Jump to content



Οθόνη 24'' - προτάσεις!


armored

Recommended Posts

Λοιπόν ας πω και εγώ την γνώμη μου.Σε αυτό το θέμα μπορεί κάποιος να θεωρεί μια οθόνη καλή, αλλά μόλις την δει από κοντά να μην του αρέσει.Τα χαρακτηριστικά κάθε οθόνης για άλλους λένε πολλά για μένα προσωπικά τίποτα.Άμα δεν την δεις από κοντά είναι σαν να μην ξέρεις τι παίρνεις.Μπορεί να είαμι offtopic, αλλά ήθελα κάπου να πω την γνώμη μου.Συγγνώμη.

+1

H καθε οθονη "καθεται" τελειως διαφορετικα σε καθε ματι οποτε σιγουρα το καλυτερο ειναι να βλεπουμε τις επιλογες μας απο κοντα πριν αποφασισουμε τι θα αγορασουμε.

Παντως εμενα μου ρχετε και ενα αλλο διλημμα ρε παιδια μια οθονη 24"-26" η 3χ19"???

Καλη φαση πρεπει να ναι...Βεβαια αυτο εξαρταται και απο θεμα χωρου και τρελλας φυσικα απλα εγω το λεω σαν ιδεα...:rubik:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 454
  • Created
  • Last Reply

Το απολυτο οπλο στις 24" με τιμη κατω απο 500€ και H-IPS panel ειναι αυτη εδω. http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-hp-lp2475w.html#Introduction

Για την ωρα υπαρχει μονο απο zeroone http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=2475w

Link to comment
Share on other sites

Το απολυτο οπλο στις 24" με τιμη κατω απο 500€ και H-IPS panel ειναι αυτη εδω. http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-hp-lp2475w.html#Introduction

Για την ωρα υπαρχει μονο απο zeroone http://www.skroutz.gr/search?keyphrase=2475w

κάνε λίγο υπομονή....και θα πάρεις μια γεύση:dirol::dirol::hehe:

Link to comment
Share on other sites

έχεις μεινει ευχαριστημένος απο τις 24'' έτσι;Πιο ξεκούραστη απο τα 4:3 μου έχουν πει σωστά;:-O

πολύ πιο ξεκούραστη φίλε, εγώ καθημερινά δουλευω σε 21'' CRT στη δουλεια και όταν πάω σπίτι είναι τελείως άλλη αίσθηση, wide rulezzz!!:man_in_love:

Link to comment
Share on other sites

Το απολυτο οπλο στις 24" με τιμη κατω απο 500€ και H-IPS panel ειναι αυτη εδω. http://www.prad.de/en/monitore/review/2008/review-hp-lp2475w.html#Introduction

Οντος ειναι το κατι αλλο η σιγκεκριμενη οθονη αλλα δεν ειναι διστιχος κατο απο τα 500€ ή τουλαχιστο ηταν μονο για μερικες μερες :cry:! Παντος αξηζη και το τελευτεο cent:dance3:! Ιδικα οταν ριθμησεις τα χροματα το contrast κτλ. διχνη τα δοντια της :neo:! Αλλη καλη 24" ειναι της Hazro :whistle2: η Hazro HZ24Wi αλλα η ετερια ειναι αγγληκη και οι οθονες τις κηκλοφορουν μονο εκει για την ωρα :confused:! Απο εκει και περα υπαρχουν μοναχα πολυ καριβες προτασεις διστιχος :cry:

Link to comment
Share on other sites

Οντος ειναι το κατι αλλο η σιγκεκριμενη οθονη αλλα δεν ειναι διστιχος κατο απο τα 500€ ή τουλαχιστο ηταν μονο για μερικες μερες :cry:!

Κατω απο 500 λεμεεεεεεε.:p

http://www.zero1.gr/product_info.php?products_id=68954

Link to comment
Share on other sites

Ρε μεγάλε κατέληξε σε 2-3 οθόνες και μια μέρα π.χ αύριο αν δεν δουλεύεις κατέβα στην Στουρνάρη ή κάπου αλλού και δες τες μια προς μια και άρχισε να αποκλείεις όποια δεν σου αρέσει και στο τέλος θα μείνεις με αυτήν που σου αρέσει.Το έχω ξαναπει την οθόνη εσύ θα την κοιτάς όχι όλοι όσοι είμαστε στον Λαμπή.Όλα τα παραπάνω τα λέω φιλικά, γιατί βλέπω ότι πολύ το παιδεύεις το θέμα.Ρίξε μια βόλτα και μας λες........

Link to comment
Share on other sites

την hp lp2475w την εχω εδω και λιγες μερες, μαλιστα την πηρα στην καταπληκτικη τιμη των 450 ευρω απο τοπικο μαγαζι στα χανια. τωρα βεβαια ειμαι και καλος πελατης οποτε δεν ξερω ποσω θα την εδηνε σε καποιον αλλο.

Ειχα διαβασει αρκετα για τα προβληματα της και αποφασισα να παρω το ρισκο, καθως δεν ηθελα tn panel. Ευτηχως για μενα το μοναδικο προβλημα ειναι να συνιθησεις τα ζωηρα χρωματα, φανταστειτε μια γυναικα με σκουρο make up και εντονο κοκινο κραγιον να ξεχωριζει. Το προβλημα γινετε ποιο αντιληπτο οταν βλεπεις κοντινα προσωπον η δερματος καθως μοιαζει αναμενο με το συμπαθειο, ροζιζει λιγο. Γενικος το κοκινο ειναι πολυ τονισμενο και λιγο το πρασινο. Πολες φορες μοιαζει ωραιο να βλεπεις εντονα χρωματα κατι ασυνηθιστο για tft οθονες, αλλα αλλες φορες μοιαζει αφυσικο. Και δυστηχως αν εχεις διαβασει 100 σελιδες για τα προβληματα της οθονης, επικεντρωνεσαι συνεχεια σε αυτα και τα ψαχνεις ασυνηδειτα. Κατα τα αλλα δεν εχω προβλημα με blacklight bleeding, lagging, dead pixels και θαμπο text. Ουτε με διαφορα φωτεινοτητας στα δυο πανω ακρα της οθωνης.

Ειναι γενικως γνωστο οτι εχει ικανοποιητικο input lagg 25ms average, οταν αλλες (dell) φτανουν και τα 60ms. Γενικως δεν ηπαρχουν πολοι χρηστες που να εχουν προβλημα με blacklight, lagging kai dead pixels. Αλλα υπηρχαν αρκετοι που λεγανε για διαφορα φωτεινοτητας στα 2 πανω ακρα και για text που ειναι δυσκολο να το διαβασεις επειδη μοιαζει θαμπο και λιγο μωβ. Δεν με επηρεαζει. Επισης λενε οτι καμοια φορα ασπρες επιφανειες μπορει να εχουν ελαφρες αποχρωσεις ρωζ η μωβ. Ουτε αυτο δεν εχω. Αρα δεν ξερω αν ειμαι απλα τυχερος η αν αυτες οι περιπτωσεις ειναι σπανιες.

Η οθονη εχει εξαιρετικες εργονομικες ρυθμισεις για προσαρμόσιμο ύψος, δυνατότητα κλίσης, οριζόντια περιστροφή και περιστροφή 90 μοιρών γύρω από άξονα. Εχει λιγο ασχημο γκρι σταντ, αλλα ειναι το τελευταιο που με ενδιαφερει και δεν το προσεχεις και πολυ οταν βλεπεις αυτη την οθοναρα μπροστα σου. Υπαρχει πολυ χωρος πισω στις υποδοχες και εχει απο ολες, 2 dvi, 1 hdmi, component, S-video, composite, DisplayPort kai 6 usb (1 upstream, 6downstream). Γωνιες θεασης απο 178 αφου ειναι h-ips. Οταν βλεπεις απο μεγαλη γωνια απλα μειωνεται λιγο η φωτεινοτητα, δεν εχει τις τελειες γωνιες αλλα φυσικα απειρως καλυτερες απο Tn panel.

Εχει και ενδιαφερον προγραματακια οπως το HP Display LiteSaver κατι σαν δικο της screensaver για απενεργοποιηση της οθονης. Το γαματο ειναι οτι μπορεις να της βαλεις timer, να κλεινει πχ απο της 1 καθε βραδυ μεχρι της 8 το πρωι. Υπαρχει και το HP Display Assistant οπου μπορεις να πειραξεις ολες τις ρυθμισεις χωρις να πας στα κουμπια της οθονης. Αν και το osd menu της ειναι και αυτο πολυ καλο και ευχρηστο. Το φωτακι που εχει μπροστα ειναι πολυ εντονο, αλλα εχει μεχρι και επιλογη να το απενεργοποιησεις!

Στο θεμα των χρωματον να πω οτι φταει οχι οτι εχει προβλημα η οθνοη αλλα οτι χρησιμοποιει wide spectrum gamut αντι για standart spectrum gamut. Αυτο βγαζει μεγαλυτερο χρωματικο ευρος και ειναι υπευθηνο για τα εντονα χρωματα. Μπορει να γινει calibration me colourimeter και να φτιαξει λιγο η κατασταση, αλλα παντα θα υπαρχει λιγο ποιο εντονο χρωμα. Εγω προς το παρον χρηιμοποιω καποιες ρυθμισεις που βρηκα στο ιντερνετ και κανουν λιγη διαφορα, αλλα δεν εξαφανιζουν το προβλημα. Η οθονη στις αρχικες ρυθμισεις ειναι πολυ φωτεινη αλλα μπορεις να την μειωσεις μεχρι το τελος χωρις να σκοτεινιαζει τελειως. Απο 90% εγω την εχω στο 12% brightness και 82% κοντραστ. Οι ρυθμισεις που σας ελεγα οτι βρηκα, δινουν λεει πολυ καλο μαυρο χρωμα.

Αυτα, αν εχετε καμια απορια, εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Χτες εκανα ενα μηκρο τεστ...αποδηχτηκε απο αυτο οτι εχει impute lag λιγο μεγαλητερο απο τα 18...ισος περιπου 1,5-20 το πολυ. Παραξενο αφου φενοταν ποιο γρηγορη απο αυτο αλλα απο την αλλη δεν καταφερα να την τρεξω στην Native resolution :wall: ! Σε αυτα που ειπε ο tzinos θα προσθεσω και αλλα λιγα + photo ομος αργοτερα σαν review...αν βρω το χρονο με την σχολη και την δουλια...Παντος για να μην ξεφιγω, στην τιμη της δεν εχει ανταγονηστη :neo: αν θελουμε κατη αναλογο απο αλλη ετερια θα πρεπη να παμε στα 1000+ ευρω

Link to comment
Share on other sites

Επειδη την εχω δει ζωντανα και λογω TN panel οι γωνιες ειναι αθλιες.Αν δεν σε ενδιαφερει εισαι μια χαρα.

:o

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Λοιπόν παιδιά λίγες φωτογραφίες δίπλα στον EIZO L550 που έχει 17ms πραγματικό χρόνο ανταπόκρισης από τεστ που είχαν κάνη στο ελληνικό περιοδικό του PC Magazine. Ιδου κάποιες φωτογραφίες...ελπίζω να βοηθήσουν λίγο 0.010-0.020 sec

DSC_0176.jpg?t=1226250681DSC_0177.jpg?t=1226250806DSC_0171.jpg?t=1226251074

ποιο αργή είναι η HP χμμ. Δίστιχος δεν έχω χρόνο να κάνω και άλλες δόκιμες στην οθόνη :wall: . Να σιμώσω ότι η EIZO είναι με προφίλ που είναι calibrated(το κατέβασα από το internet)… αν και πάλη αισθάνεται κάνεις την διάφορα.

Link to comment
Share on other sites

BuffaloBill , Μια φιλική συμβουλή.

Και εγω ειμαι εξαιρετικά ανορθόγραφος αλλα χρησιμοποιώ διορθωτή κειμένου πριν ποσταρω...

Τα μηνύματα σου δεν διαβάζονται απο τις ανορθογραφίες ! καλο θα ήταν να χρησιμοποιείς και εσύ το ms word :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.