Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Λεει κατι ο νομοs για ασυμβατοτητεs του στυλ

σε εμαs δουλευει κανονικα σε εσαs εχει προβλημα

Ενα blu ray LG κολλαει μια στιs τοσεs ενω στο ιδιο συστημα ενα pioneer ποτε με τα ιδια δισκακια.

Στην εγγραφη δεν εχει κανενα προβλημα.

Το κολλημα ειναι οτι 4-5 φορεs στιs 20-30.

Στο service επικαλεστηκαν ασυμβατοτητα.

Το μονο που ελεγε το lg ηταν sata host interface.Ουτε compatibility list ουτε κατι αλλο.

Μπορω να κανω κατι;

Link to comment
Share on other sites

Βέβαια. Δώστο πίσω και ζήτα άλλο ίδιων χαρακτηριστικών "συμβατό". Δεν είναι δικό σου πρόβλημα αν το προϊόν που έχεις αγοράσει είναι ελαττωματικό (ή έστω μη συμβατό) με το υπόλοιπο σύστημά σου, αφού κάτι τέτοιο δεν το γνώριζες κατά την αγορά. Αν το γνώριζες δεν θα το αγόραζες.

Link to comment
Share on other sites

Η ακριβης απαντηση της LG ηταν σε email

>

> Λάβαμε επιτυχώς τα ηλεκτρονικά σας μηνύματα και θα θέλαμε να σας ενημερώσουμε ότι όσον αφορά τη συσκευή σας τα αποτελέσματα του τεχνικού ελέγχου είναι τα ακόλουθα :

>

> 1) Ως συσκευή αναγνωρίζεται από τον υπολογιστή και εγκαθίσταται χωρίς προβλήματα.

> 2) Το “διάβασμα” των δίσκων γίνεται κανονικά.

> 3) Η εγγραφή και η διαδικασία verify λειτούργησαν σύμφωνα με τις προδιαγραφές της συσκευής.

> Επίσης, οι εκτιμήσεις των τεχνικών μας είναι :

> 1) Δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα στο υλικό(hardware) του μηχανήματος. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα με την συσκευή και με την μητρική ή το πρόγραμμα εγγραφής ή γενικότερα στο σύνολο του προσωπικού υπολογιστή.

> 2) Δεν μπορεί να είναι ούτε πρόβλημα του λογισμικού, αφού δεν είχε πρόβλημα στην εγκατάσταση και κατά τη λειτουργία εγγραφής και ανάγνωσης των δίσκων.

> 3) Τέλος, μετά από έλεγχο με διαγνωστικό πρόγραμμα συσκευών, η επικοινωνία με τη συσκευή γίνεται χωρίς προβλήματα.

>

> Κατόπιν αυτών, παρακαλούμε αναμένετε από τους τεχνικούς μας να επικοινωνήσουν μαζί σας για να προγραμματίσετε την παραλαβή της συσκευής σας.

Ποιο Κομματι του νομου να τους κανω copy paste μαζι με αυτο ωστε να μου δωσουν αλλο;

Επισης αν ισχυριστουν οτι φταίει η μητρικη τι κανω; Πχ το δοκιμασαμε σε 100 μητρικες...στη δικης εχει θεμα.

Και ποσο μπορει να μου το χαλασει η φραση : Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα

Τελος το οτι ανακαλυψα το προβλημα 1 χρονο μετα την αγορα και ειναι ακομα στην εγγυηση παιζει ρολο; Το ειχα αγορασει αλλα το ειχα σε external case κλειστο και ειχα γραψει 1 φορα ενα δισκακι. Και εχει ακομα εγγυηση

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Είχα αγοράσει το Νοέμβρη ένα HTC Desire X το οποίο από την πρώτη μέρα (ναί είναι λάθος μου που δεν το επέστρεψα) που το πήρα έχει ένα πρόβλημα με τον ήχο του. Για την ακρίβεια, όταν αναπαρήγαγε οποιονδήποτε ήχο (είτε συνομιλούσες ή άκουγες μουσική) ακουγόταν παράλληλα και ένα έντονο βουητό.

Τον Φλεβάρη αποφάσισα, αφού επικοινώνησα με την HTC Hellas, να το στείλω για service.

Όντως τους το έστειλα και λίγες βδομάδες μετά μου το παρέδωσαν με αλλαγμένο το ηχείο. Το πρόβλημα όμως παρέμενε.

Έτσι αποφάσισα να επικοινωνήσω εκ νέου μαζί τους, και ζήτησα να γίνει αντικατάσταση της συσκευής, πράγμα που μου αρνήθηκαν όσο κι αν επέμενα.

Πριν δύο περίπου βδομάδες, παρατήρησα ένα ακόμα πρόβλημα.

Στην οθόνη μου είχαν εμφανιστεί κάποια ελαττωματικά pixels.

Για μία ακόμα να απευθύνθηκα στην HTC για να τους στείλω το κινητό μου. Μαζί με το κινητό, παρέδωσα κι ένα χαρτί στο οποίο αναγραφόντουσαν αναλυτικά τα προβλήματα (ήχου και οθόνης) και παράλληλα ζήταγα να μην μου αποσταλεί η συσκευή αν δεν επιδιορθώνονταν και τα δύο προβλήματα, αλλιώς να προχωρούσαν σε αντικατάστασή της.

Κι όμως, λίγες μόλις μέρες μετά, το κινητό μου επεστράφη ακριβώς όπως το είχα παραδώσει. Και τα δύο προβλήματα παρέμεναν άλυτα, και το μόνο που είχαν κάνει ήταν να ξαναναλλάξουν το ηχείο της συσκευής.

Άμεσα επικοινώνησα με την HTC, προκειμένου να ζητήσω αντικατάσταση της ελαττωματικής συσκευής μου, από τη στιγμή που το service τους είχε αποτύχει παταγωδώς και τις δύο φορές να διορθώσει οποιοδήποτε πρόβλημα είχε παρουσιαστεί.

Η απάντησή τους ήταν ότι εντός τριών με πέντε εργάσιμων θα με καλούσε ο υπεύθυνος.

Αφού είχαμε φτάσει στην πέμπτη εργάσιμη ημέρα κι αφού δεν είχε επικοινωνήσει κανείς μαζί μου, αποφάσισα να τους ξανακαλέσω εγώ.

Μετά από εναν έντονο διάλογο με τον υπεύθυνο, αυτό που έμεινε ήταν πως το μόνο που μπορούσα να κάνω ήταν να ξαναστείλω τη συσκευή για service.

Μία συσκευή για την οποία είχα πληρώσει 300€, και ένα service το οποίο είχε ήδη αποδείξει δις την πλήρη αδυναμία του.

Αρχικά επικοινώνησα με την HTC (όχι Ελλάδος) ανοίγοντας ticket και εκφράζοντάς τους το όλο συμβάν και συνάμα την απογοήτευσή μου.

Από εκεί, με ενημέρωσαν πως το μόνο που μπορούσαν να κάνουν ήταν να να επικοινωνήσουν με το επίσημο ελληνικό προκειμένου να δώσει βαρύνουσα προσοχή στη συσκευή μου.

Και κάπου εδώ φτάνουμε στο σήμερα...

Προσωπικά θεωρώ κοροϊδία να στείλω για ακόμη μία φορά τη συσκευή στο service τους. Τους εμπιστεύτηκα τη συσκευή δύο συνολικά φορές, και τις δύο απέτυχαν να την επιδιορθώσουν.

Επικοινώνησα με το INKA το οποίο με τη σειρά τους με παρέπεμψε στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Σκέφτομαι τη Δευτέρα το πρωί, να προβώ σε καταγγελία.

Θεωρείτε ότι υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος ή κάποια άλλη διαδικασία προκειμένου να βρω το δίκιο μου;

Δυστυχώς δεν έχω ξαναμπλέξει έτσι οπότε δεν έχω και κάποια προηγούμενη εμπειρία...

Αν δεν είμαι στο σωστό νήμα ας με ενημερώσει κάποιος mod προτού διαγραφεί το post.

Link to comment
Share on other sites

> 1) Δεν πρόκειται για κάποιο πρόβλημα στο υλικό(hardware) του μηχανήματος. Το πιο πιθανό είναι να υπάρχει κάποιου τύπου ασυμβατότητα με την συσκευή και με την μητρική ή το πρόγραμμα εγγραφής ή γενικότερα στο σύνολο του προσωπικού υπολογιστή.

Αν όταν αγόρασες το προϊόν στις προδιαγραφές του αναγραφόταν η ισχυριζόμενη ασυμβατότητα ή εάν η μητρική σου κυκλοφόρησε μεταγενέστερα, τότε δεν ευθύνονται, αφού στην πρώτη περίπτωση σε είχαν προειδοποιήσει και τη δεύτερη περίπτωση δεν μπορούσαν να την προβλέψουν.

Σε οποιανδήποτε όμως άλλη περίπτωση θεωρώ ότι έχουν υποχρέωση να στο αλλάξουν. Διότι αυτό που ονομάζουν "ασυμβατότητα" δεν είναι στην ουσία τίποτα άλλο παρά ελάττωμα του προϊόντος. "Ελαττωματικό" θεωρείται το προϊόν το οποίο δεν παρέχει την προβλεπόμενη απόδοση σύμφωνα με τις προδιαγραφές του.

Link to comment
Share on other sites

...

Καταρχάς, υπεύθυνο για την παροχή εγγύησης είναι το κατάστημα από το οποίο αγόρασες το τηλέφωνο. Η αντιπροσωπεία μπορεί να μην έχει τη δυνατότητα να σου αντικαταστήσει τη συσκευή, αλλά το κατάστημα από όπου το προμηθεύτηκες είναι υποχρεωμένο να σου παράσχει μια λειτουργική συσκευή.

Εναλλακτικά μπορούν να σου προτείνουν να κρατήσεις την ελαττωματική συσκευή επιστρέφοντας μέρος των χρημάτων, εάν είσαι σύμφωνος βέβαια. Πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο, συνεννοήσου με το κατάστημα,

Πάντως, η καταγγελία είναι η καλύτερη διέξοδος, αν κι εκείνοι αρνηθούν πεισματικά να ικανοποιήσουν τους όρους της εγγύησης. Θα μπορούσες να κάνεις μια καταγγελία και στο Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά η διαδικασία διαμεσολάβησης είναι κι αυτή χρονοβόρα και μάλλον θα διαρκέσει πάνω από εξάμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Για πρόβλημα που έχω με πιστωτική και γνωστή τράπεζα απευθύνομαι στο Συνήγορο του Καταναλωτή?

Για πρόγραμμα επιβράβευσης είναι το θέμα που μου έκλεψαν το ποσό για δικό τους λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Για πρόβλημα που έχω με πιστωτική και γνωστή τράπεζα απευθύνομαι στο Συνήγορο του Καταναλωτή?

Για πρόγραμμα επιβράβευσης είναι το θέμα που μου έκλεψαν το ποσό για δικό τους λάθος.

δεν ξερω ακριβως τι προβλεμα εχεις, ο Συνηγορος του Καταναλωτη ειναι γιουνιβερσαλ οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις δουλεια με αυτον, μπορεις να δοκιμασεις και τουτον δω -

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω ακριβως τι προβλεμα εχεις, ο Συνηγορος του Καταναλωτη ειναι γιουνιβερσαλ οποτε κατα πασα πιθανοτητα θα κανεις δουλεια με αυτον, μπορεις να δοκιμασεις και τουτον δω -

έβγαλα

οτε κοσμοτε eurobank

και κάπου τα μπέρδεψαν και δε μου πιστώνουν το ποσό που αναλογεί βάσει το ποσοστό επιβράβευσης επι του ποσού των αγορών μου

η αίτηση είναι σωστή

οι πάγιες εντολές λειτουργούν

και μου ζητάνε να τις ξανακάνω γιατί έχουν κάποιο πρόβλημα με το σύστημά τους!

Για να μή χάνω χρόνο και υπομονή ετοίμασα ένα παράπονο που θα το κοινοποιήσω και στο συνήγορο του καταναλωτή μπας και ασχοληθούν όσο πρέπει.

2 μήνες με 1500 ευρώ αγορές

3% είναι 45 ευρώ

Ούτε 1 (ένα) ευρώ δε χαρίζω σε τράπεζα.

Αν καθυστερούσα 1" να πληρώσω τη πιστωτική θα με χρέωναν τόκους...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 χρονια λοιπον, ενας δισκος εντος εγγυησης -5ετης- τα φτυνει. Τον επιστρεφω στο μαγαζι, και γινεται κομπλε αλλαγη, με μεγαλυτερο -απο 320->500 καθως 320 δεν υπηρχαν πια -,και στο χαρτι αλλαγης/αποδειξη εχουν κοστολογησει τον 320 στα 15€ και ο καινουργιος 500αρης στα 64€.

Πριν 1 μηνα λοιπον ο 500αρης σε post/smart/seatools εβγαζε θεμα, και το ιδιο το προγραμματακι της seagate μου βγαλε οτι δικαιουμαι κανονικοτατα αλλαγη καθως ηταν εντος εγγυσης -3ετης αυτη τη φορα...-.

Παω στο μαγαζι παλι, μου λενε θα τον στειλουν στην seagate και θελει 10-15 μερες. Ενα μηνα μετα αφου πηρα να δω τι γινεται, μου λενε οτι εχει εγκριθει πιστωτικο 15€.

συνεχιζω λοιπον:

μιας και ειχα χρονο,πηγα απ το μαγαζι παλι και μου λενε οτι δεν μου κανουν αντικατασταση γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο προιον.Τους λεω οτι πουλανε ακομα 500αρηδες δισκους και μου λενε ναι αλλα οχι ιδιο καθως ο δισκος μου ηταν σατα 2 -ο 320, γιατι ο 500αρης ηταν σατα3-, και σατα 3 ειναι καλυτερο, οποτε, η Seagate εκοψε πιστωτικο 15€ σε εμας , και εμεις σε σενα.

Οπως και να χει, πηρα γραμματεια καταναλωτη και εστειλα καταγγελια.

Link to comment
Share on other sites

Καλή τύχη...οπλίσου και με λίγη υπομονή.

Παρεμπιπτόντως αυτά είναι κουραφέξαλα... Δηλαδή περιμένουν να πιστέψουμε ότι έστειλαν χαλασμένο δίσκο στην Seagate και τους έκοψε πιστωτικό 15€? :wall:

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω λοιπον:

μιας και ειχα χρονο,πηγα απ το μαγαζι παλι και μου λενε οτι δεν μου κανουν αντικατασταση γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο προιον.Τους λεω οτι πουλανε ακομα 500αρηδες δισκους και μου λενε ναι αλλα οχι ιδιο καθως ο δισκος μου ηταν σατα 2 -ο 320, γιατι ο 500αρης ηταν σατα3-, και σατα 3 ειναι καλυτερο, οποτε, η Seagate εκοψε πιστωτικο 15€ σε εμας , και εμεις σε σενα.

Οπως και να χει, πηρα γραμματεια καταναλωτη και εστειλα καταγγελια.

Συνηγορο του Καταναλωτη καλυτερα, οχι γεν.γραμματεια

Αυτο παντως για τα 15 ευρω απο Seagate ακουγεται τρελλη μουφα.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω λοιπον:

μιας και ειχα χρονο,πηγα απ το μαγαζι παλι και μου λενε οτι δεν μου κανουν αντικατασταση γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο προιον.Τους λεω οτι πουλανε ακομα 500αρηδες δισκους και μου λενε ναι αλλα οχι ιδιο καθως ο δισκος μου ηταν σατα 2 -ο 320, γιατι ο 500αρης ηταν σατα3-, και σατα 3 ειναι καλυτερο, οποτε, η Seagate εκοψε πιστωτικο 15€ σε εμας , και εμεις σε σενα.

Οπως και να χει, πηρα γραμματεια καταναλωτη και εστειλα καταγγελια.

Σε δουλευουν, η seagate εχει αποθεμα και ακομα να μην εχει στελνει καποιον καλυτερο (οποιον ειναι πιο κοντα στα χαρακτηριστικα αυτου που εστειλες) απλα οχι καινουριο αλλα επανακατασκευασμενο (ετικετα με πρασινο περιγραμμα).

Για να εχεις και καποιο αποδεικτικο στα χερια σου, επικοινωνησε με την seagate και ανεφερε τους τον σειριακο αριθμο απο τον χαλασμενο δισκο σου (αν τον εχεις) ετσι ωστε να σε ενημερωσουν για το τι εκανε ακριβως η εταιρια, ετσι θα εχεις και επισημη αποδειξη οτι σου πουλαει παραμυθι το μαγαζι.

Link to comment
Share on other sites

συνεχιζω λοιπον:

μιας και ειχα χρονο,πηγα απ το μαγαζι παλι και μου λενε οτι δεν μου κανουν αντικατασταση γιατι δεν υπαρχει αντιστοιχο προιον.Τους λεω οτι πουλανε ακομα 500αρηδες δισκους και μου λενε ναι αλλα οχι ιδιο καθως ο δισκος μου ηταν σατα 2 -ο 320, γιατι ο 500αρης ηταν σατα3-, και σατα 3 ειναι καλυτερο, οποτε, η Seagate εκοψε πιστωτικο 15€ σε εμας , και εμεις σε σενα.

Οπως και να χει, πηρα γραμματεια καταναλωτη και εστειλα καταγγελια.

Χαχα

Παρακαλω πολυ ενημερωσε μας ποιο μαγαζι ειναι αυτο να προσθεσω στην blacklist μου.

Αν κ δισκους επειδη παιρνω απο διαφορα μαγαζια κανω rma στην εταιρεια εξω κατευθειαν κ δε μπλεκω με ελλαδα. Που να βρισκω κ αποδειξεις.

Απλα για ρεκορ γκινες βλακειας κ παγαποντιας ειναι αυτοι.

*GNex*

Link to comment
Share on other sites

Συνηγορο του Καταναλωτη καλυτερα, οχι γεν.γραμματεια

Αυτο παντως για τα 15 ευρω απο Seagate ακουγεται τρελλη μουφα.

ε αυριο το πρωι θα τους παρω ενα τηλεφωνο αμα ειναι, ορεξη και χρονο εχω!

Επισης, συμφωνω για το πιστωτικο της Seagate. Επρεπε εξαρχης να τον στειλω απευθειας στην Seagate και να μην μπλεκω με τα εδω...

Το μαγαζι ειναι το Πλαισιο.Κριμα πραγματικα, απο παιδι (!) ημουν πελατης τους.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά! Σαν νέος χρήστης του forum, θα με βοηθούσαν οι γνώσεις σας για ένα ζήτημα: Επειδή πριν λίγο καιρό μετακόμισα έχουμε κάνει αίτηση για μεταφορά της τηλεφωνικής γραμμής (πάροχός μας είναι η Forthnet). Αρχικά μας είπαν πως σε 20-25 ημέρες η σύνδεση τηλεφώνου και ίντερνετ θα έχει γίνει, μα η κατάσταση πλέον έχει καταντήσει γελοία, καθώς η αίτηση έγινε στις 10 Δεκεμβρίου του '12! Μετά από πολλές επισκέψεις στο κατάστημα και τηλεφωνήματα, η απάντησή τους παραμένει ίδια: ''Η ενημέρωση που έχουμε από τον ΟΤΕ είναι πως δεν υπάρχουν διαθέσιμα δίκτυα''. Ο ΟΤΕ έχει επικοινωνήσει τηλεφωνικώς κάμποσες φορές μαζί μας για τη διεύθυνση του σπιτιού, αλλά ακόμη να γίνει κάτι. Γνωρίζει κανείς αν υπάρχει κάποια λύση βάσει των δικαιωμάτων μας ως καταναλωτές; Δε θα έπρεπε σε 2 μήνες το ανώτερο να είχε ολοκληρωθεί η διαδικασία; Ευχαριστώ προκαταβολικα!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.