Jump to content


Εσπασε η eheim 600...


gio7

Recommended Posts

ωραι φαινεται κ αυτη...

απο θορυβο ,ειδες καποια διαφορα(λιγοτερο ή περισσοτερο σε σχεση με την ΤΤ)?

τι διαμετρο σωληνα παιρνει αυτη(δεν μπορεσα να βρω κατι στα specs)..

απο που την πηρες?

Από θόρυβο δεν γνωρίζω.

Έχει οπές για ρακόρ G1/4, που σημαίνει διαλέγεις εσύ διάμετρο σωλήνα.

Την βρίσκεις και αυτή στο Multirama Extreme Πειραιά,

ή αν δεν την έχουν μπορούν να στη φέρουν.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply

ωραια θα τους παρω ενα τηλεφωνο να ρωτησω...

μπορουν να μου φερουν δηλ. κ την X2O που αναφερει ο φιλος πιο πανω?

Κανα αγγλικο αξιοπιστο μαγαζι που να στελνει ελλαδα,ετσι για να εχω κ μια συγκριση τιμων..

εντωμεταξυ με αυτη θα κανω δουλεια μου?

http://www.xspc.biz/baypump.php

ξερω ειναι αρκετα πιο "ανισχυρη" αλλα μιας κ θα εχω ενα μπλοκ κ χωρις ανεβασμα τασεων κ.τ.λ μηπως αρκει? βολευει κ απο θεμα τοποθετησης στο bay(μικροτερο μηκος σωληνα)

Link to comment
Share on other sites

ωραια θα τους παρω ενα τηλεφωνο να ρωτησω...

μπορουν να μου φερουν δηλ. κ την X2O που αναφερει ο φιλος πιο πανω?

Κανα αγγλικο αξιοπιστο μαγαζι που να στελνει ελλαδα,ετσι για να εχω κ μια συγκριση τιμων..

εντωμεταξυ με αυτη θα κανω δουλεια μου?

http://www.xspc.biz/baypump.php

ξερω ειναι αρκετα πιο "ανισχυρη" αλλα μιας κ θα εχω ενα μπλοκ κ χωρις ανεβασμα τασεων κ.τ.λ μηπως αρκει? βολευει κ απο θεμα τοποθετησης στο bay(μικροτερο μηκος σωληνα)

Έχω δει στο Multirama γενικώς προιόντα XSPC, αλλά για την συγκεκριμένη δεν θυμάμαι. Θα σου πούνε από το τηλέφωνο.

Για αγγλικό κατάστημα δεν γνωρίζω, αλλά κάπου στο forum έχω δει να προτείνουν.

Αυτή που δείχνεις είναι το μικρότερο "αδερφάκι" αυτής που προτείνει ο "jimsid". Και οι δύο τοποθετούνται σε bay των 5,25", του "jimsid" καταλαμβάνει όμως 2 θέσεις. Και οι δύο βέβαια έχουν πλεονέκτημα έναντι του Μ5 της Tt, γιατί τοποθετούνται απευθείας σε bays, ενώ η Μ5 τοποθετείται συνήθως στον πάτο του case. Αυτό σημαίνει ότι απαιτείται και full tower, ενώ τα XSPC τοποθετούνται άνετα και σε midi tower. Επίσης μπορούν να "μετακομίσουν" ευκολότερα από κουτί σε κουτί.

Εφόσον έχεις ένα μόνο waterblock το μικρό "αδερφάκι" θα σου κάνει. Επειδή όμως η υδρόψυξη είναι σαν το σαράκι και αργότερα είναι πολύ πιθανό να θελήσεις να επεκταθείς (π.χ. να θελήσεις να ψύξεις και κάρτα γραφικών ή ΝΒ, κλπ), θα σου πρότεινα από τώρα να πας στο διπλό που προτείνει ο "jimsid".

:)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα η xspc μου φαινεται πια αθορυβη απο την ΤΤ. Κατα την γνωμη μου ομως δεν μπορει να υπαρξει σαφης συγκριση μιας και η μια ηταν στον πατο του κουτιου ενω η αλλη κρεμεται στην προσοψη. Συνηθως οταν η αντλια ειναι στον πατο ο θορυβος ειναι πιο πολυς λογω συντονισμου. Αυτο που θα σου πω με σιγουρια ομως ειναι οτι ειναι καλυτερη σε αποδοση απο την ΤΤ (εχω δει χαμηλοτερες θερμοκρασιες) μιας και εχεις την δυνατοτητα να μην την εχεις στον πατο αρα λογω μανομετρικου υψους αποδιδει καλυτερα (ολες οι αντλιες σου λενε τοσα λιτρα την ωρα σε τοσο υψος πχ). Δεν προτεινω την μικροτερη εστω και για ενα μπλοκ. Μου φαινονται πολυ λιγα τα 200 λιτρα την ωρα εστω και για ενα μπλοκ

Link to comment
Share on other sites

τελικα λογω ευκολιας τοποθετησης στα bay λεω να προτιμησω την xspc την 750 σε σχεση με ΤΤ..η 200αρα μετα κ απο συζητηση με τον (εξυπηρετικοτατο) πωλητη στο multirama xtreme μαλλον δεν θα μου κανει με διπλο ψυγειο ακομα κ με ενα μπλοκ κ χωρις ανεβασμα τασεων κ.τ.λ...ειναι κανα 20αρι ευρω παραπανω βεβαια dual απο την mono..

το "κακο" ειναι οτι δεν φερνει την νεα εκδοση της dual 750 με βασικη διαφορα το αρκετα μικροτερο μεγεθος κ τα καλυτερα ηλεκτρονικα(?) για μεγαλυτερη αντοχη ,απο οτι ειδα στο σαιτ της xspc..

σε σωληνα λεω να παραμεινω σε 1/2 ΙD μιας κ εχω τα αναλογα ρακορ σε ψυγειο/cpu...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον μετα απο μια βδομαδα αναμονης για παραλαβη της xspc 750 απο multirama ενημερωθηκα οτι πολυ πιθανο να μην παραλαβουν ουτε την επομενη βδομαδα κ το "κακο" ειναι οτι την θελω αμεσα..

μου προτεινε λοιπον την pmp 400 απο koolance κ να μπει σε τανκ dual bay της xspc ως καλυτερη κ ακομα πιο αθορυβη λυση..το καλο ειναι οτι μαλλον θα την εχω αυριο σπιτι μου και με βολευει πολυ η λυση της τοποθετησης σε 5,25 bay, το κακο οτι διπλασιαζεται το κοστος...

τι λετε?

Link to comment
Share on other sites

H PMP-400 είναι κορυφαία αντλία και την προτείνω ανεπιφύλακτα. Είναι αθόρυβη και χρησιμοποιώντας την δεξαμενή της XSPC ως "καπάκι", εκτοξεύεται η παροχή από τα 500 στα 700+ l/h. Τέλος, το κόστος είναι ένα θέμα, αλλά θα πρέπει να ιεραρχήσεις τις προτεραιότητές σου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη επιλογη μην το σκεφτεσαι καθολου οπως ειπε και ο MicAn. Οσο για το κοστος η αποψη μου ειναι οτι δεν στηνουμε καθε μερα υδροψυξη ουτε ειναι και οτι καλυτερο το αδειασε καθε τοσο για να αλλαξεις ενα κομματι γιαυτο τα παιρνεις ολα καλα απο την αρχη και καθαριζεις!!!!! Με γεια!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια την παρελαβα σημερα κ τωρα την στηνω!!

ειχα ενα θεματακι με το τανκ της xspc(θα ανεβασω φωτο σε λιγο..)

το κακο ειναι οτι ειπα να βαλω τελικα κ την 5670 στο "συστημα"..ρωτησα λοιπον τον εξυπηρετικο πωλητη στα xtreme κ μου ειπε οτι με το block του eleven που εχω στην Χ1900 θα εκανα μια χαρα την δουλεια μου...δυστυχως ομως διαπιστωσα οτι δεν κανει για την 5670(διαφορετικες τρυπες..)..οποτε βαζω μονο cpu...ελπιζω να μην μου χαλαει την ησυχια η καρτα γραφικων...το τελευταιο που θελω ειναι να ξαναστηνω απο την αρχη!!

Αληθεια,συνδεοντας της pmp 400 σε ενα fan header της μητρικης,μπορω να αυξομειωνω την ταση της αρα κ την αποδοση της??

Link to comment
Share on other sites

Άντε, καλορίζικη.

Να είσαι σίγουρος ότι θα μείνεις ευχαριστημένος με την PMP-400.

Τι πρόβλημα είχες με την δεξαμενή ?

Καλά θα ήταν να προμηθευόσουν και ένα waterblock για την 5670 από τώρα, πριν στήσεις το σύστημα, για να μην παιδεύεσαι μετά. Εκτός και αν είσαι τρελαμένος σαν εμάς, που βάζουμε χέρι στην υδρόψυξη κάθε 2 μήνες. :banging:

Η PMP-400 πάντως, "σηκώνει" άνετα αρκετά ψυγεία και blocks και δεν κολλάει πουθενά. Για του λόγου το αληθές, την είχα με 2 ψυγεία TFC X-240, 1 ψυγείο TFC X-120, 1 waterblock Enzotech Luna Rev.A για CPU, 2 waterblocks EK-4870x2 για τις δύο αντίστοιχες 4870x2 που έχω και μια διακοσμητική δεξαμενή και τα κατάφερνε μια χαρά. (βλέπε http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46402&page=57 και http://www.thelab.gr/showthread.php?t=46402&page=58).

Τώρα, καλά θα ήταν, αν τελικά βάλεις waterblock για την 5670, να προμηθευόσουν και ένα 2ο ψυγείο, ώστε το υγρό βγαίνοντας από CPU, πριν μπει στην 5670, να περνούσε από το 2ο ψυγείο, δηλαδή κατά σειρά : αντλία - 1ο ψυγείο - cpu - 2ο ψυγείο - 5670 - δεξαμενή. Με τον τρόπο αυτό το ήδη ζεσταμένο υγρό από την cpu ξαναψύχεται πριν μπει στην 5670.

Αν δεν θέλεις ή δεν μπορείς να βάλεις 2ο ψυγείο, τότε πριν στήσεις την υδρόψυξη κάνε μια δοκιμή να δεις, ανάλογα με την χρήση του υπολογιστή, από που βγαίνει πιο ζεστό υγρό, από cpu ή από 5670 ? Για παράδειγμα στα παιχνίδια ζεστότερο υγρό βγαίνει από gpu. Στην περίπτωση αυτή βάζεις το waterblock της cpu πρώτο στο κύκλωμα και δεύτερο το waterblock της gpu. Γενικά θα "ρίξεις" το ψυχρότερο υγρό στο ζεστότερο waterblock.

Επειδή η PMP-400 έχει 3-pin τροφοδοσία, λογικά μπορεί να συνδεθεί με την μητρική και να ρυθμιστούν από εκεί οι στροφές της. Δεν το έχω δοκιμάσει ποτέ, καθώς την είχα συνδεδεμένη με fan controller και την χειριζόμουν από εκεί.

Τέλος, σε ένα ή δύο άρθρα είδα ότι γενικά σε υψηλές στροφές / μεγάλη παροχή γίνεται καλύτερη απαγωγή θερμότητας, αλλά αυτό είναι κάτι που δεν έχω διασταυρώσει. Επίσης, κάποια waterblocks μπορεί να θέτουν ως όριο μια ελάχιστη παροχή για να αποδώσουν σωστά.

:happy2:

Link to comment
Share on other sites

Σας εθχαριστω ολους κ ιδιαιτερα τον @MicAn για το χρονο σου κ τις πληροφοριες σου!

Με την δεξαμενη..εχει ενα ραγισματακι πανω δεξια εκει που ειναι η τρυπα για την βιδα της προσοψης..ευτυχως δεν εχω θεμα με διαρροη..

Επειδη δεν κρατιομουν μεχρι να ερθει το μπλοκ για 5670 ,το εστησα το συστημα..

Το θεμα ειναι οτι εχω ·τρελλαθει· εντελως με το θεμα εξαερωσης..εφαγα 2,5ωρες χθες χωρις να καταφερω τιποτα..

Ταρακουνησα ψυγειο,εκλεισα την ταπα και εγειρα ολο το κουτι δεξια-αριστερα-μπροστα-πισω,ταρακουνησα ολο το κουτι....τιποτα...η σταθμη στο τανκ δεν κατεβαινει καθολου(την εχω γεμισει ενα δαχτυλο κατω απο το μεγιστο)

την εχω συνδεσει προς το παρων με ενα φαν κοντρολερ..οταν ειναι τερμα(12ν) κανει σαν τρελλη προφανως επειδη υπαρχει αρκετος αερας στο κυκλωμα..τα πραγματα βελτιωνονται οταν την δουλευω στα 8-9ν..δεν βλεπω τοσε φουσκαλες στους σωληνες..

Να σημειωσω εδω οτι 2συνδεσεις εχω αφησει τον ηδη υπαρχοντα σωληνα κ εβαλα νεο μονο στη συνδεση cpu-αντλια..ειναι κ οι 2ομως 1/2 διατομη οποτε δεν νομιζω να ειναι απο αυτο το θεμα εξαερωσης..

Τελος,οταν την εχω στα 11-12ν ακουω το νερο να ρεει μεσα στο ψυγειο πολυ εντονα..

Δωστε κανα τιπ παιδια γιατι *θα πηδηχτω απο το παραθυρο*!!!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα - πρώτα διάβασε καλά τις οδηγίες της δεξαμενής.

Από κει και πέρα υποθέτω ότι έχει εγκλωβιστεί αέρας στο ψυγείο.

Βγάλε το ψυγείο, άδειασέ το καλά, γέμισέ το σιγά-σιγά με το χέρι (με χωνί) εκτός κυκλώματος και έπειτα, γεμάτο πλέον, συνέδεσε το στο κύκλωμα. Για να είσαι σίγουρος ότι το ψυγείο γέμισε πλήρως πριν το συνδέσεις στο κύκλωμα και επειδή αυτό δεν φαίνεται με το μάτι, δες στις προδιαγραφές του τον όγκο του υγρού που γεμίζει και ογκομέτρησε το υγρό που ρίχνεις μέσα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε Αποστολη ,αν δεις στο πιο πανω ποστ μου,οχι μονο το κουνησα το ψυγειο..μονο που δεν πεταξα ολο το κουτι απο την καλντερα διπλα στο sea diamond...στο τσακ ημουν..

@MicAn

απο τις οδηγιες της δεξαμενης το μονο που δεν ακολουθησα κατα γραμμα(τουλαχιστον οπως δειχνει στην φωτο απο το μανουαλ στο σαιτ της xspc) ειναι οτι το καλωδιο τροφοδοσιας ετσι οπως βιδωσα την αντλια στο τανκ,"βγαινει" στο πισω μερος της δεξαμενης κ οχι στο πλαινο τοιχωμα...(δεν νομιζω οτι εχει σχεση αυτο παντως με τον αερα στο κυκλωμα,απλα το αναφερω..)

Εχοντας χαλαρωσει λιγο και βλεποντας παλι το κυκλωμα σε λειτουργια πριν απο λιγο,παρατηρω το εξης...στο τερμα του ρυθμιστικου(12v) υπαρχουν πολλες φυσαλιδες οπως προανεφερα, που τις βλεπω στους σωληνες...αυτες λοιπον οι φυσαλιδες οδηγουμενες στο in της δεξαμενης "απορροφουνται" αμεσα απο την αντλια λογω διαταξης(ακριβως κατω απο το in της δεξαμενης ειναι η "εισοδος" της αντλιας..).."ρουφαει" δηλ. της φυσαλιδες με αποτελεσμα να μην "διαφευγει" ο αερας αλλα να ανακυκλωνεται..

παντως πολλη "ξενερα" παιδια..με την eheim600 που ειχα(ενσωματωμενη) σε τανκ ,η εξαερωση απο οσο θυμαμαι ηταν παιχνιδακι..λιγο κουνημα ψυγειου κ.τ.λ...

το ψυγειο το εχω βιδωμενο πανω σε βασεις πανω απο το κουτι κ οι σωληνες περνανε απο τρυπες που εχω ανοιξει στο πανω μερος του κουτιου..οποτε η αφαιρεση κ πληρωση του ψυγειου που προτεινεις,θα προτιμουσα να την αφησω ως τελευταια λυση...

καποιος αλλος με συνδυασμο pmp 400 k xspc 750?δεν μπορει να ειναι τοσο δυσκολο..κατι κανω λαθος...

Link to comment
Share on other sites

Όντως δεν έχει σχέση από βγαίνει το καλώδιο. Μπορεί να τοποθετηθεί η αντλία με οποιαδήποτε πλευρά της να κοιτά προς τα πίσω.

Μοιάζει με κατασκευαστικό ελάτωμα της δεξαμενής, όπως το περιγράφεις.

Σε χαμηλές στροφές, το πρόβλημα εξακολουθεί να υπάρχει σε μικρότερη ένταση ή εξαλείφεται ?

Στείλε ένα mail στην XSPC να δούμε τι θα σου πουν.

Πάρε και ένα τηλ. στο Multirama και ζήτησε τον Γιώργιο Λιόλιο (απογευματινές ώρες), που είναι guru σε τέτοια θέματα, να πάρουμε την γνώμη του.

Πάντως, μην απαγοητεύεσαι (ακόμη τουλάχιστον).

Ναι, για το ψυγείο κατάλαβα, είναι όντως πρόβλημα. Συνήθως πάντως αν το ψυγείο τοποθετηθεί για λίγο όρθιο (τα ρακόρ επάνω), κατά τη διάρκεια λειτουργίας του κυκλώματος, ο αέρας μέσα του φεύγει.

Αν δεν βγει άκρη, το πολύ-πολύ θα αλλάξεις την δεξαμενή με άλλου τύπου.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον σε χαμηλες στροφες το προβλημα σαν να εξαλειφεται..οι φυσαλιδες που βλεπες ειναι ελαχιστες κ πολυ πιο μικρες..οπως κ η αντλια δεν κανει θορυβο..σαν να μην υπαρχει αερας στο κυκλωμα...

κατασκευαστικο λαθος τι εννοεις?μονο η δικια μου?γιατι κ στις φωτογραφιες που βλεπω στο σαιτ της xspc ετσι ειναι ..ακριβως κατω απο το in του τανκ υπαρχει η εισοδος για την αντλια...

θα παρω κ τωρα στο xtreme να ρωτησω τον κυριο που με εξυπηρετησε..ουτως ή αλλως θα παραγγειλω κ ενα block για την 5670...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα, δεν θα έπρεπε ούτε και σε υψηλές στροφές να υπάρχει τέτοιο θέμα.

Λάθος εννοώ όχι της δικής σου αποκλειστικά δεξαμενής, αλλά συνολικά λάθος σχεδιασμού όλης της πατέντας.

Ρώτησε τα παιδιά στο Multirama, αλλά επειμένω και στο email στην XSPC.

Κι ενημέρωσέ μας, για να ξέρουμε τι γίνεται με αυτό το είδος της δεξαμενής.

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.