Jump to content



Διπλωμα Μηχανης για αρχαριο <125 ή >125


giorikas

Recommended Posts

δυστυχως τετοια ποστ ,οταν απευθυνονται σε ατομα χωρις καθολου εμπειρια θα επρεπε να λειπουν..το οτι το εκανες εσυ και εγω ή ο Τακης και ο Νικος,δεν σημαινει οτι ειναι και σωστο..καθενας ειναι υπυθυνος βεβαια για τον εαυτο του,οποτε περι ορεξεως..

Δεν είπα πως αυτό που έκανα ήταν σωστό.Ότι αρέσει στον καθένα, δεν του είπα να πάρει μηχανή επειδή αυτό έκανα εγώ.Είπα μάλιστα ότι με δυσκόλεψε ως ένα βαθμό και ας είχα εμπηρεια και αν δεν έχει σκοπό να πάρει μεγάλη μηχανή ας βγάλει το δίπλωμά μέχρι "125cc" που τον καλύπτει και για παραπάνω cc στην ουσία.Ήταν λάθος που ποσταρα έτσι όπως ποσταρα αλλά κάτι έτυχε και έπρεπε να φύγω από το σπίτι :giveup:

Link to comment
Share on other sites

ninja,cbr125 και τα ρεστα, δεν ειναι για καθημερινες μετακινησεις...απλα κανουν και γι αυτο..

ειδικα αν χρειαζεται να κουβαλας και τη γυναικα,για ψωνια-καφεδες-νυχτερινες εξοδους κτλ,αστο καλυτερα...

για απλες καθημερινες μετακινησεις,με γνωμονα το κοστος,την ανεση,την καταναλωση κ την ευελιξια εντος πολης,συνυπολογιζωντας και οτι δεν ειχες ποτε εστω παπακι,προτεινω ενδεικτικα μερικα,περα απο οσα ακουστηκαν,με τα οποια θα μπορεις να κανεις και μια κοντινη εξορμηση-βολτιτσα...

honda SH 150i

http://www.honda-motorcycles.gr/inner2.cfm?menu_id=2&moto_id=5&model_id=144

suzuki sixteen 150

http://www.citymoto.gr/article.citymoto.gr?aid=1082

SYM HD 200i EVO ( μη δω αρνητικα σχολια για εναν απο τους μεγαλυτερους κατασκευαστες στο κοσμο,θα αρπαχτουμε:whip: )

http://www.gorgolis.gr/HD_evo.htm

τωρα αν θες μηχανη που θα την δεις σαν σχολειο,για να παρεις κατι μεγαλυτερο καποια στιγμη,βαλε ενα Χ στα παραπανω και ξεκινα απο cbf250,ybr250,ninja250 ή κανα enduraki να μαθεις να στριβεις,να οριζεις το σωμα σου κτλ...

βεβαια μπορεις να πας να βγαλεις ενα κανονικο διπλωμα να παρεις το kawasaki er-6n και να τελειωνουμε με αυτη τη συζητηση..φτηνο σχετικα,μικρη καταναλωση,ευελικτο στην πολη κ οτι πρεπει για ενα νεο οδηγο..σκεψου ομως οτι τα ρημαδια αυτα κανουν 0-100 σε κατω απο 5 sec για πλακα,και την στιγμη που θα τα παρεις,θα περασει λιγος καιρος μαζι του,θα πεις σιγα το πραγμα τελικα δεν ηταν τιποτα και θα νομιζεις οτι το εμαθες,τοτε θα πεσεις 1000% κ θα παρακαλας να μην χτυπησες αρκετα..:T:

Mε βρισκει συμφωνο απο την αρχη ως το τελος...

Ξεκαθαρισε(@thread starter) απλα για ποια χρηση παιρνεις το μηχανακι και διαλεξε το καταλληλο για αυτη.(τη χρηση)

(με το παρων thread θυμηθηκα οτι πριν μερικες μερες εκλεισα μια 10ετια που ειχα παρει ενα fzr400:()

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να διαβασω ολα τα ποστ θα σου πω το εξης...

Εγω εμαθα να οδηγαω μηχανη πανω σε Suzuki Gsxr 1100cc.

Δοξα το θεο δεν ειχα πεσει (πολυ:hehe: )

Απο αυριο ξεκιναω να βγαζω διπλωμα για μηχανη (οδηγαω απο τα 15 μου)

Στην σχολη οδηγων σε μαθαινουν σε CB 400 (πολυ μπαντιλικι):tomato:

ΑΝ δεν εχεις ξανα οδηγησει εχεις 30 ωρες συνολο (αναλογα την σχολη) για να μαθεις.

Δεν ειναι τπτ σπουδαιο... και στην τελικη αν δεις οτι δεν τα καταφερνεις θα ζητησεις να αλλαξει η αιτηση σου και θα βγαλεις για 125.

Απο την αλλη ομως αν θυμαμαι καλα εχωντας για 2 χρονια διπλωμα για 125 μπορεις να πας και να το αλλαξεις σε αοριστου κυβισμου χωρις επιπλεων εξετασεις η χρηματα.

Πιστευω πως αν σου κατσει καλος δασκαλος θα μαθεις ανετα την μεγαλη μηχανη.

Αν καποιος δεν ξεκινα απο παπι νομιζω πως κανενα παλιο XR 250 ειναι οτι πρεπει για να μα8ει ;)

:flower:

Link to comment
Share on other sites

Mε βρισκει συμφωνο απο την αρχη ως το τελος...

Ξεκαθαρισε(@thread starter) απλα για ποια χρηση παιρνεις το μηχανακι και διαλεξε το καταλληλο για αυτη.(τη χρηση)

χμμ..μαλλον αυτο δεν εχω προσδιορισει ακριβως ακομα.

sofix τα μοτορια που προτεινεις μπορει οντως να ειναι καλα για την χρηση που ανεφερες αλλα δεν ειχα scooters ή παπακια στο μυαλο μου.Ηθελα κατι σε μηχανη (εστω και πολυ μικρη των 125cc ή 250cc) που θα με βαλει στην οδηγικη συμπεριφορα των sport μηχανων αλλα και θα με εξυπηρετησει στις αστικες μετακινησεις μου.

Σε τι υπερεχει ενα απο τα scooterakia που προτεινες απο την cbr ή ybr 125 ας πουμε?

παιδια εχω καταληξει οτι θα παω για την μικρη αδεια,εφοσον στο διαστημα των δυο πρωτων ετων δεν θα αγορασω μηχανη ανω των 250cc.Δεν υπαρχει λογος να κανω την ζωη μου δυσκολη

Έγινε επεξεργασία από giorikas
Link to comment
Share on other sites

Σε τι υπερεχει ενα απο τα scooterakia που προτεινες απο την cbr ή ybr 125 ας πουμε?

απο το cbr125-ninja250 στο οτι ειναι σαφεστατα πιο ανετα.εχουν κ ενα μικρο χωρο κατω απο σελα οπου 2-3 βασικα πραγματα χωρανε.βαλε οτι εχουν ανετη σελα και για συνεπιβατη,αρα μπορεις να βαλεις την φιλη/φιλο πισω κ να πατε ανετα μια βολτα.επισης καποιοι εχουν κολημα με τις ..ταχυτητες,οπότε τα προτεινα ως πιο "ευκολα".τα αλογακια τους τα εχουν ομως,ακομα κ για αποστασεις μικρης βολτας (πχ αθηνα-λουτρακι για ενα μπανακι,θα πηγαινα..).απλα ειναι θεμα αισθητικης,ανεσης,ευκολιας και γουστου..εγω δεν τα συμπαθω τα σκουτερακια,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι εχουν βολεψει απειρο κοσμο..

εγω νομιζω οτι η πιο λογικη επιλογη ειναι το YBR125..μαλιστα η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ εχει σε προσφορα το μοντελο του 2006 στα 1750 ευρω -αλλα μονο σε μπλε χρωμα..το μοντελο ειναι ολοιδιο με το 2008..και πανω απο ολα,ειναι μηχανη με οτι θετικο συνεπαγεται..

Link to comment
Share on other sites

απο το cbr125-ninja250 στο οτι ειναι σαφεστατα πιο ανετα.εχουν κ ενα μικρο χωρο κατω απο σελα οπου 2-3 βασικα πραγματα χωρανε.βαλε οτι εχουν ανετη σελα και για συνεπιβατη,αρα μπορεις να βαλεις την φιλη/φιλο πισω κ να πατε ανετα μια βολτα.επισης καποιοι εχουν κολημα με τις ..ταχυτητες,οπότε τα προτεινα ως πιο "ευκολα".τα αλογακια τους τα εχουν ομως,ακομα κ για αποστασεις μικρης βολτας (πχ αθηνα-λουτρακι για ενα μπανακι,θα πηγαινα..).απλα ειναι θεμα αισθητικης,ανεσης,ευκολιας και γουστου..εγω δεν τα συμπαθω τα σκουτερακια,αλλα δεν μπορω να παραβλεψω οτι εχουν βολεψει απειρο κοσμο..

εχεις δικαιο αλλα δεν ειναι και τοσο κρισιμο κριτηριο για μενα η ανεση του συνεπιβατη(ας στριμωχτει λιγο:p).

εγω νομιζω οτι η πιο λογικη επιλογη ειναι το YBR125..μαλιστα η ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ εχει σε προσφορα το μοντελο του 2006 στα 1750 ευρω -αλλα μονο σε μπλε χρωμα..το μοντελο ειναι ολοιδιο με το 2008..και πανω απο ολα,ειναι μηχανη με οτι θετικο συνεπαγεται..

α μην μου λες τετοια τωρα και δεν εχω διπλωμα ακομα:happy2:

Πόσο περίπου κοστίζει το δίπλωμα για 125CC; Δεν έχω δίπλωμα για αυτοκίνητο οπότε θα χρειαστεί να δώσω και σήματα.

κοστιζει οσο και των απεριοριστων και εδω στο ηρακλειο απο 450 εως 600€ δυστυχως

ακυρο δεν προσεξα οτι εγραψες οτι εχεις δωσει σηματα.οποτε υπολογιζε παραπανω...

Έγινε επεξεργασία από giorikas
Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

Το ξεθαβω

Λοιπον,θελω να βγαλω διπλωμα Α2

Εχω ξεκινησει μονο θεωρητικα,και την δευτερα δινω εξετασεις[πλεον δεν μπορεις να κανεις πρακτικα μαθηματα αν δεν εχεις περασει θεωρητικες εξετασεις].Θελω να ρωτησω ποσο δυσκολος ειναι ο ελενγχος της μηχανης.Ξερω να οδηγω αυτοκινητο[ξερω δηλαδη πως περιπου λειτουργει ο συμπλεκτης],αλλα πραγματικα δεν εχω ιδεα για μηχανακι[δεν εχω καβαλησει ποτε].Επισης με παραξενεψε γιατι οδηγος μου ειπε οτι θα κανουμε μαθηματα και θα δωσεις με 500 αρα μηχανη[kawassaki er500cc].Εγω μια απλη ninja θελω και θα δωσω με 500.Ειμαι 1.74 -76 κιλα ,την εχω την 500αρα?

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν παίζει κανένα ρόλο που ξέρεις να οδηγάς αυτοκίνητο. Από σωματική διάπλαση δεν έχεις θέμα Δύσκολος εύκολος θα το δεις όταν την καβαλήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω στα κυβικα σου ειμαι απο μεγεθος και το πηγαινα αερα το er 5.πολυ ευκολο στην οδηγηση.τα πρωτα 3-4 μαθηματα ειναι τα δυσκολα.κανε οτι σου λεει χωρις να εισαι χεσμ@νος και θα τα πας μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

αα οκ,ασε ,το διπλωμα βγαινει πιο ακριβο απο του αυτοκινητου ετσι που τα εκαναν.Θελεις εξοπλισμο[full],και η ******* ειναι οτι ολοι οι φιλοι μου εχουν μονο κρανος και μπουφαν,τιποτα παραπανω,οποτε πρεπει να τα σταξω χοντρα για εξοπλισμο.

Link to comment
Share on other sites

τα παντα,μποτες ,παντελονι γαντια κρανος.Δεν ιενια πλεον βαζω κρανος και αυτο ηταν,.τα θες και τα αλλα.γαμησετα δηλαδη,θελω δηλαδη + 500 ευρα ,παντα για μτχ εξοπλισμο.

Έγινε επεξεργασία από socratis10
Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Δικαιολογητικά

  • 2 έγχρωμες φωτογραφίες τύπου διαβατηρίου.
  • Φωτοτυπία ταυτότητας ή του διαβατηρίου και της άδειας διαμονής.
  • Φωτοτυπία της άδειας οδήγησης.
  • Αίτηση – Υπεύθυνη Δήλωση. (παρέχεται από τη σχολή).
  • Αίτηση εκτύπωσης άδειας οδήγησης. (παρέχεται από τη σχολή).
  • Α.Φ.Μ. (μόνο ο αριθμός).
Παράβολα
  • 1 Παράβολο Εκτύπωσης Άδειας Οδήγησης αξίας 30€.
  • 1 Παράβολο Θεωρητικής Εξέτασης (Μ.Σ.Θ.Ε.Υ.Ο.) αξίας 15€.
  • 1 Παράβολο Πρακτικής Εξέτασης Δοκιμασιών Και Συμπεριφοράς αξίας 15€.
  • 1 Χαρτόσημο Επέκτασης Κατηγορίας αξίας 27,02€.

ΚΟΣΤΟΣ ΠΑΡΑΒΟΛΩΝ: 87,02 €

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.