Jump to content


Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

ε αυριο το πρωι θα τους παρω ενα τηλεφωνο αμα ειναι, ορεξη και χρονο εχω!

Επισης, συμφωνω για το πιστωτικο της Seagate. Επρεπε εξαρχης να τον στειλω απευθειας στην Seagate και να μην μπλεκω με τα εδω...

Το μαγαζι ειναι το Πλαισιο.Κριμα πραγματικα, απο παιδι (!) ημουν πελατης τους.

Το ιδιο ειπαν και σε εμενα οταν επεστρεψα χαλασμενο δισκο εντος εγγυησης, κατι για 23 ευρω ειπαν για 500gb δισκo εξωτερικο. Τους απαντησα με βεβαιοτητα και σιγουρια οτι αυτο το νουμερο ειναι αυθαιρετο και οτι θελω εναν ιδιο δισκο η καλυτερη αλλιως να μου δωσουν ΜΕΤΡΗΤΑ οσα ελεγε η αποδειξη που ειχα μαζι μου. Ο υπαλληλος πηγε μιλησε καπου μακρια απο εμενα και πηγε και μου εφερε ενα δισκο καλυτερο απο αυτον που ειχα. Δεν χρειαστηκε να φωναξω, αλλα θα το εκανα εαν χρειαζοταν. Στο Πλαισιο Ηλιουπολης στην Βουλιαγμενης.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν ένα χρόνο και κάτι μια σκούπα Κ. (που ρουφάει και βγάζει νερό) από το amazon.de, στο εξάμηνο σταμάτησε να λειτουργεί το μοτεράκι που έριχνε νερό. Το πήγα σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα της εταιρίας την κοιτάξανε, την καθαρίσανε (το περάσανε μου είχαν πει στην εγγύηση) και την πήρα. Για πολύ καιρό δεν την είχα χρησιμοποιήσει. Πριν δυο βδομάδες πήγα να καθαρίσω κάτι χαλιά και στο μισάωρο σταμάτησε πάλι να λειτουργεί. Το πήγα πάλι στο ίδιο συνεργείο και η απάντηση τους μετά από δυο εβδομάδες ήταν από το συνεργείο ότι θέλει αλλαγή η αντλία και από την επίσημη K. Hellas ότι δεν έχει αγοραστεί από αυτούς (δεν το εισάγουν το μοντέλο) και δεν μπορούν να το καλύψουν μέσα στην εγγύηση. Αύριο θα μιλήσω κατευθείαν με την K. Hellas να δω τι ακριβώς θα μου πουν και θα τους ζητήσω επίσημη απάντηση ώστε να την στείλω στην εταιρία να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

Και ερωτώ γερμανική εταιρία είναι, από γερμανικό κατάστημα αγορασμένη γιατί να μην την καλύψουν στην εγγύηση. Και καλά αφού δεν μπορούν πως την επισκεύασαν τηνν πρώτη φορά. Γιατί αν μου το είχαν πει τότε θα την είχα στείλει να βγάλει το φίδι από την τρύπα το amazon.de.

Τι άλλο λέτε να κάνω;

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έληξε η σύμβαση κάλυψης ελαττωμάτων μεταξύ της μητρικής εταιρείας και της ελληνικής αντιπροσωπείας. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και συμβαίνει συχνά τελευταία. Άλλωστε ο νόμος λέει ότι πρώτα ξεκινάμε από τον πωλητή σε τέτοιες περιπτώσεις. Τέλος πάντων, επικοινώνησε πρώτα με την μητρική εταιρεία ώστε να σου δώσουν σαφείς κατευθύνσεις.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί να έληξε η σύμβαση κάλυψης ελαττωμάτων μεταξύ της μητρικής εταιρείας και της ελληνικής αντιπροσωπείας. Είναι κάτι που μπορεί να συμβεί και συμβαίνει συχνά τελευταία. Άλλωστε ο νόμος λέει ότι πρώτα ξεκινάμε από τον πωλητή σε τέτοιες περιπτώσεις. Τέλος πάντων, επικοινώνησε πρώτα με την μητρική εταιρεία ώστε να σου δώσουν σαφείς κατευθύνσεις.

Στάλθηκε από το κινητό μου.

σε ευχαριστώ, μόλις έστειλα σε Κ. και amazon.de για να δω τι θα μου πούνε. Εντωμεταξύ το μοντέλο που πήρα εγώ είναι το καινούριο που θα φέρουν τώρα στην Ελλάδα οπότε το ότι δεν το έχουν εισάγει ου ακούγεται πολύ κουλό.

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα πριν ένα χρόνο και κάτι μια σκούπα Κ. (που ρουφάει και βγάζει νερό) από το amazon.de, στο εξάμηνο σταμάτησε να λειτουργεί το μοτεράκι που έριχνε νερό. Το πήγα σε εξουσιοδοτημένο κατάστημα της εταιρίας την κοιτάξανε, την καθαρίσανε (το περάσανε μου είχαν πει στην εγγύηση) και την πήρα. Για πολύ καιρό δεν την είχα χρησιμοποιήσει. Πριν δυο βδομάδες πήγα να καθαρίσω κάτι χαλιά και στο μισάωρο σταμάτησε πάλι να λειτουργεί. Το πήγα πάλι στο ίδιο συνεργείο και η απάντηση τους μετά από δυο εβδομάδες ήταν από το συνεργείο ότι θέλει αλλαγή η αντλία και από την επίσημη K. Hellas ότι δεν έχει αγοραστεί από αυτούς (δεν το εισάγουν το μοντέλο) και δεν μπορούν να το καλύψουν μέσα στην εγγύηση. Αύριο θα μιλήσω κατευθείαν με την K. Hellas να δω τι ακριβώς θα μου πουν και θα τους ζητήσω επίσημη απάντηση ώστε να την στείλω στην εταιρία να δω τι θα μου πουν και αυτοί.

Και ερωτώ γερμανική εταιρία είναι, από γερμανικό κατάστημα αγορασμένη γιατί να μην την καλύψουν στην εγγύηση. Και καλά αφού δεν μπορούν πως την επισκεύασαν τηνν πρώτη φορά. Γιατί αν μου το είχαν πει τότε θα την είχα στείλει να βγάλει το φίδι από την τρύπα το amazon.de.

Τι άλλο λέτε να κάνω;

Ευχαριστώ

Όταν κάτι επισκευαστεί εντός εγγύησης, ανανεώνεται η εγγύηση από την ημερομηνία επισκευής, τουλάχιστον για το επιμέρους εξάρτημα.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο για το επιμέρους εξάρτημα ανανεώνεται η εγγύηση. Κατά τα λοιπά ισχύει αυτό που ανέφερα στην προηγούμενη δημοσίευσή μου. Γι' αυτό θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στις αγορές μας από το εξωτερικό...

Στάλθηκε από το C1505 μου

Link to comment
Share on other sites

Θελω να καταθεσω την εμπειρια μου με σερβις της Dell, ena inspiron χαλασε η οθονη του. Πηρα τηλεφωνο, 5 λεπτα κουβεντα με τον υπαλληλο, την αλλη μερα ηρθε κουριερ το πηρε σε 3 μερες το πηρα πισω φτιαγμενο. Ο υπαλληλος ενημερωμενος και οτι του ελεγα το καταλαβαινε (οχι αν εχω κλεισει τους θερμοσιφωνες και αν πχ ειναι στη πριζα το λαπτοπ) με τη μια μαλιστα του εστειλα και email on the fly οπως ημασταν στο τηλεφωνο, ολα εγιναν γρηγορα και με ηρεμια.

Γινεται να ξαναπαρω αλλη μαρκα τωρα?

Link to comment
Share on other sites

τα νευρα μου ...

Εν συντομια γιατι γραφω σε λιγο , στη wind καταστημα ηλιουπολης αγορασα τελος Φεβρουαριου -αρχες Μαρτη , το κινητο LG NEXUS 4 οπου εδινε ασυρματο φορτιστη "δωρο"[γιατι ουσιαστικα το πληρωσα] ολα στη τιμη των 480 ευρω.

To θεμα ειναι οτι υπηρχε γενικη Ευρωπαικη έλλειψη του φορτιστή για μερικες εβδομαδες τοτε και μου ειπαν αφου καταχωρησαν το τηλεφωνο μου στο συστημα τους οτι θα με καλεσουν καποια στιγμη να το παραλαβω.

Εντομεταξυ Απριλιο-Μαιο εβγαλαν ανακοινωση οτι οσοι δεν θελουν να περιμενουν μπορουν να εξαργυρωσουν το ποσο 80 ευρω σε καταστημα wind και προιον LG για να παρουν καποιο δωρο

Μετα απο τηλεφωνα καθε μηνα στη Wind ( και 2 φορες εγω στην LG HEllas ) επερνα απαντησεις οτι δν υπαρχει ενημερωση περι παραλαβης και τελικα φτασαμε πριν το Μαι να υπαρξει ανακοινωση οτι αρχες Ιουνιου θα γινει η διανομη απο τα καταστηματα του εν λογο φορτιστη.

Λιγες μερες πριν απο αυτο ή τοτε που βγηκε αυτη (δεν θυμαμαι ακριβεις ημερομηνιες) η ανακοινωση με πηραν τηλεφωνο απο WIND αν θελω να εξαργυρωσω το κουπουνι και να ΜΗΝ παρω το φορτιστη, στο οποιο του ειπα απλα και ξεκαθαρα ΟΧΙ και οτι θα περιμενω. Αν δε κανω λαθος η κληση ειναι ηχογραφημενη (εκτος αν ηταν της LG hellas η ηχογραφημενη κληση με την απαντηση μου οτι θελω το φορτιστη, οπως ειπα δεν θυμαμαι μετα απο τοσο καιρο...)

Απο αρχες Ιουνιου γραφω στη σελιδα τους στο FB αφου δεν εχω αλλο τροπο εποικοινωνιας και η απαντηση που επερνα ηταν " θα εποικηνωνησουμε μαζι σου για τη παραλαβη του φορτιστη αυτη τη βδομαδα" , κατι που δεν εγινε ποτε .

Σημερα εγραψα παλι ρωτώντας στο fb page τους τι θα γινει και μου απαντησαν οτι εχω πει πως θελω να εξαργυρωσω το κουπονι των 80 ευρω στο καταστημα. AYTO ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ, ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΞΕΚΑΘΑΡΑ ΟΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΤΟ ΦΟΡΤΙΣΤΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ. .

Απο Δευτερα-τριτη θα παω στο καταστημα αυτοπροσωπος γιατι ειμαι Ηρακλειο και η αγορα εγινε στο καταστημα Ηλιουπολης.

ΤΡΑΓΙΚΟ

Σιγουρα εντος των ημερων ασχετα με το αποτελεσμα, θα κανω αυτο ( τους το εστειλα και σε προσωπικο μηνυμα στο account sto FB πριν παρω απαντηση οτι εχω πει ταχα μου οτι θελω το κουπονι )

Αν απο δευτερα δεν εχω καμια ενημερωση θα παρω τηλεφωνο για καταγγελεια στη, Γενική Γραμματεία Καταναλωτή και στο ΚΕ.Π.ΚΑ. (Κέντρο Προστασίας Καταναλωτών) , θα αφησω αρνητικη αξιολογηση skroutz, θα γραψω σε γνωστα ελληνικα blogs και forums το γραψιμο που ριχνετε.

Έγινε επεξεργασία από SirDiman
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
ε αυριο το πρωι θα τους παρω ενα τηλεφωνο αμα ειναι, ορεξη και χρονο εχω!

Επισης, συμφωνω για το πιστωτικο της Seagate. Επρεπε εξαρχης να τον στειλω απευθειας στην Seagate και να μην μπλεκω με τα εδω...

Το μαγαζι ειναι το Πλαισιο.Κριμα πραγματικα, απο παιδι (!) ημουν πελατης τους.

αισιο τελος! μετα απο 4 μηνες σχεδον -αν θυμαμαι καλα- εχω δισκο στα χερια μου. Θα μπορουσα να το τραβηξω κ αλλο -δεν ειναι σατα 3:hehe:- αλλα δε με απασχολει :p

Eυχαριστω ολους για τις συμβουλες ! :banging:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Το βαζω και εδω να υπαρχει γιατι το βιαζομαι λιγο..:T:

Εδω και αρκετους μηνες εχω ενα θεματακι με την 560 gtx ti που ειναι αγορασμενη απο το visionstudio.Σταματαει να γυρναει το ενα φανακι απο τα δυο.Καποιες φορες δεν ξεκιναει καν.Ακομα και με το χερι να το κανω μετα απο λιγο σταματαει..

Περα απο αυτο κανενα αλλο προβλημα με την καρτα δεν εχω.Δεν κανει κιχ.Την στειλαν για rma στην Γερμανια ,ερχομαι την παιρνω πισω( 1,5 μηνα εκανε ) μετα απο μια εβδομαδα παλι τα ιδια.Την ξαναπαω 31/07 και σημερα μου απαντησανε απο το vision οτι και η gainward Γερμανιας αλλα και Ολλανδιας που πηγε η καρτα δεν βρηκαν κατι και θα την επιστρεψουν πισω..

Με το visionstudio δεν ειχα κανενα προβλημα στο παρελθον...αλλα αφου η καρτα ειναι μεσα στην εγγυηση καποιος δεν πρεπει να την φτιαξει?

Τι μπορω να κανω?Καταγγελια?

Ευχαριστω εκ των προτερων..

Link to comment
Share on other sites

Αν η κάρτα δουλεύει κανονικά και οι θερμοκρασίες της είναι φυσιιολογικές και σου λένε ότι δε φαίνεται να υπάρχει πρόβλημα, μήπως είσαι εντάξει; Ακόμη και σε πλήρη φόρτο/υψηλές θερμοκρασίες δε γυρνάει;

"Κάποιες φορές δεν ξεκινάει καν." - εννοείς η κάρτα ή μόνο το ανεμιστηράκι; Γιατί τα συμπτώματά σου θα μπορούσαν να παραπέμπουν λίγο και σε ζήτημα τροφοδοσίας. Είναι σίγουρα επαρκές το τροφοδοτικό;

Πάντως, ακόμη κι αν δεν τεκμαίρεται βλάβη, αν είσαι αποφασισμένος να την αλλάξεις, θα μπορούσες να ζητήσεις από το κατάστημα να την αντικαταστήσεις με άλλο μοντέλο πληρώνοντας τη διαφορά, εάν είναι συνεργάσιμοι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα

Ναι με την καρτα δεν εχω κανενα αλλο προβλημα και temps εχει νορμαλ και γενικα δεν εχει κανει κιχ ουτε σε benchmarks ουτε σε games..

Ακομα και σε πληρη φορτο ναι γυρναει μονο το ενα fan.

Οταν λεω δεν ξεκιναει εννοω το fan..το psu να φταιει λιγο δυσκολο..μα κ στα παιδια απο το vision το κανει..

Το τελευταιο αν γινεται ειναι καλη λυση..

Το θεμα ειναι οτι πληρωσα για το προιον..δεν εχει σημασια αν εδωσα 50 η 450 ευρω ,εχω την απαιτηση η κατασκευαστρια εταιρια η ο μεσαζοντας να υποστηριξουν τον πελατη τους..

Αυριο μπορει να χαλασει και το αλλο φανακι της καρτας δεν ειναι δουλεια αυτη...:fun:

Έγινε επεξεργασία από Billys
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Παιδια εσεις τι λετε; Ενα πιστωτικο πρεπει να κοβετε στην τιμη αγορας η σε οτι θελη το καταστημα; Προσφατα καικε η gtx 580 μου και ηθελαν να την αντικαταστησουν με τη 670!

Αρνηθηκα και ζητησα πιστωτικο στην τιμη Αγορας δλδ 525 ευρω! Στην αρχη δεν δεχτηκαν αλλα μετα και με επιχειρηματα τους πιεσα και το δεχτηκαν και τωρα ειδη εχω παραγγελει μια 780 με πιστωτικο 525 ευρω!

Τα παιδια σε αλλο thread δεν μπορουν να το χωνεψουν και πιστευουν ειτε πως λεω ψεματα ειτε οτι λεω βλακιες τελος παντων και δεν δικαιουμουν πιστωτικο τετοιας αξιας η κ καθολου αφου μου προταθηκε καλυτερη καρτα!

Εσεις ειστε με τον καταναλωτη; Δλδ με εμενα η με το οποιοδηποτε καταστημα που κανει οτι του συμφερει; Οπως της γνωμες που ακουσα αλλου!

Link to comment
Share on other sites

Η υποχρέωση του καταστήματος εξαντλείται στην αντικατάσταση του ελαττωματικού προϊόντος με ισάξιο ή καλύτερο. Είναι ευχάριστο ότι το κατάστημα σου προσέφερε πιστωτικό στην αρχική αξία της κάρτας. Τέτοιες κινήσεις αξίζει να επιβραβεύονται με την προτίμησή μας. Πάντως σίγουρα δεν ήταν υποχρεωμένοι να το κάνουν.

Τώρα το "είστε μαζί μου ή εναντίον μου" μάλλον περισσεύει σε ένα θέμα για τα δικαιώματα του καταναλωτή...

Link to comment
Share on other sites

Εχει γινει παρα πολλες φορες να κοπει πιστωτικο στην τιμη αγορας! Δηλαδη το κανουν μονο για καλη φημη?? Αν το προιον δεν παραγετε πλεον δεν φταιω εγω ας ειχαν αποθεμα! Θελω ολοιδιο η τα λεφτα μου πισω οτι και αν μου προτεινανε! Το μαγαζι εκανε το προβλεπομενο πιστευω και μου πιστωσε την τιμη αγορας χωρις να με ταλαιπωρησει αρκετα!

Ισαξιο σημαινει οσο το αγορασες κανεις δεν μπορει να πει οτι εχασε την αξια του αφου δεν παραγετε πλεον απο την εταιρεια που το παραγει!

Γινετε με δισκους γινετε με τροφοδοτικα γινετε με μνημες με usb αρα γινετε και με καρτα γραφικων και ας εχει βγει καλυτερη!

Link to comment
Share on other sites

Η λογική λέει αντικατάσταση, με ισάξιο ή καλύτερο προϊόν, ή πίστωση της τελευταίας τιμής πώλησης καινούριου! (ακόμα κι αν αυτή είναι το 1/10 της τιμής αγοράς)

Το τι λέει ο νόμος ακόμα δεν έχει βρεθεί κανένας να μας πεί σίγουρα και με αποδείξεις. (αναφορά των σχετικών νόμων)

Link to comment
Share on other sites

Τέτοιες κινήσεις αξίζει να επιβραβεύονται με την προτίμησή μας.

Nope. Για το e-shop μιλάμε. Επιλεκτικές εξυπηρετήσεις του στυλ "εσένα σε ταλαιπωρούμε για 6 μήνες", "εσένα δεν σε εξυπηρετούμε διότι κοσμικές δυνάμεις στραβώσανε τα pins", "εσένα σου δίνουμε εξ αρχής καλύτερο προϊόν και αν μας πιέσεις και λίγο σου δίνουμε και όλα τα λεφτά πίσω" δεν αξίζουν επιβράβευσης. Όταν το κατάστημα αποδεικνύει επανειλημμένα ότι εξυπηρετεί επιλεκτικά κάποιους καλούς πελάτες και υποψιάζομαι ότι το κόστος του καλού RMA στον έναν το βγάζει από την μη εξυπηρέτηση κάποιου ή κάποιων άλλων, δεν αξίζει καμιάς επιβράβευσης.

Άποψή μου βέβαια όλα τα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Το πλαίσιο δε νομίζω να εχει δώσει ποτε πιστωτικό στην αρχική αξία.

Ουτε καθ κανένας άλλος απο οσο εχει τύχει να ακούσω.

Το eshop γενικώς δε δίνει ούτε του αγγέλου του νερό.

Πως έγινε αυτο το μινι θαύμα δεν το γνωρίζω αλλα μπορει να αποτελέσει "δεδικασμένο" .

Ολοι πλέον μπορούν να διεκδικούν με τον τρόπο που θα μας αναφέρει ελπίζω ο anir επακριβώς.

sent from mobile

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.