Jump to content


ATI 4850(+) Underclock/volt, Overclock/volt, Fan speed calibration,αύξηση CCC limits!


psolord

Recommended Posts

  • Replies 40
  • Created
  • Last Reply
για να μην ποσταρω καινουριο θεμα εχει κανεις custom bios για την 4850oc 1gb της gigabyte εχετε να προτεινετε κατι?

Έχω να προτείνω το εξής, κάνε save to BIOS σου όπως περιγράφεται παραπάνω, κάνε 2 copies, πήραξε την μία(η άλλη back up) με ότι ρολόγια θέλεις και ρεύμα κάνε την load. Γιατί απο το να ψάχνεις καλλύτερα να το κάνεις με το δικό σου BIOS για να ξέρεις και τι σου γίνεται. Κάθε φορά μικρές αλλαγές και πολλές δοκιμές.

Δυστυχώς η κατανάλωση παραμένει ίδια. Άρα τσάμπα κόπος σε αυτό το κομμάτι! Σορυ παίδες αλλά προσφάτως έκανα αυτή τη μέτρηση και ήταν πάνω κάτω η ίδια. Ούτως ή άλλως, η 4850 είναι οικονομική εκ φύσεως. Τελικά το καλό του όλου εγχειρήματος ήταν:

α) Η αποκτηθείσα εμπειρία

β) Το καλύτερο overclock!

:flower:

Επίσης για όσους έχουν κάνει PENCIL MOD θα πρόσεξαν πως έχει ανεβεί και το ρεύμα στο idle οπότε μην διστάσετε να το χαμηλώσετε απο το ΒΙΟΣ, εφόσων δουλευτε τα profile του idle.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

AtiWinFlash ή AtiFlash αν θες από DOS.

Το RBE είναι σαν το NiBiToR στης Nvidiες,απλώς φτιάχνεις bios με αυτό,αν και με μπέρδεψε λιγάκι το post και τώρα έχω την εντύπωση ότι και το RBE κάνει flash.:crazy:

Link to comment
Share on other sites

και τα δύο flashάρουν.

Έχω 2 connect3δ 4850 σε cf.

το πρόβλημα μου είναι το εξής,

θέλω να χρησιμοποιήσω τη hash method γιατί με την άλλη δεν δουλεύει τίποτα. το πρόβλημα τώρα είναι ότι πάει την κάρτα αυτόματα στο 680/1050. το 680 για πυρίνα είναι μια χαρά αφού είναι σταθερές στο 721 με rivatunner. όμως μνήμη πάνω από τα 1000 έχει πρόβλημα. Θέλω να ανεβάσω τα volt για να πιάσω 800 στον πυρίνα αλλά με τη μνήμη τι θα κάνω? Μήπως να αλλάξω μόνο τα volt και να clocaro με rivatunner? Ηθελα όμως αν γινόταν να πάιζω από το ccc γιατί νομίζω ότι σε iddle ρίχνει τα volt ισχύει αυτό και πως το κάνω στο rvbe??? να έχει δηλαδή low και High Voltage.....

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να αλλάξω καταρχήν τα o/c barrier με τη no-hash method, to μηχάνημα έκανε reset μολι πήγαινε να μπεί στα windows. κάτι δεν πάει καλά, έχει δοκιμάσει κανείς bios mod σε 4850 connect3d SHORT pcb?? Ξέρει κανείς αν έχουν τον voltera vt11xx controller που επιτρέπει αλλαγή βολτ?

Εάν όντως αλλάξουν τα Βολτ από που μπορώ να το μετρήσω ή να το διαβάσω? μπορώ με software ή με το πολύμετρο ? ή δεν mπορώ να το δώ και το καταλαβαίνω μόνο απο θερμοκρασίες και αυξημένο o/c?

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να αλλάξω καταρχήν τα o/c barrier με τη no-hash method, to μηχάνημα έκανε reset μολι πήγαινε να μπεί στα windows. κάτι δεν πάει καλά, έχει δοκιμάσει κανείς bios mod σε 4850 connect3d SHORT pcb?? Ξέρει κανείς αν έχουν τον voltera vt11xx controller που επιτρέπει αλλαγή βολτ?

Εάν όντως αλλάξουν τα Βολτ από που μπορώ να το μετρήσω ή να το διαβάσω? μπορώ με software ή με το πολύμετρο ? ή δεν mπορώ να το δώ και το καταλαβαίνω μόνο απο θερμοκρασίες και αυξημένο o/c?

Όχι δεν έχεις αυτόν τον controller αν δεν κάνω λάθος είναι πατέντα της ASUS. Τώρα το no hash method δεν ξέρω αν δουλεύει δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω. Γιατί κάνω overclocking με το rivatuner το οποίο σου αφήνει περιθώρια να ανεβάσεις πολύ την κάρτα και αφού τελειώσω και δω πως είναι σταθερή τα περνάω στο BIOS, δηλαδή τώρα την έχω 810core 1180ram μέσα από το BIOS.

Επίσης διάβασε καλά το post θα δεις πως μπορείς μέσα από το BIOS να δώσεις ρεύμα. Προσωπικά δεν μπορούσα να πάω πάνω από τα 670 core και έδωσα ρεύμα 1,158V από το BIOS και έφτασα τα 730 σταθερά. Τώρα πως θα το τσεκάρεις είναι άλλο θέμα, το σίγουρο είναι με πολύμετρο, μετά θα δεις πως έχεις παραπάνω θερμοκρασίες και τέλος, ίσως, θα παίρνει η κάρτα σου μεγαλύτερα ρολόγια-πιο σταθερή.

Μην τα κάνεις όλα μαζί, Πρώτα μπες στο BIOS και δώσε στο σωστό profile ότι ρεύμα μπορείς, στη συνέχεα με το rivatuner αύξησε τα ρολόγια σου σιγά σιγά και με πολλές δοκιμές και ώρες παιχνιδιού και να κοιτάς τiς θερμοκρασίες. Τέλος εφόσον όλα είναι καλά μπορείς να πας πάλι στο BIOS και να βάλεις τα νέα σταθερά ρολόγια στο ανάλογο profile. Ελπίζω να σε κάλυψα.

Link to comment
Share on other sites

Προσπάθησα να αλλάξω καταρχήν τα o/c barrier με τη no-hash method, to μηχάνημα έκανε reset μολι πήγαινε να μπεί στα windows. κάτι δεν πάει καλά, έχει δοκιμάσει κανείς bios mod σε 4850 connect3d SHORT pcb?? Ξέρει κανείς αν έχουν τον voltera vt11xx controller που επιτρέπει αλλαγή βολτ?

Εάν όντως αλλάξουν τα Βολτ από που μπορώ να το μετρήσω ή να το διαβάσω? μπορώ με software ή με το πολύμετρο ? ή δεν mπορώ να το δώ και το καταλαβαίνω μόνο απο θερμοκρασίες και αυξημένο o/c?

Η μνημες βοηθιουνται πολυ απο VOLT MOD οποτε αν θεσ κανεις pencil mod και θα πας ευκολα σχετικα στα 1150...οπως ο DIMITRIS,εγω και πολλοι αλλοι...

Όχι δεν έχεις αυτόν τον controller αν δεν κάνω λάθος είναι πατέντα της ASUS. Τώρα το no hash method δεν ξέρω αν δουλεύει δεν χρειάστηκε να το δοκιμάσω. Γιατί κάνω overclocking με το rivatuner το οποίο σου αφήνει περιθώρια να ανεβάσεις πολύ την κάρτα και αφού τελειώσω και δω πως είναι σταθερή τα περνάω στο BIOS, δηλαδή τώρα την έχω 810core 1180ram μέσα από το BIOS.

Επίσης διάβασε καλά το post θα δεις πως μπορείς μέσα από το BIOS να δώσεις ρεύμα. Προσωπικά δεν μπορούσα να πάω πάνω από τα 670 core και έδωσα ρεύμα 1,158V από το BIOS και έφτασα τα 730 σταθερά. Τώρα πως θα το τσεκάρεις είναι άλλο θέμα, το σίγουρο είναι με πολύμετρο, μετά θα δεις πως έχεις παραπάνω θερμοκρασίες και τέλος, ίσως, θα παίρνει η κάρτα σου μεγαλύτερα ρολόγια-πιο σταθερή.

Μην τα κάνεις όλα μαζί, Πρώτα μπες στο BIOS και δώσε στο σωστό profile ότι ρεύμα μπορείς, στη συνέχεα με το rivatuner αύξησε τα ρολόγια σου σιγά σιγά και με πολλές δοκιμές και ώρες παιχνιδιού και να κοιτάς τiς θερμοκρασίες. Τέλος εφόσον όλα είναι καλά μπορείς να πας πάλι στο BIOS και να βάλεις τα νέα σταθερά ρολόγια στο ανάλογο profile. Ελπίζω να σε κάλυψα.

+1

Link to comment
Share on other sites

Εγω στην αρχη νομιζα οτι χρειαζοταμ αλλα εχω να κανω κατι μηνες τωρα...

Μετραω 1-2 φορες το μηνα και βρισκω τις τασεις οπως πρεπει οποτε μαλλον δεν χρειαζεται!

Αντε ωσε και πες τι εγινε!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1000 μπραβο psolord.

Πηγα την 4850 μου 725/1180.

ΥΓ

Για να τα διαβασω ολα προσεκτικα εκανα 1 ωρα+

Για να τα γραψεις ποσο σου πηρε?:crazy:

Χμμ...έχω καιρό να μπω σε αυτό το thread. Έχω χασει πολλά μηνύματα....!:(

Λοιπόοον....πήρε κάμποση ώρα το γράψιμο, αλλά πήρε περισσότερη ώρα, η διαδιακασία του να καταλάβω εγώ ο ίδιος τι πρέπει να κάνω και πως να τα αποδόσω μετά!

Χαίρομαι που βοηθήθηκες απο το παρόν άρθρο! ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 1 month later...

Να ενημερώσω πως πέρασε ένας χρόνος και ένα ζεστό καλοκαίρι. Η κάρτα όμως σκυλί μαύρο δεν μάσησε ποτέ και δεν σταμάτησα να παιζώ (crysis, warcraft 3tft, grid, dirt-dirt2, far cry 2, dragons Age και πολλά άλλα). Και το pencil mod και το undervolt έχουν παραμείνει και θα παραμείνουν μέχρι να πάρω άλλη κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Να ενημερώσω πως πέρασε ένας χρόνος και ένα ζεστό καλοκαίρι. Η κάρτα όμως σκυλί μαύρο δεν μάσησε ποτέ και δεν σταμάτησα να παιζώ (crysis, warcraft 3tft, grid, dirt-dirt2, far cry 2, dragons Age και πολλά άλλα). Και το pencil mod και το undervolt έχουν παραμείνει και θα παραμείνουν μέχρι να πάρω άλλη κάρτα γραφικών.

και εγω να φανταστεις απο cf 4850 πηρα 5870 και την πηγα πισω

γιατι δεν ειδαν σοβαρες διαφορες τουλαχιστον τα δικα μου ματια σε [1680χ1050] που παιζω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Επειδή παιδευόμουν δυο μέρες με χαζά flashes θα το αφήσω εδώ.

MSI Afterburner 2.1.0 Beta 7

To enable unofficial overclocking in this version it is necessary to:

- Set UnofficialOverclockingEULA field to the following text: I confirm that I am aware of unofficial overclocking limitations and fully understand that MSI will not provide me any support on it

- Set UnofficialOverclockingMode to 1 to keep PowerPlay active (may not work on old ASICs), 2 to traditionally disable PowerPlay or to 0 to temporary disable unofficial overclocking path

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.