Jump to content



επιλογη καρτας γραφικων


vasilis_ts

Recommended Posts

Κουσούρια?

1. Έφαγα πόση ώρα να δείξει στην 20αρα τη native ανάλυση! Δεν την έβγαζε με τίποτα λέμε, και όταν την έβγαλε με τα πολλά την έδειχνε λάθος! και τελικά ήθελε να πειράξεις και την εικόνα μέσα από το ccc..

2.Δεν έτρεχε το 3dmark06 - όταν πήγαινε στο cpu test και άλλαζε ανάλυση, έβγαζε μήνυμα και με πέταγε έξω..

3.Vantage! Έτρεχε με κάτι τεράστια artifacts σαν κολώνες ήταν! Και τελικά δεν το έτρεξε ποτέ σωστά

4.Η επίπονη διαδικασία να πάω να περάσω πιο καινούριους drivers! ολόκληρη τελετουργία + τάματα..

5.Πολύ "σκληρή" εικόνα, + πολύπλοκη διαδικασία να δείξει σωστα ταυτόχρονα συνδεδεμένη και στην τηλεόραση με HDMI..

όλα αυτά με την 8800gts (και single και sli) γίνονται πάναπλα και με τη μία..

6,Η 4850 ζεσταίνεται υπερβολικά και δεν "πάει" κιόλας σε o/c και κερδίζει και ελάχιστα... πολύ σημαντικό, γιατί η nvidia κερδίζει πολύ - και αυτό δεν το λένε στα tests (και ακόμα χειρότερα σε cross..)

7.Mε την nvidia ίδια ρολόγια φτάνω είτε single είτε sli

8.Όσο για αυτό με τα Min frames και τα "σκαλώματα" της ΑΤΙ είχα βρεί και review που είχε και την "καμπύλη" των frames σε σχεση με nvidia, και επιβεβαίωνε τα λεγόμενά μου (θα ψάξω και θα στο βρω αν θες)

9.Και βάλε ότι και η ΑΤΙ δεν "απασχολεί" shaders να κάνουν physics... και αυτό σημαντικό..

1.Πρώτη φορά το ακούω,ποτέ δεν είχα πρόβλημα

2.τα ίδια ^^

3.Μόνο με 3πλο CF είχα τέτοια στην αρχή όπου απλά τελικά με ένα ξαναπέρασμα των drivers κανένα πρόβλημα

4.Δεν είχα κανένα τέτοιο πρόβλημα

5.Τσακ μπάμ όλα.

6.Είναι γεγονός αλλά το scalling της είναι πολύ καλύτερο αλλά άμα πειράξεις τις στροφές του ανεμιστήρα η κάρτα είναι πολύ πιο ψυχρή

7.Ακόμα και με 3εις κάρτες έπαιζα στα ίδια ρολόγια που έπαιζα και με 2 και με 1 μόνη της

8.Εγώ δεν είδα τίποτα τέτοιο με καθαρό λειτουργικό vista x64 ultimate

9.Τότε δεν είχαν βγεί οι physics drivers οπότε δεν ξέρω τι παίζει

Τα προβλήματα που μου λές εσύ πρώτη φορά τα ακούω.

Και σου λέω για τους 1ους drivers που έβγαλε η ATi για 4850/4870

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Τι να σου πω? Είχα και μάρτυρες και ΑΤΙ fan μαζί μου :D

Μπορεί να ξέρεις και τα "κόλπα" της ΑΤΙ καλύτερα, δεν αντιλέγω

Και για να χαλαρώσουμε λίγο, δυνατές είναι όλες αυτές οι καρτούλες που λέμε, απλά με την nvidia θα δεις και το κάτι παραπάνω, και με νέους drivers θα δεις στάνταρ βελτίωση στα games - η ΑΤΙ κυρίως διορθώνει προβλήματα (δεν το λέω εγώ, τα "release notes" τα λένε.. (το πέταξα το καρφί!.. LOL)

Link to comment
Share on other sites

1.Τι να σου πω? Είχα και μάρτυρες και ΑΤΙ fan μαζί μου :D

2.Μπορεί να ξέρεις και τα "κόλπα" της ΑΤΙ καλύτερα, δεν αντιλέγω

3.Και για να χαλαρώσουμε λίγο, δυνατές είναι όλες αυτές οι καρτούλες που λέμε, απλά με την nvidia θα δεις και το κάτι παραπάνω, και με νέους drivers θα δεις στάνταρ βελτίωση στα games - η ΑΤΙ κυρίως διορθώνει προβλήματα (δεν το λέω εγώ, τα "release notes" τα λένε.. (το πέταξα το καρφί!.. LOL)

1.Μήπως το λειτουργικό σου δεν ήταν καθαρό?Μήπως δεν έβγαλες σωστά τους προηγούμενους οδηγούς?Αυτό εμένα μου βρωμάει κάποιο conflict.

2.Το μόνο που θα μπορεί να θεωρήσεις "κολπο" ίσως να είναι για την σύνδεση της τηλεόρασης όπου και στην nv δεν είναι ρόδινα.

3.Εγώ χαλαρά τα λέω βρε παιδί μου απλά δεν αντιμετώπισα καποιο πρόβλημα και μου κάνει εντύπωση.

Τα release notes θα σου πουν ότι κέρδισες fps?

Ναι διορθώνουν ασυμβατότητες και προβλήματα αλλά αυξάνουν και τις επιδόσεις.Το οποίο δεν έχω κάτσει να το κοιτάξω εγώ αλλά τα διαβάζω από άλλους users που σε κάποιες περιπτώσεις η βελτίωση είναι και 10%+(νομίζω στο crysis που είναι nv optimized ;) )

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ επειδή το υποκειμενικό παίζει σίγουρα πολύ ρόλο, και εγώ επιμένω και εσύ επιμένεις, το καλύτερο ξέρεις ποιο θα ήταν ε?

Να γίνει απευθείας σύγκριση 4850 με 8800gts ή 9800GTX+ και σε single και σε SLI-cross και να δούμε πόσα απίδια χωράει ο σάκος μας... και είμαι σίγουρος ότι δεν έχει ελπίδες η 4850 (μία ή δύο) γιατί την είδα.. και όχι μόνο εγώ, ήταν κι'άλλοι μαζί..

Είμαι "διαθέσιμος" πάντως - γιατί τα πολλά λόγια είναι φτώχια..

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 3dmark05,06, Vantage (KAI performance KAI high) και με βάση τα δικά μου scores 178.13 drivers (με διπύρηνο) χάνει σημαντικά η 4850 και ως single και ως crossfire - Στο crysis η διαφορά είναι χαώδης... (και η κλοκαρισμένη gts είναι σχεδόν σαν την 9800gtx+ default...) To call of Juarez το έχω τερματίσει εδώ και πολύ καιρό - πάλιωσε, (με την 2900ΧΤ!) δεν έχω καν ξαναασχοληθεί

Βάλε και τα (καινούρια) παιχνίδια που ανέφερα και πιο πρίν.. (Ξέχασα και το GRAW 2..) και εκεί είδα διαφορά και δεν με γελούν τα μάτια μου

Για αυτό σου λέω... φέρτε μου 2 4850 (Χ38 έχω) να τα δούμε δίπλα-δίπλα... γιατί την πρώτη φορά απογοητεύτηκα - να έπεσα τόσο έξω?

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ 3dmark05,06, Vantage (KAI performance KAI high) και με βάση τα δικά μου scores (με διπύρηνο) χάνει σημαντικά η 4850 και ως single και ως crossfire - Στο crysis η διαφορά είναι χαώδης...

Γιατί σε αυτά που έτρεξα εγώ δεν το βλέπω αυτό?

Και για να μην λέμε πίπες εδώ είναι αναλυτικά τα run της 4850.

Θές να ανεβάσω και της 9800gtx που τα έχω?

Στο crysis όντως η διαφορά ήταν έντονη,αλλά η κατάσταση έχει βελτιωθεί τραγικά.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, vantage H14.900 - P9000, 3DM05 29500, 3DM06 21000 αυτά σε sli - αντίστοιχα μπροστά είναι και ως single..

Σε crysis (και graw2) είναι πολύ μακριά (πίσω) η 4850 όσο και να βελτιώθηκε, άστο.. και στα περισσότερα καινούρια είναι έστω και λίγο πίσω ΚΑΙ χωρίς physx - πως να το κάνουμε δηλαδή? δεν μετράει αυτό?

Οπότε γιατί να προτιμήσει ξαναλέω την 4850 από μία 9800GTX+ ? Πείτε έναν καλό λόγο.. Mε το ζόρι να τη βγάλουμε καλύτερη? Τεσπα κουράστηκα, είπα τη γνώμη μου και πάω για ύπνο

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, vantage H14.900 - P9000, 3DM05 29500, 3DM06 21000 αυτά σε sli - αντίστοιχα μπροστά είναι και ως single..

Χάθηκα,δεν κατάλαβα τίποτα.

Βρε,απόψεις ανταλλάζουμε δεν σκοτωνόμαστε.

Εγώ απ την προσωπική μου εμπειρία έμεινα πιο ικανοποιημένος απ την 4850 που μου έδωσαν για review απ ότι με την 9800GTX MOY

Link to comment
Share on other sites

Φιλε φυγε οπως εισαι για 4850 μην συγκρινεις ανομια πραγματα οπως ειχα αναφερει σε αλλο θεμα μ αυτες τις δυο εταιρειες γινεται το εξης για παραδειγμα για 6 μηνες μπορει να ειναι μπροστα η ΑΤΙ τους επομενους 6 μπορει η nVidia τωρα ομως ειναι μπροστα η ΑΤΙ. Οποτε πας σε ΑΤΙ αλλα να ξερεις εγω προσωπικα αποψη μου ειναι οτι σιγουρα η nVidia θα απαντησει συντομα με κατι πολυ καλο

Και παλι 4850 να παρεις

για 20 μηνες+ ηταν μπροστα η nvidia με την 8800 :p

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνα παντως με αυτο το review το 4850 χανει παντου απο την 9800GTX+ και στις ψηλες αναλύσεις.

http://www.guru3d.com/category/vga_charts/

Βγάλε τις πράσινες παρωπίδες και ξανά δες τα νούμερα.

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως που ειχα , εχω 8800gts 512 και πηγα σε 4850 και σε CF δε μπορω να πω οτι με ενθουσιασε η διαφορα.Οπως επισης η μονη 4850.

Βεβαια προσωπικα παντα , θα προτιμουσα 9800gtx και οχι 4850.για μενα δεν αξιζει απο 8800 gts 512 να πας σε 4850...ποσο μαλλον για την 9800gtx

Link to comment
Share on other sites

Για normal αναλύσεις προφανώς δεν θα δεις μεγάλες διαφορές. Μάλλον βιάστηκες.

Προσωπικά πιστεύω ότι στις αναβαθμίσεις θα πρέπει να προσπερνάμε μία γενιά, π.χ. από 3850 σε - ας πούμε - 5850.

Link to comment
Share on other sites

μπα....δε βιαστηκα καθολου.Δε το εκανα για αναβαθμιση αλλα για να τις δω

ειχα 8800gts 512 ,πηγα σε 2χ4850 τις εδιωξα...(ακομα μου κραταει μουτρα ο DJD :hehe: )και μετα παλι στην 8800gts 512.

εχω δοκιμασει και 9800gtx / 9800gx2

και το συζηταμε ; Εδω επαιρνες με 65Ε 8800 GTS 512 απο multirama(αν ησουν τυχερος) και θα σκεφτω την 4850;;; lol

Link to comment
Share on other sites

Εδω επαιρνες με 65Ε 8800 GTS 512 απο multirama(αν ησουν τυχερος) και θα σκεφτω την 4850;;; lol

δεν θα πει ότι η τιμή της είναι τόσο... αλλά όποιος την πήρε σε αυτή την τιμή, έκανε το απόλυτο value for money! :D

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκα,δεν κατάλαβα τίποτα.

Βρε,απόψεις ανταλλάζουμε δεν σκοτωνόμαστε.

Εγώ απ την προσωπική μου εμπειρία έμεινα πιο ικανοποιημένος απ την 4850 που μου έδωσαν για review απ ότι με την 9800GTX MOY

έδωσες Link με τις επιδόσεις των 4850 και έγραψα τις αντίστοιχες με τις 8800gts

Σαφώς και δεν σκοτωνόμαστε - Aπλά διαφωνούμε

Τα review στο guru3d δεν μου λένε και τίποτα ιδιαίτερο - έχουν έναν 8400 default, και τις μεν ΑΤΙ τις δοκιμάζουν σε pci-e 2.0 μητρικη, και τις nvidia στο 680i με pci-e 1.0

Η κατάσταση μπορεί σαφως και να αλλάξει δραματικά με overclocking τη στιγμή που ο καθένας μπορεί να έχει άνετα 4.0Ghz+

Eπίσης επιμένω ότι η Nvidia (ακόμα και η 9600gso) κερδίζει πολύ περισσότερο με overclocking, πολύ περισσότερο από την ATI, και δείτε ένα μικρό παράδειγμα στο mass effect... (με την cpu πάντα στα 3.0 μόνο Ghz..) και όσο περισσότερο ανεβάζεις την κάρτα, τόσο περισσότερο κερδίζεις ΚΑΙ από ανέβασμα cpu (έχω λάθος?)

Και είπαμε, μην ξεχνάτε και τα physx (μπορεί να μην σας νοιάζει ιδιαίτερα βέβαια..)

post-359-1416073662,8054_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.