Jump to content


Motherboard Cooling


lazarosleon

Recommended Posts

Προσωπικά εγώ που έχω την μητρική της υπογραφής μου, είχα, με 25 βαθμούς θερμοκρασία δωματίου, στο nb 45-52 βαθμούς & sb 42-50.Αυτό που έκανα ήταν να πάρω ένα ανεμιστηράκι

dsc00245cd1.th.jpg

με το οποίο με λίγες σ.α.λ. μου έφταναν το πολύ το nb 39 & sb 36 και με full σ.α.λ. έφταναν το πολύ το Nb 36 & sb 33!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 88
  • Created
  • Last Reply

Εγω απο την αλλη έχω μία HR-05/SLI και μια HR-05 IFX...

H πρώτη είναι σε ένα pcάκι "δεύτερο" με μητρική μία ASRock AliveNF6G-Glan και combo chipset to MCP61 (Nforce 4 : 6150SE/430)...Με stock ψυκτράκι και add-on Vga στο Everest 4.50 εδειχνε 67-71 C και η τιμή ευτή επιβεβαιωνόταν από thermal sensor extra που έχω, και προφανώς και με το χέρι (θερμοκρασία καλοψημένης χοιρινής που μόλις βγήκε από ψησταριά...)....Η θερμοκρασίες μετά την τοποθέτηση της HR-05/SLI είναι top 34-35C...ανεμιστηράκι ένα από stock ψύκτρα AMD Athlon 1500-1800rpm (το κουτί είναι περιποιημένο από πλευράς θορύβου...)...Η ψύκτρα έχει βιδωθεί με λαμάκι της IFX,που δίνει και κάποια ελαστικότητα, στα κεφάλια των βιδών έχουν περαστεί και πλαστικές ροδελίτσες handmade για να πατάνε καλά οι λαστιχένιες ροδελίτσες που δίνει η ΤR...

H ψύκτρα έχει σφιχτεί καλά, και εκεί που πατάει έχει μπεί ένα σπογγώδες cushion για να εμποδίζει κλίσεις (το chip υπερκαλύπτεται από το plate της ψύκτρας) και για προστασία του υπόλοιπου chip....

Η HR-05-IFX έχει μπεί στο HTPC σε μία Asus M2NPV-VM...Το chip που ψύχεται είναι το MCP51 (nforce4 / dual chip 6150/nforce430 ), το ΝΒ μόνο, το οποίο είχε idle 45-47C και load 59-63C και πλέον έχει 31 idle και 45 load (ανεμιστήρας στα 7V - Hiper Led 80x80x15mm από multirama)...H ιδιομορφία εδώ είναι το ότι δεν υπάρχουν τρύπες για βίδες, αλλά δύο μικρά μεταλλικά πιαστράκια στα οποία το mounting της ψύκτρας είναι γαντζωτό...Πριν πάρω την HR-05/IFX έκανα μία "επένδυση" 3 λύσεων cooling για ΝΒ/SB από άλλες εταιρίες, με καμία να μην είναι συμβατή...τις έχω για μουσειακά εκθέματα....

Πριν αγοράσω τις Τhermalright, μέτρησα κεντρα από τα mounting holes και τα γαντζάκια αντίστοιχα για την κάθε μητρική, καθώς και περιμετρικές ανοχές από άλλα εξαρτήματα (πυκνωτές κλπ...) και έστειλα τα στοιχεία αυτά στην Thermalright...μου απάντησαν για τη συμβατότητα και κατόπιν προχώρησα στην αγορά τους....

Γενικά αναφέρω πως καλό είναι να επικοινωνούμε πρώτα με τις εταιρίες για να ξέρουμε αν έχουμε συμβατότητα πλήρη καθώς και να είμαστε σχολαστικοί με τις διαστάσεις για να ξέρουμε ποιό μοντέλο μας κάνει ακριβώς...

Ελπίζω να βοηθούν οι πληροφορίες που παραθέτω...

Μερικές ερωτήσεις :

@ lazarosleon : H HR-09 που πήρες για τα mosfet είναι η S-type (Slant)? Που έχει ελαφρά κλίση του ενός τμήματός της ώς προς το άλλο?...αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από το :

Επισης καταργειται η Pull διαταξη απο την νοκτουα μου μιας και εκει παει το τερας ψυξης των μοσφετ, μιας και παλι λογω της κακοσχεδιασμενης ψυκτρας thermalright ειναι αδυνατο να παει απο την αλλη μερια γιατι βρισκει στο back plate (εκει που ειναι οι θυρες usb-esata της μητρικης εξωτερικα) αρα κοντραρει στην νοκτουα.

Επίσης για τα παρακάτω έχω τις εξής απορίες:

Λοιπον, Τα εβαλα. Θα τα παρουμε ομως απο την αρχη τα πραγματα. Κατα πρωτον, τα λαμακια τα οποια εχει η thermalright μεσα στα κουτακια τους δεν ειναι και οτι καλυτερο και ειναι στραβα εργοστασιακα.

Αν σου είναι εύκολο και τα έχεις πρόχειρα (δεν τα έχεις πουλήσει ακόμη, έτσι ?) μπορείς να δείξεις τί εννοείς?

Δευτερον ειναι ελαφρως κακομελετημενη η τοποθετηση τους, και δεν ειναι το αποτελεσμα εφικτο απο την στιγμη που αλλιως δειχνει στο χαρτακι και αλλιως μπαινει πανω στην μητρικη.

Επίσης, μπορώ να πώ πως δεν καταλαβαίνω ακριβώς πώς το εννοείς,

Τριτων σου κοβει την ροη του κουτιου και οι ανεμιστηρες ειναι αρκετα ευκολοι στην μετατοπιση της ολης ψηξης λογω μη δυνατη στερεωσης. Να φανταστειτε πως τα λαμακια που δινει η αξιοτιμη εταιρεια δεν τα αφηνουν ΑΚΙΝΗΤΑ πανω στην μητρικη αλλα γυρνανε παρα πολυ ευκολα με αποτελεσμα την διασκορπιση της παστας εκτος τσιπ και φυσικα τον αμεσο κινδυνο το να σπασουν με αποτελεσμα να προβω στην τοποθετηση των δεματικων-ραπς και να βρω εκει την ησυχια μου.

Τα σφουγκαράκια τα έβαλές (αν απαιτείται για τα δικά σου chip) ?

Έσφιξες αρκετά ? Αυτό το "πάρα πολύ εύκολα" μου θυμίζει την πρώτη φορά που μόνταρα το ΗR-05/SLI και με λίγο σφίξιμο παραπάνω μπορώ να πώ πως διορθώθηκε...

Τα tie-wraps πώς ακριβώς τα χρησιμοποίησες?

Επίσης...τα push-pins που έδινε η εταιρία και συνοδεύονταν από ελατηρια, όντως δεν βοηθούν στην σωστή εφαρμογή εκτός του ότι μπορεί να περιστραφεί ίσως η ψύκτρα , μειώνει την απόδοση λόγω μη επαρκούς επαφής...

Τα links των προϊόντων δεν μου άνοιγαν για να δώ ποιά έχεις, οπότε αν μπορείς γράψε ποιά είναι...

Φιλικά

felix

Link to comment
Share on other sites

Στη λίστα συμβατότητας έχει HR-09 ένα U και ένα S για τη μητρική σου, και τα δύο Type 2...

Φαντάζομαι και τα 2 που πήρες είναι S ? Για να σου βρίσκει πίσω στο I/O shield , πιστεύω πως είναι επειδή είναι το S...Για τα μοσφετ τα πάνω, προτείνει την S οπότε κομπλέ...

Επίσης κάτι λέει σε φάση "modify the bracket", σε ενημέρωσαν για το τί πρέπει να κάνεις (το link δεν λειτουργεί)?

Όσο για τα HR-05, μπορείς να δώσεις κάποιες λεπτομέρειες σχετικά με αυτά που ρώτησα στο προηγούμενο ποστ ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

μπειτε και λιγο XS ρεεεε.

you will love this board it can do really high fsb with really low voltages ( if i compare it with the p35 boards that needed really high NB volts to reach higher fsb speeds).. i'd recommend using the asus overclocking tool to overclock straight from windows it makes finding the max settings little bit more faster than always going to bios..

BTW if anyone of you guys are suffering from high NB temps thats hindering you from getting that littlebit of extra from your board but dont wanna resort to water cooling, you might wanna check this out..

after i found that my boards heatpipe thingie had the worst contact ever with the NB chip, i did this simple little thing.. i added 2 metal washers ontop of the plastic ones that comes with the board...it helped me to drop 20c of my NB temps ( remember i had a horrible contact before, you might not get such a big drop in tepms like i did biggrin.gif)..

DSCN1216.jpg

sauce.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.