Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Κατέφτασε η PLUS! Τελικά το PLUS αφορά σε ένα στικεράκι που λέει ότι διορθωθηκε κάτι σχετικό με reset σε o/c καταστάσεις. "The system will not power off by itself" ότι και να του κάνεις... λέει μεταξύ άλλων.

Για την ώρα την πάρκαρα στην άκρη λόγω φόρτου.

edit:

Ρε σεις, από πότε βάζουν και Crossfire γέφυρα μέσα στις μητρικές. Έχει μέσα ένα πλακέ 10 τόσα εκατοστά με βύσματα σε 90 μοίρες στα δύο άκρα. Crossfire bridge δεν είναι?

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Γι 'αυτό βγήκε ή plus. Πήγε να γίνει "κακό" σκηνικό όπως με την 975X/G. Άντε μετά να αποδείξεις (η DFI) ότι δεν είσαι ελέφαντας. Νέο μοντέλο γιατί το bios update δεν πείθει, παρόλο που έκανε θαύματα στην 975 (και είμαι κι εγώ εδώ τώρα.. ;-)

Αν δεις, δεν άλλαξε κατι εξωτερικά παρά μόνο το κίτρινο SATA. Στα ενδότερα όμως... κάτι άλλαξε σίγουρα.

Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε την παναγια στην αρχη δεν μπουταρε ουτε με 450 fsb μετα απο 2 ημερες ψαξημο καταφερα να μπενο windows με 560 fsb και να τραβαω bench με 608-610 fsb πεζουν πολλη μεγαλο ρολο τα gtl ρευματα αν τα αφησετε οπως ειναι απο την dfi (0,67) δεν παη βημα η μητρικη:turn:

Link to comment
Share on other sites

μου εβγαλε την παναγια στην αρχη δεν μπουταρε ουτε με 450 fsb μετα απο 2 ημερες ψαξημο καταφερα να μπενο windows με 560 fsb και να τραβαω bench με 608-610 fsb πεζουν πολλη μεγαλο ρολο τα gtl ρευματα αν τα αφησετε οπως ειναι απο την dfi (0,67) δεν παη βημα η μητρικη:turn:

Στους 65nm ομως θελει 0.667 αντι για 0.635 αν δε κανω λαθος ε?

(Εγω πηρα την Maximus II Formula τελικα, αλλα δεν ξερω ακριβως τι παιζει με τα GTL.. Aπλα εβαλα "ετοιμα" settings εκει, για να παιζει πιο σταθερα.. Αν μπορεις λιγο να explain τι παιζει με αυτα, και τι ακριβως κανουν, θα ημουν ευγνωμον :))

Έγινε επεξεργασία από Frostbyte
Link to comment
Share on other sites

:happy2: παιζει το e8400 μου με λιγοτερο vcore απ'οτι στην p5k

τα Teamgroup δεν παιζανε παρεα με τα axeram ομως, ισως να ειναι καποια απ'τα εκατομμυρια settings στο bios, μεχρι να το(α) βρω βολεβομαι με 2x 2gb corsair

αντε να κρυωσει ο καιρος να λιωσουμε το cpu λιγο:whip:

edit: ειναι η plus, rev A2 στο στικερακι στην πλακετα, chipset rev Α3 (cpuz)

Έγινε επεξεργασία από Ν.Ι.Κ.Κ.
Link to comment
Share on other sites

ποσο λιγοτερο δηλαδη?

μικροτερο vcore drop η dfi(?)

σταθεροτερα ρευματακια

το vdroop ειναι μικρο (στο enable), πχ στα 3.6ghz που ειμαι τωρα ειναι idle 1.184v και load 1.168v (cpuz)

για 3.6ghz με την p5k ηθελε 1.208v

το εχω στο +75mv

Link to comment
Share on other sites

Εδωσα χαλαρα στον επεξεργαστη +365mv και πηγε επιτελους 1,42volts full load.. Συνεπως εχει σταθερα τα 3,5ghz πλεον.. Το προβλημα εδω ειναι οτι μου ανεβαινει παρα πολυ το system temp.. Το chipset σε full load ειναι γυρω στους 50 βαθμους.. Ψυκτρα εχω την stock με ενα 4cm fan βαλμενο στο πλαι που καπως μπορει να μπει και να κανει δουλεια.. Με το system temp τι θα κανω ομως?? Στην ουσια αυτο ειναι η θερμοκρασια των mosfets??

Πως θα την χαμηλωσω? Μου φαινεται πολυ μεγαλο νουμερο οι 72 βαθμοι που ανεβαζει.. Aftermarket λυση δεν μπαινει καθως ειναι πολυ μικρο το πλατος για τις βιδες.. Τι προτεινετε??? Κανενα blower fan σαν αυτα της ASUS υπαρχει για να βαλω εστω με μοντα??

Link to comment
Share on other sites

Το system temp είναι ένας sensorας T κάπου εκεί που αρχίζουν τα PCI, δεν πρέπει να είναι τόσο πάνω που λες.

Στη 975X/G (dfi) τουλάχιστον εκεί ήταν γιατί σε αλλαγή θέσης της VGA κάποτε μου ανέβασε 10+ βαθμούς για πλάκα. Ηταν κοντά στην VGA και στην εξαγωγή προς τα πίσω (VGA διπλού slot) κάπου επέστρεφαν ...αναθυμιάσεις μέσα προς την μεριά του sensorα και τον ζέστεναν. Το sytem temp είναι μάλλον ένδειξη για την θερμοκρασία εντός του κουτιού - δε νομίζω να μετράει τα mosfet.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.