Jump to content


Mixed Diagnostics v 0.2(Update)


Reselie

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Πολυ καλη η δουλεια σου φιλε. :)

Αν μου επιτρεπεις, θα ηθελα να προτεινω και εγω μερικα προγραματα για να προσθεσεις.

Δηλαδη: HWmonitor, [systester, wprime ή super pi], HD tune (το προτιμω απο το hdtach και το προτεινω μιας και δεν εχεις βαλει καποιο αλλο για σκληρο δισκο), HDD health, sisoft sandra, memtest86+ και ισως rivatuner (για o/c της vga) και setfsb (για o/c του cpu μεσα απο τα windows).

Αυτα απο 'μενα... Καλη συνεχεια! :D

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες,Εκανα ενα μικρο update στην εκδοση 0.3. (9/4/09)

εφτιαξα ενα μικρο .exe το οποιο περιεχει 13 Χρησιμα προγραμματα.

Αυτα ειναι το Core temp,GPU-Z,CPU-Z,Real Temp,OCCT,intel burn test,memset,Orthos Prime,MemTest,setFSB,SuperPi,HW Monitor kai HD Tune!

Ολα ειναι στην τελευτεα τους εκδοση μεχρι σημερα 9/4/2009.

Πληροφοριες

Mε ενα απλο μικρο install(ο installer περιεχεται στο .rar) εγκαθηστατε ολα τα παραπανω προγραμματα εχοντας αμεση προσβαση σε ολα με κοστος μονο ενα εικονιδιο στην επιφανεια εργασιας αντι των 13 που θα χρειαζοσασταν!(μιλαμε παντα για το ενδεχομενο να τα ειχατε ολα στην επιφανεια εργασιας! Υπαρχουν επιλογες για εξαφανιση του προγραμματος απο την επιφανεια εργασιας οπως και για την ρυθμιση της διαφανειας.Οι βασικες του λειτουργιες επισης μπορουν να χρησιμοποιηθουν και απο το Tray icon.Επισης μπορειτε να επιλεξετε και εσεις 3 δικα σας προγραμματα και να τα αντιστοιχισετε στα 3 κενα buttons που υπαρχουν κανοντας το ακομα ποιο ευχρηστο!

Mετα την εγκατασταση ΟΛΑ τα προγραμματα μπορειτε να τα βρειτε στo "Program files/mixed diagnostics".

δεν ειναι τπτ το ιδιαιτερο αλλα νομιζω πως ειναι ευχρηστο!

εαν δεν σας αρεσει απλα πατατε ενα Unistall και ησυχασατε!

Δεν βαραινει το συστημα

Συνολικο μεγεθος:10,3MB το .rar και 34MB ολα τα αρχεια Unrared.

Εγκατασταση

Διπλο Click στο Mixed diagnostics setup και ακολουθηστε τις on screen οδηγειες.

Νote

Εαν δεν εχετε εγκαταστησει το memset στον υπολογιστη σας δεν θα σας τρεξει απο το mixed diagnostics επειδη λειπει ο driver που το ελεγχει.οποτε δοκιμαστε και αν οταν πατησετε στο memset σας βγαλει error πως λειπει το Tvicport.dll τοτε απλως εγκαταστηστε το memset.

Screenshot:

md10.jpg

Πως να κανετε Update τα 13 ελεγχομενα προγραμματα:

Για να ανανεωσετε τα προγραμματα αυτο που εχετε να κανετε ειναι να ανοιξετε το directory του προγραμματος που θελετε(απο το Mixed diagnostics εχει επιλογη) και να αντικαταστησετε τα αρχεια που ειναι μεσα με τα καινουργια της νεωτερης εκδοσης..ΠΡΟΣΟΧΗ στο γεγονος:Το ονομα του καινουργιου .exe πρεπει να ειναι ιδιο με του παλιου! Aς πουμε πως θελετε να αναβαθμισετε το Core temp.exe . Εαν το καινουργιο core temp που κατεβασατε εχει ονομασια "Coretemp1.23.exe" πχ δεν θα δουλεψει.πρεπει να το μετονομασετε στο ιδιο ονομα που ηταν και η παλια εκδοση πχ "core temp.exe"

Σωστες ονομασιες των .exe: "Core temp.exe","cpuz.exe","Gpuz.exe","intelburntest.exe","OCCT.exe","memset.exe","orthos.exe","realtemp.exe","MemTest.exe","HWMonitor.exe","HDTune.exe","SuperPi.exe","SetFSB.exe".

Downloads

To προγραμματακι μπορειτε να το κατεβασετε απο εδω:

Download Mixed Diagnostics

Για επιπλεον πληροφοριες pm!

Eπισης ιδεες για βελτιωση/προσθηκη λειτουργιων δεκτες!Comment please!

Link to comment
Share on other sites

Θα ήταν καλό να μπορείς να επιλέξεις τη διαδρομή όπου είναι το κάθε .exe .Έτσι θα μπορούσες να εγκαταστήσεις τα προγράμματα ξεχωριστά, και να τα προσθέτεις στο Mixed Diagnostics.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον το εβαλα σε windows 7 64 bit, build 7057.

Απο το MixedDiagnostics.exe δε μου τρεχει τιποτα, παιρνω μηνυμα σφαλματος, αλλα τα προγραμμα τρεχουν κανονικα ενα ενα.

Eπισης το shortcut που τοποθετει στο desktop ειναι το .ico και οχι το .exe, δεν ξερω αν ειναι λαθος, απλα το αναφερω!

Επισης καλο ειναι να βαλεις πιο πολλα instances του Orthos μεσα, οι περισσοτεροι εχουν 2 ή 4 cores πια!

Καλη προσπαθεια, keep it up!

post-7117-1416073936,2163_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδες σας ευχαριστω για την βοηθεια καταρχας!

Λοιπον οι αλαγες που θα προκειψουνε εναι

1ον: Να επιλεγει ο χρηστης τα προγραμματα που θελει να ελεγχει

2ον: Να ερευνησω το γιατι το κανει αυτο στα Windows 7(Σε 3 υπολογιστες το δοκιμασα σπιτι μου και δουλευει κανονικα!:giveup:)

3ον: Να Αλαξω το εικονιδιο(εβαλα λαθος ονομα απο ελειψη χρονου :wall:) παντως ειναι λειτουργικο εαν θυμαμαι καλα!

Τωρα οσο για την εγκατασταση επιλεγεις εσυ φακελο..απο default εχει τα Program Filez.

Συντομα θα υπαρξουν οι σχετικες αλαγες! Ευχαριστω παρα πολυ θερμα για την υποστηριξη σας!

NOTE!: φιλε NikChris! Μια ερωτηση..στο κανει σε ολα τα προγραμματα? το παρατηρισα και εγω σε εναν φιλο που το δοκιμασα αλλα το κανει μονο στα μισα..Περιμενω νεα σου! ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν εβαζες και ενα settings page που να επιλεγεις ποια προγραμματα να εμφανιζει στο menu. Οπως και επιλογη των προγραμματων κατα το installation θα ηταν super. Αν γινοταν αυτο ωραιο θα ηταν να ειχε μεσα και prime95(32/64bit αναλογα με το λειτουργικο),linx, atto, κλπ. Θα ανεβαινε το μεγεθος τους αρκετα φυσικα αλλα δεν πιστευω να ενοχλησει κανεναν ενα αρχειο 20-30ΜΒ με τις σημερινες dsl.

Το "Form's opacity" πρεπει να μεταφερθει στο settings page, και το "directory browsing δεν μου καθετε καλα:unsure:

Μετα το hide γινετε να επανερχετε με διπλο κλικ στο tray icon?

Edit: ειδα οτι το settings page ειναι ηδη στα σχεδια σου:red:

Link to comment
Share on other sites

Αν γινοταν αυτο ωραιο θα ηταν να ειχε μεσα και prime95(32/64bit αναλογα με το λειτουργικο),linx, atto, κλπ.

Ποιο ειναι το νοημα του να βαλει το prime95 οταν ειναι ηδη μεσα το orthos;;;

Link to comment
Share on other sites

Unstopable Το να ανοιγει με το tray icon (με διπλο κλικ ) ειναι ετοιμο ,αλλα δεν μπορω να εντοπισω γιατι κανει το προβλημα που δεν ανοιγουν μερικα απο τα προγραματα σε ολους τους υπολογιστες! εκτος απο τον nikchris εχει παθει κανεις σας το ιδιο?

Prime 95 on the way

Settings page on the way

Επισης εκτος απο τα στανταρ θα προστεθει setting για επιλογη custom προγραμματων απο τον χρηστη.

Με συγχωρειται για τα λαθη μου,δεν ειμαι τπτ σπουδαιο απλα μαθαινω ακομα! ευχαριστω για την κατανοηση

Link to comment
Share on other sites

Τελειο προγραμμα δεν φτιαχνει κανεις απο την αρχη, υπομονη και ορεξη χρειαζετε και στο τελος θα βγει κατι πραγματικα καλο πιστευω.

Rename Orthos Prime-> Orthos

Rename Cpu ID -> CPU-Z

Ολα τα προγραμματα ανοιγουν σε μενα(vista64).

Link to comment
Share on other sites

Settings page on the way

Επισης εκτος απο τα στανταρ θα προστεθει setting για επιλογη custom προγραμματων απο τον χρηστη.

Αποστολη εξετελεσθη!

Αυριο θα το συνεχισω και θα σας ενημερωσω! περιμενω και νεα σας για τυχον bugs/αλαγες!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες ριξτε μια ματια στο παραπανω ποστ μου ,εχω βαλει την εκδοση που εφτιαξα με τα options και τις επιλογες για custom προγραμματα! Απλως κατεβαστε το(ισχυει και το παραπανω λινκ),καντε uninstall το παλιο και βαλτε αυτο στην θεση του!

Ευχαριστω!

επισης το λινκ το βαζω και εδω:

http://www.box.net/shared/80zqlc41yn

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Πάρα πολύ καλή ιδέα. Δεν είναι όμως λίγο outdated για να παραμείνει sticky; Εκτός και αν μπορούμε να κάνουμε update τα προγράμματα μόνοι μας ένα ένα και να δουλευει (δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα).

Link to comment
Share on other sites

Καλή βελτίωση να είναι auto-updatable δηλαδή να μπορεί το Mixed Diagnostics να ανγνωρίζει αν υπάρχει νέα έκδοση του προγράμματος (με hard-links περασμένα μέσα στον κώδικα ή με μεταβλητές από τις Επιλογές (Settings)) και να κατεβάζει νέα έκδοση ή να σε ενημερώνει να σε ρωτάει.

Άρα δεν θα χρειάζεται τόσο συχνή ενημέρωση απο την πλευρά του προγραμματιστή.

Πολλά ζητάω ε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.