Jump to content



Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

ναι έχεις δίκιο αλλά εχω φύγει εξωτερικό και δεν έδωσα πολύ σημασία.Το θέμα ειναι να πάρω τηλέφωνο και να ζητήσω μια κάρτα ίσης  αξιας απο το site τους 450ευρο  η δεν εχω το δικαίωμα ?

 

σου δίνουν το ίδιο πράγμα 280x=7970 rebranded. Απο επιδόσεις ίδια είναι. Απο εκεί και πέρα είναι στο κατάστημα αν θέλει να σου δώσει καλύτερη ή να σου κόψει πιστωτικό στην τιμή αγοράς. Πίεσε την κατάσταση και ζήτα πιστωτικό ή καλύτερη κάρτα πχ AMD 290 ή gtx 970 μπορεί αν τους πρίξεις αρκετά να σου πουν οκ.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εφόσον   δεν βγαίνει άλλο η κάρτα μου πρέπει να μου κόψει πιστωτικό. 450ευρω τιμή που είχα αγοράσει την δικιά μου και μετά επιλέγω μια απο το κατάστημα  τους σωστά ? Γιατί να μου δώσει μια κάρτα χωρίς να με ρωτήσει  με τιμή 300ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί ο νόμος λέει πως μπορούν και να σου δώσουν ανάλογο προϊόν ίσων ή ανάλογων επιδόσεων.. ή λίγο καλύτερων.

Δεν υπάρχει περίπτωση να σου σκάσουν πιστωτικό 450€ στο χέρι, απλά επειδή δε θες προϊόν ίδιο ή καλύτερο από αυτό που είχες.

 

Αν θες κι ένα παράδειγμα, πριν κάνα χρόνο μου έσκασε ένας ocz vertex 2. Τον είχα πάρει 400€ από Πλαίσιο και υπήρχε εγγύηση κανονικά, μα δεν εμπορεύονταν πλέον προϊόντα OCZ. Δεν μίλησα καν μαζί τους μια και ήθελαν 2 εβδομάδες για να δουν αν έχει πρόβλημα και να τον στείλουν στην OCZ (μετά θα μου έλεγαν τι δικαιούμαι). Έγινε κατευθείαν αποστολή στην OCZ και με το που τους έστειλα αποδεικτικό αποστολής, μου έστειλαν tracking number για το προϊόν αντικατάστασης. Μετά από 2 μέρες μου ήρθε ένας vertex 4. Καινούριος, κομπλέ.

 

Δεν παίζει λοιπόν για τόσο παλιό προϊόν να πάρεις πιστωτικό τόσα χρήματα, παρόλο που ναι, γίνεται κι αυτό. Δεν τους συμφέρει. Πιο πιθανό είναι να πάρεις μια 280x και να πεις κι ευχαριστώ. Και πραγματικά, χαμένος ΔΕΝ είσαι.

Link to comment
Share on other sites

αυτό θέλω να μάθω  μου λένε πριν 2 μέρες σου παραγγείλαμε αυτή την κάρτα sapphire 280x tri-x και γιατί τόσο καιρό δεν μου κάνανε πιστωτικό  και ήμουν στην  αναμονή 2 μήνες να πάρω μια απο το site σας.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι το άφησες 2 μήνες χωρίς να τους πιέσεις, είναι κ δικό σου λάθος. Τώρα βασικά ξεστοκάρουν ότι amd έχει μείνει γιατί θα έρθουν τα πιο ακριβά rebrands και δεν τους συμφέρει να σου δώσουν σειρά r9 3XX.

Link to comment
Share on other sites

Τους πήρα τηλέφωνο σήμερα ο τεχνικός θέλησε να βοηθήσει και μου δώσανε την 290 tri-x oc New Edition με το pcb απο την Vapor-X και καλύτερα fans

Έγινε επεξεργασία από PartyAnimaL88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Θυμηστε μου κάτι. Αν αγοράσω ένα tablet μέσω Internet ή από μαγαζί μπορώ αν το χρησιμοποιήσω και δε μείνω ευχαριστημένος με την απόδοση του σε σχέση με τι λέει στα χαρτιά κλπ να το επιστρέψω τις πρώτες 14 μέρες; αν ναι γίνεται επιστροφή χρημάτων με τον τρόπο αγοράς ή πχ με πίστωση λόγω πολιτικής καταστήματος;

Thx

Link to comment
Share on other sites

Θυμηστε μου κάτι. Αν αγοράσω ένα tablet μέσω Internet ή από μαγαζί μπορώ αν το χρησιμοποιήσω και δε μείνω ευχαριστημένος με την απόδοση του σε σχέση με τι λέει στα χαρτιά κλπ να το επιστρέψω τις πρώτες 14 μέρες; αν ναι γίνεται επιστροφή χρημάτων με τον τρόπο αγοράς ή πχ με πίστωση λόγω πολιτικής καταστήματος;

Thx

 

Αν το αγοράσεις "εξ' αποστάσεως" (internet), το ηλεκτρονικό κατάστημα πρέπει να έχει αναρτημένη πολιτική επιστροφών. Αυτή η πολιτική πρέπει να σου δίνει τουλάχιστον το δικαίωμα να το επιστρέψεις στην αρχική του κατάσταση (αχρησιμοποίητο), μέσα σε 14 ημέρες και να πάρεις πίσω τα χρήματά σου, χωρίς καν να δικαιολογήσεις την επιλογή σου.

 

Το κατάστημα μπορεί να σου προσφέρει μεγαλύτερη προστασία από την ελάχιστη επιτρεπόμενη, αλλά δεν είναι υποχρεωμένο να δεχτεί το χρησιμοποιημένο είδος και να σου επιστρέψει όλα σου τα χρήματα. Εκεί ισχύει η συνήθης προστασία του Αστικού Κώδικα.

 

Το ζήτημα αλλάζει βέβαια αν αυτό που παρέλαβες δεν είχε τις ίδιες προδιαγραφές με αυτές που αναφέρονταν στη σελίδα (υποθέτω δεν εννοείς αυτό). Εκεί δικαιούσαι να απαιτήσεις αντικατάσταση με το σωστό είδος ή επιστροφή χρημάτων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αν το αγοράσεις "εξ' αποστάσεως" (internet), το ηλεκτρονικό κατάστημα πρέπει να έχει αναρτημένη πολιτική επιστροφών. Αυτή η πολιτική πρέπει να σου δίνει τουλάχιστον το δικαίωμα να το επιστρέψεις στην αρχική του κατάσταση (αχρησιμοποίητο), μέσα σε 14 ημέρες και να πάρεις πίσω τα χρήματά σου, χωρίς καν να δικαιολογήσεις την επιλογή σου.

 

Το κατάστημα μπορεί να σου προσφέρει μεγαλύτερη προστασία από την ελάχιστη επιτρεπόμενη, αλλά δεν είναι υποχρεωμένο να δεχτεί το χρησιμοποιημένο είδος και να σου επιστρέψει όλα σου τα χρήματα. Εκεί ισχύει η συνήθης προστασία του Αστικού Κώδικα.

 

Το ζήτημα αλλάζει βέβαια αν αυτό που παρέλαβες δεν είχε τις ίδιες προδιαγραφές με αυτές που αναφέρονταν στη σελίδα (υποθέτω δεν εννοείς αυτό). Εκεί δικαιούσαι να απαιτήσεις αντικατάσταση με το σωστό είδος ή επιστροφή χρημάτων.

 

Εκει τιθεται ενα ερωτημα. Ανοιγμα του κουτιου = χρησιμοποιημενο;  Πχ μια ισως λιγο τραβηγμενη περιπτωση, το αγοραζω και απο κοντα δε μου αρεσει καθολου ως εμφανιση, χρωμα κτλπ σε σχεση με το πως φαινοταν στη φωτογραφια, αλλα δε το χρησιμοιω (boot up). Εκει με καλυπτει ο νομος;

 

Αν θυμαμαι καλα απο το μαγαζι μου ειπαν οτι αν το χρησιμοποιησω και το γυρισω σε 2-3 μερες μπορουν να μου πιστωσουν το ποσο (το οποιο συμφωνα με αυτα που ειπες ειναι μια εξτρα εξυπηρετηση εξω απο αυτο που οριζει ο νομος)

Link to comment
Share on other sites

Εκει τιθεται ενα ερωτημα. Ανοιγμα του κουτιου = χρησιμοποιημενο;  Πχ μια ισως λιγο τραβηγμενη περιπτωση, το αγοραζω και απο κοντα δε μου αρεσει καθολου ως εμφανιση, χρωμα κτλπ σε σχεση με το πως φαινοταν στη φωτογραφια, αλλα δε το χρησιμοιω (boot up). Εκει με καλυπτει ο νομος;

 

Αν θυμαμαι καλα απο το μαγαζι μου ειπαν οτι αν το χρησιμοποιησω και το γυρισω σε 2-3 μερες μπορουν να μου πιστωσουν το ποσο (το οποιο συμφωνα με αυτα που ειπες ειναι μια εξτρα εξυπηρετηση εξω απο αυτο που οριζει ο νομος)

Νομίζω στα είπε όλα ο acct. Από τη στιγμή που το ανοίξεις, είναι μεταχειρισμένο. Είναι προφανές αυτό. 

Link to comment
Share on other sites

Το "πιστωτικό" είναι στην προαίρεση του καταστήματος. Ο νόμος λέει επισκευή/αντικατάσταση, μείωση τιμήματος ή υπαναχώρηση από τη σύμβαση. Ελπίζω να μην το ξαναχρειαστεί, αλλά αν προκύψει ανάγκη το συζητάμε τότε στο σωστό θέμα. 

Όχι ακριβώς. Το παραπάνω απευθύνεται στον καταναλωτή, όχι στον πωλητή.

Επιπρόσθετα σύμφωνα με τον ΑΚ (άρθρα 540, 554 & 555) όπως ισχύει οι καταναλωτές έχουν τα δικαιώματά τους έναντι του πωλητή από τη σύμβαση της πώλησης, σύμφωνα με τα οποία σε περίπτωση πώλησης πράγματος με πραγματικό ελάττωμα, δικαιούνται να ζητήσουν διόρθωση, αντικατάσταση ή μείωση του τιμήματος ακόμα και να υπαναχωρήσουν από τη σύμβαση.

και

Το θέμα αυτό ρυθμίζεται από τα άρθρα 540, 554 και 555 του Αστικού Κώδικα όπως αυτά τροποποιήθηκαν από το Ν. 3043/02 «Ευθύνη του πωλητή για πραγματικά ελαττώματα και έλλειψη συνομολογημένων ιδιοτήτων». Δικαιώματα του αγοραστή Σύμφωνα με το άρθρο 540 του Αστικού Κώδικα, ο αγοραστής που διαπιστώσει ότι του πωλήθηκε ελαττωματικό προϊόν δικαιούται κατ' επιλογήν του: α. την επισκευή ή αντικατάσταση του πράγματος (χωρίς επιβάρυνση του αγοραστή) β. τη μείωση του τιμήματος γ. την επιστροφή του ελαττωματικού πράγματος στον πωλητή και την επιστροφή των χρημάτων που κατέβαλε ο αγοραστής (υπαναχώρηση από τη σύμβαση).

 

Ο νόμος 2251/1994 επίσης λέει,  "ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση". Αν ο πελάτης θεωρήσει ότι το Razer δεν είναι καλύτερο (που δεν είναι), τότε μπορεί να μην το δεχθεί και βάσει του νόμου να ζητήσει τα χρήματά του πίσω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, πού είναι η διαφωνία σου σε σχέση με το πιστωτικό; Ο νόμος ούτε το προβλέπει ούτε το προκρίνει έναντι των σαφώς προσδιορισμένων δικαιωμάτων του καταναλωτή. Το "ίσης αξίας και ποιότητας" ουδέποτε τέθηκε υπό αμφισβήτηση. Σε αυτό το θέμα τα έχουμε συζητήσει εκτενώς όλα τα παραπάνω, οπότε μετακίνησα και το δικό σου μήνυμα εδώ για λόγους συνάφειας.

 

@haris013 συνεχίζουμε εδώ τα πιο ειδικά αν έχεις πρόβλημα με το κατάστημα.

Link to comment
Share on other sites

@Wizard!, πού είναι η διαφωνία σου σε σχέση με το πιστωτικό;

Η διαφωνία μου είναι, ότι ο καταναλωτής δικαιούται να επιλέξει τι θα συμβεί αν δε μπορούν να τον εξυπηρετήσουν όπως λέει ο νόμος (αντικατάσταση με το ίδιο) και όχι το κατάστημα. Εσύ γράφεις ότι είναι στην "προαίρεση" του καταστήματος, που είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η διαφωνία μου είναι, ότι ο καταναλωτής δικαιούται να επιλέξει τι θα συμβεί αν δε μπορούν να τον εξυπηρετήσουν όπως λέει ο νόμος (αντικατάσταση με το ίδιο) και όχι το κατάστημα. Εσύ γράφεις ότι είναι στην "προαίρεση" του καταστήματος, που είναι λάθος.

 

Μα το πιστωτικό είναι "διευκόλυνση" του καταστήματος που δεν προβλέπεται από τον νόμο. Μην το μπερδεύεις με την υπαναχώρηση από τη σύμβαση (επιστροφή του ελαττωματικού είδους στο κατάστημα, επιστροφή του αντιτίμου στον καταναλωτή). "Πιστωτικό" μπορούν να σου προσφέρουν ακόμη και μετά τη λήξη της διετούς υποχρεωτικής εγγύησης, για να προτιμήσεις να ξαναγοράσεις από το ίδιο κατάστημα. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι υποχρεωμένοι από τον νόμο.

 

Μάλιστα, αν ζητήσεις να υπαναχωρήσεις από τη σύμβαση και αντί επιστροφής χρημάτων σου προσφέρουν μόνο "πιστωτικό", τότε δεν ικανοποιούν την υποχρέωσή τους!

Link to comment
Share on other sites

Μην το μπερδεύεις με την υπαναχώρηση από τη σύμβαση

 

Σωστά, εγώ το μπέρδεψα. Καλύτερα όμως που το διευκρινήσαμε, γιατί είναι πολιτική αρκετών καταστημάτων να δίνουν πιστωτικό αντί τα χρήματα πίσω, κρατώντας έτσι τον πελάτη δέσμιο να τα ξοδέψει εκεί, άσχετα αν πλέον μπορεί να είναι δυσαρεστημένος με το εν λόγω κατάστημα.

 

Οπότε @haris013, ζήτα τα χρήματά σου πίσω και πάρε ότι θέλεις, μην περιορίζεσαι στο Razer.

Έγινε επεξεργασία από Wizard!
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

μου έστειλε η infoquest, για αντικατάσταση της gryphon z87, μια gryphon z97 armored. θεωρητικά αναβάθμιση, αλλά έχω δύο θέματα:

 

α. Η βάση της ψύκτρας βρίσκει στο cutout του armor της μητρικής. Εύκολη λύση, το βγάζω (μήπως παραβιάζει την εγγύηση όμως?), αλλά δεν καλύπτει τα χαρακτηριστικά που είχε η προηγούμενη

 

β. (και σημαντικότερο) η μητρική ήρθε με σκόνες (χρήσης), καθώς και εμφανή σφιξίματα από βίδες (στις τρύπες για την ψύκτρα, και στις τρύπες για το βίδωμα στο κουτί) είναι καλυμμένοι με το refurbished (???) ή δικαιούμαι κουτάτο προϊόν, οπότε την επιστρέφω και ζητάω κάτι που να με καλύπτει (ή τα λεφτά μου πίσω);

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, deninho said:

αλλά δεν καλύπτει τα χαρακτηριστικά που είχε η προηγούμενη

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Τεχνικά υστερεί κάπου που σε ενδιαφέρει ή εννοείς το σημείο στο οποίο βρίσκει;

 

Ως προς το (β), από το νόμο είναι καλυμμένοι να σου δώσουν ανακατασκευασμένο, επισκευασμένο ή χρησιμοποιημένο προϊόν, αρκεί να είναι τουλάχιστον εφάμιλλο του αντικαθιστούμενου. Οι σκόνες και τα εμφανή σημάδια μαρτυρούν σίγουρα έλλειψη επαγγελματισμού, αλλά όχι παρανομία.

 

Αν με οποιονδήποτε ουσιώδη τρόπο το μοντέλο που σου έδωσαν δεν σε καλύπτει και μπορείς να το στοιχειοθετήσεις, να τους πεις να σου δώσουν άλλο. Αν δεν υπάρχει τρόπος να σε ικανοποιήσουν, μπορείς προφανώς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, acct said:

Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ακριβώς. Τεχνικά υστερεί κάπου που σε ενδιαφέρει ή εννοείς το σημείο στο οποίο βρίσκει;

αυτό. με περιορίζει στο θέμα της ψύκτρας. αλλά κλάιν, θα βγάλω το armor kit και βλέπουμε

Έγινε επεξεργασία από deninho
Link to comment
Share on other sites

Στο άρθρο 5 Παράγραφος 5 (Πώληση καταναλωτικών αγαθών και εγγυήσεις) του νόμου 2251/1994 προβλέπεται το παρακάτω :

 

Quote

5. Η παράβαση των διατάξεων της προηγούμενης παραγράφου δεν θίγει το κύρος της
εγγύησης, την οποία ο καταναλωτής μπορεί να επικαλεσθεί και να απαιτήσει την τήρησή
της. Σε περίπτωση αντικατάστασης του προϊόντος ή ανταλλακτικού του, η εγγύηση
αυτόματα ανανεώνεται για όλη της τη διάρκεια ως προς το νέο προϊόν ή ανταλλακτικό.

Εάν κατά τη διάρκεια ισχύος της εγγύησης εμφανισθεί στο προϊόν ελάττωμα και ο
προμηθευτής αρνείται ή βραδύνει την επισκευή πέραν του αναγκαίου κατά περίπτωση
χρόνου, ο καταναλωτής δικαιούται να ζητήσει την αντικατάσταση του προϊόντος με νέο
ίσης αξίας και ποιότητας ή να υπαναχωρήσει από τη σύμβαση. Αν ο απαιτούμενος
χρόνος επισκευής υπερβαίνει τις δεκαπέντε (15) εργάσιμες ημέρες, ο καταναλωτής
δικαιούται να ζητήσει την προσωρινή αντικατάσταση του προϊόντος για όσο χρόνο
διαρκεί η επισκευή.

Επεστράφη από κατάστημα ως αντικατάσταση προϊόντος, καινούριο προϊόν και δεν δόθηκε κάποιο παραστατικό ή απόδειξη ή εγγύηση.

 

Η αιτιολογία ηταν ότι το καινούριο έχει εγγύηση 6 μήνες ( λάθος μου, μου είπαν το υπόλοιπο της εγγύησης του παλιού )

 

Βάσει του παραπάνω, προφανώς και δεν ισχύει αυτό, σωστά ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.