Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Το τελικό όριο το θέτει ο εκάστοτε δικαστής. Το θέμα είναι να μπορούμε να απολαμβάνουμε των δικαιωμάτων του νόμου πριν φτάσουμε στα δικαστήρια. Προσωπική μου άποψη είναι ότι πρέπει αφενός να ξέρουμε το νόμο και αφετέρου οι απαιτήσεις μας να είναι εντός λογικών πλαισίων (κοινώς να μην ζητάμε τον ουρανό με τ' άστρα).

Link to comment
Share on other sites

[MENTION=30391]asot[/MENTION]: διάβασε προσεκτικά τον νόμο. Η εγγύηση ΔΕΝ είναι υποχρεωτική. Όταν όμως υπάρχει τότε ναι πρέπει να είναι και στα ελληνικά. Δες το link της υπογραφής μου...

(Άρθρο 3, Ν. 3043/2002, "Όταν παρέχεται εγγύηση κλπ", ΔΕΝ λέει ότι πρέπει να παρέχεται...)

Γιατί, αν δε τον διαβάσω προσεκτικά θα πάρω κακό βαθμό; :hehe:

Ο 2251 με τις τροποποιήσεις λέει:

"Σε περίπτωση προμήθειας καινούργιων προϊόντων με μακρά διάρκεια (διαρκή καταναλωτικά αγαθά), η παροχή γραπτής εγγύησης είναι υποχρεωτική."

Όλα τα ηλεκτρονικά προϊόντα (εκτός αναλώσιμα) ανήκουν σε αυτή την κατηγορία και σίγουρα τα smartphones.

Link to comment
Share on other sites

Μακρά διάρκεια = ψυγεία, πλυντήρια, αυτοκίνητα κλπ.

Smartphones, pc, tablet κλπ = προϊόντα τεχνολογίας αιχμής

Αφενός δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο ο νόμος, αφετέρου δε συμφωνώ με το το συμπέρασμά σου γιατί συγκρίνεις άσχετες κατηγοριοποιήσεις. Το να είναι ένα προϊόν μακράς διάρκειας δεν το εμποδίζει να είναι τεχνολογίας αιχμής. Άλλωστε κι ένα ψυγείο σήμερα που συνδέεται με το internet γιατί δεν είναι τεχνολογία αιχμής; :)

Διαρκή καταναλωτικά αγαθά:

Διαρκή είναι εκείνα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλές φορές για τον ίδιο σκοπό, χωρίς να μεταβληθεί η φυσική τους υπόσταση. Π.χ. τα έπιπλα, τα ρούχα, τα αυτοκίνητα, κτλ. Καταναλωτά είναι εκείνα που μόνο μια φορά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το σκοπό που έχουν παραχθεί. Π.χ. τα τρόφιμα, τα καυσόξυλα, η βενζίνη, τα τσιγάρα κτλ.

Δε το λέω εγώ, ένα googlάρισμα θα σου βγάλει δεκάδες αποτελέσματα, μπορείς να βρεις πολλά από έγκυρες πηγές.

Με λίγα λόγια, όλα τα διαρκή προϊόντα (όχι αυτά που καταναλώνονται), πρέπει να έχουν εγγύηση στα Ελληνικά, γραπτά, ή σε άλλο μέσο άμεσα προσβάσιμο στον καταναλωτή (π.χ. στο συνοδευτικό CD που έχει και το user manual).

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Αφενός δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο ο νόμος, αφετέρου δε συμφωνώ με το το συμπέρασμά σου γιατί συγκρίνεις άσχετες κατηγοριοποιήσεις. Το να είναι ένα προϊόν μακράς διάρκειας δεν το εμποδίζει να είναι τεχνολογίας αιχμής. Άλλωστε κι ένα ψυγείο σήμερα που συνδέεται με το internet γιατί δεν είναι τεχνολογία αιχμής; :)

Διαρκή καταναλωτικά αγαθά:

Διαρκή είναι εκείνα που μπορούν να χρησιμοποιηθούν πολλές φορές για τον ίδιο σκοπό, χωρίς να μεταβληθεί η φυσική τους υπόσταση. Π.χ. τα έπιπλα, τα ρούχα, τα αυτοκίνητα, κτλ. Καταναλωτά είναι εκείνα που μόνο μια φορά μπορούν να χρησιμοποιηθούν για το σκοπό που έχουν παραχθεί. Π.χ. τα τρόφιμα, τα καυσόξυλα, η βενζίνη, τα τσιγάρα κτλ.

Δε το λέω εγώ, ένα googlάρισμα θα σου βγάλει δεκάδες αποτελέσματα, μπορείς να βρεις πολλά από έγκυρες πηγές.

Με λίγα λόγια, όλα τα διαρκή προϊόντα (όχι αυτά που καταναλώνονται), πρέπει να έχουν εγγύηση στα Ελληνικά, γραπτά, ή σε άλλο μέσο άμεσα προσβάσιμο στον καταναλωτή (π.χ. στο συνοδευτικό CD που έχει και το user manual).

Έχεις δίκαιο, δικό μου το λάθος.

[MENTION=28876]salde[/MENTION]: η εγγύηση δεν πρέπει να περιορίζει τα δικαιώματα του καταναλωτή ειδάλλως τα συγκεκριμένα περιοριστικά άρθρα αυτής θεωρούνται άκυρα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα, θα ήθελα να τα φώτα σας.

Έχει η γυναίκα ένα αυτοκίνητο Hyundai, τι οποίο έρχεται με 5 χρόνια Εργοστασιακή Εγγύηση.

Αν εγώ το πάω για service σε φίλο με εξειδικευμένο αλλά ΟΧΙ εξουσιοδοτημένο Service, θα πάψει να ισχύει η εγγύηση του αυτοκινήτου;

Ο φίλος, ή καλύτερα οποιοδήποτε συνεργείο με χαρτιά κτλ, με επιβεβαιώνει ότι τα εξαρτήματα θα είναι καινούρια και στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου και ότι δε θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση..καθώς το βιβλιαράκι θα σφραγίζεται κανονικά.

όταν αγοράσαμε το αυτοκίνητο, ο πωλητής μας ξεκαθάρισε ότι για να ισχύει η εγγύηση ΜΟΝΟ εξουσιδοτημένο Service!

τι ισχύει τελικά;

Link to comment
Share on other sites

-λογικα- οχι, αλλα πάρε τηλέφωνο κ ρωτα.

μα φυσικά μου λέει δεν ισχύει...πως θα απαιτήσω (μου λέει) να μου καλύψει κάτι στην εγγύηση (εργασία ή ανταλλακτικό) ενώ δεν έχω πάει το αυτοκίνητο ποτέ για Service εκεί;

για αυτό ρωτάω, αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με καλύπτει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω 100% να σου απαντήσω περί αυτού.

Πάντως το βιβλιαράκι του Πιάτζιο 2 χρόνια πριν, έγραφε πως η διετής εγγύηση ισχύει για εξουσιοδοτημένα σέρβις.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς.. άλλο η εξειδίκευση κι άλλο η εξουσιοδότηση!!

Βέβαια είναι να μην πέσεις και σε αρπακτικά.. γιατί μπορούν να βρουν τρόπο να μην περνάνε κάτι στην εργοστασιακή εγγύηση όσο κι αν χτυπιέσαι. Εκεί πατάνε όλοι.. στο ότι δεν είναι εύκολο να βάζεις δικηγόρους και να μιλάς με τη μαμά-εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να τα φώτα σας.

Έχει η γυναίκα ένα αυτοκίνητο Hyundai, τι οποίο έρχεται με 5 χρόνια Εργοστασιακή Εγγύηση.

Αν εγώ το πάω για service σε φίλο με εξειδικευμένο αλλά ΟΧΙ εξουσιοδοτημένο Service, θα πάψει να ισχύει η εγγύηση του αυτοκινήτου;

Ο φίλος, ή καλύτερα οποιοδήποτε συνεργείο με χαρτιά κτλ, με επιβεβαιώνει ότι τα εξαρτήματα θα είναι καινούρια και στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου και ότι δε θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση..καθώς το βιβλιαράκι θα σφραγίζεται κανονικά.

όταν αγοράσαμε το αυτοκίνητο, ο πωλητής μας ξεκαθάρισε ότι για να ισχύει η εγγύηση ΜΟΝΟ εξουσιδοτημένο Service!

τι ισχύει τελικά;

Τα προβλεπόμενα πρέπει να γίνουν σε εξουσιοδοτημένο,τα extra δεν χρειάζεται..

Link to comment
Share on other sites

μα φυσικά μου λέει δεν ισχύει...πως θα απαιτήσω (μου λέει) να μου καλύψει κάτι στην εγγύηση (εργασία ή ανταλλακτικό) ενώ δεν έχω πάει το αυτοκίνητο ποτέ για Service εκεί;

για αυτό ρωτάω, αν υπάρχει κάποια νομοθεσία που να με καλύπτει.

Υπάρχει μια ευρωπαϊκή οδηγία που το απαγορεύει αυτό κι έχει αρχίσει να εφαρμόζεται, γι' αυτό έχουν αλλάξει ήδη κάποιες ονομασίες, π.χ. εξουσιοδοτημένο συνεργείο --> πιστοποιημένο συνεργείο κλπ.

Δες κι αυτό για την οδηγία.

Ευρωπαική Οδηγιά: Service Και Σε Ανεξάρτητα Συνεργεία Χωρίς Να Χάνεται Η Εγγύηση -

Η οδηγία δεν είναι νομοθεσία, θέλει αρκετό ψάξιμο, για να βρεις τυχόν εφαρμογή στη Ελληνική νομοθεσία.

Πέραν της οδηγίας, για ό,τι αντικαθιστάς σε κάποιο συνεργείο, αυτό το συνεργείο έχει τη νομική ευθύνη για την εγγύηση των ανταλλακτικών και της εργασίας. Αν αυτό μπορεί να τεκμηριωθεί ότι επηρεάζει την υπόλοιπη λειτουργία του αυτοκινήτου, θα μπλέξεις άσχημα.

Καμία αξία δεν έχει τι σου είπε ή τι θα σου πει ο πωλητής αν δεν είναι γραπτό. Ό,τι θέλεις να ρωτήσεις ζήτα το από τον πωλητή με email. Έτσι, αν παρανομούν θα έχεις απόδειξη και θα είναι έκθετοι σε τυχόν δικαστήριο, οπότε στο κακό σενάριο θα έχεις το πάνω χέρι.

Έγινε επεξεργασία από asot
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, θα ήθελα να τα φώτα σας.

Έχει η γυναίκα ένα αυτοκίνητο Hyundai, τι οποίο έρχεται με 5 χρόνια Εργοστασιακή Εγγύηση.

Αν εγώ το πάω για service σε φίλο με εξειδικευμένο αλλά ΟΧΙ εξουσιοδοτημένο Service, θα πάψει να ισχύει η εγγύηση του αυτοκινήτου;

Ο φίλος, ή καλύτερα οποιοδήποτε συνεργείο με χαρτιά κτλ, με επιβεβαιώνει ότι τα εξαρτήματα θα είναι καινούρια και στις προδιαγραφές του αυτοκινήτου και ότι δε θα έχω πρόβλημα με την εγγύηση..καθώς το βιβλιαράκι θα σφραγίζεται κανονικά.

όταν αγοράσαμε το αυτοκίνητο, ο πωλητής μας ξεκαθάρισε ότι για να ισχύει η εγγύηση ΜΟΝΟ εξουσιδοτημένο Service!

τι ισχύει τελικά;

Οι εταιρίες προκειμένου να έχουν δουλειά στα συνεργεία κάνουν το εξής:

Η υποχρεωτική εγγύηση είναι 2 χρόνια σε όποιο εξειδικευμένο και νόμιμο συνεργείο να πας.

Όμως αν θέλεις και τα υπόλοιπα 3 (σύνολο 5) σου λένε πως όλα τα service να γίνονται στα εξουσιοδοτημένα.

Οπότε αν εσύ θες 5 έτη εγγύηση δεν γλιτώνεις το εξουσιοδοτημένο.

Αν σε ενδιαφέρουν τα 2 πρώτα χρόνια της εγγύησης που τους υποχρεώνει ο νόμος, μπορείς να το πας όπου θες.

Εκεί τίθεται ένα θέμα όσο αφορά τα ανταλλακτικά εντός εγγύησης και συνήθως αυτός που πρέπει να βγάλει το φίδι από την τρύπα είσαι εσύ και κανείς άλλος.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

η διαφορά στα εργατικά είναι πάνω κάτω 45-50 ευρώ ακριβότερα στο εξουσιοδοτημένο...δεν είναι λίγα, αλλά το αυτοκίνητο δεν κάνει πολλά χιλιόμετεα (12k το χρόνο), μου είπαν στην αντιπροσωπεία να του κάνω 1 φορά το χρόνο...οπότε δεν αξίζει να μπω στην διαδικασία να πηγαίνω σε άλλο συνεργείο και να κάτσει καμιά στραβή και πάνε τσάμπα 5 χρόνια(είναι καινούριο τ΄αμάξι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

η διαφορά στα εργατικά είναι πάνω κάτω 45-50 ευρώ ακριβότερα στο εξουσιοδοτημένο...δεν είναι λίγα, αλλά το αυτοκίνητο δεν κάνει πολλά χιλιόμετεα (12k το χρόνο), μου είπαν στην αντιπροσωπεία να του κάνω 1 φορά το χρόνο...οπότε δεν αξίζει να μπω στην διαδικασία να πηγαίνω σε άλλο συνεργείο και να κάτσει καμιά στραβή και πάνε τσάμπα 5 χρόνια(είναι καινούριο τ΄αμάξι).

Συμφωνώ. Αλλά και πολλά χιλιόμετρα αν κάνεις ένας λόγος παραπάνω όσο έχεις εγγύηση να πας σε εξουσιοδοτημένο γιατί η πιθανότητα βλάβης σε ένα εξάρτημα που καλύπτει η εγγύηση θα είναι μεγαλύτερη. Σήμερα το αυτοκίνητο έχει ένα κάρο ηλεκτρονικά. Ένα να χαλάσει το κόστος είναι από 150 ευρώ μέχρι 500 και 1000 αν μιλάμε για εγκέφαλο.

Γιατί λοιπόν για να γλυτώσεις 40 και 50 ευρώ να χάσεις 400 ευρώ; Εκτός αυτού, το έχω ζήσει και το γράφω, σε κάποιες δουλειές το εξουσιοδοτημένο ξέρει πως να κάνει τη δουλειά, τι να σκαλίσει και τι όχι. Ενώ τα άλλα συνεργεία μπορεί να μην ξέρουν και να σκαλίζουν, να σου ανοίγουν και αλλού ζημιές και να πληρώνεις χωρίς λόγο.

Για αλλαγή λαδιών, δισκόπλακων δεν πάω σε εξουσιοδοτημένο. Για ηλεκτρολογικά και ηλεκτρονικά πάω. Αν είχα εγγύηση θα πήγαινα για όλα γιατί φοβάμαι το κόστος των ηλεκτρονικών που θα το επιβαρυνθώ αν χάσω την εγγύηση.

Να γράψω μερικά που χαλάνε ας πούμε συχνά: ηλεκτρικά παράθυρα, ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές, αισθητήρες διαφόρων κυκλωμάτων, radio mp3, τηλεχειρισμός κλειδώματος - ξεκλειδώματος.

Δε μπορώ να καταλάβω το σκεπτικό να δώσει κάποιος 14.000 ευρώ για να αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο και μετά να σκέπτεται πως να μη χρεωθεί τα εργατικά της αντιπροσωπείας αλλά να θέλει και την εγγύηση. Αυτά τα υπολογίζουμε πριν το αγοράσουμε το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Η απορία ήταν περισσότερο αν μπορώ νομικά να κάνω Service σε άλλο συνεργείο χωρίς να χάσω την εγγύηση.

Εφόσον με ενημέρωσαν και τηλεφωνικώς ότι η εγγύηση ακυρώνεται...ε, δεν τον συζητάω.

Αν μπορούσα φυσικά να κάνω Service αλλού (αλλά να έχω και την πίτα ολόκληρη --> εγγύηση) και να γλίτωνα το 50άρικο δε θα με χάλαγε + το γεγονός ότι τα χρήματα, στην περίπτωση μου, θα πήγαιναν σε οικογενειακό φίλο με συνεργείο και όχι σε κάποιον που δε γνωρίζω.

Το συμπέρασμα είναι, τα βασικά Service σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο, για extra αλλαγές λαδιών κτλ, αλλού..

ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Καλησπέρα νομίζω ότι είναι το κατάλληλο thread για να σχολιάσω. Μόλις αγόρασα ένα προϊόν (ακουστικά Sennheiser ) απο τα Public το όποιο το άνοιξα κ διαπίστωσα ότι λείπει ένα εξάρτημα (stereo jack adapter 6.3 mm). Μου φάνηκε ότι ήταν ανοιγμένο απο πρίν το κουτί. Επίσης δεν παρατήρησα κάποιο σημάδι στα ακουστικά που να προδίδει ότι είναι παλαιότερο, μεταχειρισμένο, κλπ. Λειτουργεί κανονικά. Τώρα γεννιούνται ερώτηματα.
1) Ειναι μεχατειρισμένο κ μου το πουλάνε καινούριο?
2) Λογικα δεν οφείλουν να μου το αλλάξουν?Αν αρνηθούν?
3)Τι με συμβουλεύετε να κάνω? Ποια είναι τα δικαιώματα μου ?
Αν κάποιος γνωρίζει πως να κινηθώ ώστε να μου το αντικαταστήσουν, ας μου πεί. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.