Jump to content



Yπολογίστε την κατανάλωση ρεύματος των PC σας


Με πόσες kWh επιβαρύνετε τον 4μηνιαίο λογαριασμό σας της  

166 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Εγώ πήρα από το Φανό ένα με 15€ και μπορεί και υπολογίζει και το κόστος αν του ορίσεις τη μονάδα! Θα το αφήσω κανένα τετράμηνο να δώ τι παίζει από κατανάλωση, είναι πολλά τελικά τα 3-4-5 pc που παίζει να δουλεύουν καθημερινά, χώρια για το stand by των άλλων συσκευών στο σπίτι.

Link to comment
Share on other sites

εχω αγορασει 4 απο αυτα τα μηχανακια εδω και 2 χρονια για να ξερω τι μου γινεται.

και οντως, το πιο οικονομικο setup περιλαμβανει 780g + (4450/4850/5050e).

Η ενσταση μου ειναι -και χωρις να το λεω με σιγουρια- οτι αυτες οι μουφες μετρουν voltamber και οχι watts. Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο το κοστος τους για να μπορουν να μετρουν watts. Ως γνωστων οι συσκευες μας δεν εχουν αποδοση ουτε κατα διανοια κοντα στο 100% (δεν ειναι ηλεκτρικες σομπες)

Οποτε ισως τα αρχικα νουμερα να μην ανταποκρινονται στο πραγματικο κοστος που επιβαρυνομαστε.

Βεβαια ισως κακως να το λεω αυτο και να ηταν προτιμοτερο ολοι να νομιζουμε οτι καει 100Watt μια συσκευη που καταναλωνει στην πραγματικοτητα 70Watt. (τυπικο παραδειγμα ειναι αυτο, συνηθως καπου εκει κυμαινεται η αποδοση) Και η ΔΕΗ μετραει Wh , οχι VAh

Μια εκτιμηση ειναι, ας μας απαντησει καποιος πιο σχετικος.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αυριο σκεφτομαι να παω μια βολτα απο το Carrefour να παρω ενα τετοιο αν υπαρχει, τελικα αξιζει ομως? Μετραει πραγματικα watts ή ειναι μουφα? Επισης μιας και εχω UPS, λογικα δεν θα ειναι σωστη η μετρηση ετσι?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

παιδια λιγο-πολυ σας δινουν ενα μετρο και μια αναλογια...

ξερετε τί σας γινεται και ποιες συσκευες στο standby τους καινε τον Κ@)# τους αντι για καθολου.

δε θα χασετε αν παρετε ενα τετοιο μηχανακι..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 3 months later...
Η ενσταση μου ειναι -και χωρις να το λεω με σιγουρια- οτι αυτες οι μουφες μετρουν voltamber και οχι watts. Θεωρω οτι ειναι πολυ μικρο το κοστος τους για να μπορουν να μετρουν watts. Ως γνωστων οι συσκευες μας δεν εχουν αποδοση ουτε κατα διανοια κοντα στο 100% (δεν ειναι ηλεκτρικες σομπες)

Volt ampere

Voltampere και Watt σαν μονάδες μέτρησης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα. Ο τύπος που υπολογίζουμε τα watt είναι volt x ampere = Watt.

Απλα με το voltampere μετράμε την φαινομενική ισχύ (αυτή που τραβάς π.χ. από το δίκτυο) η οποία ισούται με την τάση (volt) επί την ένταση (amper), ενώ με το Watt μετράμε το "έργο" όπως λέμε, την πραγματική ισχύ που χρησιμοποιεί μια συσκευή, ανεξάρτητα από το πόσο φορτίο τραβάει από το δίκτυο. Απλώς στα pc μας λόγω switching psu το power factor διαφοροποιεί αρκετά αυτούς τους αριθμούς.

Για περισσότερες πληροφορίες δες το link παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

O watt calculator(100% load) μου εβγαλε 577w minimum psu για το πρωτο πισι της υπογραφης και kai 317w για το δευτερο pc με Ε8400 και 2gb ram που το εχω για htpc.Επειδη με βαλατε σε σκεψεις δευτερα θα παρω και εγω ενα βατομετρο να δουμε τι παιζει.

To κακο ειναι οτι στο δευτερο εχω L&C 500w που εχει υπο του μηδενος efficiency...

Έγινε επεξεργασία από Kosmos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
Volt ampere

Voltampere και Watt σαν μονάδες μέτρησης είναι ΑΚΡΙΒΩΣ το ίδιο πράγμα. Ο τύπος που υπολογίζουμε τα watt είναι volt x ampere = Watt.

Απλα με το voltampere μετράμε την φαινομενική ισχύ (αυτή που τραβάς π.χ. από το δίκτυο) η οποία ισούται με την τάση (volt) επί την ένταση (amper), ενώ με το Watt μετράμε το "έργο" όπως λέμε, την πραγματική ισχύ που χρησιμοποιεί μια συσκευή, ανεξάρτητα από το πόσο φορτίο τραβάει από το δίκτυο. Απλώς στα pc μας λόγω switching psu το power factor διαφοροποιεί αρκετά αυτούς τους αριθμούς.

Για περισσότερες πληροφορίες δες το link παραπάνω.

Ωπ! μιας και το ειδα τωρα, αυτο που λες ισχυει μονο για καμια ηλεκτρικη σομπα ή για DC. Σε μηχανημα οπως οι υπολογιστες μας εξαρταται παντα απο το power factor του ολου μηχανηματος. Ενα πασει περιπτωση τα VA ειναι παντα περισσοτερα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...
  • 2 months later...

Και εγώ πήρα πρόσφατα ένα.

Υπάρχει κάποιο αισθητό lag στην ανανέωση των τιμών (λιγότερο από 6 sec), αλλά δεν με πειράζει και τόσο.

Όσο για το χρυσοπλήρωμα προσοχή: το voltcraft 4000 το είδα εδώ

στα €168.80 (και μάλιστα αναφέρει: Τιμή Τιμοκαταλόγου: €225.09 Κερδίζετε : €56.29 (25%)) ενω σε σελίδα του εξωτερικού είναι στα 50κατι ευρώ... Τραγικo... Για πόσο μεγάλη αισχροκέρδεια μιλάμε δηλαδή!

btw, nice thread!:T:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Πολύ χρήσιμο μηχανηματάκι.Είχα πάρει ένα παρόμοιο από το Aldi (πριν κλείσει) και βρήκα πολλές συσκευές στο σπίτι που χωρίς να δουλεύουν ρουφάγανε wattάκια από την πρίζα.Τα βγάζει τα λεφτά του!:clap:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ψάχνω κάποιο μηχάνημα για να μετράω κατανάλωση εκτός από PC και σε μεγάλες συσκευές (πλυντήριο, φούρνο μικροκυμάτων, κλιματιστικό, 1000-2500W max), έχετε κάτι να μου προτείνετε; είχα πάρει μια συσκευή των 25Ευρώ και μου κάηκε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.