Jump to content



Ti θα θέλαμε από τα επόμενα Windows?


mariosalice

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply
Εσύ δε θες windows, εσύ θες DOS! :hehe:

Κοίτα, σαν σκέψη σωστή είναι εφόσον το DOS ήταν σταθερό, είχε υποστήριξη νέων συσκευών και προγραμμάτων και υποστήριζε κάποιον αξιοπρεπή και πανάλαφρο window manager.

Στην ουσία θέλω linux με υποστήριξη όλων των καινούριων παιχνιδιών. ΔΥΣΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ;;;;;;;;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ αυτό ακριβώς θέλω.Αν είναι να βάλω linux και το σύστημα μου των 1000+ ευρώ να κάθεται στην ουσία τότε άστο καλύτερα.
Γιατί νομίζεις ότι κάθετε ? Και οι γρήγοροι δίσκοι σου και ο γρήγορος επεξεργαστής σου θα δουλεύουν μια χαρά όπως πρέπει. Θα κάθεται μάλλον η κάρτα γραφικών σου μιας και τα παιχνίδια που υπάρχουν (native linux, οχι wingames μέσω wine) δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Το ότι με το linux οι διαφορές στις επιδόσεις του hardware μεταξύ δυνατού και αδύναμου συστήματος δεν είναι τόσο αισθητές όσο είναι στα WinOS είναι υπερ του και όχι κατά του.
Link to comment
Share on other sites

Γιατί νομίζεις ότι κάθετε ? Και οι γρήγοροι δίσκοι σου και ο γρήγορος επεξεργαστής σου θα δουλεύουν μια χαρά όπως πρέπει. Θα κάθεται μάλλον η κάρτα γραφικών σου μιας και τα παιχνίδια που υπάρχουν (native linux, οχι wingames μέσω wine) δεν έχουν μεγάλες απαιτήσεις. Το ότι με το linux οι διαφορές στις επιδόσεις του hardware μεταξύ δυνατού και αδύναμου συστήματος δεν είναι τόσο αισθητές όσο είναι στα WinOS είναι υπερ του και όχι κατά του.

Αυτό εννοεί θα κάθεται(νομίζω). Παίζει παιχνίδια το παλικάρι όπως κι εγώ.

Στα PC που δεν παίζω παιχνίδια έχω Slackware και Fedora. Και στον server μου FreeBSD. Το γιατί; Επειδή στο SuperPi 1M σε linux το κάνουν 10+ sec πιο γρήγορα από τα SKATOwindows!!!! (με λίγα λόγια άλλος κόσμος)

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι η λέξη που σε χαρακτηρίζει είναι το τουλάχιστον:

υπερβολικός

Δεν είναι υπερβολικός, ασαφής είναι : Αν το SPi 1M κάνει 2-3 λεπτά (πχ σε Ρ ΙΙ @ 450) να τελειώσει δεν είναι μεγάλη διαφορά τα 10 δευτερα.
Link to comment
Share on other sites

Aυτα που μου ερχονται τωρα:

-Καλυτερη αξιοποιηση hardware (gpu, cores κτλ.)

-Καταργηση install/uninstall προγραμματων

-Δυνατοτητα downgrade "λειτουργικου"

-Ευκολοτερο και πληρεστερο "help" που ενημερωνεται ονλαιν

-Explorer στα μετρα του Maxthon, δλδ tabs, mouse control και καποια αλλα

-Δυνατοτητα upload σε βαση της M$ ολων των ρυθμισεων των windows και επανακτηση τους απο οπουδηποτε με προσβαση στο ιντερνετ

-Περισσοτερες επιλογες διαμορφωσης χωρις χρηση εξτρα προγραμματων

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι υπερβολικός, ασαφής είναι : Αν το SPi 1M κάνει 2-3 λεπτά (πχ σε Ρ ΙΙ @ 450) να τελειώσει δεν είναι μεγάλη διαφορά τα 10 δευτερα.

Ναι συγνώμη. Όντως ήμουν ασαφής.

Δεν εννοώ τέτοιο επεξεργαστή.

Εννοώ επεξεργαστή πχ athlon 4000+ που στα XP κάνει 30sec για το 1Μ.

Όπως και να το κάνουμε είναι τεράστια διαφορά.

Σε παλιότερο επεξεργαστή δεν έχω δοκιμάσει το SuperPi.

jimakos21 γιατί με λες υπερβολικό; Δεν νομίζω ότι ζητάω πολλά...

Αν το έλεγες επειδή είπα αυτό για το superpi δεν το εννοούσα έτσι. Απλά ήθελα να πω ότι το linux κάνει πολύ καλύτερη χρήση των πόρων απ'ότι τα windows. Φανταστείτε να το υποστήριζαν και οι κατασκευαστές..

Link to comment
Share on other sites

To linux είναι αυτό που είναι γιατί το αναπτύσουν πολλοί και με διαφορετική κουλτούρα. Αυτό στα win δεν είναι εφικτό, εκτός αν ο Bill πει "δε θέλω άλλα φραγκα - θα προωθήσω την επιστήμη".

Εμένα μου αρέσει που υπάρχουν και οι δύο γιατι υπάρχει ανταγωνισμός. π.χ. κατηγορείτε τα win οι του Linux αλλά δε σας χαλάει που το GUI σας είναι win-like. Όμοια οι microsoftικοί χλευάζουν το linux αλλά δεν θα τους κακοέπεφτε να είναι τα win π.χ. modular όπως το Linux.

Οι νέοι έχετε χρόνο (και πρέπει) να τα ψάξετε και τα δύο. Οι παπούδες όπως μάθαμε. :computer:

Link to comment
Share on other sites

To linux είναι αυτό που είναι γιατί το αναπτύσουν πολλοί και με διαφορετική κουλτούρα. Αυτό στα win δεν είναι εφικτό, εκτός αν ο Bill πει "δε θέλω άλλα φραγκα - θα προωθήσω την επιστήμη".

Εμένα μου αρέσει που υπάρχουν και οι δύο γιατι υπάρχει ανταγωνισμός. π.χ. κατηγορείτε τα win οι του Linux αλλά δε σας χαλάει που το GUI σας είναι win-like. Όμοια οι microsoftικοί χλευάζουν το linux αλλά δεν θα τους κακοέπεφτε να είναι τα win π.χ. modular όπως το Linux.

Οι νέοι έχετε χρόνο (και πρέπει) να τα ψάξετε και τα δύο. Οι παπούδες όπως μάθαμε. :computer:

To GUI των Windows και του linux στην μορφή που υπάρχει τώρα προέρχεται από την Apple.

Το σωστό είναι ο καθένας να επιλέγει το λειτουργικό του ανάλογα με το τι θέλει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει, και τα γραφικά ξεκίνησαν από τις σπηλιές κάπου στη Γαλλία. Άρα από εκεί τα έκλεψαν όλοι....

Όταν βλέπω Start και taskbar σε κάποιο Linux το μυαλό μου πάει σε Win95, δεν πάει σε Apple. Όταν βλέπω kervero σε win το μυαλό μου πάει σε Unix. Το ότι η Apple έβγαλε πρώτη GUI δε σημαίνει ότι όλοι έκλεψαν από εκεί. Άλλο το ακολουθώ την εξέλιξη και υιοθετώ τα καλά της και άλλο το κλωνοποιώ. Βεβαια το παράδειγμα που ανέφερα είναι μια περίπτωση καθώς υπάρχουν και άλλα ωραία και πρωτότυπα GUIs σε Linux.

Κλεψιά είναι για παράδειγμα το RocketDock που αντιγράφει κατευθείαν το Macικό αντίστοιχο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποίησα την λέξη κλέψιμο. Εσύ ξεκίνησες και είπες ότι το GUI του linux σου θυμίζει windows. Επειδή σου θυμίζει εσένα windows δεν σημαίνει ότι προέρχεται από εκεί.

Αλλά δεν καταλαβαίνω τι σου θυμίζει windows. Μόνο το KDE φέρνει ελάχιστα και πάλι ανάλογα την παραμετροποίηση. Στο linux υπάρχουν ένα σωρό window managers.

Link to comment
Share on other sites

Tadaaa! :)
δες : http://en.wikipedia.org/wiki/GEM_OS
GEM (Graphical Environment Manager) was a windowing system created by Digital Research, Inc. (DRI) for use with the CP/M operating system on the Intel 8088 and Motorola 68000 microprocessors. Later versions ran over DOS as well.
Kai ακομα πιο νωρίς από ΧΕROX (αυτη ξεκίνισε τα παραθυρικά περιβάλλοντα - GUIs) : http://en.wikipedia.org/wiki/Xerox_Star
The Star workstation, officially known as the Xerox 8010 Information System, was introduced by Xerox Corporation in 1981. It was the first commercial system to incorporate various technologies that today have become commonplace in personal computers, including a bitmapped display, a window-based graphical user interface, icons, folders, mouse, Ethernet networking, file servers, print servers and e-mail.

Tωρα το "αν τα έκανε γνωστα η Microsoft σ'ολο τον κόσμο" είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

δες : http://en.wikipedia.org/wiki/GEM_OS

Kai ακομα πιο νωρίς από ΧΕROX (αυτη ξεκίνισε τα παραθυρικά περιβάλλοντα - GUIs) : http://en.wikipedia.org/wiki/Xerox_Star

Tωρα το "αν τα έκανε γνωστα η Microsoft σ'ολο τον κόσμο" είναι άλλο θέμα.

Ξερω οτι η Μ$ δεν εβγαλε τα windows πρωτη η γενικοτερα το DE.Το θεμα ειναι οτι 30 χρονια μετα, τα windowς κυριαρχουν και ας αντιγραφουν λιγο-πολυ απο δω κ απο κει.Δε θα με χαλουσε καθολου ενα λειτουργικο που συνδυαζει τα καλυτερα απ ολα τ αλλα και ας τα εχει καρακλεψει.

Οπως ειπα και πιο πριν, εγω θα ηθελα τα win να ειναι module -καλα το λεω;- σα το λινουξ, και να εχεις ενα πληρως λειτουργικο OS μεγεθους 1gb που ειναι φτιαγμενο για σενα και μονο.Φυσικα να υπαρχει και η επιλογη για καποιον που δε γνωριζει , να τα φορτωνει ολα.

Τωρα για monolithic kai eoLithic δε γνωριζω οποτε..

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι η Μ$ δεν εβγαλε τα windows πρωτη η γενικοτερα το DE.
Αφού ξέρεις, το Taadaaa* που πήγαινε ? Ή μήπως δεν ξέρεις οτί κάθε φόρμα/παράθυρο/container ακόμα και στο ΜacOS αναφερόμαστε σ'αυτή σαν "window" ?

H παραπάνω σύντομη αναφορά στην ιστορία των GUIs, δεν έγινε για σένα αλλά με αφορμή το post σου, γιατί -άν και εκτός θέματος- πρέπει να γνωρίζουμε λίγο από το παρελθόν για να ζητάμε πράγματα για το μέλλον.

* ο ήχος που είχαν μερικές εκδόσεις των Windows.

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στον φιλο που ειπε οτι τα DE του λινουξ δε φερνουν σε win.Εγω πιστευω οτι φερνουν και παρα πολυ -χωρις να ειναι κακο αυτο-, και το θεμα ειναι οτι ακομα και ολοκαινουργια DE εχουν ακομα αυτο το κλασσικο "start" κουμπι που εκει ειναι ολα τα apps κτλ.

Εχει επικρατησει η λογικη του start button που καθιερωθηκε απ τα win ιμο!

δε τρεχει τιποτα! :)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θα ήθελα ένα πιο γρήγορο λειτουργικό.

Απλούστερο περιβάλλον και κατανοητό προς όλους!

Και κάτι που θα ήθελα όπως και δήποτε, είναι μια σωστή και καλή μετάφραση των Ελληνικών Windows, δηλαδή έλεος με αυτές τις μεταφράσεις τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.