Jump to content



FSB & σκληρός δίσκος!


Recommended Posts

Βασικα για εμενα πολυ τραβηξε ολο αυτο, απλο ειναι κανε back up καπου και κανε format. Ετσι θα δεις τι γινεται με τον δισκο, τωρα αμα δεν μπορεις να το καταλαβεις διαβαζωντας το παρε ενα τηλεφωνο να στο πω στο αφτακι...οκ johny!

Παντως πιστευω και με 550 fsp με 1.6 στον πυρηνα ειναι safe για 24/7!!!!! lol!xaxa

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply
Απλά πριν κάνω το format ψάχνω κανα πρόγραμμα για να ελένξω τον σκληρο μήπως και το γλιτώσω!

o σκληρος δειχνει οκ

τα περιεχομενα που αφορουν στο λειτουργικο μαλλον κλαταραν

απλα για να μην προτεινο την πεπατημενη του φορματ ειπα να κανει δοκιμη σε αλλο δισκο

αλλα οκ αν τελικα φταιει η μητρικη το φορματ δεν το γλιτωνεις εκτος κ αν παρεις την ιδια...

οποτε γιατι να τον ριμαξεις τον δισκο κ ολη την εγκατασταση αν δεν φταιει ο δισκος κ το λειτουργικο...

το cpu δεν ειναι με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

o σκληρος δειχνει οκ

τα περιεχομενα που αφορουν στο λειτουργικο μαλλον κλαταραν

απλα για να μην προτεινο την πεπατημενη του φορματ ειπα να κανει δοκιμη σε αλλο δισκο

αλλα οκ αν τελικα φταιει η μητρικη το φορματ δεν το γλιτωνεις εκτος κ αν παρεις την ιδια...

οποτε γιατι να τον ριμαξεις τον δισκο κ ολη την εγκατασταση αν δεν φταιει ο δισκος κ το λειτουργικο...

το cpu δεν ειναι με τπτ...

Μάλιστα!Σε ευχαριστώ BeetleJuice!Να σου πώ ότι κατέβασα και ένα πρόγραμμα, το HD Tune και έκανα τον έλεγχο και ο δίσκος ήταν χωρίς κανένα error και πρόβλημα και από ότι βλεπω κάπου κάποιο ρεύμα χτυπούσε κάπου και κάπως πάλι σε συνδιασμό με το υψυλό fsb αλλά τώρα που πέρασε ώρα και ήμουν με 8,5*471 και τώρα με 8*500 δεν μου έχει κάνει για ώρες το πρόβλημα!Αλλά άμα ξαναβάλω τις άλλες ρυθμίσεις το κάνει οπότε για μητρική το κόβω και εγω.Επειδή κιόλας στα καλά καθούμενα η μία μου η θύρα ethernet τα έπεξε και δεν δίνει ρεύμα και κατέληξα ότι κάτι παίχτηκε με κανα ρεύνα με sb και τπτ άλλο και χάλασε η θύρα και χτυπούσε και κατεπέκταση και sata, οπότε θα πάω και για αλλαγή μητρικής με αγορά πάλι την ίδια!

Να αναφέρω επίσης ότι το σύστημά μου είναι με νερό και θερμοκρασίες cpu0,1:41,41(idle)& full load cpu0,1:59,59 με θερμοκρασία δωματίου 25C και nb:36 & sb:34.(Οι θερμοκρασίες του cpu είναι με core temp 0.99.3 και στα nb,sb με PCprobe 2).Αυτά!:woot::p

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!Σε ευχαριστώ BeetleJuice!Να σου πώ ότι κατέβασα και ένα πρόγραμμα, το HD Tune και έκανα τον έλεγχο και ο δίσκος ήταν χωρίς κανένα error και πρόβλημα και από ότι βλεπω κάπου κάποιο ρεύμα χτυπούσε κάπου και κάπως πάλι σε συνδιασμό με το υψυλό fsb αλλά τώρα που πέρασε ώρα και ήμουν με 8,5*471 και τώρα με 8*500 δεν μου έχει κάνει για ώρες το πρόβλημα!Αλλά άμα ξαναβάλω τις άλλες ρυθμίσεις το κάνει οπότε για μητρική το κόβω και εγω.Επειδή κιόλας στα καλά καθούμενα η μία μου η θύρα ethernet τα έπεξε και δεν δίνει ρεύμα και κατέληξα ότι κάτι παίχτηκε με κανα ρεύνα με sb και τπτ άλλο και χάλασε η θύρα και χτυπούσε και κατεπέκταση και sata, οπότε θα πάω και για αλλαγή μητρικής με αγορά πάλι την ίδια!

Να αναφέρω επίσης ότι το σύστημά μου είναι με νερό και θερμοκρασίες cpu0,1:41,41(idle)& full load cpu0,1:59,59 με θερμοκρασία δωματίου 25C και nb:36 & sb:34.(Οι θερμοκρασίες του cpu είναι με core temp 0.99.3 και στα nb,sb με PCprobe 2).Αυτά!:woot::p

ελπιζω να παρατηρεις και συ οτι δινεις απαντηση μονος σου στο ολο θεμα

ειχες πολυ fsb , ειχες ρευματα , ειχες τασεις .

ολα ηταν καλα

ειχες και ΟΛΟ ΝΕΡΟ και ΤΕΛΕΙΕΣ θερμοκρασιες

αρα με το σκεπτικο σου δεν επρεπε να συμβει τιποτα

τοτε γιατι χαλασε η μητρικη?

νομιζω ξερεις την απαντηση:):)

Link to comment
Share on other sites

ελπιζω να παρατηρεις και συ οτι δινεις απαντηση μονος σου στο ολο θεμα

ειχες πολυ fsb , ειχες ρευματα , ειχες τασεις .

ολα ηταν καλα

ειχες και ΟΛΟ ΝΕΡΟ και ΤΕΛΕΙΕΣ θερμοκρασιες

αρα με το σκεπτικο σου δεν επρεπε να συμβει τιποτα

τοτε γιατι χαλασε η μητρικη?

νομιζω ξερεις την απαντηση:):)

Κάποια μ@μ@κι@ στα ρεύματα!Παράλληλα με το 24/7 που είχα μάλλον.Ε?

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μ@μ@κι@ στα ρεύματα!Παράλληλα με το 24/7 που είχα μάλλον.Ε?

λογικα ναι

απλα με το παραπανω ηθελα να σου δειξω πως ερχεται η εξηγηση του προβληματος μονη της

το γεγονος οτι προεκυψε προβλημα δηλωνει οτι κατι ηταν εκτος οριων

ειναι το τιμημα του overclocking

παντως δεν συμβαινει παντα να κρασαρει κατι απο oc

καμια φορα μπορει να τοχεις εκει τσιτα χρονια και να μην παθαινει τπτ

ταυτοχρονα ομως υπαρχει και το γνωστο της εποχης "οπως ταφτιαχναν παλιωτερα δεν τα φτιαχνουν πλεον"

κοινως πλεον κοβουν απο οπου βρουν ποιοτητα

αρα δεν μου κανει εντυπωση που οσο περνανε τα χρονια τοσο βλεπουμε υλικα να βαρανε για πλακα

ναι μεν εχουμε εξωτικες ψυξεις απο μαμα στις μητρικες μας και ωραιους πυκνωτες και τιγκα ρευματα αλλα νομιζω ειναι και πιο επιρρεπη τα υλικα πλεον

το σκαθαρι του 73 που εχω εχει χαλασει ΑΠΟ ΤΟ 1973 λιγοτερα λεφτα σε σερβις αποτι το polo του 2003...

εχω σκληρο 340 ΜΒ και ακομα δεν εχει κανει κιχ ,απο την αλλη βλεπω τους δισκους να αλλαζουν σαν στραγγαλια...

ενα Mobo gigabyte slot1 ακομα παιζει απο το 2000 στα 150ΜHz και δεν ειναι καν μεσα σε κουτι

τι μνημες εχω τραβηξει εν λειτουργια , τι νερο εχει φαει , τι μοντα , τι θερμοκρασιες..απλα αθανατο

μαλλον οντως δεν τα φτιαχνουν οπως καποτε...

Link to comment
Share on other sites

Eχω amiga 500 beetlejuice που παιζει απο το 1989 , δεν εχει κανει κιχ 20 χρονια τωρα...κοιταω απο πισω στο ταμπελακι κατασκευης και λεει MADE IN GERMANY! Φαντασου μια rampage απο Γερμανια , .800 fsb θα χτυπαγε και για καθε μερα θα ειχαμε τα 600!

Link to comment
Share on other sites

το σκαθαρι του 73 που εχω εχει χαλασει ΑΠΟ ΤΟ 1973 λιγοτερα λεφτα σε σερβις αποτι το polo του 2003...

εχω σκληρο 340 ΜΒ και ακομα δεν εχει κανει κιχ ,απο την αλλη βλεπω τους δισκους να αλλαζουν σαν στραγγαλια...

ενα Mobo gigabyte slot1 ακομα παιζει απο το 2000 στα 150ΜHz και δεν ειναι καν μεσα σε κουτι

τι μνημες εχω τραβηξει εν λειτουργια , τι νερο εχει φαει , τι μοντα , τι θερμοκρασιες..απλα αθανατο

δεν εχω τις τρελλες τεχνικες γνωσεις αλλα νομιζω πως η αξιοπιστια των εν λογω κατασκευων εγκειται αλλου.Δηλ,το σκαθαρι σιγουρα ειναι πολυ πιο απλοικη κατασκευη απο το πολο,αρα πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα,πιο χοντροκομμενα (και πιο "χαμηλης αποδοσης) αρα και λιγοτερο ευπαθη κινουμενα μερη κλπ...Το ιδιο πανω κατω με τον σκληρο...Γυρνα κι αυτος στις 7200 οπως οι σημερινοι?(δεν θυμαμαι, σε ποσες στροφες γυριζαν τοτε οι σκληροι?)...Και γενικα οσο "μικραινει" κατι γινεται και πιο λεπτεπιλεπτο-ευπαθες κλπ (βλεπε degrade των 45αρηδων επεξεργαστων)

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τις τρελλες τεχνικες γνωσεις αλλα νομιζω πως η αξιοπιστια των εν λογω κατασκευων εγκειται αλλου.Δηλ,το σκαθαρι σιγουρα ειναι πολυ πιο απλοικη κατασκευη απο το πολο,αρα πολυ λιγοτερες πιθανοτητες να παει κατι στραβα,πιο χοντροκομμενα (και πιο "χαμηλης αποδοσης) αρα και λιγοτερο ευπαθη κινουμενα μερη κλπ...Το ιδιο πανω κατω με τον σκληρο...Γυρνα κι αυτος στις 7200 οπως οι σημερινοι?(δεν θυμαμαι, σε ποσες στροφες γυριζαν τοτε οι σκληροι?)...Και γενικα οσο "μικραινει" κατι γινεται και πιο λεπτεπιλεπτο-ευπαθες κλπ (βλεπε degrade των 45αρηδων επεξεργαστων)

εχεις δικιο βρε συ!

το σκαθαρι ειναι 55 αλογα και το πολο 75

εχουν 20 αλογα διαφορα ! και αυτο δικαιολογει 30χρονια καλυτερης λειτουργιας?

αμα ειναι ετσι τοτε να βγαζανε και το πολο 55 αλογα ναχα το κεφαλι μου ησυχο

θες για ροπες?μποξερ ειναι το σκαθαρι και εχει μαξ στις 2100 , το πολο πανω απο 4000 σιγουρα

αλλο ακουω , μπιλιοφοροι , φουσκες , λαμαρινες , ηλεκτρικα , τι τι τι

τι δικαιολογει το οτι απο το 1973 πανω απο τα μισα πραγματα ειναι οχι μονο μαμα αλλα και δεν εχουν ξεβιδωθει ΚΑΝ

anyway , εχω και 2 saba τηλεορασεις απο το 1978 και ακομα δουλευουν , μονο 2 μπαταριουλες μνημης τους εχουμε αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Eχω amiga 500 beetlejuice που παιζει απο το 1989 , δεν εχει κανει κιχ 20 χρονια τωρα...κοιταω απο πισω στο ταμπελακι κατασκευης και λεει MADE IN GERMANY! Φαντασου μια rampage απο Γερμανια , .800 fsb θα χτυπαγε και για καθε μερα θα ειχαμε τα 600!

2 Amiga 500 και αλλη μια 1200 με blizzard PPC επανω και διαφορα ... ωραιες εποχες! :inlove:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.