Jump to content



Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

πολυ καλο το αρθρο σου, σκεφτομουνα μελοντικα να κανω και εγω κατι τετοιο. Δεν ειχα παρει βατομετρο ακομα, το πρωτο που εχεις ειναι απο καταστημα στο Αιγαλεω;

Η καταναλωση ειναι κατι που σιγουρα θα απασχολησει τις εταιριες ημιαγωγων.

εδιτ» στην σελιδα που παρεθεσες για το Βολτκραφτ λεει στο μπανερ οτι το εχει με 25!! Ποιος ειναι μεσα για μια on the fly μικροευελικτη ομαδικη;

εδιτ2» τελικα ειναι αλλο μοντελο αλλα με ιδια αναλυση! τα μεταφορικα ειναι 11.60 για μεχρι 30κιλα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω περιπου 140W idle , 280W full load για ολο το συστημα αλλα δεδομενου οτι τρεχει 24ωρο θα ελεγα οτι ο μεσος ορος χοντρικα ειναι ~170W μιας που το περισσοτερο ειναι κατεβασμα η αλλες ελαφρες δουλειες.

Οποτε για τετραμηνο βγαινει μολις 489,6 ΚWh... :computer:

Ειναι προγραμματισμενη η κατασκευη ενος πισιου χαμηλης καταναλωσης για χρηση ως κατεβαστηρι αλλα δεν περισσευουν τα € γμτ...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε tasosmos δεν ξέρω πώς τα υπολογισες, αλλα έβαλες μέσα και την κατανάλωση οθόνης, router, ηχείων κλπ?

Αν υποθέσουμε ότι είναι αξιόπιστη η μέτρησή σου και είναι μόνο τόσες kWh, εφόσον κυμαίνεσαι στη 2η κλίμακα χρεώσεων της ΔΕΗ (χωρίς να μετακινείσαι μάλιστα απ' την 1η κλίμακα), πρέπει να έχεις μια επιβάρυνση γύρω στα 60euro το 4μηνο λόγω του PC.

Mε ένα φθηνό συστηματάκι χαμηλής κατανάλωσης των 150euro μπορείς να μειώσεις πολύ τους λογαριασμούς σου και να κάνεις απόσβεση πολύ γρήγορα. Δες εδώ πώς ένας amd4450 σε 780G μητρική underclocked και undervolted, τραβάει μόλις 25W idle και 33W σε full load.

Eίμαι περίεργος να δω οι overclockers και αυτοί που foldαρουν συνέχεια τί καταναλώσεις έχουν.:shutup:

Link to comment
Share on other sites

Τα 140w ειναι με pc idle, router ανοιχτο, tft και ηχεια standby, τα 280 ειναι με τα προηγουμενα ολα ανοιχτα και φορτιο 100% σε cpu,gpu.

Το σφαλμα ειναι μεγιστο ±4% απο την μεθοδο μετρησης, με αμπερομετρο και βολτομετρο αρκετα αξιοπιστο εγινε.

Υποψιν οτι εχουμε ηδη νυχτερινο, κλιμακα χρεωσεων δεν ειμαι σιγουρος, εξ'ου και οτι δεν εβγαλα χρεωση σε €.

Οσον αφορα το λινκ imo ειναι λιγο ακυρες οι μετρησεις μιας που δεν περιλαμβανουν drives και περιφερειακα. (τι να πρωτοβαλεις σε 16 γιγα της flash?)

Link to comment
Share on other sites

Τάσο αν βάλεις στο συστηματάκι που μέτρησαν έχει Compact flash αντί για δίσκο. Αν βάλεις όμως έναν 2,5'' δίσκο laptop δε θα έχεις πάνω απο 1,5W idle και 2,5W όταν δουλεύει ο δίσκος full.

Ένα δε DVDR idle τραβάει μόλις 3W.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα ένα μικρό update στο παράδειγμα του οδηγού μου γι' αυτούς που έχουν νυχτερινό ρεύμα.

Το σκεπτικό είναι ότι ένας που δουλεύει το PC του όλο το 24ωρο θα "σπάσει" τις kWh σε 8ωρα χαμηλής χρέωσης και 16ωρα ημερήσιας χρέωσης.

Το νυχτερινό τιμολόγιο έχει standard χρεώση kWh ανεξάρτητα απ' την κατανάλωση.

Για τις kWh του ημερήσιου τιμολογίου, πολλαπλασιάζουμε με την τιμή της kWh ανάλογα με την κλίμακα στην οποία βρισκόμαστε.

Το άθροισμα νυχτερινής+ημερήσιας κατανάλωσης θα μας δώσει το συνολικό κόστος.

Στους ηλεκτρονικούς μετρητές μπορείς να δηλώσεις την ταρίφα για συγκεκριμένες ώρες (αυξημένη/μειωμένη) και να σου το υπολογίζει αυτόματα το κόστος/h.

Link to comment
Share on other sites

εγώ αγόρασα ακριβώς το ίδιο πριν μερικούς μήνες μόνο που είναι σε άσπρο χρώμα από τα carefur 17ε

θα τα βρείτε εκεί που έχει τα ηλεκτρολογικά

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
  • 3 weeks later...
Στους ηλεκτρονικούς μετρητές μπορείς να δηλώσεις την ταρίφα για συγκεκριμένες ώρες (αυξημένη/μειωμένη) και να σου το υπολογίζει αυτόματα το κόστος.

Μια ερώτηση: Ο HQ EL-EPM 01 έχει αυτή τη δυνατότητα;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.