Jump to content


Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το τροφοδοτικο δε το ξερω..

Αν δεν βαριεσαι να κανεις την αλλαγη και εφοσον το εχεις ηδη τοτε ,περισσοτερο για εκπαιδευτικους λογους κανε την αλλαγη να δεις ποσο θα κερδισεις σε watt.

Κανοντας μια προβλεψη-εκτιμηση με idle 35watt (που αναφερεις πιο πανω) τοτε στη καλυτερη των περιπτωσεων να πεσεις 5watt (απο 60% efficency σε 70%)

Οταν με το καλο φτασεις 100watt καταναλωση η διαφορα θα ειναι μεγαλυτερη (κατι λιγοτερο απο 15watt..Αλλα με το συστημα που εχεις..δε θα τα δεις ποτε:p

Link to comment
Share on other sites

το τροφοδοτικό το έχω αρκετά χρόνια, αλλα βρίσκεται μέσα σε υπολογιστή ο οποίος ανοίγει μια φορά την ημέρα κι αυτό για 2-3 ώρες, ενώ το άλλο ειναι 24/7.

Θα επανέλθω στο θρέντ σύντομα :D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν @NTG :D

Μετά από κάποιες τράμπες (!) σε τροφοδοτικά που έγιναν, κατέληξα for free με το Corsair CX430 V2 80 PLUS :D

Μόλις μπεί windows με όλους τους δίσκους on, έχω 50-55watt παίζει.

Μολις ηρεμήσει λίγο το σύστημα παλι με τους δισκους on , 48watt

Με έναν δίσκο EARX να κατεβάζει από seedbox 29watt

και τέλος με αδρανές τελείως το σύστημα μονο με τον SSD δηλαδή, πέφτει στα 26 watt

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν @NTG :D

Μετά από κάποιες τράμπες (!) σε τροφοδοτικά που έγιναν, κατέληξα for free με το Corsair CX430 V2 80 PLUS :D

Μόλις μπεί windows με όλους τους δίσκους on, έχω 50-55watt παίζει.

Μολις ηρεμήσει λίγο το σύστημα παλι με τους δισκους on , 48watt

Με έναν δίσκο EARX να κατεβάζει από seedbox 29watt

και τέλος με αδρανές τελείως το σύστημα μονο με τον SSD δηλαδή, πέφτει στα 26 watt

μια χαρα εισαι.. παρακατω δεν παει! :banging:

καπου τοσο εχω και γω με μονο εναν ssd σε 2500Κ με 300αρι psu

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Το δικό μου είναι κάπως ενεργοβόρο μιάς και κουβαλάει 3 εσωτερικούς και 1 εξωτερικό. Τώρα τον χρησιμοποιώ με σύνεση αφού έχω και φορητό που είναι σαφώς οικονομικότερος.

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ: Εάν έχετε περιφεριειακές συσκευές που δεν χρησιμοποιείτε συχνά, καλό θα είναι να τις έχετε όλες σε ένα πολύπριζο με διακόπτη για να μπορείτε να το κλείνετε. Οι συσκευές αυτές λειτουργούν με συνεχές ρεύμα και χρειάζεται μετασχηματιστής για τη μετατροπή του εναλλασσόμενου σε συνεχές. Ο μετασχηματιστής έχει δύο πηνία, το πρωτεύον και το δευτερεύον. Το πρωτεύον πηνίο είναι συνδεδεμένο με το δίκτυο άρα διαρρέεται από ρεύμα ακόμα κι όταν έχουμε κλείσει τη συσκευή γιατί είναι αντίσταση. Μπορεί να είναι αμελητέα ποσότητα αλλά καίει ρεύμα. Καλό θα είναι λειπόν να έχουμε τον εκτυπωτή μας ή κάποιο εξωτερικό σκληρό που δεν τον δουλεύουμε συχνά πάνω σε ένα πολύπριζο για να αποφεύγουμε αυτήν την ακούσια σπατάλη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Έχω ένα στάνταρ σύστημα που δουλεύω τα τελευταία 5 χρόνια, με μικρές διαφοροποιήσεις.

Μόλις συνέδεσα το watt-όμετρο (το είχα αγοράσει πέρυσι τα χριστούγεννα για να μετρήσω κάτι θερμαντικά).

Με κλειστή την οθόνη το laptop καίει γύρω στα 45 Whr με τον επεξεργαστή να χαλαρώνει, και 65 Whr με 3 instances του toast ανοιχτά.

(Asus a6ja, ssd).

 

Η οθόνη (24άρα dell) καίει 50 watt με 0% φωτεινότητα, 67 watt με 50% φωτεινότητα και 90 watt με 100%.

 

Την οθόνη την δουλεύω πάντα στο 0% φωτεινότητα (είναι ήδη αρκετά φωτεινή) εκτός από όταν έχει ήλιο και έχω ανοιχτά πατζούρια.

 

Επομένως ο ίδιος υπολογιστής μπορεί να κάψει 45 Whr σαν κατεβαστήρι, 95 Whr με τη χρήση που του κάνω συνήθως και 155 Watt σε full load.

 

Η τελευταία τετραμηνία της ΔΕΗ μου ήρθε 950 KWh, και δεδομένου ότι τους μισούς μήνες το σπίτι δεν κατοικούνταν καίω αρκετές KWh, οπότε αναζητώ τρόπους μείωσης της κατανάλωσης. Ο υπολογιστής καταναλώνει απρόσμενα λίγο, απλά πολλές φορές ξεχνάω την οθόνη ανοιχτή πράγμα που είναι λάθος.

 

Επόμενος στόχος είναι η αλλαγή του ψυγείου με A++ τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...
  • 3 months later...
On 17/12/2014 at 11:32 ΠΜ, το μέλος sotiris έγραψε:

Επόμενος στόχος είναι η αλλαγή του ψυγείου με A++ τουλάχιστον.

Μικραίνουν απαράδεκτα το μοτέρ και με διάφορες αλχημείες τα κάνουν Α++ για τα 2 χρόνια που είναι η εγγύηση… μετά δουλεύει 24/7 για να κρατάει θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

15 λεπτά πριν, το μέλος ΓιαγκΤ έγραψε:

Μικραίνουν απαράδεκτα το μοτέρ και με διάφορες αλχημείες τα κάνουν Α++ για τα 2 χρόνια που είναι η εγγύηση… μετά δουλεύει 24/7 για να κρατάει θερμοκρασία

 

Αυτό το σπίτι που λέω όμως, το έχω νοικιάσει από το 2016, και το ψυγείο έχει πεταχτεί :hehe: 

Ωραίο ψυγειάκι, ευρύχωρο 70ρι των 80s :D

 

Link to comment
Share on other sites

2 λεπτά πριν, το μέλος sotiris έγραψε:

 

Αυτό το σπίτι που λέω όμως, το έχω νοικιάσει από το 2016, και το ψυγείο έχει πεταχτεί :hehe: 

Ωραίο ψυγειάκι, ευρύχωρο 70ρι των 80s :D

 

Παράδειγμα καλού ψυγείου → Ενεργειακή Κλάση: F

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.