Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Update :

δεν καταφερα να πιασω τη γραμμη καταναλωτη μαλλον εχουν καταγγελιες για τα σαρακοστιανα και επεσε το κεντρο !!!

Πηρα το www.ekpizo.gr τηλεφωνο

Μου ειπαν οτι το μαγαζι αν σε ευλογο χρονικο διάστημα (δεν καθοριζεται απο το νομο) δεν μου τα αντικαταστησει με τα ιδια (ιδια μαρκα) τοτε μπορώ να ζητησω πισω τα χρήματα που εδωσα δηλαδη 150. Τιποτα λιγοτερο τιποτα περισσοτερο ασχετα με το πως εχει διαμορφωθει η τιμη απο την ημερομηνια αγορας και μετα. Και αν επιλεξω μαρκα θα πρεπει να πληρωσω τη διαφορα.

Θα στειλω και mail στη γραμμη καταναλωτη να ρωτησω το τι γινεται αν το προιον αντικαταστασης ειναι 2-3 φορες προβληματικο. Αν εχω δικαιωμα να αλλαξω μαρκα χωρις να πληρωσω γιατι δεν ειμαι σιγουρος οτι το γνωριζε καλα αυτο αυτος που μου απαντησε.

Το ζουμι ειναι απο αυτο το τηλεφωνημα οτι αν θες πισω λεφτα τα ζητας και τα παιρνεις. Δεν εισαι υποχρεωμενος να παρεις πιστωτικο για να αγορασεις κατι αλλο. Ενω στο πλαισιο που ειχα ρωτησει παλια ποτε δεν εδιναν λεφτα αναγκαστικα πιστωτικο και οχι απαραιτητα στην τιμη αγορας. Οτι του καβλωσει του καθενος !!!

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Καρα lol

Σκέφτηκα.

Ταιριάζει και σε άλλον...

Αν και άσχετος,θες να το παίξεις και έξυπνος,αυτό που είπες κατηγορηματικά και με θαυμαστικό είναι φυσικά λαθος,τι μου θυμίζει αυτή η νοοτροπία,τι μου θυμίζει...

Μαντεψε που το παω...

Universal Serial Bus - Wikipedia, the free encyclopedia

Link to comment
Share on other sites

Το υλικό η μηχανικο προβλημα δεν το βαζεις δλδ ...πρέπει υποχρεωτικά να έχει θέμα με το data transfer

Εννοούσε ότι, αν ήταν οποιοδήποτε άλλο πρόβλημα πλην του καλωδίου, θα έπρεπε να καλύπτεται από την εγγύηση. Δηλαδή δεν έφταιγε η γάτα. Απλά παρερμήνευσες το μήνυμα και ήσουν λίγο περισσότερο οξύς από ό,τι χρειάζεται. Δεν αξίζει τον κόπο να το συνεχίσουμε, ειδικά σε αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχει ληξει αυτο με το usb.

To ποντικι χαλασε. Το οτι μασησε το καλωδιο η γατα ηταν τυχαιο γεγονος που θα μπορουσε να στερησει την εγγύηση. Η razer αποφασισε οτι δεν εχει σχεση και το αλλαξε. Οποτε τι το ζαλιζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Ακομα περιμενω απαντηση στο email απο τη γραμμη καταναλωτη.

Το email ειναι αυτο :

Καλησπερα θα ηθελα μια μικρη βοηθεια. Εχω τις παρακατω ερωτησεις γενικες να ξερω και για αλλες περιπτώσεις -στο τελος μετα τα αστερακια αναφερω την τρεχουσα περιπτωση που εχω πεσει-:

1.Σε περιπτωση που αγορασω ενα προϊον το οποιο τελικα ειναι προβληματικο (σαν παρτιδα)

μετα απο ποσες φορες - μερες αφου αντικατασταθει και ξαναεχω προβλημα δικαιούμαι ( η όχι; ) να πάρω πίσω τα χρήματά μου ασχετα με το αν μπορει παλι να αντικατασταθεί.

2.Σε περίπτωση που η συγκεκριμένη μάρκα που εχω αγοράσει σταματήσει να φέρνει ενα προϊόν και στο μεταξύ υπάρχει στην αγορά σε αλλη μάρκα με ιδια η καλυτερα χαρακτηριστικα

δικαιούμε να ζητήσω αλλη μάρκα (και η επιλόγη θα ειναι δικη μου ή οτι μου δώσει το μαγαζί βασει χαρακτηριστικών του αρχικου παντα; ) χωρίς να πληρώσω τη διαφορά εφόσον ειχα lifetime εγγύηση;

Μπορει το μαγαζί να με υποχρεώσει να παρω τα χρήματά μου πίσω και να μην μου δίνει αλλη μάρκα γιατί ειναι ακριβότερη για να μη ζημιωθεί ή δεν εχει αυτό το δικαίωμα;

3.Μπορει να μη μου δινει πισω χρηματα αλλα αναγκασικα πιστωτικο για να αγορασω κατι σε αυτό το κατάστημα παλι κι ας μην το χρειάζομαι;

4.Τελος το πιστωτικό σε τι τιμη θα πρέπει να κοπεί;

Στην τιμη αγοράς;

Στην τρέχουσα τιμη ακομα κι αν εχει ανέβει η πέσει;

Και μπορει να μου πει οτι περασε τοσος καιρος απο την αγορα οποτε το θεωρω μεταχειρισμενο οποτε κοβω οσο ποσο θεωρώ οτι αξίζει;

---

Το πραγματικο γεγονος ειναι οτι εχω αγορασει μνημες για υπολογιστη δυο πακετα των 32 gb. Το ενα πακετο το εχω παει 3 φορες πισω (20 μερες ετρεχα) για να παρω ενα που δουλεύει

και τωρα που βρήκα χρόνο να τεστάρω και το 2ο πακετο εχει και αυτό πρόβλημα, αλλα προφανώς η συγκεκριμένη μάρκα εχει παρα πολλα προβληματικα κομματια και παλι θα τρέχω δεν ξερω

κι εγώ πόσο θα παιδευομαι ακομα.

Στο μεταξυ εγω ειχα αγορασει το καθε πακετο 150 ευρώ και η τιμη εχει ανεβει στα 253 πλεον και αδυνατώ να πληρώσω τη διαφορά για να παρω αλλη μαρκα

(και σε αυτες εχει ανεβει η τιμη αλλα ειναι φτηνοτερεες απο 253)

Παρακαλώ απαντήστε μου το συντομοτερο δυνατο γιατι εχω μπλεξει ασχημα και τρεχω και δεν φτάνω

Πιθανότατα -αν το μαγαζι δεν γνωριζει τα δικαιώματα μου/του, σας ενημερώνω οτι θα τους κανω forward την απάντηση πoυ θα μου στείλετε και αν δεν βρεθεί λύση θα δω τι θα αποφασισω να κανω.Ισως ξαναεπικοινωνήσω μαζί σας.

Προς το παρόν με ενδιαφέρει να μάθω τα δικαιώματα μου και δεν νομιζω να εχω πρόβλημα με το μαγαζι αλλα δεν θελω να βαδίζω και στα τυφλα

Ευχαριστω πολύ cleardot.gif

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω θα περιμένεις αρκετά γιατί όλες οι καταναλωτικές οργανώσεις προωθούν τις καταγγελίες στην Γενική Γραμματεία Καταναλωτή. Εάν θέλεις σύντομα απάντηση μάλλον θα πρέπει να επιμείνεις στο 1520.

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Εγώ έκανα κανονική καταγγελία πριν από 12 ημέρες και ακόμα δεν την έχει ελέγξει η υπάλληλος που την έχει χρεωθεί. Γενικά πάντως δεν λένε βλακείες γιατί έτσι κι αλλιώς μια ενδεχόμενη καταγγελία σου πάλι σε αυτούς θα καταλήξει...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το μαγαζι ακομα τεστάρει για να βρει το προβλημα (παροτι τους εχω υποδείξει ακριβώς τον τρόπο να το βρουν που δεν παιρνει πανω απο 2 ωρες)

Μετα απο τηλεφωνημα πριν μερες και email στην συνεχεια που τους ειπα οτι εχει τραβηξει πολύ και δεν μπορω να περιμενω αλλο και να βρεθει λυση σημερα (εχουν περασει 8 ημερολογιακες απο τοτε που το πηγα στο service και με την προιστορία ότι ιδια μαρκα εχει επιστραφει 3 φορες -αλλο πακετο ομως αλλα ιδιο μοντελο/παρτιδα μεσα σε ενα μηνα, και ακομα και αυτοι παραδεχτηκαν οτι εχει προβλημα σαν παρτιδα).

Ακομα δεν απαντησαν

Η γενικη γραμματεια ακομα δεν απαντησε

Στο μεταξυ βρηκα αλλου στοκ αλλη μαρκα σε καλυτερη τιμη απο ολες της αγορας (αν και παλι πληρώνω παραπανω αλλα ειλικρινα βαρέθηκα!!!)

Εχω δικαιωμα να ζητήσω πισω τα λεφτά μου (πλεον θα βαλω και απο την τσέπη μου πληρώνοντας στο αλλο μαγαζι τις αλλες)

Πόσο πρεπει να περιμενω να τεστάρουν ακομα;

Link to comment
Share on other sites

τελος περιπέτειας

Ξαναπηρα τηλεφωνο οντως επιτελους τελειωσε το memtest...βρηκαν το error #($&(Q#$&(

Απο τη στιγμη που δεν ειχαν κατι στην ιδια η παραπλήσια τιμη και ειχα ηδη παει 3 φορες για το ιδιο προιόν ζήτησα πισω τα χρήματα και τα έδωσαν.

Ευτυχως βρήκα σε στοκ με μικρη διαφορα αλλες μνημες (25 ευρω αντι για 100 στο ιδιο καταστημα) και πηγα και τις πηρα.

Ηθικο διδαγμα :

Το προιον ειναι προβληματικο, αδυνατουν να το αντικαταστησουν σε ευλογο χρονικο διάστημα (βασικα αυτό σημαινει το ποσες φορες θα τα πας πισω θα τα παρεις και θα αρχίσεις τα γαλλικα με το γάντι πάντα) παίρνεις τα λεφτά και τέλος.

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το γεγονός ότι υποβάλλεις καταγγελία δεν συνεπάγεται ότι θα δικαιωθείς κιόλας (μέσω της ΓΓΚ εννοώ). Η ΓΓΚ δεν είναι αστικό δικαστήριο ούτως ή άλλως. Οπότε υποβάλλεις καταγγελία και θα σε ενημερώσουν για το δίκαιο ή όχι αυτής. Αν έχεις κάποια τριβή με δημόσιες υπηρεσίες τότε θα καταλάβεις ότι αυτός είναι ο μόνος τρόπος για να πάρεις γραπτές και έγκυρες απαντήσεις (απλά αντί για καταγγελία σε άλλες υπηρεσίες υποβάλλεις αίτηση).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.