Jump to content



Ti θα θέλαμε από τα επόμενα Windows?


mariosalice

Recommended Posts

https://sessions.microsoftpdc.com/public/sessions.aspx

Αυτά που βλέπω στα θέματα του PDC, αυτά θα έχουμε στα Seven.

Δηλαδή μπαλωμένα Vista (με UAC), με cloud, .net, Windows Communication Foundation (WCF) και live services, που συνθέτουν ένα συννεφιασμένο αχταρμά.

Αμάν με το UAC στα Seven.

Windows 7: Best Practices for Developing for Windows Standard User

Crispin Cowan

The application development requirements in Windows 7 for UAC-compatibility are exactly the same as in Windows Vista: Vista-compatible applications will interact with UAC in Windows 7 without any modification. No new APIs are required or provided. The UAC improvements for Windows 7 will impact the user's experience but not the application interface. Logo requirements regarding UAC compatibility are the same as in Vista.

Windows 7: Deploying Your Application with Windows Installer (MSI) and ClickOnce

Tyler Robinson

If you are a developer involved in the creation of application deployment packages using Windows Installer (MSI) or ClickOnce, this session is for you. Learn how you can take advantage of new features in Windows 7 to shorten application installation times, reduce UAC prompts, write less custom code, take less time to write installations for complex packages, and much more!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Υπάρχουν και τα win 2008. Κάπου είχα δει ένα how-to για να μετατρέψεις τα win2008 server σε ...desktop, καταργώντας τα "server" services και βάζοντας διάφορα που λείπουν. Τα είχε ψιλοκαταφέρει αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Ίσως το link να το έδωσε εδώ στο Lab κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου είχα δει ένα how-to για να μετατρέψεις τα win2008 server σε ...desktop, καταργώντας τα "server" services και βάζοντας διάφορα που λείπουν. Τα είχε ψιλοκαταφέρει αλλά δε θυμάμαι λεπτομέρειες. Ίσως το link να το έδωσε εδώ στο Lab κάποιος.

Το είχε ένα τεύχος του PCW απ' ότι θυμάμαι.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Sorry αλλα αυτό που είδα εγώ στο video αφορά ένα χρήστη που δεν ξέρει τι εστί φάκελος και file managment και παρατάει όπου να'ναι τα αρχεία του σαν τα σκυλιά που κατουράνε σε κάθε γωνία. Αυτοί είναι οι naive users που ελεγα σε άλλο mail για τους οποίους νιάζεται η MS και εμένα με κάνει να νιώθω σαν ηλίθιος.

Anyway, δεν πρέπει να κρίνουμε ένα λειτουργικό από τον media player, το search facility, και τον viewer των εικόνων που κάνει ότι έκανε το ACDSee πριν 10 χρόνια. Αυτά είναι πρόσθετα, utilities, ΔΕΝ είναι OS.

Κι όλα αυτά επείδη κάποιος τρίτος (Google) αμφισβήτισε την κυριαρχία της MS στο dektop του λειτουργικού της (με το Google Desktop Search). Όπως λέμε και στο χωριό μου: "της είπαμε να χ3σει και ξ3κ0λώθηκ3"

Link to comment
Share on other sites

Το video προέρχεται από το channel9 και το παρουσιάζουν δύο product managers της Microsoft.

http://windows7news.com/2008/10/29/windows-7-find-and-organize-part-1-the-user-experience/

David Washington and Paul Gusmorino demonstrate the key enhancements in Windows 7

Κατά τα άλλα το θέμα της τάξης των αρχείων μας και των δυνατοτήτων του search το κουβεντιάσαμε ξανά.

Δεν είναι όλοι τακτικοί πάντως.

Αλλά ακόμα κι αν είναι, μπορεί να χρειαστεί να ψάξουν πχ. μουσική σε ξένους υπολογιστές.

Ακόμα και η τάξη δεν είναι εγγύηση ότι θα βρούμε ότι θέλουμε.

Πχ. θέλουμε να βρούμε όλα τα τραγούδια ενός τραγουδιστή κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι αντιθετος σε τέτοια tools, αλλά έχω αμφιβολίες για το κατα πόσο βοηθάνε τον χρήστη να μάθει να εργάζετε σωστά. Ο νέος χρήστης που θα μάθει να βασίζεται σε αυτό το tool και όχι στο να οργανώνει σωστά (έστω σε κάποιο βαθμό) τα αρχεία του είμαι σίγουρος ότι θα κάνει μεγάλο μπάχαλο στο δίσκο του.

Είναι σα να πετάς τα πράγματα από δω κι από κει στο σπίτι σου και να μη σε νοιάζει επειδή ξέρεις ότι θα τα μαζέψει η "φιλλιπινέζα". Όταν όπως φύγει η φιλλιπινέζα (π.χ. χρειαστεί να κάνεις undelete τις εικόνες), αντε να βγάλεις άκρη (αν είναι σε ένα folder απλοποιείται το θέμα). Anyway, εμείς οι παλιοί έχουμε τα κολλήματά μας :beer:

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια υποψία ότι η Microsoft όλο και περισσότερο μας κρύβει την πραγματική θέση των φακέλων στο δίσκο.

Το έκανε και το κάνει με διάφορους τρόπους.

Με links, symlinks, search κτλ.

Ακόμα και η registry δεν είναι ξεκάθαρη στο θέμα του δέντρου περιεχομένων των δίσκων.

Αν δεις για παράδειγμα από που ξεκινάει το δέντρο, θα διαπιστώσεις ότι υπάρχουν πολλαπλές εγγραφές του ίδιου directory σε διαφορετικά path.

πχ. Άλλο path ξεκινάει από το desktop άλλο από το computer και άλλο από τον User.

Μπορούμε να ξεκινήσουμε από οποιοδήποτε από τα παραπάνω και να καταλήξουμε στον ίδιο φάκελο. Ο λόγος είναι η ασφάλεια ανάμεσα σε πολλούς users τελικά.

Δεν γίνεται ίσως διαφορετικά ή δεν θέλουν να το κάνουν διαφορετικά. Δεν ξέρω.

Αλλά είναι πρόβλημα γιατί ακολουθώντας διαφορετικές διαδρομές, έχουμε και διαφορετική εμφάνιση του ίδιου φακέλου και χίλια δυο άλλα προβλήματα. Χώρια που μεγαλώνει και η registry.

Τελικά με την τέταρτη έκδοση του search αποφάσισα να ασχοληθώ περισσότερο.

Διαπίστωσα ότι είναι rock και μου λύνει τα χέρια.

Σε θέματα τάξης είμαι της παλιάς σχολής και έχω ρίξει αρκετή σκέψη στο θέμα της οργάνωσης.

Παλιά είχα έγγραφα txt, doc, wri κτλ. Τα έβαζα κατά extention.

Το ίδιο και τις φωτογραφίες κτλ κτλ.

Σε κάποιες όμως περιπτώσεις είχα θεματικές ενότητες που δεν ήταν μόνο εικόνες ή μόνο μουσική ή μόνο video ή μόνο κείμενα κτλ.

Άλλαξα την ταξινόμηση κατά θεματικές ενότητες σε κατηγορίες, όπως δουλειά, ιατρείο, εφορία, thelab, αταξινόμητα, μουσική video, addons κτλ. και σε κάθε κατηγορία έχω υποκατηγορίες. Στα addons έχω software, hardware, fonts, Microsoft και γενικά ότι εγκαθίσταται. Στη μουσική αντίστοιχα έχω albums χύμα Ελληνικά ξένα τραγούδια κτλ. Υπολογίζω ότι κάτι αντίστοιχο έχουν οι περισσότεροι εδώ μέσα στο thelab αφού έχουμε λίγο πολύ τις ίδιες εμπειρίες και έτσι ποτέ δεν αναφέρθηκα σε τέτοια θέματα.

Αλλά με τα χρόνια, ούτε θυμόμαστε τι έχουμε και που, ούτε είναι πάντα σαφείς οι διακρίσεις. Θα βρούμε pdf αρχεία εγκατάστασης οδηγών ή προγραμμάτων μέσα στα addons κτλ κτλ.

Εδώ έρχεται το search να μας βοηθήσει με κάποιες αποθηκευμένες αναζητήσεις με βάση ακόμα και με το περιεχόμενο των αρχείων.

Link to comment
Share on other sites

Έτσι όπως τα λες είναι.

Να προσθέσω και το εξής: παλιά έλεγες στον "νέο" ότι "εν αρχή ειν το root folder C:\ και όλα κρέμονται από εκεί".΄Με τη μια με τις δυο το χώνευε και "έπαιρνε το δρόμο του" κι αυτός όπως τον είχαμε πάρει παλαιότερα κι εμείς.

Μετά ήρθαν τα win95 και σου έδειχναν ότι η ρίζα όλων είναι το desktop που ενώ φαινόταν να έχει μέσα της τον "Υπολογιστή μου" και τον δίσκο C:, στην πραγματικότητα ήταν φάκελος μέσα στον δίσκο C. Αυτομάτως κάθε προσπάθεια να εξηγήσεις το file system σε έναν νέο απλό χρήστη ήταν καταδικασμένη να αποτύχει. Από εκείνη τη χρονική στιγμή σε 'μένα τουλάχιστον ήταν φανερό που οδηγούνταν τα πράγματα.

Η αποθέωση ήρθε με τα Vista και το πλειστάκης χειρότερο σε ευχρηστία Office 2007. Ευτυχώς καποιοι σκέφτονται κι εμας τους ταλαίπωρους (δες λινκ).

To tool της χρονιάς: Ribbon Customizer for Office 2007

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.