Jump to content



Ubuntu 8.04 useful things after you install it


bkbilly

Recommended Posts

καταπληκτικη δουλεια

αν θες βάλε σε code(#) ότι χρειάζεται

π.χ.

οτι ειναι για copy-paste

η ολα τα σχόλια

ώστε να ξεχωριζουμε

:banging:

Αντί να τα βάζω σε quote, τους έχω αλλάξει την εμφάνισή τους.

Δηλαδή για εντολές που είναι για τον terminal τις έχω υπογραμμίσει!

Επίσης τα σχόλια τους έχω αλλάξει το χρώμα σε μοβ και την γραμματοσειρά.

Δεν αλλαζουμε και το τιτλο του thread στο σωστο->"Ubuntu 8.04 useful things when you install it"

Πως αλλάζω τον τίτλο; Δεν το βρίσκω πουθενά...:dots:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 48
  • Created
  • Last Reply
Link to comment
Share on other sites

Αυτή η διαδικασία που είπες για το openoffice αντικαθιστά το αρχικό. Το openoffice 3 είναι unstable γι'αυτό καλό είναι να κρατήσεις το παλιό. Για να το κάνεις αυτό είναι λίγο πιο δύσκολο αλλά γίνετε με την παρακάτω διαδικασία... Αυτό που θα σας πώ είναι για την 64bit έκδοση των ubuntu. Κάνετε το αντίστοιχο στην έκδοσή σας!

OpenOffice 3 beta (64bit)

Install Application

  • firefox "http://openoffice.bouncer.osuosl.org/?product=OpenOffice.org&os=linuxx86-64deb〈=en-US&version=3.0.0"
  • tar xzf ~/OOo_3.0.0_LinuxX86-64_install_en-US_deb.tar.gz
  • sudo dpkg -i ~/OOO300_m9_native_packed-1_en-US.9358/DEBS/*.deb
  • copy the contents of the “Terminal Commands” from my folder to /usr/bin
  • start the program with this command: /opt/openoffice.org3/program/soffice or soffice

install dictionary

  • open OpenOffice and go to “Tools → Extension Manager”, press Add and then find your dictionary

backup settings

  • go to ~/.openoffice.org and copy the folder user folder where you want to save it.

How to open it

  • if you put this on the Main Menu then you can put the %U like this: ooffice3 -writer %U

ooffice3 -writer Word Processor

ooffice3 -calc Spreadsheet

ooffice3 -impress Presentation

etc....

Terminal Commands.zip

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Είχε αναφερθεί πιο παλιά για το amarok 2 στα ubuntu 8.10. Βρήκα τρόπο να το εγκαταστήσετε κάνοντας τα παρακάτω:

Install Amarok 2 on Ubuntu (not stable)

  • echo "deb http://ppa.launchpad.net/kubuntu-members-kde4/ubuntu intrepid main" | sudo tee -a /etc/apt/sources.list
  • I enabled the prereleased and unsupported updates in the “software sources” and then I was able to update kdelibs and subsequently amarok to v2
  • sudo apt-get update
  • sudo apt-get install amarok-kde4

Εμένα δεν μου άρεσε πάρα πολύ...

Ο προηγούμενος είχε πολύ περισσότερες επιλογές.

Αν τον βάλετε δεν ξέρω αν γίνεται μετά να βάλετε πάλι τον παλιό... δεν το έχω ψάξει!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Βρήκα ένα πολύ ωραίο προγραμματάκι που μοιάζει πολύ με το SingStar του PlayStation 2.

Λέγεται Ultrastar Deluxe. Λειτουργεί τόσο σε Linux όσο και σε Windows.

Εγκατάσταση:

Στην σελίδα τους λέει πώς να το κάνετε compile το πρόγραμμα μέσω του wine. (αυτός ο τρόπος δεν μου αρέσει καθόλου)

Για να το εγκαταστήσετε υπάρχει ένα deb αρχείο που δεν υπάρχει στην επίσημη σελίδα! Μπορείτε να το κατεβάσετε από εδώ.

Αυτό που θα κατεβάσετε είναι κάποια alpha έκδοση που δεν έχει βγει στα windows και είναι πολύ καλύτερη!

Τραγούδια:

Αν ψάξετε στην επίσημη σελίδα, θα βρείτε μερικά τραγούδια που θα τα βάλετε στο "~/.ultrastardx/songs"

Υπάρχει και μία σελίδα που έχει τα txt αρχεία που χρειάζονται για κάποια γνωστά τραγούδια. μπείτε εδώ. Δεν την έχω δοκιμάσει και δεν ξέρω πως λειτουργεί...

Επίσης αν ψάξετε στο google για τραγούδια για το ultrastar μπορεί να βρείτε πολλά!

Ρυθμίσεις:

Στην αρχή μπορεί δυσκολευτείτε με τις ρυθμίσεις του μικροφώνου...

Αυτό που θα πρέπει να προσέξετε είναι να μην έχετε ποτέ στις ρυθμίσεις σε δύο συσκευές τον ίδιο αριθμό καναλιού.

μπορείτε να βάλετε ότι αριθμό θέλετε, αρκεί να μην συμπίπτει ο αριθμός του ενός με τον αριθμό του άλλου!

Το κανάλι δεν είναι η ένταση του μικροφώνου... Είναι το πώς θα αναγνωρίζει την κάθε συσκευή, αν έχουμε πολλά μικρόφωνα.

Δεν ξέρω τι είναι αυτά τα δύο channels που έχει... Εγώ χρησιμοποιώ μόνο το Channel 1. Το Channel 2 το έχω σε όλες μου τις συσκευές στο Off

Bugs:

  • Στα Linux δεν λειτουργεί το party mode... δεν ξέρω γιατί... Έτσι κι αλλιώς δεν μου άρεσε :p Στα Windows λειτουργεί κανονικά
  • Στα Linux όταν συνδέσεις κάποια usb συσκευή για να ακούς τον ήχο από headset, ακούγετε ο ήχος μόνο από τα ηχεία... δεν ακούγεται καθόλου από το headset... ίσως υπάρχει τρόπος να φτιαχτεί αλλά δεν τον έχω βρεί. Στα Windows λειτουργεί κανονικά!
  • Στα Windows έχει πρόβλημα με τον ήχο που ακούγετε από τα ηχεία... Αν είναι δυνατά τα ηχεία, τότε ακούγεται από το μικρόφωνο και έτσι ή τραγουδάτε είτε όχι, το ίδιο και το αυτό:) Γι αυτό το λόγο θα πρέπει να τα έχετε πολύ χαμηλό τον ήχο που ίσα ίσα να ακούγεται.
    Αυτό το πρόβλημα δεν υπάρχει στα Linux... όσο δυνατά κι αν έχετε τα ηχεία δεν επηρεάζεται!
  • Και στις δύο εκδόσεις για να φτιάξεις τα δικά σου τραγούδια με τους υπότιτλους είναι δύσκολο... δεν το έχω δοκιμάσει αλλά χρειάζεται κάποιο mid αρχείο που δεν έχω ιδέα που μπορεί κάποιος να το βρει!
  • Επίσης οι ρυθμίσεις είναι λίγο περίπλοκες... Δεν υπάρχει κάποια καλή οργάνωση για μερικά πράγματα!
    Για να μπουν και να παίξουν 2 παίκτες πρέπει να γίνει μέσα από τις επιλογές...
    Για να αυξηθεί η ένταση του μικροφώνου πρέπει να γίνει από sound και όχι από το record που εκεί ρυθμίζουμε το μικρόφωνο...
    Αυτά τα δύο δεν θα τα έλεγα σαν bugs, αλλά είναι σπαστικά!

Conclusion:

Αξίζει να το δοκιμάσετε! Είναι από τα καλύτερα προγράμματα για karaoke που έχω δει!

Μοιάζει πάρα πολύ με το SingStar με την μόνη διαφορά οτι αυτό είναι εντελώς δωρεάν!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.