Jump to content



καθαρισμός ψύκτρας...


giorgos_gr

Recommended Posts

Μαλακό πινέλο για τα fans είναι ότι πρέπει - ξεκολλάει και το πουρί.

Επίσης όταν φυσάτε με πίεση τα fans να τα κρατάτε να μην γυρίσουν με 15Κ στροφές το λεπτό και τα πάρετε στο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

Μαλακό πινέλο για τα fans είναι ότι πρέπει - ξεκολλάει και το πουρί.

Επίσης όταν φυσάτε με πίεση τα fans να τα κρατάτε να μην γυρίσουν με 15Κ στροφές το λεπτό και τα πάρετε στο χέρι.

Δεν νομίζω να καίγονται έτσι. Το πολύ πολύ σύμφωνα με τον κανόνα του Lenz να λειτουργήσουν σαν γεννήτριες.

Τώρα αν σου έχει καεί προσωπικά κάποιος ανεμιστήρας με αυτόν τον τρόπο πάω πάσο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να καίγονται έτσι. Το πολύ πολύ σύμφωνα με τον κανόνα του Lenz να λειτουργήσουν σαν γεννήτριες.

Τώρα αν σου έχει καεί προσωπικά κάποιος ανεμιστήρας με αυτόν τον τρόπο πάω πάσο.

Δεν καίγεται, αλλά ανάλογα και με το είδος των bearings που έχει, μπορεί εύκολα να αποκτήσει θόρυβο μετά το "φύσημα". Το έχω πάθει στο παρελθόν και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Εξάλλου, το να βάλεις το χεράκι όταν φυσάς είναι σχετικά εύκολο, δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις τουρμπίνες τα φουρφούρια...:T:

Link to comment
Share on other sites

Δεν καίγεται, αλλά ανάλογα και με το είδος των bearings που έχει, μπορεί εύκολα να αποκτήσει θόρυβο μετά το "φύσημα". Το έχω πάθει στο παρελθόν και μπορώ να το επιβεβαιώσω. Εξάλλου, το να βάλεις το χεράκι όταν φυσάς είναι σχετικά εύκολο, δεν υπάρχει λόγος να τα κάνεις τουρμπίνες τα φουρφούρια...:T:

+1 έτσι ακριβώ είναι.

Επίσης αν περιστραφεί με ανάποδη φορά απο ότι γυρνάει κανονικά αλλάζει η φορά της φθοράς και αυξάνονται μετά οι τριβές για κάποιο χρονικό διάστημα

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

παιδιά πειράζει αν "πλυθεί" η μητρική με σπρέυ philips καθαριστικό επαφών??? το είχα κάνει σε μια η οποία δεν λειτουργούσε και είχε την άπειρη σκόνη, στρώμα που δεν φαινόταν ούτε μοντέλο μητρικής!!!! αλλά και πάλι δεν λειτούργησε!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θυμήθηκα τώρα ένα γνωστό που με φώναξε να δω τον υπολογιστή του γιατί δε δούλευε αφού τον καθάρισε...Τον έπλυνε στη βρύση με νερό και σαπούνι και το θεώρησε παράλογο να χαλάσει αφού δε τον είχε στην πρίζα όσο τον έπλενε...:slap:

Και όμως συμβαίνουν.....:nada:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.