Jump to content



Ερώτηση για WiFi για αναμετάδοση δικτύου


gprhellas

Recommended Posts

Καλημέρα

Επειδή δεν κατέχω πράμα να ρωτήξω κάποιον πως μπορώ να πάρω (με ένα WiFi ασύρματο) ένα δίκτυο και να το αναμεταδώσω σε άλλη συχνότητα ώστε να μπορώ σε όλο το σπίτι να έχω δυνατό σήμα?

Επειδή δεν ξέρω αν όλα τα Ασύρματα WiFi κάνουν για αυτή την δουλειά (ούτε ξερω πως λέγετε αυτό στην ορολογία σας) παρακαλώ τα φώτα σας με συγκεκριμένες λύσεις σε λογικές τιμές.

Ευχαριστώ

(έχω πάρει ήδη δύο με 25 και 30 ευρώ αλλά δεν έβγαλα άκρη)

Link to comment
Share on other sites

Τα wifi χρησιμοποιούν κάποια κανάλια σε περίπτωση που στο default τους εμπλέκονται και σήματα από διπλανά δίκτυα.

Σε όλα μπορείς να επιλέξεις το κανάλι από τις ρυθμίσεις τους.

Αμφιβάλω όμως αν αυτό θα σου δώσει «καλύτερο» σήμα για όλο το σπίτι.

Εκεί πρέπει να «παίξεις» με την θέση του wifi, την ή τις κεραίες που έχει και την ισχύ του σήματος του.

Τί ακριβώς θέλεις να κάνεις ;;;;

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να "κλειδώσω" στο δύκτυο του εξαδέλφου μου απο τον επάνω όροφο και να "αναμεταδώσω" το σήμα στο σπίτι μου ώστε να έχω δίκτυο παντου (χρησιμοποιώ το laptop σε όλο το σπίτι)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα access point, το οποίο θα παίρνει το σήμα από το router του ξάδερφου σου και θα το αναμεταδίδει.

Αν και δεν νομίζω να έχεις σήμα σε όλο σου το σπίτι, αυτό δυστυχώς δεν μπορεί να το ξέρει κανείς εάν δεν δοκιμάσεις.

Link to comment
Share on other sites

η λειτουργία που θέλω είναι η WDS (Wireless Distribution System), ή (Repeater Mode)

Αλλά δεν το κάνουν όλα τα ασύρματα access point.

Για παράδειγμα το γνωστό και καλό LINKSYS WAP54G WIRELESS-G ACCESS POINT υποστηρίζει WDS?

ή πρέπει να πάρω κάτι ακριβότερο όπως

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613558

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613480

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.615045

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.613814

Link to comment
Share on other sites

Εντελώς χαζή ερώτηση αλλά πριν αρχίσεις να ψάχνεις για access points με συγκεκριμένες δυνατότητες δεν σκέφτεσαι το ενδεχόμενο ενώς απλού Utp καλωδίου από τον πάνω όροφο στο σπίτι σου για να μπεί σε ένα οποιοδήποτε access point ;;;;;;

Έτσι θα έχεις 100% σίγουρη σύνδεση χωρίς προβλήματα.

Μετά, αν αυτό είναι εφικτό, η τοποθέτηση του access point σε ένα κεντρικό σημείο του σπιτιού μπορεί να σου εξασφαλίσει κάλυψη παντού.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που λέει ο dpolal βασικά είναι η καλύτερη λύση και η πιο εύκολη μπορείς μέσα και από τις τηλεφωνικές γραμμές να δικτυώσεις τα 2 σπίτια έτσι το έκανα και εγώ σε κάτι φιλαράκια και παίζει άψογα

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν γίνεται με καλώδιο.,

Θα εκτιμούσα κάποια απάντηση απο εσάς βρε παίδες μόνο για ασύρματη επεκταση.

Τελικά ένα συμπέρασμα έβγαλα όπως και στο overclocking αν δεν δοκιμάσεις μόνος σου δεν βρίσκεις την άκρη...

Link to comment
Share on other sites

ε αφού την βρήκες μόνος σου repeater θες αλλά πάλι δεν μπορεί κανένας να σου εγγυηθεί οτι θα παίξει :/ για ρίξε και μια ματιά στα home plug αυτά κάνουν δίκτυο από της πρίζες (ρεύματος) του σπιτιού σου

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται εύκολα αυτό που θες, η διαδικασία εξαρτάται από το fw των συσκευών αλλά βασικά αυτό που γίνεται πάντα είναι να θέσεις το ένα σαν AP βάσης και το άλλο σαν repeater. Συνήθως υπάρχει σχετική σελίδα στο web interface, WDS, repeater etc. που το ενεργοποιείς. Στη βάση θα δώσεις τη mac του repeater και αντίστροφα, ίδιο κανάλι εκπομπής και ορίζεις ένα κλειδί WEP, WPA etc. για τη μεταξύ τους επικοινωνία (συνήθως διαφορετικό από το κλειδί που έχεις για τα pc που συνδέεις πάνω στο καθένα). Eκεί θέλει λίγη προσοχή, έχω δει router που ενώ υποστηρίζουν WPA, στη σύνδεση με το ΑΡ έπαιρναν μόνο WEP (πχ. της tornado). Μετά αναλόγα τη συσκευή μπορείς να έχεις διαφορετικό SSID αλλά προτείνω το ίδιο για ευκολότερο roaming και αν δεις προβλήματα στη μεταξύ τους επικοινωνία άλλαξε το κανάλι. Γενικά παίζει μεταξύ διαφορετικών κατασκευαστών αλλά πιο απροβλημάτιστα θα παίξεις με ίδιου κατασκευαστή. Τι συσκευές έχεις διαθέσιμες;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.