Jump to content


Οθόνη 24'' - προτάσεις!


armored

Recommended Posts

Ρε παιδες και καμια 26αρα με τηλεοπτικο δεκτη που να εχει κανενας να μας πει εντυπωσεις μιας και ενδιαφερομαι και εγω για καμια αλλαγη και λεω να παρουμε κατι που να ειναι 2 σε 1....

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Για σε όλους tech people….

Λιπών……

Διάβασα αυτό το θέμα πολλές φορές ψάχνοντας ένα 24-ρι να πάρω αφού μου έβγαλε πρόβλημα η καλή μου CRT (ήταν και επαγγελματική). Έτσι αποφάσισα να πάρω HP W2448HC…..και την πήρα……..

Βασικά δεν με έπαιρνε να πάρω οθόνη με άλλο πάνελ λόγο χρημάτων (που το χρειαζόμουν) και έψαχνα καλύτερη λύση με TN πάνελ. Νομίζω πώς δεν έκανα λάθος επιλογή …..ακόμα………

Προσπαθώ εδώ και 3-4 ημέρες να την ρυθμίσω (τα χρώματα βασικά) και δεν μπορώ να την φέρω στα μέτρα μου. Στη δουλειά πάλη έχω να κάνω με TN πάνελ (ένα παλιό μοντέλο LG σε 24”) αλλά την έχω καλιμπραρη αρκετά καλά και τα αποτελέσματα τις εργασίας μου είναι jet. Τώρα ώμος σαν να έμπλεξα με την ΗΡ λόγο πολύ έντονων χρωμάτων που με κάποια icc profile από prad.de σελίδα και από εδώ ότι βρήκα δεν μου είναι πάλη αυτό που πρέπει. Κόκκινο είναι που με προβληματίζει πιο πολλή.H gloss επιφάνια τις δεν με ενοχλεί καθόλου αφού και όλα τα CRT είναι gloss και το έχω συνηθίσει.

DEM κατάλαβα πώς έχεις ίδια οθόνη. Καμία πρόταση ρύθμισης από ‘σένα? Επίσης περιμένω μπας και ATHOS ανάβαση icc profile μετά το calibration που θα κάνει. Μήπως και βοηθήσει……….

Άλλο μπέρδεμα τώρα πάλη με την ίδια οθόνη. Πέρασα όλα τα driver και το My Display από το συνοδευτικό CD. Το σύστημα μου συνεχίζει να το βλέπει σαν απλή plug & play - analog display και το πρόγραμμα My Display δεν λειτουργεί. Λέει πώς το πρόγραμμα λειτουργεί μόνο με συμβατές HP οθόνες. Καμία ιδέα τι βλακεία μπορεί να είναι πάλη αυτό. (έχω κάνει uninstall και install πάλη, και προσπάθησα από πίνακα έλεγχου να κάνω ότι μπορούσα και τίποτα).

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ προσωπική γνώμη πάντα αλλά μην περιμένεις να σε ικανοποιούν τα χρώματα μιας οθόνης TN το ότι η LG σου φαίνεται να έχει καλυτέρα χρώματα είναι απλός επειδή έχεις συνηθίσει τα χρώματα τις . Βεβαία με καλιμπραρησμα μπορεί να έχει καλυτέρα χρώματα αλλά εδώ μιλάμε για TN-Film οπότε είναι πεταμένος χρόνος για μένα προσωπικά. Εγώ σε όσες TN έχω κάτσει δεν με ικανοποιούν τα χρώματα ποτέ και πάντα με ενοχλεί κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Thx BooM-BooM BuffaloBill για αμεση απαντιση-γνωμη. Ναι, ξερω με τι έχω να κάνω …..ΤΝ πάνελ είναι. Απλά προσπαθώ να βγάλω το καλύτερο του. Το παλιό LG πες πώς το έχω συνέτιση αλλά εδώ μιλάμε για χρώματα που δεν βλέπονται. Προσωπικά βεβαία πάντα γιατί ένας απλός χριστής δεν τα βρει αυτό που ενοχλεί εμένα. Any way……περιμένω και άλλες λύσης και το μεταξύ θα συνεχίζω το calibration και όπου με βγάλει. Θα προσπαθήσω να βρω κανένα calibration hardware tool γιατί μέσο προγραμμάτων δεν βγαίνει το αποτέλεσμα που περιμένω. :fie:

Link to comment
Share on other sites

Για σε όλους tech people….

Λιπών……

Διάβασα αυτό το θέμα πολλές φορές ψάχνοντας ένα 24-ρι να πάρω αφού μου έβγαλε πρόβλημα η καλή μου CRT (ήταν και επαγγελματική). Έτσι αποφάσισα να πάρω HP W2448HC…..και την πήρα……..

Βασικά δεν με έπαιρνε να πάρω οθόνη με άλλο πάνελ λόγο χρημάτων (που το χρειαζόμουν) και έψαχνα καλύτερη λύση με TN πάνελ. Νομίζω πώς δεν έκανα λάθος επιλογή …..ακόμα………

Προσπαθώ εδώ και 3-4 ημέρες να την ρυθμίσω (τα χρώματα βασικά) και δεν μπορώ να την φέρω στα μέτρα μου. Στη δουλειά πάλη έχω να κάνω με TN πάνελ (ένα παλιό μοντέλο LG σε 24”) αλλά την έχω καλιμπραρη αρκετά καλά και τα αποτελέσματα τις εργασίας μου είναι jet. Τώρα ώμος σαν να έμπλεξα με την ΗΡ λόγο πολύ έντονων χρωμάτων που με κάποια icc profile από prad.de σελίδα και από εδώ ότι βρήκα δεν μου είναι πάλη αυτό που πρέπει. Κόκκινο είναι που με προβληματίζει πιο πολλή.H gloss επιφάνια τις δεν με ενοχλεί καθόλου αφού και όλα τα CRT είναι gloss και το έχω συνηθίσει.

DEM κατάλαβα πώς έχεις ίδια οθόνη. Καμία πρόταση ρύθμισης από ‘σένα? Επίσης περιμένω μπας και ATHOS ανάβαση icc profile μετά το calibration που θα κάνει. Μήπως και βοηθήσει……….

Άλλο μπέρδεμα τώρα πάλη με την ίδια οθόνη. Πέρασα όλα τα driver και το My Display από το συνοδευτικό CD. Το σύστημα μου συνεχίζει να το βλέπει σαν απλή plug & play - analog display και το πρόγραμμα My Display δεν λειτουργεί. Λέει πώς το πρόγραμμα λειτουργεί μόνο με συμβατές HP οθόνες. Καμία ιδέα τι βλακεία μπορεί να είναι πάλη αυτό. (έχω κάνει uninstall και install πάλη, και προσπάθησα από πίνακα έλεγχου να κάνω ότι μπορούσα και τίποτα).

1. Tα έντονα χρωματα που τα βλέπεις ? Στο ΙΕ και FF ? ή στο Photoshop ?

Aν τα βλεπεις στο FF βαλε το add on color manager που εχει αφου πρωτα βαλεις το icc.

2. Aν βαλεις το icc που εδωσα πριν, ειναι ΜΟΝΟ για nvidia και 185.χχ drivers, οχι για ΑΤΙ

3. Αν δουλευεις (και επαγγελματικα) ή photoshop κτλ ετσι κι αλλιως ειναι ΤΝ και δεν βολευει το εχουμε πει 1000δες φορες,

αλλα αν μου λες

οτι η παλια LG που εχεις ΕΙΝΑΙ στα μετρα σου και ειναι ΤΝ, αποκλειεται να μην ερθει σε αυτα τα μετρα και η ΗP. Ειναι θεμα ρυθμισεων, μάλλον θα παίζει και καλύτερα.

btw για ποια LG μιλαμε? Eπισης, υπ οψη, 2 οθονες με τελειως διαφορετικα πανελς δεν γινεται να παιζουν ακριβως το ιδιο με αυτο που εχεις συνιθισει απο την LG που ειναι ΤΝ.

4.Δεν εχω tool εγω, ηταν να παρουμε, αλλα δεν ξερω τι εγινε.

Δοκιμασε το icc που εδωσα πριν σε συνδυασμό με 241 - 233- 251, με HDMI το DVI

αν εχεις nvidia. To prad.de δεν νομιζω να εχει ρυθμισεις για αυτην την HP

αλλα εχει, δωσε λινκ, Aν εχεις VGA καλωδιο, νοιμζω οτι η HP δινει ενα wizard για παραμετροποίηση δεστο και αυτο.

αν βαλεις το icc και δεν δεις διαφορα μολις κανεις load σημαινει οτι κατι δεν κανεις καλα, η διαφορα φαινεται ανετα.

Φυσικα η βελτιστη και καλυτερη λυση ειναι να την καλιμπραρεις με εξωτερικο h/w.

5. ΗP drivers/ My display

α)Κατέβασε τους τελευταίους απο την ΗP, oι προτελευταίοι (που ειναι και στο CD που εβαλες) εχουν προβλήματα με καποιους VGA drivers

β)Kαθε φορα που κανεις update τους VGA drivers πρωτα θα βγαζεις της οθονης, θα βαζεις της VGA, και μετα της οθονης.

γ)Κανε exit απο Μy Display και φορτωσε τους ξανα

δ)Σβησε την οθονη, βγαλε το καλώδιο σύνδεσης αστο κανα λεπτο να κανει reset και start ή install

τους drivers.

Mε Vista δεν ειχα ποτε προβλημα με XP χρειάστηκε να κανω εκτος του β) βεβαια και το δ) μια φορα στην αρχη.

Aν βαλεις τους drivers της οθονης εχουν κατι wizards που μπορει να σε βοηθησουν να την ρυθμισεις, (αν δεν ψαχνεις

τις απολυτες ρυθμισεις )

Παιζει καλύτερα από αρκετά TN που εχω δει (π.χ. Τ220 οπως συμπέραναν και παραπανω χρηστες) αλλα δεν θα φτασει εννοείται ενα ISP.

αλλα μην ξεχνας οτι μιλαμε και για μονο 270Ε την τελευταια φορα που ειδα.

Εdit: Εννοείται οτι ξεκινάς με 6500Κ για το άσπρο, και ολα αυτα τα γραφω γιατι εχεις στην δουλεια TN, δηλαδη αν ερχόσουν απο IPS/PVA

δεν θα έμπαινα στο κόπο, αλλα μ αυτα τα δεδομενα νομιζω με λιγο ψαξιμο θα σε αφησει ικανοποιημένο.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μου την προτείνεις άφοβα?

Sorry αλλα δεν πολυπαρακολουθω αυτο το θεματακι...ειμαι πολυ ευχαριστημενος απο την οθονη! Οποιος αλλος ειναι κατοχος ας πει την γνωμη του..:happy2:

Link to comment
Share on other sites

DEM – you are the man! Thx για λεπτομερή απάντηση. Τα χρώματα της 2448 με ενοχλούν παντού (ΙΕ, FF, photoshop, κλπ.). Η παλιά LG (TN πάνελ) είναι το W246WH. Και αυτή στην αρχή μου ήταν κάπως αλλά μετά από κάποιες ρύθμισης, και βεβαία προσαρμογή των ματιών μου, πλέον είμαι σχεδόν 90% - αυτό που βλέπω στην οθόνη και εκτυπώνετε (μιλάμε πάντα για επαγγελματική εκτύπωση). Σαν HP σιγά-σιγά να έρχεται και αυτή κάπου εκεί μετά από πολλές δοκιμές με τα RGB και άλλα. Ναι, και εγώ έχω την Nvidia οπότε ταίριαζε με τα προφίλ που ανάφερες. Όσο αφορά το My Display………….αδε για. Δηλαδή, βαρέθηκα τέτοιες βλακείες αλλά θα του δώσω μια ευκαιρία ακόμα. Sorry σε όλους για κάπως περίεργο τρόπο μηνύματος μου και τυχών ορθογραφικά. Είμαι ξενόφωνος και μη βαράτε αμέσως. ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν ξεκινήσω να ζητήσω συγνώμη αλλά θα είμαι αρκετά κυνικός.

Μια ερώτηση για να καταλάβω Ο__Ο θέλεις να κανείς επαγγελματική εκτύπωση και έχεις οθόνη με TN-Film panel? Συγνώμη αλλά τι σόι επαγγελματίας καταστρέφει έτσι τα ματιά του και την δουλειά...συγνώμη αν σου ακούγομαι κάπως προσβλητικός αλλά για μένα ΔΕΝ μπορείς να κανείς επαγγελματική εκτύπωση από την στιγμή που δεν έχεις 1. Μια σωστή οθόνη που την έχεις καλιμπραρη με μηχάνημα που είναι για αυτήν την δουλειά σιμφονα με την εκτύπωση που θα κανείς. Πως μπορείς να είσαι σίγουρος ότι αυτό που βλέπεις θα εκτυπωθεί? Εκτός και αν πηγαίνεις κάνης εκτυπώσει και μετά διόρθωση και μετά πάλη εκτυπώσει ... δεν ξερώ απλός πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. Δεν είμαι επαγγελματίας γραφίστας και σαν 3D Animator έχω μια κόντρα με τους γραφίστες αλλά ακόμα και έτσι ξερώ ποσό σημαντική είναι η οθόνη ώστε να έχεις μια σωστή εκτύπωση και να σώσεις λεφτά από άσκοπες εκτυπώσεις μέχρι να έρθει στα μετρά του η εκτύπωση. Αν εσύ μπορείς και κανείς «επαγγελματική» δουλειά έχοντας οθόνη με TN-Film panel θα πρέπει να πεις το μυστικό και στους άλλους ώστε να μην δίνουν 600-3000 ευρώ για οθόνες. Συγνώμη ξανά για το ύφος μου αλλά απλός τα χρώματα μιας TN ποτέ δεν έρχονται στα μετρά ώστε να κανείς μια σωστή εκτύπωση…αλλιώς γιατί όλοι οι γραφίστες να δουλεύουν με ακριβές ΜΙ TN-Film panel οθόνες?

Link to comment
Share on other sites

Hello BB........

Λιπών tech φίλε μου……

Δεν θα διαφωνήσω με όλα αυτά που έγραψες απλά άκου περίπτωση………

Στο σπίτι είχα μια αρκετά καλή, κατά τι γνώμη μου, CRT επαγγελματική οθόνη 20+ ίντσες που δίστιχος έβγαλε τελευταία πρόβλημα και έπρεπε να την αλλάξω. Μου έτυχε αυτό σε όχι και καλή οικονομική στιγμή και έπρεπε γρήγορα να την αλλάξω λόγο δούλας. Έτσι πήρα ένα TN πάνελ και όταν κότσι φάση ξέρω τι πρέπει να χτυπήσω και αυτί που έχω τώρα με ένα εξωτερικό TV tuner την κάνω TV για υπνοδωμάτιο :cool: . Σε κάποια γραφιστικά γραφεία που συνεργάζομαι που και που δουλεύω με καλές οθόνες αλλά έχουν δη τα ματιά μου 1000και2 ….Στη δουλειά-δουλειά……… έχω αναλάβει πριν 1 ½ χρόνια δημιουργικό τμήμα μιας εμπορικής εταιρίας. Όταν ήρθα είδα πώς από εξοπλισμό είναι 0 και έκανα παραγγελία κάποια πράγματα. Παρόλο που έχω βάλει στη λίστα 3-4 οθόνες που είναι καλές αυτί πήραν μια 24-ρα LG με TN πάνελ με εξήγηση πώς δεν έχουν τώρα για κάτι καλύτερο. Μετά από 2-3 μήνες big boss :big_boss: παίρνει iMac 24” και Mac Air notebook για να διαβάζει και στέλνει κανένα e-mail κλπ. Κατάλαβες φάση? Να πουλάς μούρη όταν επισκεφτεί κάποιος το γραφείο σου…… Έτσι αναγκαστικά να βγάλω δαυλιά με ότι έχω και δεν έχω. Συνεργάζομαι με ένα συγκεκριμένο τυπογραφείο και στην αρχή κάναμε διάφορες δοκιμαστικές εκτύπωσης μέχρι να έχω καταλάβει τι γίνετε. Τώρα πλέων παρόλο που δουλεύω με TN πάνελ καταφέρνω πολλή καλό αποτέλεσμα των εργασιών. Μαλών συνήθισαν τα μάτια μου και δεν έχω πρόβλημα. Κάτι για πιο οικονομικό και καλό συνιστώ το HP 2475. Την έχω δούλεψη και μετά το hardware καλιμπραρισμα είναι πολλή καλή. Εγώ την είχα βρει με 585Εuro.

Ακόμα μπερδεύομαι με τα χρώματα της HP2448. Αν έχω κάποιο καινούργιο icc η κάποια άλλη ρύθμιση καλή θα την αναφέρω εδώ.

Και ξερής κάτι …… αυτές κόντρες με τους γραφίστες και όχι μόνο …. είναι λίγο – πολλή βλακείες.

Και κάτι ακόμα (όχι πάλιιιιιιιιιιιιιιιιι – φτάνει τόσο!). Έχουμε ξεφύγει από θέμα του post. :dirol:

Link to comment
Share on other sites

Hello tech people….

Κόλλησα σε αυτό το post και δεν βάζω αλλού την ερώτηση…..

Έχει κόλληση στο menu της οθόνης μου HP W2448HC πρόσβαση στα colors. Δηλαδή, δεν με αφιόνι πια να επέμβω στα χρώματα. Πάλι καλά που τελευταία ρύθμιση δεν ήταν και τόσο κακή. Όλες υπόλοιπες επιλογές λειτουργούν κανονικά. Έχει κανένας ιδέα τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.