Jump to content



Το πρώτο μου laptop


makis

Recommended Posts

Σε καμμια περιπτωση λοιπον το κακο πλαστικο (που προσωπικα το βρισκω μια χαρα ακομα και στο οικονομικοτερο acer, εκτος και αν προκειται να παιξεις μπαλα μαζι του) και τα ηχεια δεν δικαιολογουν την αποψη "μακρυα απο τα acer"

Το service μήπως την δικαιολογεί?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι ρε παιδια αποκλειουμε τα acer?

Στο κατω κατω η acer στην ουσια απλα συναρμολογει....

Οι επεξεργαστες και οι μητρικες ειναι intel, οι μνημες επωνυμες (πχ hynix) οι δισκοι συνηθως Hitachi και τα dvd-rw συνηθως LG... :hmm:

Σε θεματα εγγυησης και εξυπηρετησης παρ'ολα αυτα, ειχα ακουσει καποια προβληματακια, παλαιοτερα κυριως...

Αλλα πλεον μπορεις να βρεις ανταλλακτικα (hdd, dvd. ram) ανετα...

Νομίζω ότι σχεδιάζει το case και τη μητρική.

Επειδή έχω συγκρίνει Acer με Asus (στο εσωτερικό τους, όχι στο σασί ούτε στα specs),

το Acer είναι ένα μπάχαλο που έχει μέσα ό,τι νά 'ναι (φαντάσου ένα LADA)

και το Asus είναι όλα τακτοποιημένα (φαντάσου ένα γερμανικό αυτοκίνητο τύπου BMW).

Σίγουρα οι μητρικές της Acer είναι Intel? Σχεδίασης Intel (π.χ. reference design) μπορεί, αλλά κατασκευής?? Δεν το γνωρίζω.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι Acer, ούτε δωρεάν.

Δεν είναι τόσο το ότι χαλάνε. Όλα χαλάνε.

Είναι το γνωστό άθλιο service που είχαν όταν με είχε απασχολήσει.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπική μου άποψη είναι ότι Acer, ούτε δωρεάν.

Δεν είναι τόσο το ότι χαλάνε. Όλα χαλάνε.

Είναι το γνωστό άθλιο service που είχαν όταν με είχε απασχολήσει.

Φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν αποτελεις στατιστικο δειγμα απο μονος σου...

(Βεβαια, οποιος καει απο το χυλο...)

Με αυτη τη λογικη νομιζεις οτι θα επρεπε να αγοραζει κανεις ΚΥΡΙΩΣ με γνωμονα το service?

Oσο για το ποσο τακτοποιημενο ειναι το εσωτερικο ενος φορητου υπολογιστη... Πραγματικα δε με ενδιαφερει, ιδιαιτερα εαν δεν επηρρεαζει τη σωστη λειτουργια του (πχ θερμοκρασιες). Οποιο acer εχω ανοιξει παντως (3-4 τον αριθμο), μια χαρα τακτοποιημενο μου φανηκε...

Kαι επαναλαμβανω πως η Acer ΔΕΝ κατασκευαζει μητρικες. Τις αγοραζει..."φασον", με την ιδια λογικη που τις αγοραζει το Πλαισιο και τα Multirama για να φτιαξουν Turbo X Laptop κτλ....

Απο την αλλη, δεν υποστηριζω οτι τα Acer ειναι τα καλυτερα laptops. Αλλα οχι οτι δεν θα επερνες και ενα "δωρεαν"...

(Στην αναγκη,αν προκυψει, παρ'το με βαρια καρδια και στειλτο μου... :) )

Link to comment
Share on other sites

Φανταζομαι καταλαβαινεις οτι δεν αποτελεις στατιστικο δειγμα απο μονος σου...

(Βεβαια, οποιος καει απο το χυλο...)

Με αυτη τη λογικη νομιζεις οτι θα επρεπε να αγοραζει κανεις ΚΥΡΙΩΣ με γνωμονα το service?

Laptop ναι. Γιατί το laptop, δεν το φτιάχνεις μόνος σου. Στο pc άμα χαλάσει κάτι, το ανοίγεις και το φτιάχνεις. Στο laptop, τη μητρική (που είναι το πρόβλημα σε μεγάλο ποσοστό των περιπτώσεων) δεν τη βρίσκεις εύκολα.

Και ναι, προφανώς και δεν αποτελώ στατιστικό δείγμα. Όμως γνωρίζω και άλλους με παρόμοια προβλήματα από την ίδια εταιρία. Ενώ για παράδειγμα με το Asus, που και αυτό μου είχε βγάλει πρόβλημα, δεν είχα απολύτως κανένα παρατράγουδο με το service.

Και επίσης, δεν είμαι και κανένας περίεργος, καταλαβαίνω να καθυστερήσει κλπ.

Oσο για το ποσο τακτοποιημενο ειναι το εσωτερικο ενος φορητου υπολογιστη... Πραγματικα δε με ενδιαφερει, ιδιαιτερα εαν δεν επηρρεαζει τη σωστη λειτουργια του (πχ θερμοκρασιες). Οποιο acer εχω ανοιξει παντως (3-4 τον αριθμο), μια χαρα τακτοποιημενο μου φανηκε...

Κι εμένα δε με ενδιαφέρει ιδιαίτερα, αρκεί να δουλεύει :)

Kαι επαναλαμβανω πως η Acer ΔΕΝ κατασκευαζει μητρικες. Τις αγοραζει..."φασον", με την ιδια λογικη που τις αγοραζει το Πλαισιο και τα Multirama για να φτιαξουν Turbo X Laptop κτλ....

Δεν το γνωρίζω. Αυτό πιστεύω κι εγώ. Θεωρώ όμως ότι σαν ποιότητα κατασκευής δεν είναι ό,τι καλύτερο. Θα μου πεις τι διαφορές έχουν?? Στη σχεδίαση καμία, αλλά στα διάφορα τροφοδοτικά κυκλώματα κλπ. όλο σε κάτι μπορεί να έχουν . . . αυτοσχεδιάσει!

Απο την αλλη, δεν υποστηριζω οτι τα Acer ειναι τα καλυτερα laptops. Αλλα οχι οτι δεν θα επερνες και ενα "δωρεαν"...

Όταν είχα το Acer που είχα πάρει, μου άρεσε πολύ σαν μηχάνημα. Δεν είναι θέμα καλύτερου - χειρότερου. Είχε τις καλύτερες προδιαγραφές για τα λεφτά του (χαρακτηριστικό των Acer, επειδή είναι φτηνά), ήταν ελαφρύ για το μέγεθός του και έκανα τη δουλειά μου μια χαρά. Όταν έβγαλε πρόβλημα όμως, απλά ξέχασα ότι είχα laptop.

Για του λόγου το αληθές, εδώ είναι το σχετικό θέμα που είχα ανοίξει τότε:

Περί εγγύησης Acer

και εδώ το σχετικό θέμα που είχα ανοίξει για το πρόβλημα που είχα με το Asus:

Περί εγγύησης Asus

(Στην αναγκη,αν προκυψει, παρ'το με βαρια καρδια και στειλτο μου... :) )

Απλά αποφάσισα να γράψω γιατί βλέπω ότι τα Acer είναι σκυλιά κλπ.

Όλα σκυλιά είναι, μέχρι να ψοφήσουν. Το θέμα είναι όταν ψοφήσει τι γίνεται.

Πάντως το δικό μου Acer μού 'χε βγει Πεκινουά.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μια χαρά τα πάει το Toshiba Satellite A300-15K

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ένα πρόγραμμα που έχει μου λέει ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις για Bios και firmware

Να κάνω καμιά κίνηση , χρειάζεται η να γυρεύω την δουλεία μην κάτσει καμιά στραβή?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα πάει το Toshiba Satellite A300-15K

Αυτό που με προβληματίζει είναι ότι ένα πρόγραμμα που έχει μου λέει ότι υπάρχουν αναβαθμίσεις για Bios και firmware

Να κάνω καμιά κίνηση , χρειάζεται η να γυρεύω την δουλεία μην κάτσει καμιά στραβή?

Ευχαριστώ

με γειά και καλοδούλευτο! Όσο για τις αναβαθμίσεις, καλό είναι να τις δοκιμάζεις (εφόσον ξες τι αναβαθμίζεις και πως) αλλά πάντα κράτα backup από την ήδη υπάρχουσα σε περίπτωση που κάτσει καμιά στραβή. Βέβαια υπάρχουν και ρητά του τύπου "αν δουλεύει μην το πειράζεις, ομάδα που κερδίζει δεν την αλλάζεις" κτλ κτλ. :jester:

η επιλογή είναι προσωπική...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.