Jump to content



DFI LanParty DK P45-T2RS


Frostbyte

Recommended Posts

Λοιπόν. Στα 3.6 (400x9) έχω ρεύμα σε full load από cpuz 1.312.

Θερμοκρασίες από πού βλέπεις; Έχω το smart guardian της DFI, το οποίο δίνει CPU 57, system 69 και chipset 51. Αυτά με όλους τους ανεμιστήρες του κουτιού (πέραν του cpu) στο low.

Link to comment
Share on other sites

Το system temp είναι ένας sensorας T κάπου εκεί που αρχίζουν τα PCI, δεν πρέπει να είναι τόσο πάνω που λες.

Α οποτε αν ειναι ετσι και εμενα η 3870x2 θα πεταει πανω ολο τον καυτο αερα πανω σε αυτο το σενσορα, αρα αυτη ειναι η αιτια των τρελλων θερμοκρασιων.. Δηλαδη να μην ανησυχω για τις ενδειξεις αυτες.. Οταν ακουμπαω την ψυκτρα των mosfet δεν με καιει κιολας, ειναι ελαφρως ζεστη σαν του chipset.. Αν ηταν 72 βαθμους δεν θα μπορουσα να το ακουμπησω λογικα..

Έγινε επεξεργασία από anthis
Link to comment
Share on other sites

Eδωσα σημερα 400χ9.5 εβγαλε 3dmark χωρις ρευματα χωρις τιποτα.. Δινω 410 και αρχιζουν τα γλεντια.. Τη μια κολλαγε στο superpi, την αλλη δεν ανοιγε, εδωσα ρευματα παντου, gtl 63-63-61 τιποτα, μαυρες οθονες, κολλαγε στο bios οτι ναναι.. Και με 6αρι multi αυτα.. Η αληθεια ειναι οτι δε το εψαξα και πολυ, παιζει να ειναι και καμια τρυπα, αμα βρω χρονο θα το παω σιγα σιγα να δω τι παιζει.. :p

Oυτε το bios update μας εσωσε.. Παντως δε παιζει να ειναι ρευμα η θερμοκρασιες.. Δινω 1.45 και εχω 51 βαθμους (ΝΒ παντα).. Οι μνημες επαιξαν με διαιρετη στα 1000 με 5αρια οποτε το αποκλειω και αυτο, οποτε μαλλον τα ρημαδια τα gtl μου φαινεται οτι ειναι.. Που θα παει ομως.. :p

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

@Whitesnake

Επειδή προσεχώς θα μοντάρω το νέο σύστημα, οι Dominator (2x2GB) έπαιξαν κατευθείαν στην DFI ή ήθελε τίποτε κολπάκια (bios update, ρυθμίσεις voltage από bios, κτλ κτλ) ??

Για το sensorα που λέω παραπάνω, είχα ρωτήσει στο DFI forum και από ότι φαίνεται όλοι λίγο - πολύ το σκηνικό με τη ζέστη της VGA το έχουμε δει, άρα κάπου εκεί είναι ο sensorας.

Έγινε επεξεργασία από neuromancer
Link to comment
Share on other sites

Ναι, έπαιξαν κατευθείαν... στα 800! Από κει και πάνω, χειροκίνητα, ταχύτητα timings ρεύματα κλπ. Υποτίθεται ότι υποστηρίζει 1066 μνήμες και περίμενα να τις δει από μόνη της η μητρική αλλά μπα...

Edit: είδα και αυτό στο site για την JR. 685μηζ λέει... http://us.dfi.com.tw/Press/press_header_content_us.jsp?PAGE_TYPE=US&TITLE_ID=9934&LINKED_URL=arch504.jsp&SITE=US

Στο bios οι υπόλοιποι έχετε διαιρέτη με 1066;

Έγινε επεξεργασία από Whitesnake
Link to comment
Share on other sites

Ποιο BIOS ειναι αυτο?? Γενικα ποιο BIOS χρησιμοποιητε?? Εχει καιρο να βγαλει το τελευταιο ειναι απο τον αυγουστο..:(

Στην ιστοσελιδα της DFI το 812 ειναι το νεοτερο.. Το ειχα βαλει αλλα ξαναπερασα το 710 γιατι δινανε κατι ετοιμες ρυθμισεις overclock (οι οποιες τελικα ποτε δεν μου bootάρανε..)

Link to comment
Share on other sites

Στην PLUS έχει σχετικά φρέσκο beta (03/Oct/2008)

Major Reasons of Change:

1. Support DRAM Speed 266/1066 and 333/1066.

2. Patch for JMB363, JMB368 and ICH10 SATA not in native mode hang"75".

3. Fixed Can not detect CPU name when use Q9X50 CPUs.

4. Fixed NB core item value error.

http://us.dfi.com.tw/Support/Download/bios_download_us.jsp?PRODUCT_ID=6095&CATEGORY_TYPE=LP%20DK&STATUS_FLAG=B&SITE=US

Link to comment
Share on other sites

Ναι. Στην JR τίποτα... Αν και ούτως ή άλλως προτιμάω να τις τρέχω με 1.8 volt στα 800 @ 4-4-4-12 για κάθε μέρα που τον έχω στοκ. Όταν παίζω πχ που είναι στα 3.6 συνήθως, τρέχω στα σχεδόν 1000 με 5-5-5-15, οπότε δε μου λείπει και πολύ το 1066.

Link to comment
Share on other sites

Περναω το Α03 στην δικη μου και θα ποσταρω διαφορες..

Edit: Το Α03 ειναι το τελευταιο BIOS για την P45 T2RS.. Μολις το περασα και επιτελους μπουταρε στα 3,6ghz 400fsb με ρυθμισεις που με το προηγουμενο BIOS δεν μπουταρε.. Τωρα θα τσεκαρω σταθεροτητα και fine tuning των ρυθμισεων..:)

Εγω εμπαινα στο global site της DFI και δεν εδινε νεοτερο BIOS απο το 812..

Edit(2): Εχει περασει Prime95 κανα μισαωρο σταθερα.. Εχω δωσει +400mv στο επεξεργαστη και το smartguardian διαβαζει 1.45-1.48 σε full load, 1.52 σε idle..

1,2 ειναι το vid του Q6600 που εχω..

Με την υδροψυξη ειδα μεχρι 70 βαθμους σε full load..

Αυτο το system temp βεβαια μου καθεται περιεργα.. 80 βαθμους πιανει πλεον.. Αν ειναι αχρηστο τι το βαζουνε να το βλεπουμε?!?! Για να τρελλαινομαστε???:mamba:

Έγινε επεξεργασία από anthis
New edit..:)
Link to comment
Share on other sites

Kαλα το smart guardian ειναι οτι ναναι.. Εμενα μου βγαζει 23-24 στη cpu..:tomato: Λογικα θα θελει καμια ρυθμιση στο thermal managment..

ΝΙΚΚ την απλη εχεις? Αν ναι με τι settings πηγες 500?

οχι η plus ειναι

τασεις οπως ειναι στην εικονα πιο πανω (vtt 1.16v smartguardian----στο bios ειναι επιλεγμενα 1.245vnb 1.19vtt)

pll 1.55v (ο θεος κ' η ψυχη του ξερει το πραγματικο)

gtl ref

0/1 .67

1/3 0.67

nb 0.63

FSB Vref 2A

vdroop enabled

Enhance Data transmitting fast

Enhance Addressing fast

T2 Dispatch disabled

DLL And RCOMP Settings Auto

Ch1 Dram Defaul Skew Model 3

Ch2 Dram Defaul Skew Model 3

RCOMP Settings Model 1

Ch1/Ch2 Clock Crossing Setting και Ch1 Ch2 Common Clock Setting στο nominal

timings οπως φαινεται πιο πανω (με το χερι μεχρι και PL 10, τα αλλα auto)

υπολοιπες επιλογες στο auto ή default

νομιζω δεν ξεχασα τιποτα, ειναι λιγο αργαμιση :zzz:

οσο για το cpu temp στο SG αστο να λεει οτι θελει, coretemp και τα λοιπα δουλευουν μια χαρα

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα, μια καλή ρύθμιση για το GTL είναι 63 67 61. Με 67 67 67 δεν ανεβαίνει με τίποτα, όπως και με 61 61 61. Προς το παρόν. Επίσης, όσοι οβερκλοκάρετε, έχετε raid? Σε μένα δεν ανέβαινε με τίποτα επίσης. Με τετραπύρηνο πάντα. Ξέρει κανεις ποια ρύθμιση είναι καλή για το FSB κάτω από τα GTL? Για Ε διαβάζω ότι είναι καλό το 28-29, για quad?

Ααα, και για τις μνήμες, διάβασα στο xtreme ότι αν έχω dominators, ας βάλω στο model 4 4 1. Σε μένα μόνο με auto και 0 0 2 κατάφερα να κάνω κάτι. Ισως και 3 3 1.

Και κάτι άλλο. Στο bios της JR, η DFI, είχε vdroop επιλογή. Στο τελευταίο. Για κάποιο λόγο το έβγαλε από το site όμως, οπότε και εγώ έβαλα το αμέσως παρακάτω (812?) το οποίο δεν έχει. Ξέρετε κάτι για νέο bios? Ή γιατί το κατέβασε?

Link to comment
Share on other sites

Καταφερα να μπουταρω στα 410 με 0.63 0.67 0.61 (και με 0.63 0.63 0.61) τωρα κολλαει στα 420 :tomato: Αν ειναι να τρωω 4 μερες για καθε 10 fsb εχω ποοοολυ καιρο μπροστα μου.. :p

Έγινε επεξεργασία από spH3RiCal
Link to comment
Share on other sites

@bleo8onhs: Ναι εγω κλοκαρω με RAID!! Αυτη τη στιγμη ειμαι σταθερος στα 3,6ghz 400x9 με +350mv στον Q6600.. Ισως το σηκωνει και με ελαφρως λιγοτερα δεν το εχω ψαξει οσο θα επρεπε ακομα.. Πανω απο 400fsb δεν εχω καταφερει ακομα να μπουταρω..

Με το 812 bios δεν μπορουσα να περασω το 389fsb.. Τωρα με το Α03 επιασα 400.. Αντε να δουμε..:D:turn:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.