Jump to content


Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

2 hours ago, ronin13 said:

Καλώς μου φαίνεται οτι κάπου χάνει το σκεπτικό τους; Να το κυνηγήσω παραπάνω;

 

Στην Ελλάδα ο νόμος ορίζει σαφώς ότι η εγγύηση ανανεώνεται. Στην Ολλανδία η εγγύηση παρατείνεται μόνο για το διάστημα που απαιτείται για την ολοκλήρωση της επισκευής ή την αντικατάσταση (πιστεύω την κωδικοποίηση από την Ευρωπαϊκή Επιτροπή, δε διάβασα την ολλανδική νομοθεσία).

Quote

Is the repaired/replaced product covered by a new guarantee?
No. The guarantee period is only extended by the time necessary for repair or replacement.

 

Δεν ξέρω ποιο Δίκαιο καλύπτει την τελευταία συναλλαγή σου με την Logitech, αυτό μπορείς να το δεις στην επικοινωνία που είχες για την εκπλήρωση των όρων της εγγύησης.

 

Αν δε γράφει τίποτα, μπορείς να εμπλέξεις τον Συνήγορο του Καταναλωτή και να διεκδικήσεις την εφαρμογή του ευνοϊκότερου Ελληνικού Αστικού Κώδικα, αλλά δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Ίσως μπορείς να το εξηγήσεις απλώς στη Logitech και να σε εξυπηρετήσουν.

 

Πάντως, όταν πέρασα ακριβώς την ίδια διαδικασία με τη SteelSeries και τις δικές της θνήσκουσες ροδέλες, όταν ήταν να μου αντικαταστήσουν και το δεύτερο ποντίκι, το επέστρεψα και άλλαξα εταιρεία...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ronin13 said:

Καλώς μου φαίνεται οτι κάπου χάνει το σκεπτικό τους;

καλώς σου φαίνεται, αλλά

 

4 hours ago, ronin13 said:

Να το κυνηγήσω παραπάνω;

αν ισχύει το αμερικανικό δίκαιο, χλωμό να μπορέσεις να τους εξαναγκάσεις σε κάτι. Κυνηγώντας το ίσως έχεις μια μικρή πιθανότητα να στο αντικαταστήσουν για λόγους δημοσίων σχέσεων αλλά αυτό είναι στη δική τους ευχέρεια κι από ότι δείχνουν οι απαντήσεις τους δεν θέλουν.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται πως το ισχυρότερο χαρτί σου είναι να επικαλείσαι ότι κατά την καταχώρηση στην  Logitech  σου έδειχνε εγγύηση μέχρι το 19. Επιτυχής εμπλοκή του Έλληνα Συν.τ. Κατ. (εφαρμογή ελληνικών νόμων) είναι μάλλον απίθανη για προϊόν αγορασμένο από Αμερική. Αν επιθυμείς να το συνεχίσεις ίσως το https://www.eccgreece.gr/en/greek-european-consumer-centre/  είναι το σημείο από όπου θα άρχιζα να ρωτώ εκτός Logitech.
Αν τυχόν προσπαθήσεις να το κλιμακώσεις γράψε μας και τι έγινε.
 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, salde said:

καλώς σου φαίνεται, αλλά

 

αν ισχύει το αμερικανικό δίκαιο, χλωμό να μπορέσεις να τους εξαναγκάσεις σε κάτι. Κυνηγώντας το ίσως έχεις μια μικρή πιθανότητα να στο αντικαταστήσουν για λόγους δημοσίων σχέσεων αλλά αυτό είναι στη δική τους ευχέρεια κι από ότι δείχνουν οι απαντήσεις τους δεν θέλουν.

Μπορεί να κάνω λάθος αλλά μου φαίνεται πως το ισχυρότερο χαρτί σου είναι να επικαλείσαι ότι κατά την καταχώρηση στην  Logitech  σου έδειχνε εγγύηση μέχρι το 19. Επιτυχής εμπλοκή του Έλληνα Συν.τ. Κατ. (εφαρμογή ελληνικών νόμων) είναι μάλλον απίθανη για προϊόν αγορασμένο από Αμερική. Αν επιθυμείς να το συνεχίσεις ίσως το https://www.eccgreece.gr/en/greek-european-consumer-centre/  είναι το σημείο από όπου θα άρχιζα να ρωτώ εκτός Logitech.
Αν τυχόν προσπαθήσεις να το κλιμακώσεις γράψε μας και τι έγινε.
 

 

Οι ίδιοι τα διαχειρίζονται:

As from 1-1-2012, ECC-Greece has been operating under the auspices and with the support of the Hellenic Consumer Ombudsman

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

το ξέρω, είδα και το ελληνικό τηλέφωνο στη σελίδα, για αυτό έβαλα στην παρένθεση «εφαρμογή ελληνικών νόμων». Αυτό το τελευταίο είναι που μου φαίνεται χλωμό, όχι το σε ποιο γραφείο ανήκει ο υπάλληλος που θα σου απαντήσει.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος. Κι εγώ όταν λέω ΣτΚ εννοώ προφανώς στο τμήμα που είναι αρμόδιο για τις διασυνοριακές συναλλαγές εντός ΕΕ, που είναι το ΕΚΚ και διευθύνεται από αναπληρωτή Συνήγορο του Καταναλωτή (http://www.synigoroskatanaloti.gr/).

 

@ronin13, καλή τύχη και keep us posted. ?

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, acct said:

Νομίζω είμαστε όλοι στο ίδιο μήκος κύματος.

ναι,  τη διάκριση (ΣτΚ versus  Ecc εντός του ΣτΚ) την έκανα και το έγραψα και στον minast για να τονίσω την εκτίμησή μου ότι μου φαίνεται απίθανο να υπάρξει εφαρμογή ελληνικού δικαίου στην περίπτωση του ronin. Επειδή όπως δείχνει η χρήσιμη σελίδα της ΕΕ που έδωσες παραπάνω  μοιάζει να υπάρχει ουσιώδης διαφορά στο πώς αντιμετωπίζει την εγγύηση αντικατασταθέντος η ολλανδική νομοθεσία συγκριτικά με την δική μας κι επειδή είναι ούτως ή άλλως δύσκολο να εμπλακούν οι υπηρεσίες των Ευρωπαίων για προϊόν αγορασμένο από ΗΠΑ, η πρόβλεψή μου είναι ότι δεν θα εξαναγκάσουν την Logitech να προβεί σε αντικατάσταση χωρίς η ίδια να το θέλει. Μσκάρι να είναι αλλιώς τα πράγματα.

Το καλό για τον ronin13 είναι το τι έγραφε η σελίδα της Logitech όταν καταχώρησε το προϊόν. Αδύναμο ως επιχείρημα αλλά μάλλον δεν έχει κάτι καλύτερο. Πρέπει να το τονίζει αυτό στις επικοινωνίες του (το καταχώρησα στην εταιρεία κι έδειχνε 2019 μετά την πρώτη αντικατάσταση) μπας και πιαστούν από εκεί  ή έστω μπας κι επηρρεάσει ο ισχυρισμός αυτός την Logitech  να του το αντικαταστάσει ως χειρονομία καλής θέλησης.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, salde said:

είναι ούτως ή άλλως δύσκολο να εμπλακούν οι υπηρεσίες των Ευρωπαίων για προϊόν αγορασμένο από ΗΠΑ

 

Εφόσον η εκπλήρωση των όρων της εγγύησης έγινε από την Logitech στην Ολλανδία, αυτό την καθιστά αυτόματα εταίρο σε διασυνοριακή συναλλαγή εντός των ορίων της ΕΕ. Εκεί στηρίζω και την αρχική μου επιχειρηματολογία. Κι εγώ θα παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον! ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου απάντησαν απο το ECC-Greece:

 

Το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή Ελλάδας έλαβε το ερώτημά σας, επί του περιεχομένου του οποίου παρακαλούμε να γνωρίζετε τα ακόλουθα: 

Για τη φιλική επίλυση διασυνοριακών διαφορών, που έχουν ανακύψει σε σχέση με προϊόν ή υπηρεσία που οι καταναλωτές προμηθεύτηκαν από κράτος-μέλος της Ευρωπαϊκής Ένωσης (συμπεριλαμβανομένων της Νορβηγίας και της Ισλανδίας) άλλο από τον τόπο διαμονής τους, αρμόδιος θεσμός στη χώρα μας είναι το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή, που λειτουργεί υπό την εποπτεία της Ανεξάρτητης Αρχής του Συνηγόρου του Καταναλωτή. Αναλυτικότερες πληροφορίες σχετικά με τη λειτουργία, όπως και με τη διαδικασία υποβολής και εξέτασης παραπόνων μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα του Κέντρου: https://www.eccgreece.gr/el/european-consumer-centres-network-el/jurisdiction-and-procedure-greek-european-consumer-centre_el/ . 

Επιπλέον, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι αποτελεί προαπαιτούμενο, προκειμένου το Δίκτυο ΕΚΚ να επιληφθεί διασυνοριακής διαφοράς, να έχετε προηγουμένως απευθυνθεί, εγγράφως μέσω fax, email ή ταχυδρομείου, στην καταγγελλόμενη επιχείρηση για τη διευθέτηση της καταναλωτικής σας διαφοράς. Απαραίτητο είναι, επίσης, η καταγγελία σας να συνοδεύεται από τα ανάλογα αποδεικτικά έγγραφα, δηλαδή απόδειξη συναλλαγής, αποδεικτικό επικοινωνίας σας με την καταγγελλόμενη επιχείρηση, καθώς και οποιοδήποτε άλλο έγγραφο θεωρείτε ότι θα είναι χρήσιμο στη διερεύνηση της υπόθεσης σας. 

Αντιθέτως, για τη φιλική επίλυση διαφορών, που έχουν ανακύψει σε σχέση με προϊόν ή υπηρεσία που οι καταναλωτές προμηθεύτηκαν από εταιρεία η οποία εδρεύει στην Ελλάδα, αρμόδια είναι η Ανεξάρτητη Αρχή "Συνήγορος του Καταναλωτή". Προς διευκόλυνσή σας, μπορείτε να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα του Συνηγόρου του Καταναλωτή (www.synigoroskatanaloti.gr), απ’ όπου μπορείτε να ενημερωθείτε αναλυτικά για τον τρόπο υποβολής αναφοράς και επίσης, να προμηθευθείτε το κατάλληλο έντυπο γι’ αυτόν τον σκοπό (επιλογή «Χειρισμός καταγγελιών à Υπόδειγμα αναφοράς»). 

Τέλος, παρακαλούμε να γνωρίζετε ότι επί καταναλωτικών διαφορών που έχουν ανακύψει στο πλαίσιο συναλλαγών με αλλοδαπούς προμηθευτές, οι οποίοι δεν διαθέτουν έδρα ή τουλάχιστον κάποιο υποκατάστημα στην Ελλάδα ή σε κράτος-μέλος της Ένωσης, τόσο ο Συνήγορος του Καταναλωτή όσο και το Ευρωπαϊκό Κέντρο Καταναλωτή της Ελλάδας στερούνται αρμοδιότητας να επιληφθούν. Ως έναν εναλλακτικό και, ίσως, αποτελεσματικό τρόπο διευθέτησης διαφορών που εμπίπτουν στην προαναφερόμενη κατηγορία προτείνουμε την επικοινωνία του ενδιαφερόμενου καταναλωτή με το International Consumer Protection and Enforcement Network (ICPEN) μέσω της ιστοσελίδας "https://www.icpen.org/". 

Σας ευχαριστούμε για την εμπιστοσύνη και παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε πρόσθετη πληροφορία ή τυχόν απαραίτητη διευκρίνιση.

 

Με Εκτίμηση, 
ECC-Greece

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μ'ένα Ελληνικό μαγαζάκι.
Αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή μία μητρική ASUS ROG STRIX X470-F.Τον Νοέμβριο μου παρουσίασε ένα αρκετά σπάνιο πρόβλημα και όπως αποδείχθηκε και άλυτο.Είχε σκαλώσει το aura και έκανε 40 λεπτά με το ρολόι για να κάνει boot.Τον Δεκέμβριο έστρωσε και τον Γενάρη το ξανάβγαλε.Κατόπιν επικοινωνίας με την ASUS και μετά από τις όποιες δοκιμές μου πρότειναν το πρόβλημα παρέμενε με αποτέλεσμα να με παραπέμψουν στο κατάστημα αγοράς για rma.
Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.

Παρέλαβαν 13 Φεβρουαρίου και όπως με διαβεβαίωσαν έφυγε στον προμηθευτή τους άμμεσα.Εγώ επειδή ήξερα ότι θα τραβήξει η ιστορία αγόρασα μία b450 για να κάνω τη δουλειά μου(έμπλεξα κι εκεί με doa αλλά τελικά δουλεύω με μία gigabyte).
Στις 15 Απριλίου έπεσε τηλεφώνημα πως ήρθε η μητρική μου,ρώτησα αν ήταν καινούρια ή επισκευασμένη και μου είπαν καινούρια.
Παραλαμβάνω 18 Απριλίου,ανοίγω και βλέπω ένα απλό χαρτόκουτο(την δικιά μου την είχα στείλει με το κανονικό της κουτί.).
Ανοίγω και από μέσα βγάζω μία Ζ370 για ιντελ.Εκεί άρχισα να τα παίρνω.Τους στέλνω email με φωτό και καπάκι με παίρνουν τηλέφωνο.Αφού φαινόταν πως είχε χαμένη τη μπάλλα ο τύπος στην ερώτησή μου "γιατί δεν ελέγξατε τι πήρατε και τι στέλνετε" πήρα τη Θεϊκή απάντηση:Μα αφού ήταν σφραγισμένη.
Πας καλά λέω άνθρωπέ μου?Ένα απλό χαρτόκουτο χωρίς σελοτέιπ και μία αντιστατική σακούλα επίσης ανοιχτή.Που σκατά το είδες το σφράγισμα?
Εκεί κατάλαβα ότι οι τύποι είναι κουκουρούκου.

Τους την έστειλα πίσω και αφού τους έκραξα και τους πίεσα μου είπαν πως μίλησαν με τον προμηθευτή τους και η μητρική είναι ακόμη στην Asus.
Στέλνω ένα mail στην Asus στις 15 Μαίου και μου λένε πως την μητρική μου την παρέλαβαν 1 Απριλίου (1μιση μήνα αφού την έστειλα στον πωλητή) και έφυγε από αυτούς 10 Μαίου.
Μέχρι και σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση κι εγώ περιμένω τη μητρική γιατί θέλω να κάνω mod στο κουτί και να στήσω μια και καλή και να μην είμα βάλε βγάλε.
Υπάρχει τρόπος να τους πιέσω βάση κάποιου νόμου?

υ.γ. όταν τους είπα μετά την πατάτα μητρική που έστειλαν πως έπρεπε να με είχαν προμηθεύσει με μητρική αντικατάστασης μιας και ήξεραν ότι θα πάρει πάνω από 15 μέρες το έπαιζε Σουηδός,την επομένη μέρα όμως "ρώτησε τον υπεύθυνο" και είπαν να μου στείλουν αλλά αρνήθηκα μιας και είχα ήδη αγοράσει.
Μου την έχει δώσει πολύ ο σταρχιδισμός τους και η καραμέλα του προμηθευτή λες και έτσι και φταίει ο προμηθευτής τους δεν έχει αντίκτυπο στην εικόνα τους.

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, raziel said:

Καλημέρα,αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα μ'ένα Ελληνικό μαγαζάκι.
Αγόρασα πέρυσι τέτοια εποχή μία μητρική ASUS ROG STRIX X470-F.Τον Νοέμβριο μου παρουσίασε ένα αρκετά σπάνιο πρόβλημα και όπως αποδείχθηκε και άλυτο.Είχε σκαλώσει το aura και έκανε 40 λεπτά με το ρολόι για να κάνει boot.Τον Δεκέμβριο έστρωσε και τον Γενάρη το ξανάβγαλε.Κατόπιν επικοινωνίας με την ASUS και μετά από τις όποιες δοκιμές μου πρότειναν το πρόβλημα παρέμενε με αποτέλεσμα να με παραπέμψουν στο κατάστημα αγοράς για rma.
Εκεί αρχίζουν τα προβλήματα.

Παρέλαβαν 13 Φεβρουαρίου και όπως με διαβεβαίωσαν έφυγε στον προμηθευτή τους άμμεσα.Εγώ επειδή ήξερα ότι θα τραβήξει η ιστορία αγόρασα μία b450 για να κάνω τη δουλειά μου(έμπλεξα κι εκεί με doa αλλά τελικά δουλεύω με μία gigabyte).
Στις 15 Απριλίου έπεσε τηλεφώνημα πως ήρθε η μητρική μου,ρώτησα αν ήταν καινούρια ή επισκευασμένη και μου είπαν καινούρια.
Παραλαμβάνω 18 Απριλίου,ανοίγω και βλέπω ένα απλό χαρτόκουτο(την δικιά μου την είχα στείλει με το κανονικό της κουτί.).
Ανοίγω και από μέσα βγάζω μία Ζ370 για ιντελ.Εκεί άρχισα να τα παίρνω.Τους στέλνω email με φωτό και καπάκι με παίρνουν τηλέφωνο.Αφού φαινόταν πως είχε χαμένη τη μπάλλα ο τύπος στην ερώτησή μου "γιατί δεν ελέγξατε τι πήρατε και τι στέλνετε" πήρα τη Θεϊκή απάντηση:Μα αφού ήταν σφραγισμένη.
 Πας καλά λέω άνθρωπέ μου?Ένα απλό χαρτόκουτο χωρίς σελοτέιπ και μία αντιστατική σακούλα επίσης ανοιχτή.Που σκατά το είδες το σφράγισμα?
 Εκεί κατάλαβα ότι οι τύποι είναι κουκουρούκου.

 Τους την έστειλα πίσω και αφού τους έκραξα και τους πίεσα μου είπαν πως μίλησαν με τον προμηθευτή τους και η μητρική είναι ακόμη στην Asus.
Στέλνω ένα mail στην Asus στις 15 Μαίου και μου λένε πως την μητρική μου την παρέλαβαν 1 Απριλίου (1μιση μήνα αφού την έστειλα στον πωλητή) και έφυγε από αυτούς 10 Μαίου.
 Μέχρι και σήμερα ούτε φωνή ούτε ακρόαση κι εγώ περιμένω τη μητρική γιατί θέλω να κάνω mod στο κουτί και να στήσω μια και καλή και να μην είμα βάλε βγάλε.
Υπάρχει τρόπος να τους πιέσω βάση κάποιου νόμου?

υ.γ. όταν τους είπα μετά την πατάτα μητρική που έστειλαν πως έπρεπε να με είχαν προμηθεύσει με μητρική αντικατάστασης μιας και ήξεραν ότι θα πάρει πάνω από 15 μέρες το έπαιζε Σουηδός,την επομένη μέρα όμως "ρώτησε τον υπεύθυνο" και είπαν να μου στείλουν αλλά αρνήθηκα μιας και είχα ήδη αγοράσει.
Μου την έχει δώσει πολύ ο σταρχιδισμός τους και η καραμέλα του προμηθευτή λες και έτσι και φταίει ο προμηθευτής τους δεν έχει αντίκτυπο στην εικόνα τους.

Από τη στιγμή που σου προσέφεραν προσωρινή αντικατάσταση, έχουν καλύψει την υποχρέωσή τους απέναντι στον νόμο.

Εάν δεν θέλεις να περιμένεις, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων, αλλά εφόσον έχουν δρομολογήσει την επισκευή/αντικατάσταση, δεν είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, minast said:

Από τη στιγμή που σου προσέφεραν προσωρινή αντικατάσταση, έχουν καλύψει την υποχρέωσή τους απέναντι στον νόμο.

Εάν δεν θέλεις να περιμένεις, μπορείς να ζητήσεις επιστροφή χρημάτων, αλλά εφόσον έχουν δρομολογήσει την επισκευή/αντικατάσταση, δεν είναι υποχρεωμένοι να σε καλύψουν.

Κάτι σχετικά με τα χρονικά περιθώρια δεν παίζει?Δηλαδή θα μπορούσαν να το τρενάρουν και για 1 χρόνο χωρίς ν'ανοίξει ρουθούνι?

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, raziel said:

Κάτι σχετικά με τα χρονικά περιθώρια δεν παίζει?Δηλαδή θα μπορούσαν να το τρενάρουν και για 1 χρόνο χωρίς ν'ανοίξει ρουθούνι?

Συνήθως η καθυστέρηση καλύπτεται με την προσφορά προσωρινής αντικατάστασης μέχρι την ολοκλήρωση της επισκευής, την οποία αρνήθηκες.

Προφανώς η επισκευή/αντικατάσταση πρέπει κάποια στιγμή να ολοκληρωθεί. Εφόσον φαίνεται ότι καθυστερεί αδικαιολόγητα, μπορείς να ζητήσεις πίστωση του ποσού (ή μέρους του).

Εικάζω όμως ότι μέχρι να εμπλέξεις τον Συνήγορο του Καταναλωτή για να κάνει συστάσεις στην εταιρεία, ότι μπορεί να έχεις πάρει και την μητρική σου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, minast said:

Συνήθως η καθυστέρηση καλύπτεται με την προσφορά προσωρινής αντικατάστασης μέχρι την ολοκλήρωση της επισκευής, την οποία αρνήθηκες.

Προφανώς η επισκευή/αντικατάσταση πρέπει κάποια στιγμή να ολοκληρωθεί. Εφόσον φαίνεται ότι καθυστερεί αδικαιολόγητα, μπορείς να ζητήσεις πίστωση του ποσού (ή μέρους του).

Εικάζω όμως ότι μέχρι να εμπλέξεις τον Συνήγορο του Καταναλωτή για να κάνει συστάσεις στην εταιρεία, ότι μπορεί να έχεις πάρει και την μητρική σου.

 

Ναι είναι το πιο πιθανό να την έχω πάρει γιατί απ'ότι κατάλαβα από τηλέφωνα δεν νιώθουν,τα ρίχνουν όλα στον προμηθευτή (πιθανόν του εξωτερικού).
Απλά ήθελα να κάνω κάτι για να τους τσούξει αλλά νομικά δεν υπάρχει φως μιας και ο συνήγορος θα πάρει κάνα μήνα.
Την αρνητική με όλο το ιστορικό σίγουρα θα την φάνε στο skroutz.
Το μαγαζάκι είναι το digital master προς ενημέρωσή σας,οι τύποι δεν παλεύονται (αν και νομίζω ότι είναι 2 νοματαίοι όλοι κι όλοι για να μην πω ένας).

Έγινε επεξεργασία από raziel
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.