Jump to content


E8400 multiplier problem


ExeliktikoS

Recommended Posts

Παιδιά άρχισα να ανεβάζω το FSB. Απο 1333 το έβαλα 1378 .

Παράλληλα όμως παρατήρησα οτι η συχνότητα DRAM Frequency από 933 ΜHz πήγε 918 , ενώ και το ratio FSB:DRAM έγινε απο 5:14 ---> 3:8 ...

Το θέμα είναι όμως οτι έχω ορίσει απο τα BIOS το FSB και η DRAM να είναι unchained . Δηλαδή να μήν εξαρτάται το ένα απο το άλλο , πρακτικά να μην υπάρχει ratio ορισμένο , αλλα να προκύπτει απλα σαν τιμή με βάση πως έχεις ορίσει τα μεγέθη.

Γιατί πέφτει το DRAM ? oεο

αναλυτικά οι επιλογές των bios για όποιον δεν ξέρει το συγκεκριμένο mobo και θέλει να με βοηθήσει :

http://www.xbitlabs.com/articles/mainboards/display/zotac-nf790i-supreme_5.html

Link to comment
Share on other sites

Καλο θα ηταν να εχεις εναν διαιρετη ωστε να μην κανει οτι θελει το mobo σου με τους χρονισμους των μνημων,βαλε παραπανω fsb να δεις διαφορα!Θα παω ενα γνωστο μου να μου πει περισσοτερα για το δικο σου chipset και τα κολπα στις ρυθμισεις!

Link to comment
Share on other sites

Evan εισα θεός . ανυπομονώ την απάντηση. Το θέμα δέν είναι οτι δεν θέλω να βάλω. Απλά ρωτάω απο τη στιγμή που δεν έχω βάλει γιατι πεφτει η DRAM . Ποία είναι η ρύθμιση για να μην πέφτει είναι το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.