Jump to content



FSB & σκληρός δίσκος!


Recommended Posts

Τι το ιδιαίτερο υπερβολικό εχω τώρα και το λες αυτό με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα???Υποτίθεται ότι για24\7 8*500 και μνήμες 1200 είναι μια χαρα!

Δηλαδη ρε μαν εαν benchaρες ποσο θα τις ειχες τις μνημες? 1500? Μηπως εισαι το χαμενο παιδι του hipro5? :p

Σοβαρα τωρα, 500Χ8 για καθε μερα αντε και παλευεται εαν εχεις καλο cpu που καθεται στα 4ghz χωρις πολυ ρευμα (λιγοτερο απο 1.4 δηλαδη) αλλα για 24/7 με τις μνημες στα 1200 δεν γινεται. Πρεπει να εχεις ΤΙΣ μνημες λεμε!

500Χ8 με τις μνημες 1/1 σε χαλαει?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Τι το ιδιαίτερο υπερβολικό εχω τώρα και το λες αυτό με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα???Υποτίθεται ότι για24\7 8*500 και μνήμες 1200 είναι μια χαρα!

+1 στο σκαθαρι...

Υποτιθεται... Το θεμα ειναι απο ποιον υποτιθεται... Εφοσον δεν χρησιμοποιεις τον μεγιστο multiplier του cpu σου, ειναι υπερβολικο. Εφοσον παιζεις την mobo κοντα στο οριο ειναι υπερβολικο. Εφοσον παιζεις τις μνημες στο οριο ειναι υπερβολικο. Πως να το κανουμε...

24/7 στην τσιτα ειναι να παιζεις 445*9 και γυρω στα 1100 τις μνημες σου

24/7 νορμαλ ειναι να παιζεις 420*9 και γυρω στα 1080 τις μνημες σου

24/7 χαλαρο ειναι να παιζεις 400*9 και γυρω στα 1060 τις μνημες σου

Τωρα αν πιστευεις οτι εσυ θα δεις διαφορα σε everyday use (και εννοω και gaming) να παιξεις 500*8 και 1200 τις μνημες εισαι βαθια νυχτωμενος. Τζαμπα πιεζεις ολο το μηχανημα για να δεις 1 fps παραπανω η κατι ms λιγοτερα. Εγω προσωπικα αφηνω και το Speedstep ενεργοποιημενο για να πεφτει ο cpu... Πολλοι απο εδω μεσα ομως κραζουν για αυτο, τον λογο δεν τον καταλαβαινω

Αυτα απο μενα και πως τα βλεπω εγω...

Link to comment
Share on other sites

Τι το ιδιαίτερο υπερβολικό εχω τώρα και το λες αυτό με τις ρυθμίσεις που έχω τώρα???Υποτίθεται ότι για24\7 8*500 και μνήμες 1200 είναι μια χαρα!

οπως τοπες , "υποτιθεται"...

Link to comment
Share on other sites

+1 στο σκαθαρι...

Υποτιθεται... Το θεμα ειναι απο ποιον υποτιθεται... Εφοσον δεν χρησιμοποιεις τον μεγιστο multiplier του cpu σου, ειναι υπερβολικο. Εφοσον παιζεις την mobo κοντα στο οριο ειναι υπερβολικο. Εφοσον παιζεις τις μνημες στο οριο ειναι υπερβολικο. Πως να το κανουμε...

24/7 στην τσιτα ειναι να παιζεις 445*9 και γυρω στα 1100 τις μνημες σου

24/7 νορμαλ ειναι να παιζεις 420*9 και γυρω στα 1080 τις μνημες σου

24/7 χαλαρο ειναι να παιζεις 400*9 και γυρω στα 1060 τις μνημες σου

Τωρα αν πιστευεις οτι εσυ θα δεις διαφορα σε everyday use (και εννοω και gaming) να παιξεις 500*8 και 1200 τις μνημες εισαι βαθια νυχτωμενος. Τζαμπα πιεζεις ολο το μηχανημα για να δεις 1 fps παραπανω η κατι ms λιγοτερα. Εγω προσωπικα αφηνω και το Speedstep ενεργοποιημενο για να πεφτει ο cpu... Πολλοι απο εδω μεσα ομως κραζουν για αυτο, τον λογο δεν τον καταλαβαινω

Αυτα απο μενα και πως τα βλεπω εγω...

καταπληκτικη απαντηση

+1000 απο μενα

χθες κιολας μετρησα το pc μου και idle με 1,1 βγαζει 178 ΒΑΤ idle 390 Στο nature 01

με 1,4 εχει 250 idle και 440 στο nature 01 και με αερα καινε τα παντα

ειναι ανωμαλια εντελως να τα ριμαζω ολα για να δω 1 frame

ΝΑΙ , στο bench ΕΧΕΙ νοημα το frame , στο gaming τι νοημα εχει

ή ας πουμε στο Photoshop τι νοημα εχει , να δω το φιλτρο να βγαινει 0.01 sec νωριτερα?

τα μηχανηματα εχουν συγκεκριμενες αντοχες

χρειαστηκαν 5 χρονια για να φτασω να πω ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ στον daytime dreamer που επι χρονια εψαχνε το πιο σταθερο συστημα με το ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΒΟΛΤΑΖ

ειναι και αυτο μια μαγκια

κ το λεω αυτο γιατι η νεα μοδα με τις νεες μητρικες ειναι "δωσε ρευμα!" , εστω και ετσι στο "κουτουρου" που λεμε..

Link to comment
Share on other sites

ναι αν κανεις overclock στα IDE.
πλακα κανω:cry:

πιο πιθανον ειναι να χτυπησει απο οποιοδηποτε αλλο λογο (κατασκευαστικο,ατυχημα,whatever) παρα απο OC.

τι δηλαδη, να δωσεις παραπανω ρευμα στον ελεγκτη?

οσο κι αν σου φανει περιεργο

επι εποχης pentium II οταν εκανες Oc το fsb ανεβαινε και ο διαυλος pci Και δημιουργουσε προβληματα στα ide καναλια

ειχα χασει δεδομενα αρκετες φορες οταν εκανα πειραματα

Link to comment
Share on other sites

οσο κι αν σου φανει περιεργο

επι εποχης pentium II οταν εκανες Oc το fsb ανεβαινε και ο διαυλος pci Και δημιουργουσε προβληματα στα ide καναλια

ειχα χασει δεδομενα αρκετες φορες οταν εκανα πειραματα

και οχι μονο PII

καποτε ανεβαινε σαν τρελο το fsb στο pci και σε επομενες εποχες ανεβαινε μεν αλλα σε λογικα πλαισια , σε συναρτηση παντα με το fsb

δλδ ας πουμε απο 33 πηγαινε 40

Link to comment
Share on other sites

Hi παιδιά!Δε θέλω να ερθω σε αντιπαράθεση με κανέναν αλλά θα σας πω και θα το θέσω και σαν ερώτηση...είναι στα όρια και πιέζεται η μητρική και ο επεξεργαστής να τον έχω με 500fsb τη στιγμή που μέγιστο βγάζει περίπου 620?Και για τις μνήμες επίσης,όταν σε default καταστάσεις λειτουργούν με 5-5-5-18 στα 1150 με ρεύμα 2,3-2,4 και εγώ τις έχω στα 1200 με 5-5-4-10 και με ρεύμα λιγοτερο 2,2 δλδ αυτό είναι πίεση(λόγω timmings,ρεύματος,τι?)?Ο επεξεργαστής μου για να τρέχει στα 4ghz θέλει δυστυχώς ρεύμα πάνω από 1,4 και 9*445 να βάλω αντε ένα κλικ πιο κάτω απο αυτό που του δίνω θα θέλει(1.4250)!δλδ τι να κάνω(μάπα το καρπούζι μάλλον με τον cpu) να τον έχω κάτω από 4?

Επίσης το πρόβλημα από ότι δοκίμασα(ακόμα και σε default κατάσταση όλα) εξακολουθεί και υπάρχει (με τον σκληρο και τα κολλήματα στα καλά καθούμενα).Τι να κάνω με αυτό(όπου είναι και το κύριο πρόβλημα μου)?

Ευχαριστώ όλους σας για τις απόψεις σας και τις συμβουλες σας και θα τις λάβω σοβαρά υπόψην.Μιλώντας και ρωτώντας γινόμαστε καλύτεροι!Κια εγώ με τη βοήθεια σας και τις συμβουλες σας διορθώνομαι και καλυτερεύω!

Link to comment
Share on other sites

αφου εισαι και ηλεκτρονικος τοτε φανταζομαι να ξερεις τι σημαινει να ειναι ΟΛΟΣ σου ο εξοπλισμος ΕΚΤΟΣ προδιαγραφων εργοστασιου

φανταζομαι ξερεις τι σημαινει να εχεις ενα μοσφετ να δουλευει υπερωριες , μια μνημη να δουλευει εκτος οριων κατασκευης , ενα τροφοδοτικο να τρωει τσαμπα φορτιο,μια μητρικη που εχει τρελαθει απο το fsb και την εξτρα θερμοτητα

δεν λεω οτι ΟΛΑ αυτα συμβαινουν στο δικο σου pc υποχρεωτικα , καποια ισως ομως συμβαινουν

η ερωτηση ειναι απλη

το αμαξι σου εχει κοκινη περιοχη στις 6000.βαζεις ενα προγραμμα και παιε 6500

θα το πηγαινεις 6-6500 ολη μερα?

εντος προδιαγραφων δεν ειναι? γιατι να χαλασει?

και οντως ισως δεν θα χαλασει,μαλλον ομως θασαι καθε εβδομαδα στο συνεργειο

το οτι ΠΑΕΙ ΕΩΣ 6500 δεν σημαινει οτι θα το δουλευεις εκει , ουτε οτι ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΚΕ για να δουλευει ΜΟΝΟ εκει

οι μητρικες πλεον ειναι hardware killers, σου δινουν οτι χρειαζεσαι για να εξαντλησεις και να ξεσκισεις οτι hardware και αν εχεις

προφανως αυτο κανεις και εσυ

αλλα αλλο να το κανεις οταν benchαρεις και αλλο καθε μερα

οι πιο πολλοι απο εμας ειχαν δευτερο μηχανημα ΜΟΝΟ για bench

δεν μπορει να εχεις ενα μηχανημα με αζωτο ή με ολα χυμα και τιγκα στις μοντες και στο βολταζ και το βραδυ να θες να βλεπεις απο αυτο youtube ουτε να ριπαρεις ταινιες

ειναι ανωμαλια

οσοι τωρα δεν εχουν δευτερο μηχανημα συνηθως παιρνουν το ρισκο ξεροντας οτι ανα πασα ωρα και στιγμη το κακο θα γινει

αλλο ομως να το ξερεις και να εισαι προετοιμασμενος και αλλο να εισαι σιγουρος οτι "οκ μωρε τι θα παθει αφου

αντεξε στο Bench γιατι να κολωσει τωρα"

κατ αντιστοιχια δηλαδη δεν μπορει να εχεις το Super car με 2,5bar για να πηγαινεις για τσιγαρα με την δικαιολογια οτι "χθες το βραδυ αντεξε στο 400αρι"

φιλικα μιλαω εντελως και λαβε υποψιν σου οτι καποτε ειχα για καθε μερα νερο και ss για να χαζευω στο ιντερνετ επειδη βαριομουν να ξεστηνω απο το bench

δλδ ως παθων μιλαω

Link to comment
Share on other sites

btw οφειλω να σου πω ομως οτι μαρεσει που ψαχνεις τα ορια στο μηχανημα σου

ειναι τρομερα χρησιμο και αν αρχισεις με τιποτα νερα ή παγους θα σου φανουν πολυ χρησιμα ολα αυτα

οι μνημες οντως πανε καλα οπως κ η μητρικη σου:T:

Link to comment
Share on other sites

Καλό το παράδειγμα με το αυτοκίνητο και τις στροφές μόνο που πιστεύω και πες μου αν κάνω λάθος, ότι τα 500 δεν είναι κόκκινη περιοχή για 24\7 όταν max>=600.Το ίδιο και για τις μνήμες όπως προανάφερα δεν ισχύει?

Όσο για το πρόβλημα που έχω...κάποια γνώμη???

Link to comment
Share on other sites

Καλό το παράδειγμα με το αυτοκίνητο και τις στροφές μόνο που πιστεύω και πες μου αν κάνω λάθος, ότι τα 500 δεν είναι κόκκινη περιοχή για 24\7 όταν max>=600.Το ίδιο και για τις μνήμες όπως προανάφερα δεν ισχύει?

Όσο για το πρόβλημα που έχω...κάποια γνώμη???

τι θα πει μαξ>600

αυτο τι ειναι? rated΄ή δικες σου μετρησεις

γιατι το υλικο αυτο αν μιλας για το cpu ΜΠΟΡΕΙ να παει τοσο , δεν ειναι σχεδιασμενο για τετοια πραγματα

γενικα το cpu παντως δυσκολα σε πουλαει

να κρασαρει το συστημα ναι , να το παρεις στα χερια απο fsb δεν τοχω ακουσει ποτε

για τηνμητρικη νομιζω δεν το διαπραγματευομαστε αν την παιρνεις στα χερια απο το fsb και το βολταζ

το καταλαβαινεις

για τις μνημες δε, νομιζω οτι και να πω περισστευει

ειναι ισως το πιο κακοποιημενο πραγμα στα Pc

τωρα τι να σου πω , επειδη η μητρικη παει 600 αν εσενα σου λεει οτι το 500 ειναι ασφαλες τοτε καντο

εγω με τιποτα

εδω εμενα μου βγηκε ο πατος να παει η μαξιμους 550 αν θυμαμαι καλα και με ενα σωρο προβληματα

αυτο δε που δεν μπορω να καταλαβω με τιποτα ειναι σε τι αποσκοπει το να εχεις τοσο ψηλα το bus για καθε μερα

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 1.4 στην cpu σου δεν εισαι safe για καθε μερα. Και θα σου πω πως δρω εγω. 1.4 λενε οτι ειναι το safe? 1.35 θα παιξω εγω, γιατι το pc καλως η κακως θα το κρατησω και θελω να μου βγαλει τα λεφτα που εδωσα. Και το 2.3 στις μνημες ειναι πολυ. 2.2 λενε οτι αντεχουν για καιρο, 2.1 θα τις παιξω εγω. Ακου το σκαθαρι και τον daytime που ξερουν σιγουρα περισσοτερα πραγματα απο σενα, αλλα και απο μενα, αφου εγω με λιγα pc εχω παιξει, λογω του οτι ειμαι φοιτητης και με το ζορι παιρνω και αυτα που εχω.

Αυτο με την αντιστοιχια αυτοκινητου και pc που σου ειπε το σκαθαρι το βλεπεις λαθος. Η μητρικη σου μπορει να παιζει 620, ο κατασκευαστης ομως λεει οτι παιζει 333, και 400 με o.c. Αρα τα 400 ειναι η κοκκινη περιοχη, οχι τα 620. Και ενα αυτοκινητο 200 αλογων, μπορεις να το κανεις 800, αυτο δεν σημαινει οτι εκει ομως θα ζησει πολυ η οτι θα ειναι αξιοπιστο.

Και για να ερθουμε στο θεμα μας. Δλδ αμα παιξεις τον cpu σου στα 3.8 αντι για 4.0, η το τρεξεις με νορμαλ fsb θα σου πεσει η μυτη? Η νομιζεις οτι θα καταλαβεις διαφορα? Εκτος και αν κανεις ολη την μερα compiling και βγαζεις περισσοτερη δουλεια ετσι, αρα και χρηματα, οποτε στα @@ σου αν θα ζησει μισο χρονο το pc.

Εχει αρχισει στο lab να δημιουργειται η αποψη (κυριως απο τα νεοτερα μελη) οτι τα GHz ειναι στραγαλια, οποτε χωστου εκει ρευμα να παει στο θεο. Εχω βαρεθει να βλεπω threads του στυλ, πηγα και αγορασα αυτα σημερα (με τα λεφτα του μπαμπα εννοειται), ειμαι αχρηστος στο o/c και θελω να μου πειτε πως θα φτασω τα 4.5 GHz. Ελεος πια... Διαβαζα 1 χρονο και παραπανω το φορουμ πριν αρχισω να ποσταρω εδω, διαβαζα για να μαθω τπτ, απο παιδια που ξερουν 5 πραγματα παραπανω, χωρις να τρελαινομαι και να λεω "ποοοο τι εκανε ο τυπος, θα παω να παρω και εγω τα ιδια να τα κανω και εγω!"

Και ο Hipro που ανεφερες, ειναι η δουλεια του αυτη, βγαζει λεφτα απο αυτο, το hardware το κραταει 1 μηνα και του πινει το αιμα και καλα κανει. Καταλαβε την διαφορα.

Τερμα το παραληρημα μου... Αν θες να καταλαβεις θα καταλαβεις... Και εσυ και αλλοι ελπιζω.

Link to comment
Share on other sites

ok παιδιά όλα και σε κάποια συμφωνώ αλλά δεν απαντάτε στο πρόβλημά που έχω με το pc αυτη τη στιγμη(περί κολλημάτων του δίσκου και διορθώσεις-λύσεις σε o\c ή γενικές)!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω απο 1.4 στην cpu σου δεν εισαι safe για καθε μερα. Και θα σου πω πως δρω εγω. 1.4 λενε οτι ειναι το safe? 1.35 θα παιξω εγω, γιατι το pc καλως η κακως θα το κρατησω και θελω να μου βγαλει τα λεφτα που εδωσα. Και το 2.3 στις μνημες ειναι πολυ. 2.2 λενε οτι αντεχουν για καιρο, 2.1 θα τις παιξω εγω. Ακου το σκαθαρι και τον daytime που ξερουν σιγουρα περισσοτερα πραγματα απο σενα, αλλα και απο μενα, αφου εγω με λιγα pc εχω παιξει, λογω του οτι ειμαι φοιτητης και με το ζορι παιρνω και αυτα που εχω.

Αυτο με την αντιστοιχια αυτοκινητου και pc που σου ειπε το σκαθαρι το βλεπεις λαθος. Η μητρικη σου μπορει να παιζει 620, ο κατασκευαστης ομως λεει οτι παιζει 333, και 400 με o.c. Αρα τα 400 ειναι η κοκκινη περιοχη, οχι τα 620. Και ενα αυτοκινητο 200 αλογων, μπορεις να το κανεις 800, αυτο δεν σημαινει οτι εκει ομως θα ζησει πολυ η οτι θα ειναι αξιοπιστο.

Και για να ερθουμε στο θεμα μας. Δλδ αμα παιξεις τον cpu σου στα 3.8 αντι για 4.0, η το τρεξεις με νορμαλ fsb θα σου πεσει η μυτη? Η νομιζεις οτι θα καταλαβεις διαφορα? Εκτος και αν κανεις ολη την μερα compiling και βγαζεις περισσοτερη δουλεια ετσι, αρα και χρηματα, οποτε στα @@ σου αν θα ζησει μισο χρονο το pc.

Εχει αρχισει στο lab να δημιουργειται η αποψη (κυριως απο τα νεοτερα μελη) οτι τα GHz ειναι στραγαλια, οποτε χωστου εκει ρευμα να παει στο θεο. Εχω βαρεθει να βλεπω threads του στυλ, πηγα και αγορασα αυτα σημερα (με τα λεφτα του μπαμπα εννοειται), ειμαι αχρηστος στο o/c και θελω να μου πειτε πως θα φτασω τα 4.5 GHz. Ελεος πια... Διαβαζα 1 χρονο και παραπανω το φορουμ πριν αρχισω να ποσταρω εδω, διαβαζα για να μαθω τπτ, απο παιδια που ξερουν 5 πραγματα παραπανω, χωρις να τρελαινομαι και να λεω "ποοοο τι εκανε ο τυπος, θα παω να παρω και εγω τα ιδια να τα κανω και εγω!"

Και ο Hipro που ανεφερες, ειναι η δουλεια του αυτη, βγαζει λεφτα απο αυτο, το hardware το κραταει 1 μηνα και του πινει το αιμα και καλα κανει. Καταλαβε την διαφορα.

Τερμα το παραληρημα μου... Αν θες να καταλαβεις θα καταλαβεις... Και εσυ και αλλοι ελπιζω.

απο τα πιο "ωριμα" ποστ που εχω διαβασει τον τελευταιο χρονο σιγουρα :T: εισαι πολυ σωστος

ας τον βοηθησουμε ομως με το προβλημα του

λεει τα κατεβασε ολα και εξακολουθει το προβλημα

μηπως ο δισκος κουβαλαει στην πλατη του κανα κουσουρι απο το μαστιγωμα?

βαλε για αρχη ενα αλλο δισκο και κανε ενα ταχυ φορματ για να δουμε τι παιζει

μεμτεστ λες εκανες και ολα κομπλε με τις μνημες

καμια αλλη καφριλα εχεις σκεφτει?

κανα καλωδιο ξερω γω κτλ?μηπως απο τα βαλε βγαλε λασκαρε τπτ?

η αρχη ολων ειναι το φορματ να βγαλουμε το λειτουργικο απο τη μεση

οι μνημες θα δοκιμαστουν με μεμτεστ

ο δισκος μπορει να δοκιμαστει και με Software αλλα και μεσω του speedfan μπορεις ναδιαβασεις το S.M.A.R.T Να δεις αν ειναι για φουντο

αυτα για αρχη

κανε τπτ κ εδω ειμαστε να βοηθησουμε με οτι ξερει ο καθενας

καλη τυχη σιδεροφαγε (ετσι μελεγε ο πατερας μου οταν ημουν 18 γιατι ελιωνα το σκαθαρι μου) :):hi:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Και memtest έχω τρέξει και orthos και όλα οκ.Αλλά ακόμα τα ίδια!Απλά έλεγα μήπως γλίτωνα το format και ήταν κάποια από τις ρυθμίσεις μου που μπορεί να το προκάλλεσε!Οπότε λες να βάλω άλλο δίσκο ή και να του κάνω partition του καινουριου που θα χρησιμοποιήσω για να δούμε αρχικά αν φταίει ο δίσκος ή κάτι στη μητρική?Και ανάλογα με τα συμπεράσματα να κάνω format και στον "προβληματικό" δίσκο να δούμε αν διορθώθηκε ή αν υπάρχει ακόμα το πρόβλημα,ε?Αλλά δεν υπάρχρει κάποιο πρόγραμμα για να ελένξω τον δίσκο αν τα έχει ψυλο παιξει κάπου χωρίς να κάνω το format ή τουλάχιστον μήπως βγάλω κανα συμπέρασμα πριν καταλλήξω στο format?Καλώδιο δεν ύπήρχε λόγος να δοκιμάσω άλλο γιατί δεν πήραξα καθόλου τπτ μέσα στο κουτί αλλά και πάλι εγώ έβαλα άλλο και πάλι τα ίδια!Αυτό που μου είπες για το speedfan...πως το κοιτάω,από που φαίνεται και με τι βγάζω συμπέρασμα?Πάντως ένα γρήγορο έλεγχο που έκανα δεν έχει ούτε κανα "!" ούτε κανα "κόκκινο -".Μήπως και κανα άλλο πρόγραμμα για bad sectors ή λεπτομερή έλεγχο?

Link to comment
Share on other sites

Ορίστε και ένα αποτέλεσμα από speedfan on-line analysis in depth:

Your hard disk is a WDC WD2500KS-00MJB0 with firmware 02.01C03.

The average temperature for this hard disk is 48C (MIN=29C MAX=66C) and yours is 30C.

Your hard disk's S.M.A.R.T. attributes are now being analyzed and a full report about the reliability, health and status of your hard disk is generated:

Your hard disk is not below any attribute threshold. This is good.

Your hard disk was never below any attribute threshold. This is good.

Your hard disk is now being compared to real data used to define normal values for your specific hard disk model. This way, the analysis can automatically use proper operating ranges. The images give you an idea of how each attribute is within such range. Current and raw values are shown for easier reference for experienced users. There are 2166 hard disk models in the current archive.

Attribute Current Raw Overall

10 Raw Read Error Rate 200 0 Very good

9 Spin Up Time 228 3558 Very good

0 Start/Stop Count 99 1586 Watch

Warning: Start/Stop Count is below the average limits (100-100).

10 Reallocated Sector Count 200 0 Very good

10 Seek Error Rate 200 0 Very good

0 Power On Hours Count 93 5464 Watch

Warning: Power On Hours Count is below the average limits (96-100).

10 Spin Retry Count 100 0 Very good

10 Calibration Retry Count 100 0 Very good

0 Power Cycle Count 99 1419 Watch

Warning: Power Cycle Count is below the average limits (100-100).

10 Airflow Temperature 70 30 Very good

10 Reallocated Event Count 200 0 Very good

10 Current Pending Sector 200 0 Very good

10 Offline Uncorrectable Sector Count 200 0 Very good

10 Ultra DMA CRC Error Rate 200 10768 Very good

10 Write Error Rate 200 0 Very good

Αλλά όποιο δίσκο και να ελέξω όλο και κάποιο ψυλο warning θα μου βγάλει επειδή είναι έστω και ένα νούμερο κάτω από αυτά που λέει!

Link to comment
Share on other sites

Dude κανε το εξης. Βαλε 5-5-5-18 και αστο εκει μερικες μερες να δεις εαν ολα ειναι οκ. (ιδιο fsb και βολταζ που λεει και ο σκαθαρος!)

Αυτο το 4 ή το 10 πρεπει να ειναι ΙΣΩΣ η αιτια κρασαρισματος σου. Καντο και πες μας. Εαν δεν πιασει να δουμε κατι αλλο

Link to comment
Share on other sites

Dude κανε το εξης. Βαλε 5-5-5-18 και αστο εκει μερικες μερες να δεις εαν ολα ειναι οκ. (ιδιο fsb και βολταζ που λεει και ο σκαθαρος!)

Αυτο το 4 ή το 10 πρεπει να ειναι ΙΣΩΣ η αιτια κρασαρισματος σου. Καντο και πες μας. Εαν δεν πιασει να δουμε κατι αλλο

Δεν είναι η αιτία γιατί το έκανε πριν πάρω αυτές τις μνήμες,από όταν είχα τις προιγούμενες με 5-5-5-15 που τις είχα και τώρα που έβαλα αυτές απλά συνεχίζεται το πρόβλημα και με default timmings που τις έχω.Βασικά τώρα έβαλα το σύστημά μου για 24/7 @8,5*471=4003hz ram@1181(5-5-5-15 και 2,2τάση ενώ οι μνήμες default είναι 1150 με 5-5-5-18 και τάση 2,4).Το είχα το σύστημα όλα default και το είπα και πιο πάνω και το πρόβλημα συνέχισε να υπάρχει!Οπότε...μνήμες δεν είναι!Τώρα είτε σκληρός πρέπει να'ναι είτε μητρική είτε (αν και λίγο απίθανο αλλά ποτέ δεν ξέρεις) ο επεξεργαστής!Τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.