Jump to content


Motherboard Cooling


lazarosleon

Recommended Posts

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply
  • 2 weeks later...
bump.

τι απεκαμες τελικα?

αξιζαν τα 100€?:p

Με περιποιηθηκε η ασθενεια για τα καλα και εμεινα μακρυα απο το μηχανημα για λιγες μερες. απο 29/11/08 ξεκιναμε. Ετοιμασου για εξοδα :jump1::jump1::jump1::p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Με περιποιηθηκε η ασθενεια για τα καλα και εμεινα μακρυα απο το μηχανημα για λιγες μερες. απο 29/11/09 (!!!!) ξεκιναμε. Ετοιμασου για εξοδα :jump1::jump1::jump1::p:p:p:p

Σε κανά χρονάκι δηλαδή ?

Link to comment
Share on other sites

Μπα που να φας την γλωσσα σου ρε :rant::rant::rant::rant::tongue::tongue:

Δεν κλαιω τα χρηματα μου εαν δεν δω το ολο αποτελεσμα. Στην τελικη αγορασα τα προιοντα πριν κανα 2μηνο που ολα τωρα εχουν αρπαξει για τα καλα προς τα πανω, εκανα αποσβεση ηδη τα ευρω μου :happy2::happy2::p

Link to comment
Share on other sites

Ε, άντε βάλτα να δούμε...:jester:

Ειμαι μακρυα απο το πισι μου λεμε. Αντε βαλτα εσυ αν θες βιαστικε :tongue::tongue::tongue::tongue:

Λες και εγω δεν εχω αγωνια :baby::baby::whistling:whistling

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι μακρυα απο το πισι μου λεμε. Αντε βαλτα εσυ αν θες βιαστικε :tongue::tongue::tongue::tongue:

Λες και εγω δεν εχω αγωνια :baby::baby::whistling:whistling

Αντε και σε λιγο θα εχουμε Χριστουγεννα! Ποτε θα τα βαλεις πανω?:p:P:P

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον, Τα εβαλα. Θα τα παρουμε ομως απο την αρχη τα πραγματα. Κατα πρωτον, τα λαμακια τα οποια εχει η thermalright μεσα στα κουτακια τους δεν ειναι και οτι καλυτερο και ειναι στραβα εργοστασιακα. Δευτερον ειναι ελαφρως κακομελετημενη η τοποθετηση τους, και δεν ειναι το αποτελεσμα εφικτο απο την στιγμη που αλλιως δειχνει στο χαρτακι και αλλιως μπαινει πανω στην μητρικη. Τριτων σου κοβει την ροη του κουτιου και οι ανεμιστηρες ειναι αρκετα ευκολοι στην μετατοπιση της ολης ψηξης λογω μη δυνατη στερεωσης. Να φανταστειτε πως τα λαμακια που δινει η αξιοτιμη εταιρεια δεν τα αφηνουν ΑΚΙΝΗΤΑ πανω στην μητρικη αλλα γυρνανε παρα πολυ ευκολα με αποτελεσμα την διασκορπιση της παστας εκτος τσιπ και φυσικα τον αμεσο κινδυνο το να σπασουν με αποτελεσμα να προβω στην τοποθετηση των δεματικων-ραπς και να βρω εκει την ησυχια μου.

Επισης καταργειται η Pull διαταξη απο την νοκτουα μου μιας και εκει παει το τερας ψυξης των μοσφετ, μιας και παλι λογω της κακοσχεδιασμενης ψυκτρας thermalright ειναι αδυνατο να παει απο την αλλη μερια γιατι βρισκει στο back plate (εκει που ειναι οι θυρες usb-esata της μητρικης εξωτερικα) αρα κοντραρει στην νοκτουα.

Ωρα δοκιμης με απλα πραγματα συνδεδεμενα. -8 βαθμους NB - 11 SB. Αρκετα καλο θα ελεγα. Full Load δοκιμη -11 -13 αντιστοιχα. Φυσικα υπαρχει και η Arctic Silver η οποια χρησιμοποιησα αντι της εργοστασιακης και η οποια εν τελη εκανε δουλεια.

Ωρα συναρμολογησης λοιπον. :shutup::drool:Οριστε????? Ξεχαστε το!!!

Τα καλωδια usb-firewire-sata-esata πανω στην μητρικη θεωρουνται αδυνατο να τοποθετηθουν. Ξυλωνω τα παντα, DVD-HDD-Floppy-Card reader, χυμα ολο το κουτι και ξανα προσπαθειες. Ματαιοι κοποι. Οι ανεμισηρες οι 8αρηδες και οι ψυκτρες thermalright ειναι πασα φυση αδυνατο να μπουνε σε μια σωστη θεση, που να μην εμποδιζουν την τοποθετηση των ολων καλωδιων,3 usb καλωδια, 2 esata, 6 sata, 1 floppy. Μα και με τα μισα ακομα παλι αδυνατο. Και ω ναι προσπαθω να βαλω την καρτα ηχου αλλα ειναι στο χιλιοστο και ακουμπαει σχεδον με την ψυκτρα του NB. Αλλοι τροποι, διαγωνιοι, καθετα κλπ απλα με οδηγουν στο να βαλω την 280 αλλου, μια κατω θεση και εκει γινεται ο υπερσυμπαν πανικος που δεν γινεται με τιποτα να μπουνε τα ψυκτρακια.

Αρα τι κανουμε??? Ξηλωνουμε τα ψυκτρακια thermalrigt, ξανα βαζω την μαμα ψυκτρα με αρκετα καλο σφυξιμο και Arctic silver και προχωραμε σε ενα αρκετα καλο δεσιμο του συστηματος.

Βαζω δοκιμες και απο την μαμα κατασταση ειμαι -5, -7 σε normal & full load αντιστοιχα.

Τα προιοντα τα οποια πηρα κοστισανε συνολικα 90Ευρω και τα προωθω για πωληση......

Τζαμπα χασιμο 11 ωρων, αγωνιας, τεστ και φυσικα κουρασης. Και εχω υποτιθεται μεγαλο κουτι και ημουν ανετος, που με κανα μικροτερο......:shutup::shutup:

Thermalright ξανα σχεδιασε τα υλικα σου και πες μας :tw::tw::tw::tw::tw::tw:

Τα συμπερασματα δικα σας παιδες..... :yes4::yes4:

Link to comment
Share on other sites

Σκεψου οτι με μηδενικο κοστος (αλλα λιγη δουλεια) ασ πουμε οτι θα κερδισεις 5 βαθμους. Με αλλα 80 ευρω ποσο νομιζεις οτι θα κερδισεις? εγω πιστευω αλλους 5. Εχει καλη ψυξη η μητρικη σου. Πεταμενα λεφτα θα ειναι...

Δεν ακουγες...

Link to comment
Share on other sites

Γιαυτο κανουμε μια μικρη μελετη πρωτα με τις διαστασεις των ηδη υπαρχωντων ψυκτρων και αυτων που θελουμε να βαλουμε.. Λογικο ηταν εφοσων εχεις γομαροψυκτρα για τη cpu να μη χωρανε οι ψυκτρες για τα mosfet (προσωπικα περιμενω να βαλω νερο και στη cpu για να τα βαλω αυτα), οσο για τα hr05 ναι κουνιουνται, το γραφει και η εταιρεια στο site η στο manual.. Επισης πριν βαλεις στο NB HR05 βλεπεις τι γινεται εκει γυρω.. Αν και εισαι τυχερος με την mobo σου γιατι ειναι μακρια η pcie απο το ΝΒ.. Για φαντασου να ηταν κολλητα, δε θα εμπαινε τιποτα..

Link to comment
Share on other sites

Οι μελετες γινανε, το να μην κουμπωνουν ομως σωστα οι ανεμιστηρες για χ ψ λογους ειναι αλλο θεμα. Οκ δεν τα κλαιω τα χρηματα μου, εαν δεν την πατησεις δεν μαθαινεις. Αυτο ισχυει. Απλα αναρωτιεμαι εαν θα πρεπει να ξαναεμπιστευτω την συγκεκριμμενη εταιρεια για την HR-03 GTX που βγαζει την ερχομενη δευτερα............

Link to comment
Share on other sites

κοιταξε το θεμα ειναι απλο.

σου ειπανε τουλαχιστον 10 ατομα (μαζι και εγω) να μην προβεις σε αυτη την ασκοπη αγορα.

εσυ ειπες αυτο

Δεν πειραζει, ασε να κανουμε το πειραμα. Μπορει και να αξιζει. Τοσα μελη εδω μεσα και δεν το εκανε κανενας. Ας πειραματιστω εγω....
ε μην γυρνας γεματος παραπονο τοτε και λες οτι λες.

η εταιρια σαφως και ειναι "εμπιστοσυνης" και καμια φορα καλο ειναι να ακουμε και τους αλλους,αφου τους το ζητησαμε (βλ.δημιουργια θεματος κλπ)

αν απο την αρχη ειχες κανει το πιο απλο:

να σφιξεις βιδες,νεα παστα (και μερικα αλλα "τρικ" τα οποια προσφατα και εγω ο ιδιος εμαθα και θα εφαρμοσω στη μητρικη μου) θα εβλεπες οτι δεν θα χρειαζοταν να περιμενεις κοντα 1μηνα,να ελαφρυνει το πορτοφολι 100€ και να βγαινουν ολοι να λενε(μαζι και γω) "εμεις στο ειπαμε".

καλη τυχη σ οτι και αν αποφασισεις m8.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.