Jump to content


Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

με το καλύτερο/ίδιο/ανάλογο/χειρότερο όντως μπορεί να γίνει χαμός κι ουσιαστικά ο μόνος μπούσουλας είναι να δεις τυχόν αποφάσεις δικαστηρίων και πάλι χωρίς 100% βεβαιότητα.

με το lifetime (εφ' όρου ζωής; ) μία παρατήρηση: στις Η.Π.Α. όπου παίζει ο όρος «lifetime» δεν εννοούν αληθινό «για πάντα» παρά την «κανονικά προσδοκώμενη διάρκεια ζωής/χρήσης του προϊόντος». Αν π.χ. ένα προϊόν έχει εύλογο προσδόκιμο ζωής 30 χρόνια τότε στα 31 δεν ισχύει το «lifetime». Μερικές φορές μπορεί να κάνουν ψιλοτρελλές αντικαταστάσεις και να τις προβάλλουν για λόγους διαφήμισης. Δε γνωρίζω πώς λειτουργούν τα «εφ'όρου ζωής» σε εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Η εγγύηση εφ' όρου ζωής είναι από τον κατασκευαστή και δεν εκπορεύεται από κάποια απαίτηση του νόμου. Οπότε, κι εδώ οι εγγυήσεις lifetime εννοούν ακριβώς ό,τι ορίζει ο εκάστοτε κατασκευαστής, συνήθως σε συνάρτηση με την αναμενόμενη ζωή του προϊόντος κι όχι του καταναλωτή.

Πχ για ορισμένες μνήμες lifetime είναι η λήξη κυκλοφορίας +3 χρόνια, για κάποια δικτυακά προϊόντα είναι για όσο βρίσκονται στην ιδιοκτησία του πρώτου αγοραστή και όχι λιγότερα από 10 χρόνια, κοκ. Στις περιπτώσεις που η εγγύηση καταχρηστικά υστερεί σε σχέση με την απαίτηση του νόμου, καλύπτεσαι από τη νομοθεσία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

το γράφω και εδώ μιας και είναι πιο σχετικό

έχω ένα nexus 5 καμένα pixels(6-7) αγορασμένο από playstore uk... είχα στείλει μια φορά την συσκευή στο service πριν την επίσημη εισαγωγή στην Ελλάδα (αλλά μου επιστράφηκε λόγω αδυναμίας εύρεσης ανταλλακτικών)...

και είπα σήμερα να ξαναστείλω την συσκευή για να τελειώνω με αυτή την ιστορία ...

ώστόσο

Η Lg Ελλάς καλύπτει σε εγγύηση τις συσκευές τις οποίες έχει η ίδια εισάγει και όχι όλες τις Ευρωπαικές συσκευές. Οι συσκευές οι οποίες δεν είναι δικής μας εισαγωγής αλλά το μοντέλο έχει εισαχθεί και από την Ελληνική αντιπροσωπεία τις εξυπηρετούμε κατ' εξαίρεση εφόσον υπάρχει η δυνατότητα. Τα κινητά τα οποία έχουν αγοραστεί από το play store εξυπηρετούνται απ' ευθείας από το play store.

αυτό μου είπαν στο Live chat της lg και πρότειναν να στείλω την συσκευή πρακτικά στο playstore αγγλίας

πιο πολύ μου την σπάει η κοροϊδία που την πρώτη φορά ενώ δεν είχαν ανταλλακτικά δέχτηκαν κανονικά την συσκευή ενώ τώρα κάνουν τον κινέζο

τί κάνουμε τώρα..??

Link to comment
Share on other sites

Τυπικά, την κατ' ελάχιστο διετή κάλυψη που σου παρέχει η ενσωμάτωση της ευρωπαϊκής οδηγίας πρέπει να την διεκδικήσεις από τον προμηθευτή του προϊόντος, δηλαδή το playstore uk.

Οποιαδήποτε άλλη ευρύτερη κάλυψη συνήθως περιγράφεται στο συνοδευτικό φυλλάδιο εγγύησης. Έχεις τέτοιο;

Αν κατάλαβα σωστά, στην αρχή στο playstore είχες απευθυνθεί και δεν είχαν ανταλλακτικά; Τότε, η αδυναμία εύρεσης ανταλλακτικών δεν είναι επαρκής δικαιολογία για τη μη αποκατάσταση του προβλήματος. Όφειλαν να σου προσφέρουν τότε νέο τηλέφωνο ή επιστροφή χρημάτων εφόσον δεν μπορούσαν να τηρήσουν τη συμβατική τους υποχρέωση.

Αν τουλάχιστον μπορέσεις να εξασφαλίσεις από το playstore ένα μήνυμα "απευθυνθείτε στην τοπική σας αντιπροσωπεία", μπορείς να χρησιμοποιήσεις αυτό.

Link to comment
Share on other sites

nope το κινητό το αγόρασε φίλος για εμένα από Αγγλία (με το πρόβλημα ότι η απόδειξη είναι στο όνομά του)

την πρώτη φορά το κινητό πήγε στο service της lg Ελλάς και μου επιστράφηκε 2 ημέρες πριν την επίσημη κυκλοφορία της συσκευής στην Ελλάδα(εδώ να σημειώσω πως η συσκευή μου είναι ίδια με αυτή που εισάγεται στην Ελλάδα nexus 5 16gb black)

για μήνυμα με playstore uk μου φαίνεται πως πρέπει να σετάρω vpn για αγγλία μπας και καταφέρω και μιλήσω μαζί τους

στο warranty booklet αναφέρει

3. this warranty is good only to the original purchaser during warranty period , but limited to certain country if specified (όπου συγκεκριμένη χώρα δεν αναφέρεται στο βιβλίο) το μόνο που βρήκα ήταν στο play store ότι η google τυπικά καλύπτει μόνο χώρες με δικό τους Playstore(uk/us/de κλπ)

επειδή έψαξα λίγο μπας και βρω κανένα e-mail απο lg headquarters europe και μίλησα με Live support στο uk ....

οι Άγγλοι μου λένε

If you brought your handset from Google Play you will have a worldwide warranty with all LG's including Greece. Alternatively you can send this to Google Nexus but LG Greece being your local LG should be able to provide you with a repair service

οπότε ποιόν πιστεύεις?

anyway μπλέξαμε

Link to comment
Share on other sites

Κάθε άλλο! Αυτό το μήνυμα θέλεις, όπως σου είπα και παραπάνω. Ο προμηθευτής (που οφείλει να σε καλύψει) σου λέει "πήγαινε στον τοπικό αντιπρόσωπο". Αυτό τους καθιστά υπεύθυνους να παράσχουν την υπηρεσία στη θέση του playstore. Τυπώνεις το μήνυμά τους και το πηγαίνεις στην αντιπροσωπεία. Αν φαίνεται και το όνομα του ανθρώπου που στο είπε, ακόμη καλύτερα.

Αν και με αυτό στο χέρι αρνηθούν πάλι να σε εξυπηρετήσουν, το ξανασυζητάμε. Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

το θέμα(?) είναι πως αυτό μου το είπαν από το Live chat lg uk(και όχι google play ) (και έτσι δεν έχω πλήρες όνομα , μόνο το μίκρο)

θα ψάξω μπας και βρω γενικούς όρους πώλησης συκευών lg

και δεύτερον μιας και δεν μένω έστω κοντά στην Αθήνα μάλλον με τηλέφωνα και e-mails θα βγάλω άκρη....

ps. έχω όλα τα chat logs και με lg Ελλάς και με Lg uk

Link to comment
Share on other sites

Πριν μέρες παρήγγειλα ένα ανταλλακτικό που χρειάζομαι άμεσα από το εξωτερικό (Αγγλία), έδωσα 20 λίρες για να γίνει γρήγορα η μεταφορά και απο την μεριά του ο πωλητής το έστειλε την άλλη μέρα μέσω UPS. Ήρθε Ελλάδα άμεσα και εκεί έμπλεξα με "συνεργάτες"... Το έδωσαν Τετάρτη 26/02 στην Γενική Ταχυδρομική και με ενημέρωσαν οι ίδιοι (UPS) ότι πρέπει να τους δώσω ένα αριθμό τηλεφώνου. Καλώ στα κεντρικά τους τους δίνω τον αριθμό της UPS, μου δίνουν τον δικό τους αριθμό αποστολής αλλά με ενημερώνουν ότι τα στοιχεία δεν μπορούν να τα ενημερώσουν αυτοί από τα κεντρικά και μου λένε να πάρω στο κατάστημα του Πικεμίου. Τους καλώ την Πέμπτη από τις 14:00 μέχρι τις 18:00 και δεν σηκώνουν το ακουστικό. Τους καλώ και την Παρασκευή από τις 12:00 και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Τηλεφωνώ στα κεντρικά και τους ενημερώνω και μου λένε οτι θα τους βρουν αυτοί και ότι θα τους ενημερώσουν να με καλέσουν. Έχω εισερχώμενη κλήση μετά από μία+ ώρα και τους δίνω τον τηλεφωνικό αριθμό που μου ζήτησαν για το δέμα, μου λένε ότι θα το παραδώσουν την ίδια μέρα. Περνάει η Παρασκευή, πέρασε και η Τρίτη, κάνω αναζήτηση δέματος απο τη σελίδα τους και γράφει "Αδυναμία παράδοσης - Άγνωστος Παραλήπτης". Καλώ στα κεντρικά τους και μου λένε δεν υπάρχει τηλέφωνο για το δέμα (Διεύθυνση αποστολής και λοιπά στοιχεία δεν είχαν κάποιο κενό από την αρχή).

Μπορώ να προσφύγω κάπου;

Link to comment
Share on other sites

Πριν μέρες παρήγγειλα ένα ανταλλακτικό που χρειάζομαι άμεσα από το εξωτερικό (Αγγλία), έδωσα 20 λίρες για να γίνει γρήγορα η μεταφορά και απο την μεριά του ο πωλητής το έστειλε την άλλη μέρα μέσω UPS. Ήρθε Ελλάδα άμεσα και εκεί έμπλεξα με "συνεργάτες"... Το έδωσαν Τετάρτη 26/02 στην Γενική Ταχυδρομική και με ενημέρωσαν οι ίδιοι (UPS) ότι πρέπει να τους δώσω ένα αριθμό τηλεφώνου. Καλώ στα κεντρικά τους τους δίνω τον αριθμό της UPS, μου δίνουν τον δικό τους αριθμό αποστολής αλλά με ενημερώνουν ότι τα στοιχεία δεν μπορούν να τα ενημερώσουν αυτοί από τα κεντρικά και μου λένε να πάρω στο κατάστημα του Πικεμίου. Τους καλώ την Πέμπτη από τις 14:00 μέχρι τις 18:00 και δεν σηκώνουν το ακουστικό. Τους καλώ και την Παρασκευή από τις 12:00 και πάλι χωρίς αποτέλεσμα. Τηλεφωνώ στα κεντρικά και τους ενημερώνω και μου λένε οτι θα τους βρουν αυτοί και ότι θα τους ενημερώσουν να με καλέσουν. Έχω εισερχώμενη κλήση μετά από μία+ ώρα και τους δίνω τον τηλεφωνικό αριθμό που μου ζήτησαν για το δέμα, μου λένε ότι θα το παραδώσουν την ίδια μέρα. Περνάει η Παρασκευή, πέρασε και η Τρίτη, κάνω αναζήτηση δέματος απο τη σελίδα τους και γράφει "Αδυναμία παράδοσης - Άγνωστος Παραλήπτης". Καλώ στα κεντρικά τους και μου λένε δεν υπάρχει τηλέφωνο για το δέμα (Διεύθυνση αποστολής και λοιπά στοιχεία δεν είχαν κάποιο κενό από την αρχή).

Μπορώ να προσφύγω κάπου;

Αρχικά πρέπει να επιχειρήσεις να διευθετήσεις το πρόβλημα με την επιχείρηση. Στην περίπτωσή σου θεωρώ απόλυτα λογικό να ζητήσεις να σου πιστώσουν τη διαφορά ανάμεσα στα ακριβότερα μεταφορικά που πλήρωσες κι εκείνα που θα πλήρωνες για να παραλάβεις μετά από τόσες μέρες.

Αν αποτύχεις (κράτα κάθε απαντητική επιστολή ή ονοματεπώνυμα υπαλλήλων σε τηλεφωνικές επικοινωνίες), μπορείς να κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ. Ανεξάρτητα από την καταγγελία στην ΕΕΤΤ, μπορείς να απευθύνεις και αίτημα διαμεσολάβησης στο Συνήγορο του Καταναλωτή.

Αν η ζημιά που έχεις υποστεί από την καθυστέρηση είναι σημαντική, ίσως πρέπει να σκεφτείς και καμιά αγωγή.

Σύνοψη της διαδικασίας δες κι εδώ: Διαδικασία επίλυσης διαφορών με ταχυδρομική επιχείρηση

Καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

ρε παιδια θυμιστε μου κατι λιγακι γιατι ειναι πολλες οι σελιδες του thread.

Αν εχουμε αγορασει κατι 50 ευρω πχ, μετα απο 3 χρονια χαλαει (ειναι ομως ακομα μεσα στην εγγυηση) και δεν υπαρχει το ιδιο και κατι αντιστοιχο κανει 25, η "αξια" του παραμενει 50 ή παει στα 25;

Μου ηρθε στο μυαλο πριν λιγο κατι προβληματα που ειχαν παιδια που τους αλλαζαν προβληματικο hardware με χαμηλοτερης αξιας πραγματα απο το service γτ δεν υπηρχε πλεον το προιον.

Ελπιζω να μη μπερδεψα διαφορετικες περιπτωσεις / νομους μαζι :D

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θυμιστε μου κατι λιγακι γιατι ειναι πολλες οι σελιδες του thread.

Αν εχουμε αγορασει κατι 50 ευρω πχ, μετα απο 3 χρονια χαλαει (ειναι ομως ακομα μεσα στην εγγυηση) και δεν υπαρχει το ιδιο και κατι αντιστοιχο κανει 25, η "αξια" του παραμενει 50 ή παει στα 25;

Μου ηρθε στο μυαλο πριν λιγο κατι προβληματα που ειχαν παιδια που τους αλλαζαν προβληματικο hardware με χαμηλοτερης αξιας πραγματα απο το service γτ δεν υπηρχε πλεον το προιον.

Ελπιζω να μη μπερδεψα διαφορετικες περιπτωσεις / νομους μαζι :D

Αν είναι μετά από 3 χρόνια, η εγγύηση που έχεις δεν είναι η ελάχιστη που εξασφαλίζει ο νόμος, αλλά εκείνη που προσφέρει επιπλέον ο προμηθευτής ή ο κατασκευαστής του πορϊόντος. Οπότε ισχύει ό,τι περιγράφεται στους όρους της εγγύησης.

Πάντως, ένας λογικός καταναλωτής φαντάζομαι θα αρκούταν σε ένα είδος με ίδιες ή καλύτερες τεχνικές προδιαγραφές από το ελαττωματικό, όχι κάποιο που να κοστίζει τουλάχιστον όσο είχε ξοδέψει στην αρχική αγορά.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια θυμιστε μου κατι λιγακι γιατι ειναι πολλες οι σελιδες του thread.

Αν εχουμε αγορασει κατι 50 ευρω πχ, μετα απο 3 χρονια χαλαει (ειναι ομως ακομα μεσα στην εγγυηση) και δεν υπαρχει το ιδιο και κατι αντιστοιχο κανει 25, η "αξια" του παραμενει 50 ή παει στα 25;

Μου ηρθε στο μυαλο πριν λιγο κατι προβληματα που ειχαν παιδια που τους αλλαζαν προβληματικο hardware με χαμηλοτερης αξιας πραγματα απο το service γτ δεν υπηρχε πλεον το προιον.

Ελπιζω να μη μπερδεψα διαφορετικες περιπτωσεις / νομους μαζι :D

ο νόμος λέει αντικατάσταση με ίδιας αξίας ή ίδιων ή καλύτερων χαρακτηριστικών. δηλαδή αν μετά την 3ετία τα ίδια ή καλύτερα χαρακτηριστικά τα βρίσκεις και σε φθηνότερο προϊόν το κατάστημα είναι καλυμμένο ασχέτως τιμής.

Link to comment
Share on other sites

παμε αλλη μια πραγματικο γεγονος ομως αυτη τη φορα :D

Εχω ενα kit 2x2 ram μεσα σε εγγυηση που το ενα dim καηκε. Το πλαισιο επιβεβαιωσε οτι ειχε βγαλει το memtest και μου ειπαν οτι θα τις εχουν σε μερικες μερες. Ρωτησα αν γινεται αντι να παρω πισω αυτες, να παρω το ιδιο μοντελο στα 2x4 και να πληρωσω τη διαφορα.

Απαντησαν θετικα αλλα λενε οτι πιστωνονται στα ~ 25 ενω τις πουλανε τις 2x2 στα 48.9 (Corsair DDR3 4GB (2x2)Kit 1600MHz XMS3 - Μνήμες RAM - plaisio.gr)

Εμενα μου φαινεται λογικο οτι αφου θα αντικατασταθουν με καινουργιες η τιμη πιστωσης θα επρεπε να ειναι ιδια με την τωρινη τιμη πωλησης αφου τις εχουν ακομα ως προιον.

Το τι μου φαινεται εμενα ως λογικο και το τι ειναι πραγματικα λογικο / λεει ο νομος ειναι σχετικο, οποτε καλα μου τα λενε ή οχι;

ευχαριστω για 2η συνεχη φορα.

Ακυρο, μπερδεψαν τις αποδειξεις και κοιταγαν λαθος μνημες, κανονικα στη τιμη που πωλουνται τωρα θα μου τις πιστωσουν (με πηραν τηλ και διορθωσαν τι ειχαν πει προηγουμενως).

Οποια ψυχη θελει να προσθεσει τη γνωμη της για: http://www.thelab.gr/mnimes-ddr-ddr2-ddr3/syndyasmos-ram-134034.html (kit 2x2 με kit 2x4 ιδιο μοντελο)

Έγινε επεξεργασία από stemac
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπερα παιδια.. Εχω ενα πολυμηχανημα Canon Mx 515 και τον τελευταιο μηνα τρωει τα χαρτια και μετα το τελευταιο μπλοκαρισμα δεν εκτυπωνει κιολας..

Πριν δυο μερες το πηγα στο πλαισιο και δεν το δεχονται επειδη εχει ληξει το 1 ετος εγγυησης.. Πηρα και στην intersys και μου ειπαν το ιδιο.. Δεν υπαρχει ελαστικοτητα στο ετος..

Το θεμα ειναι πως ειναι κριμα επειδη εχουν περασει μολις 3 βδομαδες απο τη ληξη του χρονου, ηλπιζα πως λογο μικρου χρονικου διαστηματος θα το δεχοντουσαν ( η logitech σε ηχεια γνωστου μετα απο 2 μηνες ληξης εγγυησης του εστειλαν σφραγισμενα καινουργια χωρις να του ζητησουν καν τα παλια πισω ), αλλα φανταζομαι logitech ειναι μια..

Οποτε ηθελα να ρωτησω, ειναι αυτον τον καιρο ξεκαθαρη η θεση ως προς την γνωστη ευρωπαικη οδηγια για την αναγκαστικη παροχη εγγυησης οποιουδηποτε ηλεκτρονικου προιοντος 2 χρονια κατ'ελαχιστο?

Αξιζει να προσπαθησω να διεκδικησω κατι η θα μπλεξουμε παλι σε κυκεωνα?

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο Πλαίσιο δεν τους δικαιολογώ, γιατί πρέπει να έχουν κάνει την κουβέντα χιλιάδες φορές. Πες μου αν το παρακάτω είναι αρκετά ξεκάθαρο:

Εγγύηση για δύο χρόνια

Σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ κι αν έχετε αγοράσει προϊόντα, έχετε δύο χρόνια στη διάθεσή σας για να ζητήσετε την επισκευή ή την αντικατάστασή τους εφόσον αποδειχθούν ελαττωματικά ή δεν ανταποκρίνονται στις υποσχέσεις της διαφήμισης. Εάν το προϊόν είναι αδύνατον να επισκευαστεί ή να αντικατασταθεί μέσα σε εύλογο χρονικό διάστημα ή χωρίς προβλήματα, μπορείτε να ζητήσετε να σας επιστραφούν τα χρήματά σας ή να σας κάνουν έκπτωση.

Η διετής εγγύηση αρχίζει να ισχύει αμέσως μόλις γίνει η παράδοση των προϊόντων, ενώ εσείς πρέπει να ενημερώσετε τον πωλητή για τυχόν ελάττωμα μέσα σε δύο μήνες από τη στιγμή που θα τα ανακαλύψετε.

Η ευθύνη βαρύνει πάντα τον πωλητή ενώ σε ορισμένες χώρες της ΕΕ δικαιούστε να ζητήσετε αποζημίωση από τον κατασκευαστή.

ΕΕ - Εγγύηση για τις αγορές σας - Η Ευρώπη σου

Επίσης:

Μια αληθινή ιστορία

Η διάρκεια της διετούς εγγύησης δεν μπορεί να μειωθεί επειδή παρέχει εγγύηση κι ο πωλητής

Η Κάρλα αγόρασε ένα πιστολάκι μαλλιών με εξάμηνη εγγύηση από τον πωλητή.

Όταν χάλασε μετά από οκτώ μήνες, το πήγε πίσω στο κατάστημα. Ο υπάλληλος του καταστήματος της είπε ότι η εγγύησή της είχε λήξει και ότι δεν δικαιούταν επιστροφή χρημάτων.

Η Κάρλα του υπέδειξε πολύ σωστά ότι σύμφωνα με τη νομοθεσία της ΕΕ περί προστασίας καταναλωτών το προϊόν της καλυπτόταν από εγγύηση δύο ολόκληρων χρόνων και ότι η εξάμηνη εγγύηση από τον πωλητή αποτελούσε μόνο μια πρόσθετη προστασία.

Κι επειδή είναι δύσκολη μέρα και έχω νεύρα, αν σου πουν τίποτα, πες τους "Ο acct μου είπε να πάρετε το πολυμηχάνημα και να το κάνετε υπόθετο". Καλά, μην το πεις. Να δω όμως από το καλοκαίρι που θα ισχύουν πανευρωπαϊκά οι νέοι κανόνες για τις αγορές από απόσταση, που θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Link to comment
Share on other sites

Ειδικά στο Πλαίσιο δεν τους δικαιολογώ, γιατί πρέπει να έχουν κάνει την κουβέντα χιλιάδες φορές. Πες μου αν το παρακάτω είναι αρκετά ξεκάθαρο:

Κι επειδή είναι δύσκολη μέρα και έχω νεύρα, αν σου πουν τίποτα, πες τους "Ο acct μου είπε να πάρετε το πολυμηχάνημα και να το κάνετε υπόθετο". Καλά, μην το πεις. Να δω όμως από το καλοκαίρι που θα ισχύουν πανευρωπαϊκά οι νέοι κανόνες για τις αγορές από απόσταση, που θα γελάσει και το παρδαλό κατσίκι.

Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση.. Αυτο που λεει ομως οτι ισχυουν απο την 13η Ιουνιου ειναι για τους παροντες κανονες η αφορα καινουργιους που θα παρουσταστουν τον Ιουνιο και αυτα που λεει η σελιδα ισχυουν ηδη?

Έγινε επεξεργασία από Mpilias
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που θα ισχύουν παντού πια από Ιούνιο αφορούν στη συμμόρφωση σε νέους κανόνες για τις πωλήσεις από απόσταση και σε αρκετές χώρες έχουν ήδη ενσωματωθεί στο εθνικό δίκαιο. Πχ ότι θα απαγορεύεται να προεπιλέγουν πεδία σε ιστοσελίδες, οι πωλητές θα υποχρεούνται να αναλαμβάνουν το κόστος των μεταφορικών σε περίπτωση επιστροφής εντός 14 ημερών, ότι θα υποχρεούνται να πραγματοποιήσουν την πίστωση του ποσού εντός 14 ακόμη ημερών κοκ.

Ενδεικτικά:

EUROPA - PRESS RELEASES - Press release - Consumer Rights: 10 ways the new EU Consumer Rights Directive will give people stronger rights when they shop online

Τα δύο χρόνια ισχύουν ήδη.

Link to comment
Share on other sites

Αρα τους παω εκτυπωμενο το περιεχομενο του λινκ κι αν μου πει ο υπευθυνος καταστηματος αυτη τη φορα τον οποιο θα ζητησω, μα-μου του το ζηταω εγγραφως για να κανω καταγγελια? Καπως ετσι να το παω?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.