Jump to content



SLI vs CrossFire - Efficiency - ALL you need to know


Recommended Posts

παντως στο crysis το 3-way sli με gtx280 εχει πολυ καλη αποδοση (μην βαρατε και εχω crossfire εχω)

την λεπτομέρεια ότι στο 3way SLi παίζουν και οι 3 κάρτες 16x ενώ στο CF μόνο οι 2,σου ξέφυγε λιγάκι ε? :p

Link to comment
Share on other sites

Nαι τωρα δε μας φτανανε 2 καρτες θελουμε 3! :p :p

Παντως υπεραναλυτικο, σωστο, ευθυβολο το τεστ σου κ.hipro5

Δε νομιζω να βρηκα κανενα τετοιο τεστ πουθενα αλλου στο νετ :-)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχην ενα μπραβο κι απο μενα. Πολυ καλη δουλεια!

Το συζηταγα εδω και καιρο με φιλους οτι οσο αφορα το efficiency το CF ειναι πολυ μπροστα! Aν αποφασισει κανεις να βαλει 2 καρτες τοτε το CF ειναι μονοδρομος. Τελος!

Απο την αλλη οσο αφορα τις επιδοσεις που θα παρεις (ειτε με 1 ειτε με 2 καρτες), τα αποτελεσματα πιστευω οτι αντιστρεφονται οταν εχεις να κανεις με dx10. Εκει πιστευω βλεπει κανεις τι παραπανω δινουν οι καρτες της nvidia. Βεβαια θα πειτε οτι το 99% των παιχνιδιων ειναι με dx9c. Αλλα αν βγουν περισσοτερα παιχνιδια με dx10 τοτε θα ισχυει το "οτι πληρωνεις παιρνεις". Για να μην πω για το physx..

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο....Πολυ καλη δουλεια..Κατι τετοια μας ξεκαθαριζουν απολυτα τι συμβαινει τελικα με αυτες τις ρημαδες..

Κατι ομως δε μου στρωσε με το cpu..

Εινα δυνατον 30mhz να εχασες ~400 μοναδες σε cpu score?

στο SLI στα 4400mhz εβγαλες 7394marks

στο CF στα 4368mhz εβγαλες 7034marks

στο συνολο χανεις πολυ εκει.

Παντως μπραβο και παλι....:)

Link to comment
Share on other sites

την λεπτομέρεια ότι στο 3way SLi παίζουν και οι 3 κάρτες 16x ενώ στο CF μόνο οι 2,σου ξέφυγε λιγάκι ε? :p
πολυ καλο αλλα γιατι δεν εβαλεσ crossfirex εφοσον αυτο λανσαρει η αμδ?

Μόνο τα AMD boards έχουν όλες τις θύρες 16άρες

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Γιωργο....Πολυ καλη δουλεια..Κατι τετοια μας ξεκαθαριζουν απολυτα τι συμβαινει τελικα με αυτες τις ρημαδες..

Κατι ομως δε μου στρωσε με το cpu..

Εινα δυνατον 30mhz να εχασες ~400 μοναδες σε cpu score?

στο SLI στα 4400mhz εβγαλες 7394marks

στο CF στα 4368mhz εβγαλες 7034marks

στο συνολο χανεις πολυ εκει.

Παντως μπραβο και παλι....:)

Άλλο board, άλλη συμπεριφορά (ίσως) :D

Link to comment
Share on other sites

την λεπτομέρεια ότι στο 3way SLi παίζουν και οι 3 κάρτες 16x ενώ στο CF μόνο οι 2,σου ξέφυγε λιγάκι ε? :p

ναι αλλα στο 3πλο και 4πλο cf το προβλημα δεν ειναι το x4 γιατι αν ηταν θα ειχες απλα μικρη αυξηση τωρα βλεπουμε μειωση που σημαινει οτι οι drivers δεν...

Link to comment
Share on other sites

Μόνο τα AMD boards έχουν όλες τις θύρες 16άρες

τοτε γιατι δεν ποιανει ο hipro phenom να τους δοκιμασουμε εκει που θα εχουμε και crossfire x και sli σωστο. (δεν ειπα οτι θα δουμε καλυτερες επιδοσεις αλλα θα δουμε αμεση συγκριση σε 3-way sli και 3πλο cf)

@gznp οχι δεν νομιζω να ειναι μονο στο crysis σε ολα τα game ειδαμε οτι με 3 καρτες ενω το cf δεν το sli κατι κανει απλα ειπα crysis γιατι ειναι το ποιο heavy game ασχετο αν ειναι nvidia optimized.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια Γιώργο.

Έκανες μια πάρα πολύ συστηματική, δύσκολη και εξειδικευμένη δουλειά.

Δυστυχώς τώρα το πρόσεξα στις τρεις το πρωί και το μόνο που είδα είναι το στήσιμο και τα συμπεράσματα.

Είναι τόσο μεγάλος ο όγκος των πληροφοριών που μπορούμε να αντλήσουμε που θα το διαβάζω για αρκετές μέρες.

Δεν έχω ξαναδεί να γίνεται πουθενά συγκριτικό τεστ με στόχο τον υπερχρονισμό και τα καλά αποτελέσματα σε extreme καταστάσεις για benchmarks.

Πάντως το scaling σε στήσιμο για benchmarks είναι κατώτερο των προσδοκιών και για τις δύο κάρτες. Σε σημείο που θα πρέπει να δούμε τι φταίει. Τα XP, οι οδηγοί τους, τα ίδια τα benchmarks που είναι πλέον ξεπερασμένα? Δεν ξέρω.

Το σίγουρο είναι ότι με τόσο μεθοδική δουλειά που έκανες Γιώργο, δεν απορώ που εδώ και χρόνια είσαι το νούμερο ένα στον υπερχρονισμό παγκόσμια.

Link to comment
Share on other sites

1.Πολυ καλη δουλεια :T:

Συγχαρητηρια για την υπομονη σου

2.Παρατηρω οτι με εξαιρεση το 2Κ3 ολα τα αλλα test εχουν απαραδεκτο scaling,χειροτερο κι απο το πιο κακογραμμενο σημερινο παιχνιδι.

2k1 SLI = +4.7% CrossFire = +6.15%

2k3 SLI = +56% CrossFire = +70.8%

2k5 SLI = +7.85% CrossFire = +12%

2k6 SLI = +13.4% CrossFire = +28%

Aquamark3 SLI = -0.8% CrossFire = +3.18%

Και επειδη εγω προσωπικα πληρωνω μια καρτα για να μπορω να παιξω και οχι για να μπεντσαρω,δεν με απασχολει ιδιαιτερα ποια αποδιδει καλυτερα σε ενα μετροπρογραμμα για καρτες του 2001.

Θα προτιμησω λοιπον την καρτα που παιζει καλυτερα τα παιχνιδια που με ενδιαφερουν κι αν θελω να συγκρινω καρτες μεταξυ τους,θα χρησιμοποιησω το Vantage Extreme(για να μην πω το Crysis Benchmark tool...)

Φανταζομαι ολοι θυμαστε τι σκορ εβγαζαν η 2900ΧΤ και η 8800GT σε σχεση με την 8800GTX.Αλλα σε πραγματικες συνθηκες...

Κι οποιος καταλαβε,καταλαβε...

Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτο που εχω καταλαβει με το SLi, γιατι το εχω χρησιμοποιησει σε 7800GTX/8800GTX/8800GT/GTX 280, ειναι οτι δεν αυξανει και τοσο τα FPS σε ενα παιχνιδια, αλλα δεν αφηνει να πεσουν τα FPS κατω απο ενα σημειο.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.