Jump to content



Motherboard Cooling


lazarosleon

Recommended Posts

Λοιπον, δοκιμασα αυτα που λεγαμε με ανεμιστηρες κλπ. Δεν ειδα παρα μονο 2 βαθμους κατω. Ψαχνομαι λοιπον να βαλω τα HR-05/IFX ή HR-05 SLI/IFX για NB & SB αντιστοιχα. Το θεμα ειναι πως δεν ξερω εαν τα συγκεκριμμενα τσιπακια στην μητρικη μου, ειναι καθετα κανονικα η διαγωνια και βλεπω να τρωω κανα ακυρο μετα γιατι πολυ απλα βλεπω να μην καθονται τα προαναφερομενα προιοντα. Ξερουμε μηπως τι γινεται ??? Επισης αν ξηλωσω την ολη μαμα ψυξη και βαλω τα προαναφερομενα, πρεπει να ψυξω και το εκ δεξιων του επεξεργαστη(εαν εχει τπτ, η απλα ετσι ψυχει η μαμα ψυκτρα) και το πισω απο τον επεξεργαστη(Αυτο που κοιταει στις θυρες, παλι δεν ξερω εαν υπαρχει κατι).

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
Καταρχην βγαλε την ψυχτρα του mobo και βαλε παντου καινουρια παστα και σφιξε οσο μπορεις τις βιδες. Αν δεν δεις σημαντικη μειωση βαλε εναν 8αρη.

Σε αλλους που ειδα στο net οσο το εψαχνα κι εγω, χωρις ανεμιστηρα επεσε εως και 7 βαθμους αλλα σε μενα μονο 3, οποτε και εβαλα εναν NOCTUA NF-R8-1800 απο ενα παλιο κουτι φιλου και απο 65 που εβλεπα αρχικα επεσα στα 48 σε full load

Επειδη βαραω κι εγω 50αρακια στο NB, με τη Maximus II, που ακριβως εννοεις την αλλαγη της παστας? Μεταξυ των αποσπωμενων fins και του heatpipe (το πανω μερος), ή μεταξυ του heatpipe και των chip (το κατω μερος)?

Επισης διευκρινισε ποιες βιδες θελουν σφιξιμο, οι βιδες στην πλατη του mobo, ή αυτες που κρατανε τα fins?

Link to comment
Share on other sites

Παραθετω e-mail From Thermalright

''Dear Sir,

Thank for your mail.

As for you installation, please read the attached picture for your reference.

Please note one chip between the PCI-E slot will not be covered, this chip enables dual X16 mode, users had better use ramsinks to cover the chip.

Best regards

Armand Cheng

Lea-Min Tech., Co., Ltd.

( Thermalright , Taiwan ) ''

Τωρα κατι που λεει για ''''Please note one chip between the PCI-E slot will not be covered, this chip enables dual X16 mode, users had better use ramsinks to cover the chip.''' Δεν καταλαβα τι εννοει, αν θελετε μου λετε γιατι καπου εχασα το λογαριασμο..........

Κοστος των 4ων λοιπον, ψυκτρων 80Ε περιπου απο Checkmate, συν 2 ανεμιστηρες αν θελω noctua 8cm

post-3286-1416073700,8482_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εννοει οτι στο chip για το CF θα πρεπει να βαλεις μονος σου αλλη ψυκτρα, καθως οταν βγαλεις την μαμα ψυξη αυτο θα μεινει γυμνο και δεν ειναι οτι καλυτερο.

Δεν ξερω, αλλα μου φαινονται λιγο τραγικο να δωσεις 80 euro για να ψυξεις την mobo (που ηδη η δικια σου εχει καλη ψυξη). Πες μου κατι επειδη δεν το καταλαβα μεχρι τωρα, παστα εχεις αλλαξει? Αν οχι αλλαξε οπωσδηποτε σε nb και sb πιστευω θα δεις διαφορα.

Επισης ψαξε λιγο στο νετ που εχει την διοδο που διαβαζει temps η μητρικη σου. Το λεω αυτο, γιατι ορισμενες asus (πχ ολες οι p5k) δεν μετρανε θερμοκρασια στο northbridge αλλα στα VRM της ραμ, το οποιο ειναι το πιο ζεστο τμημα της μητρικης. Οποτε αν ειναι ετσι και στην δικια σου, οτι ψυκτρες και να βαλεις απλα δεν θα δεις διαφορα. Και μενα η δικια μου ειναι ετσι οπως σου λες, και παρολο που πεταξα την μαμα ψυκτρα και εβαλα την καλυτερη της enzotech με εναν 4αρι χοντρο να την φυσαει (εχω και blow down ψυκτρα που γενικα βοηθαει) δεν ειναι καμια τρελη διαφορα στις temps που αναφερει η μητρικη (βλεπω ακομα 50αρια, αν και ειναι ελαφρα χαμηλοτερες οι temp), παρολο που με το χερι καταλαβαινω οτι το nb ειναι αρκετα πιο κρυο τωρα... Αυτο που εκανα επισης ειναι να βαλω ψυκτρακια απο vga ram πανω σε καποια στοιχεια που ηταν ζεστα...

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βαραω κι εγω 50αρακια στο NB, με τη Maximus II, που ακριβως εννοεις την αλλαγη της παστας? Μεταξυ των αποσπωμενων fins και του heatpipe (το πανω μερος), ή μεταξυ του heatpipe και των chip (το κατω μερος)?

Επισης διευκρινισε ποιες βιδες θελουν σφιξιμο, οι βιδες στην πλατη του mobo, ή αυτες που κρατανε τα fins?

Παστα οπου εχει, δηλαδη και στις επαφες με τα fins και με το chip. Δεν το γλιτωνεις το λυσιμο ολοκληρου του heatsink :p:D

Για τις βιδες εγω τις εσφιξα ολες, αλλα αυτες που πραγματικα θελουν σφιξιμο ειναι στα αποσπωμενα fins ιδιως του nb και στην πλατη στο σημειο που ειναι το nb.

Κι εγω πιστευω οτι 80 ειναι πολλα. Δοκιμασε και με πιο δυνατο η πιο μεγαλο ανεμιστηρα και σιγουρα αλλαξε τις παστες (αν δεν το εχεις κανει ηδη). Σιγουρα μπορεις να κανεις κατι καλυτερο με τα ηδη υπαρχοντα αλλα και στη χειροτερη απο το να τα βγαλεις ολα βγαζεις τα fins στο nb και βαζεις μια ψυχτρα εκει.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ξερω, ξερω οτι οκ 80Ε ειναι πολλα, συμφωνω, θα δω ομως πολυ πιο χαμηλες θερμοκρασιες απο οτι ειμαι ηδη, δεν το κανω επειδη εχει καποιο προβλημα το μηχανημα, απεναντιας φτου φτου φτου ειναι μια χαρα. Το οτι ειναι κλοκαρισμενο +1000 MHZ το κανει και ανεβαζει θερμοκρασια, την στιγμη που το δωμματιο εχει 25 βαθμους, αντε 20, και το μηχανημα ακλοκαριστο εχει NB,SB περιπου 30-40, κλοκαρισμενο 50-60 και σε φουλ παιχνιδια η γενικα ζορια ισως και λιγο παραπανω.

Παστα οχι δεν εχω αλλαξει, την Arctic Silver θα βαλω, θεωρησα να το κανω μια και καλη εφοσων αλλαξω αυτα που λεμε, ειναι μπελας το λυσε βγαλε 2 φορες, και στην ουσια ποση διαφορα θα εβλεπα με το σφιξιμο και την καλη παστα??-5 βαθμους νομιζω το πολυ η γελιεμαι??

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι με μηδενικο κοστος (αλλα λιγη δουλεια) ασ πουμε οτι θα κερδισεις 5 βαθμους. Με αλλα 80 ευρω ποσο νομιζεις οτι θα κερδισεις? εγω πιστευω αλλους 5. Εχει καλη ψυξη η μητρικη σου. Πεταμενα λεφτα θα ειναι...

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι με μηδενικο κοστος (αλλα λιγη δουλεια) ασ πουμε οτι θα κερδισεις 5 βαθμους. Με αλλα 80 ευρω ποσο νομιζεις οτι θα κερδισεις? εγω πιστευω αλλους 5. Εχει καλη ψυξη η μητρικη σου. Πεταμενα λεφτα θα ειναι...

this.

Link to comment
Share on other sites

Παστα οπου εχει, δηλαδη και στις επαφες με τα fins και με το chip. Δεν το γλιτωνεις το λυσιμο ολοκληρου του heatsink :p:D

Για τις βιδες εγω τις εσφιξα ολες, αλλα αυτες που πραγματικα θελουν σφιξιμο ειναι στα αποσπωμενα fins ιδιως του nb και στην πλατη στο σημειο που ειναι το nb.

Μπα, για κανενα λογο δε τη βγαζω, ειναι ολοκληρη διαδικασια γιατι δε μπορω να βγαλω το mobo tray ολο εξω..

Ισως σφιξω και αλλαξω παστες στα fins μονο.. Παντως οταν την πρωτοπηρα και ελενξα τις βιδες στην πλατη, φαινοντουσαν σχετικα σφιχτες..

Αμα προκειτε μονο για 5 βαθμους να παει στα κοματια, βαζω και ενα φουρφουρι (εχω μια θεση στο panel) και γλυτωνω και τη βαβουρα.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα οτι λετε αλλα στο τελος εγω λεω πως θα πεσει συνολικα η θερμοκρασια 10 - 15 βαθμους, σε κατι reviews που ειδα, καπου τοσο λενε. Εξαλλου, αλλο το να εχεις 10 - 15 σε NB,SB,MOSFET και αλλο ετσι απλα με ανεμιστηρακια αντιαισθητικα μονο σε ενα απο ολα αυτα, και να καλωδια κλπ κλπ. Δεν ξερω, ιδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

χαχα."αντιαισθητικα"...

αφου δεν εχεις παραθυρο η κατι ,τι σε ενοχλει η υπαρξη ενος 8αρι πανω στο NB?

Οταν ομως το ανοιγω για να κανω καμια δουλεια η επεμβαση η ακομα οταν το παρουσιασω σε αναλογο ποστ, μετα θα λετε τι μπαχαλο ειναι αυτο κλπ :p:P:P:P:P

8αρη στο NB, 8αρη στο SB, θα γεμισουμε 8αρια??? :whistle2::whistle2:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, καλα οτι λετε αλλα στο τελος εγω λεω πως θα πεσει συνολικα η θερμοκρασια 10 - 15 βαθμους, σε κατι reviews που ειδα, καπου τοσο λενε. Εξαλλου, αλλο το να εχεις 10 - 15 σε NB,SB,MOSFET και αλλο ετσι απλα με ανεμιστηρακια αντιαισθητικα μονο σε ενα απο ολα αυτα, και να καλωδια κλπ κλπ. Δεν ξερω, ιδωμεν.
Απλά καλό θα είναι πριν πας και τα σκάσεις επειδή φαίνονται μουράτα τα αλουμίνια της ΤR, να δοκιμάσεις αυτό που σου αναφέρουμε. Την στιγμή που:

1> Δεν έχεις πρόβλημα με το μηχάνημα.

2> Ανεβαίνει μια χαρά.

3> Οι θερμοκρασίες είναι ανθρώπινες (τα ηλεκτρονικά απάρτια που αναφέρεις φτιάχνονται με προδιαγραφές ανώτατης θερμοκρασίας κατά πολύ ανώτερης από αυτή που φθάνεις).

, το να λές πως βαριέσαι να βάλεις και βγάλεις την heatsink σου μια φορά ακόμα, αλλά δεν βαριέσαι να δώσεις 80 euro για να έχεις μηδενική πρακτική διαφορά στις επιδόσεις του μηχανήματός σου είναι άτοπο imo. Σε περίπτωση τώρα που δεν έχεις καλά αποτελέσματα με σφίξιμο και αλλαγή (που θα έχεις, εκτός αν θεωρείς full load + OCed σε nb 45-50 βαθμούς ότι είναι "κακό" αποτέλεσμα), και έχεις λεφτά για πέταμα, ΒΟΥΡ, κούκλα θα φαίνεται η μητρική μετά την εγχείρηση. :victory:

Link to comment
Share on other sites

To θεμα ειναι οτι την εγχειρηση θα την κανει ακομα και αν αγορασει αλλες ψυκτρες. Απλα να ξερεις οτι οι 10-15 βαθμοι διαφορα ειναι συνηθως σε μητρικες με κατι αθλιοτατα coolerakia. Και οσο κουκλα ειναι τωρα η μητρικη σου δεν προκειται να ειναι μετα...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσθετα και μια εντελώς διαφορετική άποψη. Να μη βάλει απολύτως τίποτα. Η συγκεκριμένη μητρική έχει μια από τις καλύτερες ψύξεις που υπάρχουν σε μητρική και 60 βαθμοί δεν είναι τίποτα για τσίπσετ. Αν δεν κάνει τρομακτικό oc και δεν τρελάνει το τσίπσετ στην τάση, δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε τώρα, ούτε σε 1 χρόνο. Τα αποτελέσματα που θα έχει σε θόρυβο και απόδοση δεν δικαιολογούν όχι μόνο το κόστος, αλλά και τον κόπο για ένα αποτέλεσμα ελάχιστα καλύτερο. Το να αλλάξει πάστα πάντως το επικροτώ κι εγώ. Βοηθάει πάντα. Θα κερδίσει κάτι με μηδενικό κόστος αλλά δυστυχώς πρέπει να βγάλει τη μητρική.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρόσθετα και μια εντελώς διαφορετική άποψη. Να μη βάλει απολύτως τίποτα. Η συγκεκριμένη μητρική έχει μια από τις καλύτερες ψύξεις που υπάρχουν σε μητρική και 60 βαθμοί δεν είναι τίποτα για τσίπσετ. Αν δεν κάνει τρομακτικό oc και δεν τρελάνει το τσίπσετ στην τάση, δεν έχει κανένα πρόβλημα ούτε τώρα, ούτε σε 1 χρόνο. Τα αποτελέσματα που θα έχει σε θόρυβο και απόδοση δεν δικαιολογούν όχι μόνο το κόστος, αλλά και τον κόπο για ένα αποτέλεσμα ελάχιστα καλύτερο. Το να αλλάξει πάστα πάντως το επικροτώ κι εγώ. Βοηθάει πάντα. Θα κερδίσει κάτι με μηδενικό κόστος αλλά δυστυχώς πρέπει να βγάλει τη μητρική.

+1.

αν και το να βγει η mobo δεν ειναι δυσκολο.

το κουτι βοηθαει πολυ σ αυτο αφου βγαινει η "πλατη".

Link to comment
Share on other sites

οταν πρωτοπηρα τη μητρικη μου ειχα 50 βαθμους στο northbridge.

παρατηρησα οτι ειχε κουνηθει η ψυκτρα ολοκληρη με τα heatpipes που καλυπτει και το sb.

δεν χρειαζεται πολυ,ενα δεκατο του χιλιοστου ειναι αρκετο.

ισως κατα την τοποθετηση την επιασα απο εκει και εγινε η ζημια.

δεν το εκανα θεμα,την ξεβιδωσα τελειως,καθαρισα τη μαμα παστα εβαλα καινουργια as5

και την τοποθετησα με προσοχη.

επεσα στους 35 βαθμους,ουτε ανεμιστηρια ουτε περιτα και επιζημια πραγματα.

τωρα ο καθενας ειναι ελευθερος να εχει το δικο του τροπο σκεψης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.