Jump to content


P5K DELUXE+QX6850+OCZ 8500SLI


MORBID21

Recommended Posts

οχι τιποτα απο λαθη.ισως πρεπει να δοκιμασω συγκεκριμενες τιμες στο bios για ολα αντι να τα εχω auto.σε περιπτωση που απλα μπερδευεται η μητρικη με ολα auto σε συγεκριμενες καταστασεις.

δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθε φορα που κλεινω το pc και το ξαναανοιγω μου βγαζει οτι εχω λαθος o/c κτλ και χωρις να αλλαξω παλι τιποτα εκτος απο τις μνημες που μου τις γυρναει στα 800 και τις βαζω παλι 1066 bootαρει ξανα χωρις προβληματα

ισως να ζηταει το o/c της και να μην γουσταρει auto ρυθμισεις

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα καλό θα ήταν να κάνεις ενα clear CMOS και να κάνεις load τα default values μέσα απο το BIOS. Αφού τσεκάρεις οτι σε default δεν έχεις κανένα πρόβλημα, τοτε τουλάχιστον για τις μνήμες βαλε τις εργοστασιακες τιμές και ρευμα αν στις ρίχνει.

Γενικά αυτα τα πράγματα πάνε βήμα βήμα.

Link to comment
Share on other sites

οι default τιμες ειναι αυτες που εχω.σε ρευματα συχνοτητες timings κτλ.αλλωστε οπως ειπα εχει πανω απο χρονο που λειτουργει ετσι χωρις προβληματα.αν ηταν θεμα o/c η κατι συνηθισμενο και δεν ειχα εξαντλησει ολες τις γνωστες περιπτωσεις δεν θα εφτανα στο σημειο να ρωταω εδω

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να καταλαβω γιατι καθε φορα που κλεινω το pc και το ξαναανοιγω μου βγαζει οτι εχω λαθος o/c κτλ

Αυτο εξακολουθει να συμβαίνεi? Δοκίμασε όπως σου ειπα να κάνεις clear CMOS, βγάλε την μπαταρία, αλλαξε θέση στο jumperaki και αφου τα επαναφέρεις και βάλεις τις default values στο BIOS πες μας αν πάλι σε κάθε start/restart σου λέει οτι απέτυχε το overclocking. Θέλω να πιστευω οτι δεν σου το ξαναπει.

Link to comment
Share on other sites

απο οτι λεει θελει 2.1ν.αυτα που λες φιλε perp τα εκανα.μετα απο απλο restart δεν εχει προβλημα.αν κανω hibernate η τον κλεισω και το ανοιξω κανονικα την αλλη μερα π.χ εχω αυτο το προβλημα.

σαν να μην εχει μπαταρια πανω και δεν εχει κρατησει τις ρυθμισεις που ουτως η αλλως ειναι και οι ιδιες ρυθμισεις που μου δινει και αυτο αν πατησω f2 για default values δηλαδη.εκτος απο την σειρα των σκηρων τα λαν και τετοια και τις μνημες που τις γυρναει σε 800 αντι 1066

ετσι και 2.2ν να δωσω στις μνημες η 2.4ν η οτιδηποτε δεν εχει καμια διαφορα αφου ξεκιναει με το μυνημα για λαθος ο/c κτλ

τωρα αν φταιει πραγματι η μπαταρια παιζει αλλα δυσκολο να εχει σχεση με τα υπολοιπα προβληματα εντος windows.

στην τελικη θα αλλαξω και μια μπαταρια και αν δεν λυθει το προβλημα στην εκκινηση αλλαζω μητρικη μνημες και θα παραμεινει ενα αλυτο μυστηριο:rip:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Η cpu δεν εχει προβλημα,αρα την κραταμε

βγαζω τις 2 μνημες και αφηνω μονο πρωτο τριτο slot.δεν bootαρει

βαζω τις ιδιες 2 δευτερο τεταρτο και μπαινει κανονικα.

ηδη εχω παραγγειλει τις corsair 2x2gb

σκεφτηκα,αφου θα μεινουν τουλαχιστον οι 2 ram (ισως και ολες αν δεν τα εχει παιξει η μητρικη) ας παρω και μια μητρικη μιας και δεν θελω να το ρισκαρω με τα restart και ολα αυτα τα κολληματα σε αυτο το pc και οτι μεινει θα φαει o/c μεχρι να κανει μπαμ:devil:

οπως εχω και τον x2 4200 στην a8n32 sli deluxe για πειρα(γ)ματα:nuke:

ετσι μενει ο qx6850 οι νεες corsair 2x2gb και ψαχνουμε μια μαμα για σιγουρια που να ανεβαινει και λιγο αλλα σταθερα μην παει τσαμπα και η καλη cpu

για cf sli και διπλες καρτες δεν με απασχολει καθολου.θελω να ειναι σταθερη σε λογικο o/c δροσερη γενικοτερα γιατι θα κλεινει μονο σε καμια αλλαγη χρονιας η κανα μπλακαουτ

αυτη την dfi την plus κοιταζα αν και με εχετε τρομαξει λιγο οτι θα μου φαει τα σκωτια μεχρι να βρω σωστες ρυθμισεις αν και λογικα παλι εσεις θα την πληρωσετε:D

ασχετο αλλα πηρα και εναν c2duo 8500 για να μπει στο συστημα που μενει και ετσι πανε και οι οικονομιες μου για τωρα γιαυτο μην μου πειτε καμια με 400ε

εχω καβατζα και συρμα σετ υδροψυξη οποτε τον qx6850 ελπιζω να τον παω καπου σταθερα 24/7 αλλα ψηλα:T:

Link to comment
Share on other sites

τσίμπα την DFI με τα 130 από το Πλαίσιο και με λίγο ψάξιμο θα το μάθεις το board

ως γνωστών οι Έλληνες υπερβάλουμε αρκετά :p δεν είναι όσο τραγικά φαίνονται τα πράγματα με τις Dfi

Link to comment
Share on other sites

Απο οτι μου ειπαν απο το πλαισιο ο 8500 θα αργησει μερικες μερες γιατι δεν εχουν διαθεσιμους προλαβαινω να το ξανασκεφτω για τη μητρικη.τελικα ειμαι αναμεσα σε 3.

την DFI LP DK P45-T2RS Plus

την DFI LP DK X48-T2RS

και Asus P5Q Deluxe

η Asus εχει το καλο οτι εχει 2 Lan

η Ρlus και η Αsus εχουν 8 sata

η Χ48 και η Αsus εχουν 1600 fsb

και οι Abit εχουν Raid αν και εχω ηδη raid controler

8+2 sata του raid controler παραπαει.αυτη τη στιγμη εχω 7 sata και ενα recorder πανω και ηδη ξεκινησε η συγχωνευση σε 1 tera σκληρους

Lan μπορω να παρω ενα pci αν δεν εχω ηδη καπου

fsb 1600 με ενδιαφερει αφου θα βαλω τον QX6850 πανω?

αλλες διαφορες δεν γνωριζω εκτος του chipset

τα φραγκα ειναι πανω κατω τα ιδια.δροσερη και σταθερη να ειναι βασικα θελω περισσοτερο

:help:

Link to comment
Share on other sites

παρτε και το καλο με ολα auto

overclocking failed!please enter setup to re-configure your system

''ERROR! The cpu core to Bus ratio or VID configuration has failed!

please enter BIOS setup and re-config it

αυτα με οοοολα auto

οπως και με 2.3ν στις μνημες στα 1066

9χ333 manual που ειναι το μαμα

disable ta spread spectrum

0.67χ

enable load line calibration

κτλ.και ολα αυτα για να παιζει μαμα

εδωσα 11χ333 με auto ρευματα ολα και τις μνημες 1066

14m 02.984s 32M που ετρεξα 5-6 φορες

και 13.985 1M super pi

χωρις λαθη διπλο memtest 2-3 ωρες

3-4 καπακι 3d mark 06

και ολα καλα μεχρι το επομενο shutdown και οταν ξανανοιγω βγαζει το μυνημα που προανεφερα ooooτι ρυθμισεις και να βαλω.και αυτα ειτε με 2 ειτε με 4 μνημες πανω και σε διαφορετικα slots καθε φορα και ολους τους συνδυασμους στις μνημες

μπορει να μου δωσει καποιος τιποτα ρυθμισεις απο p5k deluxe να τα βαλω ολα manual μηπως αλλαξει κατι?:angry:

Tιποτα perp.εβαλα τις δικες σου,αλλαξα και 3 bios τα οποια εβαλα και με φλασακι και με δισκετα μεχρι που εβγαλα και τις μνημες να δω μηπως ειναι απο αυτες κανα μπερδεμα και παλι δεν κανει ουτε τα μπιπ στην αρχη.

τον κλεινω 2 φορες απο το ups στεγνα και μου βγαζει το γνωστο πλεον overclocking failed!please enter setup to re-configure your system

''ERROR! The cpu core to Bus ratio or VID configuration has failed!

ακομα και ολα μαμα να ειναι το ιδιο βγαζει.

ας ερθει η καινουργια μανα και αν κανει το λαθος αυτη και bootαρει μια φορα θα σας πω στα ποσα ρευματα κανει μπαμ και αυτη και οι μνημες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.