Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Βασικα εδω ειναι λιγο πολυπλοκα τα πραγματα

Εχει και κατασκευαστική βλάβη ροδέλα - εσυ εχεις δικιο

Και

βλαβη απο τη χρηση (το μασησε η γατα) - ο κατασκευαστης εχει δικιο

Με το δευτερο μπορει να ισχυριστει οτιδηποτε ο κατασκευαστής και αντε να το αποδείξεις. Βεβαια μπορεις να του πεις να αλλαξει τη ροδελα και να αφησει το καλωδιο οπως ειναι. Θα δειξει.

Κακως εκανες και ειπες οτι το μασησε η γατα. Να ελεγες οτι ετσι ηταν απο την αρχη αλλα δουλευε και δεν μπηκες στον κοπο να το αλλαξεις (απο τη στιγμη που οντως ειχε-παρουσιασε το προβλημα με τη ροδελα δεν του κανεις επιπλεον ζημια του κατασκευαστή γιατι ετσι κι αλλιως θα το αλλαζε)

Το ζουμι ειναι το εξης. Οι κατασκευαστικες δεν χανουν ουτε τα μαγαζια. Οι ζημιες ειναι υπολογισμενες μεσα στην τιμη, πληρωνουν ασφάλειες κτλ. Εμεις χάνουμε παντα και χαλαμε τα λεφτα μας. Τωρα απο εκει και περα εξαρταται απο τον καθενα το τι θα κανει. Μπορει να το χαλασεις αλλα να μην μπορει να το αποδειξει οποτε το εκμεταλλεύεσαι και το πας πισω. Αλλες φορες μπορει να σου χαλασει και να σου λεει οτι το χαλασες εσυ χωρις να φταις.

Γενικως ειναι μην σου τύχει.

Αν μπορεις να το αλλαξεις το αλλαζεις, αν οχι το πετας.

Βεβαια αν εμενα το μασουσε η γατα θα ντρεπομουν να το παω μεν αλλα με τοσα χαλασμενα που εχω φαει στη μαπα και μου εφαγαν την εγγύηση γιατι ειμουν ασχετος και δεν ηξερα να μιλησω πλεον δεν χαριζω...θα βρω τροπο να τον πεισω οτι δεν φταίω...Θα αισθανθώ ασχημα μεν αλλα θα το κανω. Αλλα δεν την πληρωνει ουτε το μαγαζι ουτε ο κατασκευαστης. Εμεις τα εχουμε πληρωσει ξαναλεω ειναι ολα υπολογισμενα στην τιμη ( research/development/ζημιες/κλεψιες κτλ )

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

κακοδιαθετος δεν ηταν απλως οταν του λες το μασησε η γατα δεν μπορει να σου πει σιγουρα την εκβαση της υποθεσης γιατι μετα θα πας να του πεις μεγαλε εσυ ειπες θα το αλλαξεις. Προσοχη πλεον στην γατα και καλοδουλευτο

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για USB ποντίκι, δε γίνεται να δουλεύουν τα υπόλοιπα πλήκτρα και να μή δουλεύει η ροδέλα!

Κι αυτό σωστό...

Αλλά γενικά είμαστε ελληναραδες στον αιώνα τον άπαντα...όταν μιλάμε για ΜΑΣΗΜΕΝΟ πράγμα...

1) ποιος είναι αυτός ο μάστορας με @@ που μπορεί να πει ότι ενα ΜΑΣΗΜΕΝΟ καλωδιο δεν ευθύνεται για το ότι δε δουλεύει η ροδα..

Ξέρετε απο που περνάει το σημα απο τη ροδα για να πάει στον κομπιουτορα;

Ξαναδιάβασε το ποστ σου και σκέψου σε ποιόν ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ελληνάρας...

Link to comment
Share on other sites

κακοδιαθετος δεν ηταν απλως οταν του λες το μασησε η γατα δεν μπορει να σου πει σιγουρα την εκβαση της υποθεσης γιατι μετα θα πας να του πεις μεγαλε εσυ ειπες θα το αλλαξεις. Προσοχη πλεον στην γατα και καλοδουλευτο

Εγώ θα του πρότεινα να περάσει όλο το μήκος του καλωδίου με διπλή μονωτική ταινία για σιγουριά. Εναλλακτικά ας βάλει ένα usb hub ώστε το καλώδιο να μένει πάνω στο γραφείο (φαντάζομαι ότι η γάτα το μάσησε επειδή της κινούσε την περιέργεια η αιώρησή του πέρα δώθε όποτε το ακουμπούσε).

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον καιρος να χρησιμοποιησω κι εγω τα δικαιωματα μου :

Εχω αγορασει 64 gb mushkin 2x8 2x8 4x8

Τo ενα 2x8 εχει επεστραφη 2 φορες και την τριτη φορα δουλεψε μαζι με το αλλο 2χ8

Απεκτησα κακη εμπειρια απο τις συγκεκριμενες μνημες. Οταν δουλευουν ειναι οκ...αλλα μεχρι να πετυχεις μη προβληματικη παρτιδα αλλαζεις πιστη. Οκ λοιπον με τα 2x8 + 2x8 Τελικα δουλεψαν.Τις κραταω

Προχτες εβαλα τα 4x8 και ειχαν και αυτα προβλημα BSOD errors σε occt lynx σε 2 διαφετικες μητρικες στη μια εκ των οποιων ειναι επανω οι αλλες 2χ8 + 2χ8 και δουλευουν οποτε δεν υπαρχει θεμα ασυμβατοτητας.

Πηγα στο μαγαζι τους τις εδωσα για τεστ και τους ειπα

Τις συγκεκριμενες τις εχω παρει 150 και εχουν παει 250. Με δεδομενο οτι θα βγαλετε και 100 ευρω μολις τις παρετε πισω αρα δεν σας κανω ζημια και δεν το θελω, και επειδη με βλεπετε ενα μηνα τωρα με τις αλλες mushkin και τις πηγαινοφερνω μεχρι να πετυχουμε κιτ που θα δουλεψει θα ηθελα αν μπορειτε να παρω ΑΛΛΗ Μαρκα αλλα χωρις να πληρωσω τη διαφορα (γιατι πλεον μετα απο 1 μηνα εχουν παει στα υψη ολες)

Επισης μου ειπε οτι αν ειχε πεσει η τιμη θα μου εκοβε πιστωτικο στην τιμη που τις πηρα και οχι στην πεσμενη ( εδω τι ισχύει γιατι το πλαίσιο πχ κοβει στην χαμηλοτερη τρεχουσα...πηρες δισκο 200 ευρω και χαλασε και εχει 100. 100 το πιστωτικο)

Ο λογος που το ζηταω ειναι οτι οι αλλες μαρκες εχουν κατω απο 250 (180-220) και παλι τελικα αν τα βαλετε κατω δεν χανετε.

Μου ειπε οτι μπορει ο αντιπροσωπος να του πιστωσει τις μνημες στα 150 και να μην εχει ιδιες αρα αν παρω αλλες θα πρεπει να πληρωσω τη διαφορα. Αλλα μπορει και να εχει τις ιδιες.

Και σκεφτομαι

1.Αν ο αντιπροσωπος δεν εχει τις ιδιες ειμαι υποχρεωμενος να πληρωσω παραπανω για μνήμες με ιδια χαρακτηριστικα; Ειμαι υποχρεωμενος να παρω το πιστωτικο απο τη στιγμη που υπαρχουν αλλες μαρκες με ιδια χαρακτηριστικα; Και μπορω να επιλεξω ποιες απο τις αλλες μαρκες να παρω η το μαγαζι θα μου δωσει οποιες θελει;

2.Αν τις εχει θα βγαλουν και 100 ευρω. (Δικες μου σκεψεις : Γιατι να μην με εξυπηρετησουν; Γιατι αν δεν το κανουν δεν θα ξαναπαω και ουτε θα τους προτεινω σε κανεναν να παει. Αν το κανουν ομως θα τους εκθειασω !)

Και πραγματικα δεν θελω να χασουν αλλα δεν θελω να χασω ουτε κι εγω αλλα ουτε να πεσω θυμα αισχροκέρδιας.

Θα τους στειλω γραπτο email αλλα αν μπορειτε ναμου πειτε το νομο και σε τι με καλυπτει και τι οχι να τους τα γραψω. Οχι για να τους απειλήσω προφανώς αλλα να χρησιμοποιήσω τα δικαιωματα μου. Να χασουν δεν θελω γιατι ειναι μικρο μαγαζι και καλα παιδιά αλλα δεν θελω να πιαστω και κοτσος. Το οτι αποφασισαν να κοβουν πιστωτικο στην τιμη που πληρωσα ασχετα με το αν πεφτουν η ανεβαινουν αν οντως το κανουν ειναι εν μερη σαν σκεψη σωστο (τοσα εδωσες τοσα θα παρεις) αλλα αν ο νομος λεει αλλα ; Γιατι σε δανεικα σε φιλους σωστο ακουγεται αλλα σε προιοντα που ανεβοκατεβαινουν οι τιμες;

Α επισης η μαρκα που θελω τη φερνει αλλα οχι τα μοντελα αλλα μου ειπε οτι μπορει να τη φερει. Επειδη δεν την εχει στο μαγαζι πρεπει να πληρωσω τη διαφορα;

Και στη χειροτερη αν δεν τα βρούμε μπορώ να ζητησω πισω χρηματα και οχι πιστωτικο για να αγορασω απο αλλού οτι θέλω; Γιατι Μνημες θελω 1333 που να δουλευουν σωστα και οχι πιστωτικο.

τα φωτα σας

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Είναι υποχρεωμένοι να σε προμηθεύσουν με ένα προϊόν το οποίο είναι λειτουργικό, με τα ίδια ή καλύτερα τεχνικά χαρακτηριστικά από αυτό που πλήρωσες. Προφανώς έχουν κίνητρο να επιμείνουν στην ίδια μάρκα, για να μη χρειαστεί να παραγγείλουν και να πληρώσουν τίποτα, αλλά αν δε βρίσκουν μνήμες που να λειτουργούν αυτό δεν είναι δικό σου πρόβλημα.

Προφανώς μπορείς να τους προτείνεις τι προτιμάς, αλλά θα το έβρισκα παράλογο μετά από τόση ταλαιπωρία να σου δώσουν καλύτερες και λειτουργικές μνήμες και να τις γυρίσεις πίσω επειδή δε ήταν αυτές που σου γυάλισαν. Βεβαίως μπορείς να τις απορρίψεις αν υστερούν σε κάτι που σε ενδιαφέρει (πχ Lifetime warranty, timings, clock speed, ...).

Από την άλλη, για το ύψος του πιστωτικού το έχω ξαναπεί, επαφίεται στην καλή τους προαίρεση να σου κόψουν στην αρχική τιμή (ακόμη κι αν πέσει) ή στην τελική τιμή (ακόμη κι αν ανέβει). Το πιο φυσικό είναι πιστωτικό στην τρέχουσα τιμή, για να μπορέσεις να πάρεις ένα προϊόν με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά.

Link to comment
Share on other sites

Φυσικα δεν θα τους επεστρεφα μνημες πισω αν μου εδιναν καλυτερες και λειτουργικες επειδη μου γυαλισαν αλλες. Απλως θελω να ξερω αν εχω το δικαιωμα να επιλεξω εγω τι θελω. Και η επιλογη θα γίνει βασει του γεγονοτος αν ειναι συμβατες με τη μητρικη μου και να ειναι 1333 ddr3 με χαμηλη ψυκτρα η καθολου για να μην βρίσκει στην ψυκτρα του επεξεργαστη στα 1.5v. Timmings κτλ δεν με νοιαζουν

Οπως καταλάβα αν μου δωσουν αλλες αυτοι και σε περιπτωση που δεν θελω να πληρωσω θα μου δωσουν τις φτηνοτερες δυνατες.

Το θεμα ειναι λοιπον. Εχω δικαιωμα να επιλεξω εξηγωντας τους γιατι τις επελεξα; Γιατι αν μου δωσουν πχ μνημες που δεν ειναι συμβατες με τη μητρικη μου αλλα δεν εχουν προβλημα μετα τι θα τις κανω; Δεν θα μπορω να τις επιστρεψω σαν προβληματικες αφου δεν θα ειναι αλλα ουτε να τις χρησιμοποιησω.

Οποτε ξαναρωταω για να ξερω να συνταξω το mail μου:

1.Εφοσον ιδια παρτιδα ειχε ξανα και ξανα προβλημα (απλως ηταν πακετα 2χ8 και οχι 4χ8 αλλα ιδιες ειναι οι μνημες) μπορω να διαλέξω αλλη μαρκα χωρις να επιστρεψω και αυτες για 2η φορα;

2.Ο νομος καθοριζει το υψος του πιστωτικού ή το δικαίωμα μου να μην πληρώσω και να επιλέξω εγώ τι να μου δωσουν;

3.Τελος μπορω να ζητησω χρηματα και οχι πιστωτικο πισω αν δεν βγαζουμε ακρη και να παω αλλου; γιατι μετα απο τοση ταλαιπωρια αν δεν με εξυπηρετησουν δεν τους ξαναδινω φράγκο η μπορω να απαιτησω μνημες χωρις να πληρωσω, και χωρις να παρω πιστωτικο ;

Στην τρεχουσα τιμη δεν μου κοβουν που να χτυπαω το κεφαλι μου (100 ευρω πανω).τονισαν οτι θα ειναι οσο τις πηρα ακριβως.

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μιλάμε για USB ποντίκι, δε γίνεται να δουλεύουν τα υπόλοιπα πλήκτρα και να μή δουλεύει η ροδέλα!

Ξαναδιάβασε το ποστ σου και σκέψου σε ποιόν ταιριάζει ο χαρακτηρισμός ελληνάρας...

Καρα lol

Σκέφτηκα.

Ταιριάζει και σε άλλον...

Αν και άσχετος,θες να το παίξεις και έξυπνος,αυτό που είπες κατηγορηματικά και με θαυμαστικό είναι φυσικά λαθος,τι μου θυμίζει αυτή η νοοτροπία,τι μου θυμίζει...

Μαντεψε που το παω...

Link to comment
Share on other sites

Για αρχή διάβασε εδώ: http://www.thelab.gr/1063440823-post275.html . Στο τέλος θα βρεις και παραπομπή για το συνολικό κείμενο του νόμου, ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος απλά κάποια από τα άρθρα που σε ενδιαφέρουν είναι διάσπαρτα.

Στο ερώτημα 1) η απάντηση είναι ότι πρέπει να επιστρέψεις το προϊόν που κατέχεις για να πάρεις κάποιο άλλο. Μπορείς να ζητήσεις άλλη μάρκα, αφού επιστρέψεις αυτές που έχεις, αλλά φαντάζομαι ότι θα πρέπει να πληρώσεις την όποια διαφορά τιμής. Το μόνο που θέλει μια κάποια διερεύνηση είναι εάν η διαφορά τιμής θα αφορά την δική σου αρχική τιμή αγοράς ή την τρέχουσα.

Ερωτήματα 2&3: ο νόμος αναφέρεται σε υπαναχώρηση από την σύμβαση αγοράς και επιστροφή χρημάτων. Προφανώς η επιστροφή χρημάτων (aka πιστωτικό αν και μπορείς να ζητήσεις ρευστό αντί για πιστωτικό) αφορά την αρχική τιμή αγοράς και όχι την τρέχουσα.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την αμεση απαντηση

1. Καλα εννοειται οτι θα το επιστρεψω πρωτα πως θα διαπιστωσουν τη βλαβη;

2."Το μόνο που θέλει μια κάποια διερεύνηση είναι εάν η διαφορά τιμής θα αφορά την δική σου αρχική τιμή αγοράς ή την τρέχουσα." Αυτο που μπορω να το μαθω;

3.Αν εχω δικαιωμα να ζητησω ρευστο αν δεν βγαζω ακρη θα το κανω.

Θα διαβασω το νομο και θα δω...αν εχει καποιος αναλογη εμπειρια ας μας πει...

ευχαριστω και παλι ολους

Link to comment
Share on other sites

- Στις περιπτώσεις ευθύνης του πωλητή για πραγματικό ελάττωμα ή για έλλειψη συνομολογημένης ιδιότητας ο αγοραστής δικαιούται κατ' επιλογήν του:

1) Να απαιτήσει, χωρίς επιβάρυνσή του, τη διόρθωση ή αντικατάσταση του πράγματος με άλλο, εκτός αν μια τέτοια ενέργεια είναι αδύνατη ή απαιτεί δυσανάλογες δαπάνες. ( Εδω δεν ειμαι παραλογος που τους λεω οτι αν πουλησουν τις rmaed 250 που τοσο τις εουν) βγαζουν 100 οποτε και 230 να παω εγω την αλλη μαρκα παλι κερδισμενοι ειναι)

2) Να μειώσει το τίμημα (Τι σημαινει αυτο; )

3) Να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση, εκτός εάν πρόκειται για επουσιώδες πραγματικό ελάττωμα. (Επουσιωδες δεν ειναι...πετανε errors)

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Στον 1) όχι μόνο δεν είσαι παράλογος αλλά θα είναι και βλακεία τους να μην το κάνουν, εκτός βέβαια του ότι είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο.

2) Μείωση του τιμήματος νοείται μόνο στην έλλειψη συνομολογούμενης ιδιότητας. Αν πχ μου πει ο πωλητής ότι οι μνήμες πιάνουν μέχρι και 2133MHz αλλά στην πράξη βλέπω μέχρι 1866 (χωρίς φυσικά αυτό να οφείλεται στην motherboard ή τον IMC) μπορώ να ζητήσω μείωση της τιμής πώλησης (και επιστροφή της διαφοράς).

3) Επουσιώδες ελάττωμα είναι κάποια γρατζουνιά ή οτιδήποτε άλλο δεν λειτουργεί βλαπτικά προς την λειτουργία του προϊόντος.

Για όποια απορία έχεις μπορείς να καλέσεις στο 1520 την Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Εναλλακτικά μπορείς να ρωτήσεις κάποιον φίλο σου δικηγόρο ο οποίος όμως θα πρέπει να ασχολείται σοβαρά με το αστικό δίκαιο.

Έγινε επεξεργασία από cna
Link to comment
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω

Θα παρω το 1520 να μου πουν για το (1)

Και να ρωτησω αν εχουν το δικαιωμα να ζητησουν διαφορα τιμης και αν εχουν το δικαιωμα να μου πουν παρε 150 και ξεκοθμπισου δεν βρισκω μνημες

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω

Θα παρω το 1520 να μου πουν για το (1)

Και να ρωτησω αν εχουν το δικαιωμα να ζητησουν διαφορα τιμης και αν εχουν το δικαιωμα να μου πουν παρε 150 και ξεκοθμπισου δεν βρισκω μνημες

χωρις πολλα πολλα, καταγγελια στην γενικη γραμματεια καταναλωτη. Δηλ ε μα ακριβυναν 100 ευρω και δεν στα δινουν, ε θελουν να δωσεις και παραπανω?

Αυτοι εχουν υποχρεωση η να σου δωσουν οσα κανουν οι μνημες ΤΩΡΑ η ιδιες /ανωτερες μνημες, χωρις να πληρωσεις τιποτα. Αν εχουν θεμα με τον αντιπροσωπο κλπ , ειναι δικο τους προβλημα. Μην το αφησεις και μην δωσεις φραγκο, εαν σου κανουν τετοια χαλαρα πεφτει προστιμο απο την ΓΓΚ.

Μην ακους μλκιες για "πιστωτικα" κλπ.Η διαδικασια ειναι δικο τους θεμα. Εσυ εχεις δικαιωμα η οσο κανει τωρα, η τις ιδιες.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω πιστωτικο η χρηματα, απλωs μνημεs με τα ιδια χαρακτηριστικα αλλα αλλη μαρκα γιατι βαρεθηκα να τρεχω οι οποιεs εχουν κατω απο 250 και ετσι κι αλλιωs τοσο θα πουληθουν αυτεs που επιστρεφω.

Δεν χανουν αλλα πανε να κερδισουν κιολαs.Ποσεs φορεs πρεπει δηλαδη να τρεχω περα δωθε.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.