολύ) με τις επιστήμες και το ανάλογο δυναμικό που τις επανδρώνει αλλά καθαρά με την ικανότητα και πολιτική βούληση των εκάστοτε κυβερνώντων.

(Δυστυχώς) θα συμφωνήσω με τα λεγόμενά σου γιατί αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα που επικρατεί πολλά χρόνια τώρα στην πολιτική σκηνή της χώρας μας με τους χορούς των συμφερόντων (εσωτερικών-εξωτερικών) σε όλο το φάσμα της καθημερινότητάς μας.

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε :)

@deninho: και εγώ είμαι κατά της πυρηνικής ενέργειας παντου και αυτό που έγραψα δες το μόνο σαν ενα καυστικό σχόλιο για τους υποστηρικτές της πυρηνικής ενέργειας που θέτουν σαν επιχείρημα την απόσταση. Αλλα ειδικά στην Ελλάδα του δε βαριέσαι και του έλα μωρέ η ιδέα της πυρηνικής ενέργειας μου φαντάζει εφιάλτης.

@ Tsakonas: τα παράπον πάντα θα υπάρχουν αφού εχθρος του καλου είναι το καλύτερο. Απο εκεί και πέρα τα πρόστιμα που κατα καιρούς επιβάλλει η ΕΕΤΤ σε όλους τους παροχούς προφανός δεν πέφτουν για μικροπαραπονα αλλά για πιο σοβαρούς λόγους. όσον αφορά τον κρατικό παρεμβατισμό ναι σύμφωνω οτι είμαστε ελεύθερη αγορα αλλά αυτο απέχει απο την ασύδοτη αγορά που είμαστε στην πραγματικότητα. Απόδειξη των γραφόμενων μου θα πρέπει να αποτελούν τα διατροφικά σκάνδαλα που ξεσπάνε κατα καιρούς (διοξίνες, γιαούρτια, λάδια) καθώς και τα διάφορα καρτέλ (πετρέλαιο, τρόφιμα) και που δείχνουν το επίπεδο ελέγχου που ασκεί το Ελληνικό δημόσιο.

Για τις υποκλοπές ενημερώθηκα απο τα κυριακάτικα φύλλα και το μόνο λινκ που μπόρεσα να βρω είναι αυτό http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11381&subid=2&tag=8400&pubid=1044610 και μάλλον δείχνει πιο σοβαρό απο εναν αλητήριο που έπαιζε με τα μικρόφωνα.

Τέλος όσον αφορά την ηλιακή ενέργεια υτό που έγραψα δεν έχει να κάνει με τον θηριώδη βαθμό απόδοσης αλλά με το πλήθος των αιτήσεων που κατατέθηκαν για τη δημιουργία ηλιακών πάρκων κάθε μεγέθους. Λινκ πάλι δεν έχω να σε δώσω αφού και για αυτό ενημερώθηκα απο τα οικονομικά φύλλα των κυριακάτικων εφημερίδων, και δε νομίζω να είναι ψευδή ταα στοιχεία. Σκέψου μόνο: αντί να δώσεις 12 - 15Κευρώ για ένα αμάξι εγκαθιστάς στην ταράτσα σου 2 KW και το πρωί που συνήθως ο κόσμος λείπει στην δουλεία του και το σπίτι δεν εχει κατανάλωση εσύ πουλάς ακριβό ρεύμα με 0,45 ευρώ την KWh και μόλις χρειαστεις να καταναλώσεις τότε αγοράζεις φτηνό ρεύμα με 0,10 ευρω την KWh έτσι στην χειρότερη κάνεις απόσβεση της δαπάνης σου στην καλύτερη έχεις και μικρό κερδος. και για του λόγου μου το αληθές ρίξε μια ματιά και εδώ να το δείς να δουλεύει: http://www.promitheaspirforos.gr/gr/

@ neuromancer: εντάξει εγώ απλά είμαι κατά της πυρηνικής ενέργειας αφου ουτε φτηνή, αλλά ούτε ασφαλής είναι. Οσο για τα ορια και τις περιοχές γράφω πιο πάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι υπέρ της πυρηνικής ενέργειας, και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί δεν έχουμε ένα πυρηνικό εργοστάσιο. Ότι και αν ακούω σαν αντίλογο, απλά δεν στέκει. Δηλαδή το Κοζλοντούι είναι ακίνδυνο ή έχει τρελή οργάνωση ή έχει τρελή τεχνολογία? Μη λέμε βλακείες! Με τα σημερινά τεχνικά μέσα δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ασφάλειας.

Άλλωστε ο δρόμος προς τη σύντηξη είναι δυστυχώς μέσω της σχάσης, διότι οι άλλες πηγές ενέργειας απλά δεν επαρκούν για να φτάσουμε μέχρι εκεί.

Και όσοι λένε για φωτοβολταϊκά / ανεμογεννήτριες κλπ. δεν έχουν -για μένα- όχι γνώση αλλά ούτε καν επίγνωση της τάξης μεγέθους. Είναι πολλά τα MW Άρη!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνει σωτηράκι ένα σεισμό, θα "πρασινίσουμε" από την ραδιενέργια

Δηλαδή στην Ιαπωνία δεν κάνει σεισμούς?

Για να μη σου πω για το Κοζλοντούι.

Αυτό είναι δικαιολογία, δεν είναι αντεπιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.