Jump to content


Δικαιώματα καταναλωτή


JdCZT

Recommended Posts

Πηρα τη πεμπτη κινητο.

Διαπιστωσα οτι bluetooth γιοκ.δε βρισκει αλλες συσκευες και δε το βρισκουν κιολας.

Απο εκει που το πηρα εγραφε για 7 μερες doa.παω εκει το ελεγχουν για τη ζημια και επι τοπου μου δινουν αλλη καινουργια?

η το κρατανε και με ειδοποιουν?

φανταζομαι οτι για σερβις μιας και ειναι κινητο 3 ημερων και τη ζημια την εχει κατα 99% απο κατασκευη δε το συζηταω καν?

μετα αν μου δωσουν καινουργια ισχυει το doa παλι για 7 μερες?

μου δινουν αλλη αποδειξη για τη δευτερη συσκευη?

λογικα ναι μιας και εχει αλλο ΙΜΕΙ?

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τη πεμπτη κινητο.

Διαπιστωσα οτι bluetooth γιοκ.δε βρισκει αλλες συσκευες και δε το βρισκουν κιολας.

Απο εκει που το πηρα εγραφε για 7 μερες doa.παω εκει το ελεγχουν για τη ζημια και επι τοπου μου δινουν αλλη καινουργια?

η το κρατανε και με ειδοποιουν?

φανταζομαι οτι για σερβις μιας και ειναι κινητο 3 ημερων και τη ζημια την εχει κατα 99% απο κατασκευη δε το συζηταω καν?

μετα αν μου δωσουν καινουργια ισχυει το doa παλι για 7 μερες?

μου δινουν αλλη αποδειξη για τη δευτερη συσκευη?

λογικα ναι μιας και εχει αλλο ΙΜΕΙ?

Έτσι ακριβώς. Ούτε μισό βήμα πίσω από τα δικαιώματα σου.

Αν ειναι κάποιο smartphone καντου και μια επαναφορά εργοστασιακων ρυθμίσεων απλά για σιγουριά.

Sent from my Neo V using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του ειχα κανει αλλα τιποτα.

Αρα μου δινουν επι τοπου καινουργιο με νεα αποδειξη και doa παλι για 7 μερες?σωστα?

Οκ, απλά το πρότεινα σε περίπτωση που δεν το είχες κανει, για να τους πεις ότι έκανες κι αυτό και πάλι δεν λειτούργησε.

Κανονικά ναι, αυτό πρέπει να γίνει και σε αυτό να επιμεινεις. Επικαλείσαι και καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή στην τελική.

Sent from my Neo V using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Του ειχα κανει αλλα τιποτα.

Αρα μου δινουν επι τοπου καινουργιο με νεα αποδειξη και doa παλι για 7 μερες?σωστα?

ναι, αλλο το doa αλλο η εγγυηση. εγγυηση εχεις ετσι κι αλλιως, το DOA ειναι και καλα υπηρεσια του καταστηματος.

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα πισω και ολα οκ.

πολυ εξυπηρετικοι εκει,το τσεκαρε και μου εδωσε επι τοπου καινουργιο οπου το ελεγξα και αυτο και ηταν οκ.

μου εκοψε καινουργια αποδειξη και ισχυει παλι για 7 μερες το doa.

μου εδωσαν και επιστροφη μαλιστα γιατι η καινουργια αποδειξη βγηκε με τη καινουργια αξια που ηταν πιο φθηνο.αυτο δε το περιμενα

Λεω και το ονομα του καταστηματος γιατι αξιζει νομιζω και εγω θα τους ξαναπροτιμησω

το Kinitomania στη συγγρου

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

να πω και γω την ιστορια μου που μαλλον τωρα ξεκιναει :

πριν 2 χρονια λοιπον, ενας δισκος εντος εγγυησης -5ετης- τα φτυνει. Τον επιστρεφω στο μαγαζι, και γινεται κομπλε αλλαγη, με μεγαλυτερο -απο 320->500 καθως 320 δεν υπηρχαν πια -,και στο χαρτι αλλαγης/αποδειξη εχουν κοστολογησει τον 320 στα 15€ και ο καινουργιος 500αρης στα 64€.

Πριν 1 μηνα λοιπον ο 500αρης σε post/smart/seatools εβγαζε θεμα, και το ιδιο το προγραμματακι της seagate μου βγαλε οτι δικαιουμαι κανονικοτατα αλλαγη καθως ηταν εντος εγγυσης -3ετης αυτη τη φορα...-.

Παω στο μαγαζι παλι, μου λενε θα τον στειλουν στην seagate και θελει 10-15 μερες. Ενα μηνα μετα αφου πηρα να δω τι γινεται, μου λενε οτι εχει εγκριθει πιστωτικο 15€.

Τι κανω οεο;

Link to comment
Share on other sites

α)Ζήτα τον σκληρό πίσω και στείλτον μόνος σου στην Seagate

β)ο νόμος δεν ορίζει πιστωτικό αλλά προϊόν. Πιστωτικό αν θες το δέχεσαι... άρα ζητάς τον σκληρό που έστειλε η seagate στο μαγαζί ;)

Link to comment
Share on other sites

Ζηταω και τη σχετικη χαρτουρα απο seagate με το ποιος ειναι ο δισκος κλπ;

Επισης, μιας και το αρχικο προιον ειχε 5ετη εγγυηση, πλεον θα εχω την εγγυηση που δινει ο δισκος -2χρονια λογικα-;

Link to comment
Share on other sites

Η seagate στελνει επανακατασκευασμενο δισκο στον οποιο δινει 3 (η 6 δε θυμαμαι καλα) μηνες ειτε το υπολοιπο εγγυησης του πρωτου δισκου, οποιο απο τα δυο ειναι μεγαλυτερο.

Αν ο δισκος ειχε προβλημα και ειχες κωδικο σφαλματος απο το seatools η seagate τον αλλαζει, δε δινει λεφτα οποτε ζητα το δισκο που δικαιουσαι η παρε πισω το δικο σου και στειλε τον στην seagate μονος. Εγω για να μην μπλεκω προτιμω να το στελνω κατευθειαν στην εταιρια, το κοστος ειναι μικρο και δε θα εχω τα γνωστα προβληματα με τα ελληνικα καταστηματα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις οποιονδήποτε δίσκο με παραπλήσιες προδιαγραφές σε ικανοποιεί και υπάρχει διαθέσιμος στο κατάστημα (οποιονδήποτε 500άρη ουσιαστικά - αν θέλεις ζητάς τουλάχιστον ίδια cache ή ότι άλλο θεωρείς σημαντικό).

Ο νόμος ορίζει ότι σε περίπτωση επισκευής ή αντικατάστασης, η εγγύηση ξεκινάει εκ νέου από την αρχή - παρ' όλα αυτά εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος και με όποια εγγύηση έχει ο νέος δίσκος (2ετή?).

Link to comment
Share on other sites

να πω και γω την ιστορια μου που μαλλον τωρα ξεκιναει :

πριν 2 χρονια λοιπον, ενας δισκος εντος εγγυησης -5ετης- τα φτυνει. Τον επιστρεφω στο μαγαζι, και γινεται κομπλε αλλαγη, με μεγαλυτερο -απο 320->500 καθως 320 δεν υπηρχαν πια -,και στο χαρτι αλλαγης/αποδειξη εχουν κοστολογησει τον 320 στα 15€ και ο καινουργιος 500αρης στα 64€.

Πριν 1 μηνα λοιπον ο 500αρης σε post/smart/seatools εβγαζε θεμα, και το ιδιο το προγραμματακι της seagate μου βγαλε οτι δικαιουμαι κανονικοτατα αλλαγη καθως ηταν εντος εγγυσης -3ετης αυτη τη φορα...-.

Παω στο μαγαζι παλι, μου λενε θα τον στειλουν στην seagate και θελει 10-15 μερες. Ενα μηνα μετα αφου πηρα να δω τι γινεται, μου λενε οτι εχει εγκριθει πιστωτικο 15€.

Τι κανω οεο;

μπλεγμενο θεμα.. ενας 500αρης τωρα ποσο κανει?

Link to comment
Share on other sites

Προφανως παει να τσεπωσει πιστωτικο το πλαισιο

Δεν εισαι υποχρεωμενος να το δεχτεις εφοσον υπαρχουν ακομα 500αρηδες στην αγορα

Ο νομος λεει οτι δινουν πισω χρηματα ΕΦΟΣΟΝ δεν υπαρχει παραπλησιο προιον στην αγορα

Αν ηταν SIMM απο το 1995 να το καταλαβω. Αλλα δισκος 500 ΟΧΙ

Τι θα εκανα : Πας πολυ απλα, λες ενα μεγαλο ευχαριστω για το πιστωτικο αλλα συνεχιζεις και λες θελώ δισκο μηχανικο αφου εχεις ακομα εγγυηση.

Δικο τους το προβλημα οχι δικο σου. Αν δεν δινουν πες θα κανω καταγγελια στη γραμμη καταναλωτη και στο ΙΝΚΑ αλλα θελω τον διευθυντη να τον ενημερωσω πρωτα και να μου δωσε χαρτι που λει οτι δεν δικαιουμαι δισκο.

ΕΓΓΡΑΦΩΣ ! Αλλιως ζητησε πολυ απλα να χρησιμοποιησεις ενα απο τα τηλεφωνα τους και παρε απο εκει τηλ.

Έγινε επεξεργασία από pmakr
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ζητήσεις οποιονδήποτε δίσκο με παραπλήσιες προδιαγραφές σε ικανοποιεί και υπάρχει διαθέσιμος στο κατάστημα (οποιονδήποτε 500άρη ουσιαστικά - αν θέλεις ζητάς τουλάχιστον ίδια cache ή ότι άλλο θεωρείς σημαντικό).

Ο νόμος ορίζει ότι σε περίπτωση επισκευής ή αντικατάστασης, η εγγύηση ξεκινάει εκ νέου από την αρχή - παρ' όλα αυτά εγώ θα ήμουν ικανοποιημένος και με όποια εγγύηση έχει ο νέος δίσκος (2ετή?).

το οτι εχει εγγυηση καινουργια εννοειται, απλα εξαρχης εγω ειχα προιον με 5 χρονια εγγυηση, τωρα γιατι να εχω 2;

μπλεγμενο θεμα.. ενας 500αρης τωρα ποσο κανει?

τα ιδια λεφτα, 55-60€ ξεκινανε.

εγω ενα δισκο 500αρη θελω ουτε μαρκα με νοιαζει ουτε cache ουτε ταχυτητα... Με 15€ πιστωτικο usb stick παιρνω.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι, γιατι εχει εμπλακει ο παλιος δισκος στο πιστωτικο;

Link to comment
Share on other sites

το οτι εχει εγγυηση καινουργια εννοειται, απλα εξαρχης εγω ειχα προιον με 5 χρονια εγγυηση, τωρα γιατι να εχω 2;

τα ιδια λεφτα, 55-60€ ξεκινανε.

εγω ενα δισκο 500αρη θελω ουτε μαρκα με νοιαζει ουτε cache ουτε ταχυτητα... Με 15€ πιστωτικο usb stick παιρνω.

αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι, γιατι εχει εμπλακει ο παλιος δισκος στο πιστωτικο;

Δοκιμασε συνηγορο του καταναλωτη, λεγοντας ολη την ιστορια επακριβως κ ειλικρινα...

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασε συνηγορο του καταναλωτη, λεγοντας ολη την ιστορια επακριβως κ ειλικρινα...

δεν κρυβω τιποτα ουτε προσπαθω να εκβιασω καταστασεις, αυτα που δικαιουμαι θελω. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση rma του rma του rma δεν ξερω τι παιζει !

Link to comment
Share on other sites

Το πηγα πισω και ολα οκ.

πολυ εξυπηρετικοι εκει,το τσεκαρε και μου εδωσε επι τοπου καινουργιο οπου το ελεγξα και αυτο και ηταν οκ.

μου εκοψε καινουργια αποδειξη και ισχυει παλι για 7 μερες το doa.

μου εδωσαν και επιστροφη μαλιστα γιατι η καινουργια αποδειξη βγηκε με τη καινουργια αξια που ηταν πιο φθηνο.αυτο δε το περιμενα

Λεω και το ονομα του καταστηματος γιατι αξιζει νομιζω και εγω θα τους ξαναπροτιμησω

το Kinitomania στη συγγρου

Θελω να ρωτησω για κατι παρομοιο:

σε n95 + htc desire hd που ειχα παρει τις συσκευες οταν σχεδον ειχαν πρωτοβγει και τα 2 απο cosmote καταστημα και παραγγελια μεσω τηλ / ιντερνετ, στο μεν N95 παρατηρησα οτι εκανε κατι κλικ το slide πηγα επομενη μερα και μου ανοιξαν 4 κουτια μεχρι να βρω ενα που να μη κανει, ενω στο desire μου ανοιξαν 2/3 κουτια στην παραλαβη γτ ειχε αποσταση το καπακι της μπαταριας στο δικο μου.

Ναι το κουρασα αλλα για συσκευες τετοιας αξιας δε δεχομαι το παραμικρο ελατωμα και δε χανει και λεφτα η cosmote.

Ειχα επικαλεστει και στα 2 οτι για τις πρωτες 10 μερες σε αγορα οχι απο το καταστημα δικαιουμαι να το αλλαξω για οποιοδηποτε λογο.

Ασχετα απο το αν αυτο που εκανα ηταν υπερβολη, "νομικα" ημουν σωστος ή απλως ημουν τυχερος; (στη μια περιπτωση ο πωλητης εφερε τον υπευθυνο του καταστηματος για να μη βρει το μπελα του)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να ρωτησω για κατι παρομοιο:

σε n95 + htc desire hd που ειχα παρει τις συσκευες οταν σχεδον ειχαν πρωτοβγει και τα 2 απο cosmote καταστημα και παραγγελια μεσω τηλ / ιντερνετ, στο μεν N95 παρατηρησα οτι εκανε κατι κλικ το slide πηγα επομενη μερα και μου ανοιξαν 4 κουτια μεχρι να βρω ενα που να μη κανει, ενω στο desire μου ανοιξαν 2/3 κουτια στην παραλαβη γτ ειχε αποσταση το καπακι της μπαταριας στο δικο μου.

Ναι το κουρασα αλλα για συσκευες τετοιας αξιας δε δεχομαι το παραμικρο ελατωμα και δε χανει και λεφτα η cosmote.

Ειχα επικαλεστει και στα 2 οτι για τις πρωτες 10 μερες σε αγορα οχι απο το καταστημα δικαιουμαι να το αλλαξω για οποιοδηποτε λογο.

Ασχετα απο το αν αυτο που εκανα ηταν υπερβολη, "νομικα" ημουν σωστος ή απλως ημουν τυχερος; (στη μια περιπτωση ο πωλητης εφερε τον υπευθυνο του καταστηματος για να μη βρει το μπελα του)

Ρμα στο δεκαημερο αν αγορασες μεσω τηλεφωνου, ναι δικαιουσαι, ακομη κ αν δεν ειναι οντως ντεντ...

Link to comment
Share on other sites

δεν κρυβω τιποτα ουτε προσπαθω να εκβιασω καταστασεις, αυτα που δικαιουμαι θελω. Και στη συγκεκριμενη περιπτωση rma του rma του rma δεν ξερω τι παιζει !

Δεν έχει σχέση αν είναι rma του rma. Τα πράγματα είναι απλά κατά την άποψή μου. Είτε σου δίνουν δίσκο ίδιο ή καλύτερο, είτε σου επιστρέφουν τα χρήματα που είχες δώσει όταν αγόρασες τον πρώτο δίσκο. Το πόσο κοστολόγισαν τον δίσκο κατά το rma δεν σε ενδιαφέρει ούτε μπορεί να αλλάξει τα δικαιώματά σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Από τη στιγμή που το προϊόν είναι ελαττωματικό, ο πωλητής υποχρεούται σε επισκευή, διόρθωση, αντικατάσταση ή επιστροφή χρημάτων και μάλιστα στην ίδια αξία με την αξία που είχατε καταβάλει για την αγορά και όχι στη νέα μειωμένη ενδεχομένως τιμή στην οποία πωλείται το προϊόν κατά την ημέρα της επιστροφής λόγω π.χ. περιόδου εκπτώσεων. Σε περίπωση που επιθυμείτε επιστροφή χρημάτων, ο πωλητής υποχρεούται να καταβάλει την αξία σε μετρητά και δεν μπορεί να σας χορηγήσει πιστωτικό σημείωμα. Εφόσον για το προϊόν παρέχεται εγγύηση, μπορείτε να ασκήσετε τα δικαιώματά σας από αυτήν. Μπορείτε να υποβάλετε καταγγελία για μη τήρηση εγγύησης στη Γενική Γραμματεία Καταναλωτή.

Γενική Γραμματεία Καταναλωτή

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.