Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Αν ήμουνα DFI δεν θα έβγαζα παραλλαγή μητρικής με μόνη διαφορά δύο SATA ακόμη. Όσο κι αν φαίνεται ίδια, κάτι ακόμη μη ορατό θα είναι διαφορετικό (προς το καλύτερο θέλω να πιστεύω - κάποιο tweak - κάποια ρύθμιση....). Δεν έχει λογική αλλιώς... Έπεσε tweak - εξού και το ρεκόρ. Οπότε, θα τιμήσω την Plus νομίζω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι λεγετε οτι υπαρχει μια μικροδιαφορα στα ετοιμα overclocking profiles (ABS) απ' οτι εχω ακουσει.. Οσοι το κανουν manual, το ιδιο λουκι θα τραβιξουν.. DFI γαρ. :p

Εκεινο το 4-phase digital PWM με τους 71 βαθμους στα 475x8 φαινεται πολυ γοητευτικο παντως.. Εγω ακομη X τρωω, απο 425 FSB και πανω, με το ανεμιστηρι στις μισες στροφες.. ΖΕΜΑΤΑΝΕ τα βλαμμενα mosfet της abit! :rant:

Link to comment
Share on other sites

(sorry den exw ellinika..an mporei kapoios md na ta allaxei...!eugnwmwn,se ligo kairo format)

H8ela na rwtisw gia to pia 8ewreite kaluterh, tin dfi i tin asus p5q?

Diladi exoun ousiastikes diafores, h vlakeies?(ta marvell as poume pisteuw oti einai kalutera apo ta jmicron) euxaristw..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

DFI παρε ειναι καλυτερη.. Ρε παιδια για ποσταρετε καμμια ρυθμιση ή κανενα hint για τον υπερχρονισμο της T2RS..

Εχει πολλες επιλογες, κατι πολλαπλασιαστες στην ταση.. Λαβυρινθος..

Ποση ταση να δωσουμε στο nb για μεγαλα κλοκια?? Θα με ενδιεφερε το 450fsb σε quad..

Συγκεκριμενα να χτυπαγα κανα 4ghz γιατι με το τροφοδοτικο και την υδροψυξη που εχω πανω, την εχει αυτη την συχνοτητα λογικα..

BIOS εχω το 0812..

Πανω απο 3ghz δεν το εχω παει σταθερο αν και εχω ασχοληθει ελαχιστα..

Link to comment
Share on other sites

http://rapidshare.com/files/152163332/DFI_DK_P45_OC_Guideline.pdf.html

Ενας οδηγος που βρηκα απο το xtremesystems.. Δεν τον εχω δοκιμασει, ειναι η αληθεια, λογω χρονου.. Παντως γμτ εβαλα pcie 105 να δω μεχρι ποσο την παλευει και μου κολλησε στο τελευταιο τεστ του 3dmark.. :(

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τον οδηγο, thanks for the link ;)

Η ψυξη που εχει η μητρικη πως σας φαινεται?? Επαρκει??

Μεχρι τωρα εχω παει τον Q6600 στα 3,37ghz stable με 1.37 απο BIOS στο chipset και +200mv στο vcore της CPU..

Το chipset δεν ανεβαζει πανω απο 50 βαθμους και το ιδιο καλα κυμαινονται τα mosfets σε full load παντα..

Εχω δυο thermalright μια HR05 και μια SLI IFX HR05.. Ελεγα να τις εβαζα πανω αλλα μετα δεν εχω λυση για τα mosfets τα οποια θα ψηνονται.. Τα mosfet coolers που κυκλοφορουν στην αγορα δεν μπαινουν σε αυτη την μητρικη καθως ειναι πολυ στενα βαλμενα μεταξυ τους τα digital μοσφετακια!! Δοκιμασα να προσαρμοσω ενα mosfet cooler που εμπαινε σε striker extreme αλλα η διαμετρος στη βιδεσ ειναι πολυ μικροτερη σε αυτη την μητρικη..

Και καλα η ψυξη στο north και στα mosfet παλευεται.. Στο southbridge επαρκει?!?

Δεν υπαρχει καποιος αισθητηρας να δουμε την θερμοκρασια του..

Link to comment
Share on other sites

Το DVD απο το MSDNAA (Academic Licence) αν θυμάμαι καλά έχει και τα 2 μέσα (καχύποπτε!)

Έχει στρώσει το σκηνικό με drivers και εφαρμογές ? Βασικά το πρώτο... Οι εφαρμογές είναι όλες 32bit.

Οπότε προκύπτει το εξής τεχνικό ερώτημα:

Οι εφαρμογές βλέπουν εικονικό χώρο μνήμης ή πραγματικό?

Δηλαδή τα win64 μπορούν να δώσουν σε μια εφαρμογή χώρο μνήμης σε address space που διαφορετικά (χωρίς 64bit δηλαδή) θα ήταν μη προσβάσιμος?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή έγώ με 32bit θα βλέπω 4GB - 780MB από τη VGA - καμμιά 200αριά ΜΒ από άλλα, γύρω στα 3 θα μου μείνουν, ε?

BTW, 3GB έχει και το laptop με Vista 32 και Core 2 στα 2.4 και πάει σφαιράτο, καλύτερα από το της υπογραφής με τα XP.

Link to comment
Share on other sites

Στα 32 το όριο είναι 2^32=4GB addressable space. Στα 64bit είναι 2^64= 16 PetaByte (μεγάλο νούμερο!) Οπότε χωράνε όλα τα είδη RAM που υπάρχουν στο PC σου και το λειτουργικό πρέπει να διευθυνσιοδοτήσει. Εκεί τα 4 είναι 4.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.