Jump to content



Παραξενο προβλημα με Ip35 Pro


Daytime Dreamer

Recommended Posts

Καλημερα παιδες, λιγο τα φωτα σας χρειαζομαι κυριως απο αυτους που εχουν αυτην την μητρικη ή και οποιον αλλον νομιζει οτι ξερει τι μπορει να ειναι το προβλημα

Η συνθεση εχει ως εξης

Ip35 Pro με cpu 6300 στα 429Χ7 (3ghz) χωρις ρευμα ειναι εκει. Μια Ultra 120 με 2 push-pull ανεμιστηρες τον ψυχει.

Μνημες 4Χ1Gb Crucial Ballistix D9gmh στα 429 4-4-4-12 με 2.05 με active cooling (OCZ)

Ολα τα αλλα τα ρευματα ειναι default, δεν εχω ανεβασει τιποτα

Οι 6 SATA θυρες ειναι ολες πιασμενες με σκληρους

8800gts 512 albatron, audigy 2 ZS, ολα τα USB ειναι connected και psu ενα hyper Typer R 580Watt

Το συστημα λειτουργουσε απροβληματιστα ετσι για πολυ καιρο. Τωρα παρατηρειται το εξης φαινομενο

Μετα απο 8 ωρες (περιπου) συνεχομενης λειτουργιας ολα πανε πολυυυυυυυ αργα ... σερνεται το συμπαν (σαν throttling). Λες και εχω βαλει XP σε 486dx! Εαν κανω μετα hard reset, τα παντα αργουνε παρα πολυ στο post και καμια φορα κολλαει εκει. Εαν αφησω το pc κανα μισαωρακι να κρυωσει με το παραθυρο ανοιχτο και μπει κρυος αερας ολα μετα πανε καλα. Το θεμα ομως ειναι οτι το setup αυτο ηταν απο πριν το καλοκαιρι και με τους καυσωνες δεν ειχε προβλημα κανενα. Στο κουτι υπαρχουν αρκετοι ανεμιστηρες.

Υποψιαζομαι οτι ισως η μητρικη εχει αρχισει σιγα-σιγα να παραδιδει πνευμα. Μειωσα το overclock σε 415Χ7 παλι με τις μνημες 415 4-4-4-12.

Καμια ιδεα κανεις για το τι μπορει να φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο 8 ωρες (περιπου) συνεχομενης λειτουργιας ολα πανε πολυυυυυυυ αργα ... σερνεται το συμπαν (σαν throttling). Λες και εχω βαλει XP σε 486dx! Εαν κανω μετα hard reset, τα παντα αργουνε παρα πολυ στο post και καμια φορα κολλαει εκει.

εχεις Raid 1;

εχεις εγκαταστησει τον Intel matrix storage manager;

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω raid1 ... ολοι οι σκληροι ειναι single.

Intel Matrix Storage, δεν νομιζω αλλα τι σημασια εχει? Αφου το προβλημα το κανει μετα απο πολλες συνεχομενες ωρες λειτουργιας. Κανονικα παει σφαιρα

Ποιου δισκου dpolal? Αυτου που εχει το λευτουργικο?

Link to comment
Share on other sites

Δισκος του λειτουργικου η μπορει να ειναι καποιος απο τους 5 που εχω επανω?

Edit : Μιας και ειναι ολοι WD λεω να κατεβασω κανα tool απο την WD να δω εαν οντως εχει κλ@σει καποιος ή ειναι στα προθυρα

Link to comment
Share on other sites

Του λειτουργικού μπορεί να σου δημιουργεί το πρόβλημα. Πάντως άσε μόνο έναν και δες πως πάει. Βάλε άλλον δίσκο με λειτουργικό φρέσκο, και αν και σε αυτόν τα ίδια, μάλλον τα έπαιξε ο sata controller. Εμένα έτσι έκανε, και στο τέλος μου διέλυσε και 2-3 δίσκους.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να είναι ο δίσκος του λειτουργικού πάντως.

Το ίδιο έκανε και σε έναν φίλο (άσχετη μητρική - ακριβώς ίδιο σύμπτωμα) και τελικά ήταν ο 3ος δίσκος που είχε βάλει επάνω στο μηχάνημα.

Κατέβασε το tool της WD και σκάναρε τους όλους.

Link to comment
Share on other sites

εγώ το έχω συναντήση σε σκληρούς και σε lan θύρα. απενεργοποίησε τις lan από το bios και δες πως πάει και μετά κοίτα τους σκληρούς. στο φινάλεμετά άσε μόνο τον σκληρό του λειτουργικού και άλλαζέ τον από το 1 sata σ' ένα άλλο μπας και τα έπαιξε κάποιος controller

Link to comment
Share on other sites

Παρόμοιο πρόβλημα είχα συναντήσει με τήν προηγούμενη μου mobo (ASUS).

Άν δεν είναι οι σκληροί, τσέκαρε τα fans. Μπορεί να σου φαίνεται χαζό, αλλά εμένα αυτό ήταν το πρόβλημα.

Το πρόβλημα λύθηκε όταν απο το bios έβαλα την επιλογή να τα κάνει ignore χωρίς να διαβάζει τις στροφές τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.